سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: یکی از موشک‌های اسکندر - ام که در کالینینگراد مستقر شده است، بر ماهواره جاسوسی ایالات متحده به عنوان هدف تنظیم می‌شود.

استقرار تجهیزات هسته‌ای روسیه در قلب اروپای شرقی + نقشه // اماده انتشارسرویس جهان مشرق - روسیه موشک‌های اسکندر-ام خود را در کالینینگراد مستقر کرد. [1] این موشک‌ها قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است.

کالینینگراد بخشی جداافتاده از خاک روسیه است که موقعیتی ژئواستراتژیک در اروپای شرقی دارد. نزدیک‌ترین کشورها به کالینینگراد، همان چهار کشوری هستند که برای استقرار نیروهای ناتو تعیین شدند: لهستان، استونی، لتونی و لیتوانی.

انتقال جنگ‌افزار هسته‌ای به کالینینگراد پس از آن صورت گرفته که ناتو در اجلاس اخیر خود تصمیم گرفت 4000 نیروی نظامی در چهار کشور یادشده مستقر کند. [2] نشست ناتو در ورشو برگزار شد، همان شهری که پیمان نظامی شوروی سابق با کشورهای اروپای شرقی در آن منعقد شده بود.

یک ماه پیش از نشست ناتو، ایالات متحده سامانه دفاع موشکی خود را در رومانی فعال کرد. آمریکا اعلام کرده بود کنترل کشورهایی چون ایران، دلیل استقرار سپر موشکی در رومانی است، اما مسکو آن را اقدام تحریک‌کننده ایالات متحده علیه خود دانست. [3]

خبر انتقال موشک‌های اسکندر را مقامات امنیتی ایالات متحده روز جمعه اعلام کردند و دو روز بعد سخنگوی وزارت دفاع روسیه آن را تأیید کرد. وی گفت: «واحدهای موشکی پیش از این هم در کالینینگراد مستقر شده بود. انتقال موشک‌های اسکندر-ام بخشی از تمرین نظامی نیروهای مسلح روسیه است.»

ایگور کُناشنکف اضافه کرد یکی از موشک‌ها بر ماهواره جاسوسی ایالات متحده به عنوان هدف تنظیم می‌شود.

ژوئیه 2007 میلادی سرگی ایوانف معاون نخست‌وزیر روسیه هشدار داده بود اگر دولت آمریکا سامانه پدافند موشکی خود را در اروپای شرقی مستقر کند، مسکو قوای موشکی خود را به کالینینگراد خواهد برد. روسیه در آن زمان پیشنهادی به دولت بوش داد تا دو دولت در مدیریت سامانه‌های پدافندی همکاری کنند که مورد پذیرش واشینگتن قرار نگرفت. [4]

 

ایالات متحده و ناتو تجهیزات نظامی خود را در ترکیه، رومانی، لهستان، آلمان و اسپانیا مستقر کرده و پایگاه 4000 نیرو را در چهار کشور اروپای شرقی که با لوگوی این سازمان مسخص شده‌، تأسیس می‌کند. این نقشه آشکار می‌‌کند کالینینگراد (منطقه نارنجی در مرز لهستان) تا حد از اهمیت ژئواستراتژیک برخوردار است.

انتقال موشک‌های اسکندر-ام به کالینینگراد همزمان با دو اقدام دیگر صورت گرفت. چند روز پیش مسکو بزرگترین مانور «دفاع شهری» را با مشارکت 40 میلیون شهروند برگزار کرده است. در این رزمایش که چهارم تا هفتم اکتبر جریان داشت، 200 هزار مأمور نجات و 50 هزار واحد تجهیزات حضور داشتند.

هدف اعلام‌شده برای این رزمایش که بخش‌هایی از آن به مقابله با حملات هسته‌ای اختصاص داشت، «بررسی میزان آمادگی واحدهای مدیریتی و نیروهای دفاع شهری در تمام سطوح برای مقابله با بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی» بوده است که منظور از بحران‌های غیرطبیعی حمله نظامی و مانند آن است. [5]

پیش از آغاز رزمایش، معاون وزیر وضعیت‌های اضطراری روسیه اعلام کرد پناه‌گاه‌های مسکو تا حدی گسترش یافته که می‌تواند از تمام جمعیت این شهر در صورت وقوع حملات خارجی یا بحران‌های طبیعی محافظت کند. این پناه‌گاه‌ها در برابر حملات هسته‌ای نیز مقاوم است. [6]

 

{$sepehr_media_1802154_400_300}

 پرسش و پاسخ از پوتین در مورد تهدید اسکندر-ام برای اروپا

با توجه به مطالب بالا به نظر می‌رسد:

1- حضور نظامی واشینگتن در اروپای شرقی که مسکو آن را حوزه نفوذ و سپر امنیتی خود تلقی می‌کند، به مرحله جدیدی وارد شده و علناً به استقرار سربازان و تأسیسات نظامی گسترش یافته است. این اقدامات پس از بحران اوکراین شتاب گرفت، وقتی مقامات آمریکایی رسماً از غربی‌شدن سیاست در کی‌یف حمایت کردند و مسکو نیز در عوض شبه‌جزیره کریمه را مجدداً به خاک روسیه ملحق کرد و تحریم‌های غرب را به جان خرید.

ناتوانی بلوک غرب در بازپس‌گیری کریمه نشان داد برای اولین بار پس از جنگ سرد، یک قدرت جهانی خارج از بلوک غرب شکل گرفته است.

 
 
اطلاعات موشک اسکندر-ام نشان‌دهنده برد 500 کیلومتری و امکان حمل کلاهکی با وزن 700 کیلوگرم (از جمله کلاهک هسته‌ای) است

2- ایالات متحده از سوی دیگر به بهانه تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی، توافقی را با سئول امضا کرد که طی آن تا سال 2017 میلادی سامانه تاد در شرق آسیا مستقر خواهد شد. [7] این بدان معنا است که واشینگتن یک تا دو سال دیگر اشراف کامل و امکان مقابله با کوچک‌ترین تحرکات نظامی مسکو در مرزهای شرق و غرب آن کشور خواهد داشت.

3- با انتقال تجهیزات هسته‌ای به کالینینگراد، برگزاری مانور در مقابله با جنگ هسته‌ای و ساخت پناه‌گاه‌های عظیم در روسیه، مسکو نشان داد رویارویی با قدرت نظامی غرب را برای خود دور از دسترس نمی‌بیند. اگر قطع تماس‌های دو طرف در موضوع سوریه تداوم یابد، جنگ رسانه‌ای ممکن است مقدمه درگیری نیابتی در مناطق دیگر جهان را فراهم کند. جنگ مستقیم با توجه به تفاوت سطح قدرت اقتصادی و نظامی دو طرف دور از انتظار است.

{$sepehr_media_1802155_400_300}
 
سخنان معاون وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو در مراسم فعالسازی سامانه آمریکاییِ دفاع موشکی در رومانی

4- در هر صورت نباید تصور کرد که روسیه در حال تبدیل به شوروی سابق است. اکنون وابستگی اقتصادی کشورهای جهان بسیار بیشتر شده و عملاً در بسیاری موارد فارغ از دوستی و دشمنی سیاسی تداوم می‌یابد. علاوه بر اینکه دو کشور می‌دانند برخلاف نیمه دوم قرن 20، قدرت‌های دیگری هم در جهان شکل‌گرفته‌اند که درگیری مسکو و واشینگتن به سود آنها تمام خواهد شد، مانند چین.

بنابر این اقدامات تحریک‌آمیز دو طرف بیش از هرچیز برای افزایش بازدارندگی و توازن قوا انجام می‌شود، ضمن اینکه بسیاری از دولت‌های دیگر در مناطق مختلف جهان را تشویق می‌‌کند تبادلات نظامی و اقتصادی خود را با یکی از دو طرف افزایش دهند. کمااینکه در چند سال اخیر به دلیل فضای روانیِ شکل‌گرفته، تبادلات نظامی ایالات متحده با برخی کشورهای شرق اروپا، شرق آسیا و حاشیه خلیج فارس افزایش یافته است.[1] https://www.theguardian.com/world/2016/oct/08/russia-confirms-deployment-of-nuclear-capable-missiles-to-kaliningrad

[2] http://www.independent.co.uk/news/world/europe/nato-sends-4000-troops-to-baltic-to-boost-defences-against-russia-a7079971.html

[3] http://www.reuters.com/article/us-nato-shield-idUSKCN0Y30JX

[4] https://www.theguardian.com/world/2007/jul/04/russia.usa

[5] http://www.express.co.uk/news/world/717446/russia-evacuate-40-million-people-emergency-drill-vladimir-putin-ww3

[6] http://www.pravdareport.com/russia/politics/30-09-2016/135749-moscow_nuclear_war-0/

[7] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/600730

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
  0 0
  آفرین! بسیار گزارش جالب و حرفه ای است. با این کیفیت بیشتر تولید کنید.
 • ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
  0 0
  امام خمینی: رفت و آمد شرق و غرب شما را نفریبد
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
  0 0
  خداوند اهل باطل را با هم مشغول سازد
 • ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
  0 0
  "کل جمعیت روسیه در پناهگاه های ضد بمب های اتمی می توان حفظ کرد" خوب امریکا روسیه رو تو خرج انداخته ! . دقیقا همون کاری که با اقتصاد شوروی کرد.
 • ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
  0 0
  روس کارش تمومه. بیخود دست و پا میزنه.
 • ناشناس ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
  0 0
  اگه ما هم به فناوری کلاهک EMP دست پیدا کنیم عالی میشه , امریکایی هاروبرمی گردونیم به عصر آهن!!!!
 • ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
  0 0
  همین طور که درمتن فوق گفته شده امریکا از نظر نظامی و البته اقتصادی برتره,وبا همراهی ناتو که متشکل از کشور های دارای بمب اتم (انگلیس,فرانسه )و غیره قدرتی بسیار بالاتر از روسیه دارن و احتمال میدم با ورود کلینگتون جنگ طلب به کاخ سفید اوضاع سوریه به دلیل مقابله غرب با روسیه بحرانی تر از هر زمانی بشه که جنگ جهانی دور از دسترس نخواهد بود هرچند هردو قدرت متضرر خواهند شد و به نفع چین فرصت طلب تمام خواهد شد
 • علی ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
  0 0
  اینا چنگ ودندون نشون میدن به هم ، ولی جنگ نمیکنن چون میدونن آخرش نابودی و تضعیفه خودشون هست فقط میخوان به هم نشون بدن چقدر مصمم هستند برای گرفتن سهم بیشتر فقط مردمی مثل سوری ها میشن نقطه تقابل قدرتها و به خاک و خون کشیده میشن اینجاست که ارزش همبستگی و اتحاد خودشو نشون میده کهدر سوریه نیست
 • محمد ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
  0 0
  دوستانی که میگن امریکا وناتو درجنگ باروسیه دست برتررادارن متعجبم.اگرجنگی اتفاق بیفته که جنگ معمولی نیست بلکه ازنوع هسته ایی میشه حتما ازکارشناسای نظامی کشورخودمون که بهشون اعتمادداریم شنیدیدکه روسیه درجنگ هسته یی ازهمه قویتره.جنگی پیش بیاد جهانی میشه وتقریبا همه کشورها حتی خودما درگیرش میشیم متاسفانه.فکرنکنم خوشحالی داشته باشه که بگیم روسیه کارش تمومه.چون بعدازروسیه نوبت ایران وبعدهندوچین میشه.
 • ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
  0 0
  یکبار با دکتر لو لاندو یکی از دانشمندان هسته ای شوروی سابق مصاحبه ای انجام میدادن.از وی پرسیدند استاد بنظر شما جنگ جهانی سوم کی آغاز میشود.دکتر پاسخ داد هیچوقت.دلیلش سلاحهایی است که ما دانشمندان ساخته ایم که هیچ قدرتی جرات بکارگیری آنها را ندارد.چرا که میدانند اگر خطایی از آنها سر بزند دیگر برنده و بازنده ایی وجود نخواهد داشت.
 • ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
  0 0
  اونم یه حرفی زده تو چرا باور میکنی؟
 • ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
  0 0
  روسیه با وجود متحدینی که اخیرا هم اعلام آمادگی برای حمایت از او در مورد سوریه کرده اند و هرکدام وزنه ای نظامی در جهان هستند اگر قاطعیت به خرج دهد ناتو و غرب خودشونو خیس می کنند هند و چین و قزاقستان و بلاروس و ایران نیمی از جهان را تشکیل می دهند که غربیهای ترسو رنگ می بازند وفقط من از قاطعیت روسها در برابر ناتو تجاوزگر تردید دارم
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
  0 0
  ما زیر دست روسیه نیستم فقط متفق وی هستیم
 • رضا ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
  0 0
  امیدوارم امام زمان (ص) هرچه زودتر ظهور کنه مارو از دست این دیوانه ها نجات بده(الهم عحل لولیکت فرج)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس