قبل از پرداختن به پرسش مطرح شده به صورت اختصار چگونگی ازدواج امیرمؤمنان (ع) با ام‌البنین مادر بزرگوار حضرت عباس (ع) را ذکر می‌کنیم.

 به گزارش مشرق، قبل از پرداختن به پرسش مطرح شده به صورت اختصار چگونگی ازدواج امیرمؤمنان (ع) با ام‌البنین مادر بزرگوار حضرت عباس (ع) را ذکر می‌کنیم.

۱ . ام‌البنین -که نام اصلی او «فاطمه» بنت حزام بود- مادر حضرت اباالفضل (ع) و همسر امام علی (ع) پس از شهادت حضرت فاطمه (س) بود که به معرّفى عقیل، برادر امام علی (ع)، به همسرى آن حضرت درآمد.

روزی امیرالمؤمنین (ع) به برادرش عقیل که نسب ‏شناس و آشنا به تاریخ عرب و دودمان آنها بود، فرمود: «همسرى قهرمان‌زاده از عرب برایم برگزین تا وى را به ازدواج خویش در آورم و از او فرزندانى دلاور نصیبم شود.»

عقیل گفت: «نظر شما دربارۀ فاطمه دختر حزام بن خالد کلابى چیست؟ در میان عرب، دلاورتر و جنگاورتر از پدران او کسى سراغ ندارد... .»[۱] او زنى بود با شرافت، از خانواده‌اى ریشه‌دار و دلاور و نسبت به فرزندان حضرت زهرا (س) نیز بسیار مهربان بود. ثمرۀ ازدواج على (ع) با او چهار پسر بود، به نام‌هاى: عباس، جعفر، عبداللّه و عثمان، که هر چهار فرزندش روز عاشورا در رکاب سیدالشهدا به شهادت رسیدند.

۲ . بنابر نقل برخی تاریخ‌نویسان متأخر، حضرت عباس (ع) در سال ۲۶ هجری تولد یافت.[۲] و در سال ۶۱ هجری در کربلا در ۳۴ سالگی به شهادت رسید.[۳] با توجه به عمر شریف امام حسین )ع( که ۵۷ سال بوده، [۴]اختلاف سنی حضرت عباس با امام حسین (ع) حدود ۲۳ سال بوده است.

۳.  دربارۀ نسبت حضرت عباس با شمر تاریخ می‌گوید؛ مادر حضرت عباس (ع) با شمر بن ذی الجوشن هر دو از یک قبیله بودند. رسم عرب این است که به افرادی که از یک قبیله هستند و به نوعی وابستگی با هم دارند، به فرزندان آنان با نگاه فامیلی نظر می‌کنند، به فرزندان ام البنین خطاب به خواهر زادگان کرد که جریان را برخی چنین نقل کرده‌اند:

راوى می‌گوید: شمر روز عاشورا در برابر سپاه ایستاد و صدا زد: «خواهرزادگانم کجایند؟ عباس و برادرانش کجا هستند؟» کسى بدو پاسخ نداد. امام حسین (ع) بدان‌‏ها فرمود: «هر چند وى فردى فاسق است ولى به او پاسخ دهید.» از این‌رو، عباس به سمت او رفت و فرمود: «چه می‌خواهى؟» شمر گفت: «خواهرزادگان! شما در امان هستید.» عباس (ع) به او فرمود: «لعنت خدا بر تو و امان تو! اگر تو دایى ما هستى، پس چرا به ما امان می‌دهى؟ ولى فرزند رسول خدا را امان نمی‌دهى؟» برادران عباس نیز نظیر سخنان آن‌حضرت را تکرار کردند و بازگشتند.
 
منبع: سایت اسلام کوئست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس