محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و اختلافات او با محمد بن نایف ولیعهد رژیم آل سعود از جمله دغدغه‌هایی است که نه تنها در داخل عربستان بلکه در خارج از این کشور نیز ذهن بسیاری از مقامات را به خود مشغول کرده است.

 به گزارش مشرق، به نقل از نیویورک تایمز، کاهش بودجه دولت، معلق گذاشتن قراردادهای دولتی و کاهش حقوق کارکنان دولتی همگی تنها بخشی از اقدامات محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان پس از کاهش قیمت نفت بود. بن‌سلمان 31 ساله مردی است که به دنبال زیر و رو کردن سنت در جامعه عربستان، بازسازی اقتصاد و مصادره کردن قدرت به سود خود است. او فردی است که کمتر از دو سال به یکی از پویا ترین شخصیتهای جهان عرب تبدیل شده است. این شاهزاده سعودی در یکی از تعطیلات خود در فرانسه پس از مشاهده یک کشتی تفریحی سریعا به زیردستان خود دستور داد که با مالک آن برای خرید کشتی مذاکره کنند و تنها پس از چندین ساعت و با پرداخت 550 میلیون دلار کشتی تفریحی "سرنا" را از مالک شرکت وودکا خریداری کرد و همان روز بر روی عرشه آن قدم زد.

از جنگ یمن گرفته تا تلاش برای عدم وابستگی به نفت و کاهش موانع اجتماعی پیش روی جوانان سعودی همگی مواردی است که رد پایی از محمد بن سلمان در آنها دیده می‌شود. جاه طلبی‌های بی پایان وی باعث شده مقامات درباره سعودی و حتی مقامات کشورهای خارجی احتمال تلاش بن سلمان برای رسیدن به قدرت و کنار زدن محمد بن نایف، پسر عموی خود و وزیر کشور عربستان را چندان دور از ذهن تصور نکنند. حتی بسیاری از این مقامات معتقدند که بن سلمان درحال حاضر به سمت تضعیف وزیر کشور گام بر می‌دارد. هرچند شاید جوانان عربستانی وی را به عنوان نماینده نسل خود بستایند اما بسیاری نیز او را یک تشنه قدرت تصور می‌کنند که به سرعت و به میزان بسیار زیاد به دنبال ایجاد تغییرات است.

تنش در بدنه قدرت

بن نایف در اوایل سال جاری میلادی به ویلای خود در الجزایر سفر کرد که به اعتقاد بسیاری دلیل آن تنها گذراندن تعطیلات همیشگی نبود زیرا در این سفر حتی نزدیکترین دوستانش مانند جان برنان، مدیر سیا نیز به راحتی قادر به برقراری تماس با وی نبودند. سفر در بازه زمانی جنگ یمن که عربستان مستقیما در آن درگیر است باعث شد بسیاری از مقامات آمریکایی اینطور نتیجه گیری کنند که  تلاش برای فرار از اختلاف با پسرعموی جوان علت اصلی این سفر بوده باشد. پس از به قدرت رسیدن ملک سلمان، محمد بن سلمان به قدرت و اختیار بی‌سابقه‌ای رسید. اعلام تشکیل ائتلاف برای مبارزه با داعش موضوعی بود که در حوزه اختیارات بن نایف بود اما محمد بن سلمان نقشی برای وی یا وزارت کشور قائل نشد.

روابط خصوصی این دو چندان مشخص نیست. هرچند بن نایف در سایه حرکت می‌کند اما محمد بن سلمان در تلاش برای ارائه چهره‌ای پویا از خود است. وی با انتشار تصویری از خود در کنار مارک زاکربرگ، موسس فیسبوک خود را چهره یک عربستان جدید معرفی کرد. با تمام این تفاسیر مداخله عربستان به دستور این وزیر دفاع جوان در جنگ یمن بدون هماهنگی با نهادهای امنیتی تحت امر بن نایف نتیجه مناسبی برای این کشور به همراه نداشت و نه تنها حوثی‌ها را از پایتخت یمن به عقب نراند بلکه باعث از بین رفتن جان هزاران نفر از مردم بیگناه این کشور شد.  مقامات آمریکایی نیز اعلام کردند در زمان تشدید بحران یمن محمد بن سلمان برای تعطیلات در جزایر مالدیو استقرار داشت و اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا به سختی قادر به دسترسی به او بود.

طولانی شدن جنگ یمن همچنین یکی از عوامل تشدید اختلاف میان بن نایف و بن سلمان است. به گفته چندین مقام آمریکایی و کارشناس بن نایف که برای شکست القاعده در یک دهه پیش در داخل عربستان و همچنین در بین مقامات آمریکایی از احترام زیادی برخوردار است اکنون از بی نظمی در یمن به سود خود بهره میگیرد.

آینده

محمد بن سلمان درحال جنگ با زمان است و تلاش می‌کند با توجه با وضعیت جسمانی پدر خود که به اعتقاد برخی حتی از فراموشی نیز رنج می‌برد هرچه سریعتر وجهه‌ای مناسب برای خود خلق کند تا درصورت مرگ پدر بدون دغدغه خاصی قدرت را در اختیار گیرد. باوجود آنچه مقامات آمریکایی سخنرانی طولانی وی در یک ویلای لوکس حین اجلاس گروه 20 نامیده اند که در آن از شکست سیاست آمریکا در خاورمیانه و امتناع دولت اوباما از اقدام جدی در سوریه تا بهبود روابط با ایران به عنوان دشمن بزرگ عربستان به اظهار نظر پرداخته بود، اما روابط فعلی وی با دولت آمریکا رو به بهبود است. اوباما مسئولیت حرکت در این مسیر را به جان کری، وزیر خارجه خود سپرده و طرفین چندین بار با یکدیگر در منزل جان کری در جورج تاون دیدار کرده‌اند. با اینحال به اعتقاد مقامات خارجی هرچه دوره پادشاهی ملک سلمان طولانی‌تر باشد محمد بن سلطان فرصت بیشتری برای قبضه کردن قدرت در اختیار دارد و از این زمان برای کسب تجربه بیشتر استفاده خواهد کرد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس