جدی شدن احتمال پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، مقامات دولت آلمان را به فکر ارتباط با وی انداخته است.

به گزارش مشرق، رسانه‌های آلمانی می‌گویند مقامات این کشور که از آینده رابطه برلین-واشنگتن در صورت پیروزی «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری‌خواهان نگران هستند، تلاش برای تماس با تیم ترامپ را آغاز کرده‌اند.

به نوشته نشریه «اشپیگل»، در ماه آوریل «مارکوس ادرر» معاون وزارت خارجه آلمان در کافه‌ای در واشنگتن دیداری محرمانه با «سم کلویز» مشاور ترامپ داشته است. مهم‌ترین سوال ادرر این بوده است که نظر ترامپ در مورد آینده رابطه با المان چیست و حرف‌هایی که در مورد سیاست خارجی می‌زند تا چه حد جدی است.

بنا بر این گزارش، برلین پیشتر احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات را جدی نمی‌دانست، اما بعد از مناظره میان او و «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات‌ها، به این نتیجه رسیده که بعید نیست که جمهوری‌خواهان در انتخابات پیروز شوند.

در حال حاضر وزارت خارجه آلمان در تلاش است تا با اردوگاه نامزد جمهوری‌خواهان ارتباط برقرار کند تا بتواند عواقبی را که نتیجه انتخابات امریکا بر روابط این دو کشور می‌گذارد را ارزیابی کند. با وجود اینکه برقراری چنین ارتباطی دشوار بوده، اما اکنون رابطه‌ای نصفه و نیمه بین طرفین برقرار شده است.

کلوویس مشاور ترامپ در ملاقات با مقام آلمانی تلاش کرده تا از نگرانی‌های او بکاهد. پیام اصلی او این بوده است: اوضاع آنقدرها هم که فکر می‌کنید وخیم نیست. ترامپ یک تاجر است و درباره ی همه چیز مذاکره می‌کند.

با این حال، این سرهنگ سابق نیروی هوایی آمریکا هم که از معدود افرادی به شمار می‌رود که اجازه دارد از طرف ترامپ صحبت کند، با نامزد جمهوری‌خواهان موافق است که واشنگتن باید سیاست خارجی‌اش را بر اساس منافع ملی خودش تنظیم کند. کلوویس به گروهی از دیپلمات‌ها و کارشناسان اروپایی گفته است: «قطره خونی نخواهیم ریخت و دلاری خرج نخواهیم کرد، مگر آنکه بدانیم قرار است نتیجه این هزینه چه باشد یا دستکم چه برآوردی برای آن وجود دارد.»

یکی از نگرانی‌های عمده آلمان، اظهارات ترامپ در مورد پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است. برلین نگران است که برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم، رئیس‌جمهور آمریکا به این پیمان پایان دهد.

ترامپ در گفته‌های خود ناتو را «منسوخ» خوانده و گفته باید دستکم در مورد چارچوب این پیمان مجددا مذاکره کرد. و می‌گوید در آینده کشورهایی چون آلمان باید برای امنیت خود هزینه بیشتری بپردازند، در غیر این صورت آمریکا نیروهای خود را عقب می‌کشد.

«یورگن هاردت» هماهنگ‌کننده امور فرااقیانوسی دولت آلمان معتقد است که حتی در صورت پیروزی ترامپ خطری این اتحاد محکم را تهدید نمی‌کند. وی می‌گوید: «حتی یک رئیس‌جمهور ترامپ هم الازما روابط محکمی که وجود دارد را بر هم نمی‌زند.»

مقامات آلمانی معتقدند که ترامپ در صورت انتخاب از برخی از خطرناک‌ترین مواضعش عقب‌نشینی خواهد کرد، با این حال همچنان روی مسئله نحوه توزیع هزینه‌های ناتو متمرکز خواهد بود.

به عقیده مقامات آلمانی، پیروزی جمهوری‌خواهان در این دوره از انتخابات آمریکا برای برلین گران تمام خواهد شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha