مخالفان حضور او در میتینگ ترامپ به نقش منفی واشنگتن در خاورمیانه و سخت‌گیری آن بر مسلمانان از زمان حادثه 11 سپتامبر توجه دارند، در حالی که این فعال سیاسی به ترامپ برای مبارزه همزمان با جبهه مقاومت و گروه‌های تکفیری امید بسته است.

سرویس جهان مشرق- محمد الحاج حسن ، یک روحانی عرب است که 40 سال پیش در لبنان به دنیا آمد و حالا به عنوان یک فعال سیاسی در لبنان، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند.

حضور او در میتینگ انتخاباتی ترامپ در شهر نُوی از ایالت میشیگان به ویژه از آن نظر که این نامزد ریاست‌جمهوری مواضع سرسختانه‌ای نسبت به مهاجران و مسلمانان داشته است، خبرساز شد.

30 سپتامبر ترامپ تلاش کرد با قرارگرفتن در کنار نمایندگانی از گروه‌های مهاجر و اقلیت‌های مذهبی، تبلیغات هیلاری کلینتون علیه خود را خنثی کند. پیش از سخنان ترامپ، جان اکیوری رئیس اتاق بازرگانی آمریکا و لبنان سخنرانی کرد.

این نشست انتخاباتی پس از آن برگزار شد که خضرخان و هماعابدین در دیربورن در حمایت از هیلاری کلینتون فعالیت کرده‌اند، شهری که بیش از 40% از ساکنان آن عرب هستند و موضع آن در انتخابات آمریکا می‌تواند برای مهاجران عرب در ایالات متحده مهم باشد. دیربورن میشیگان تنها شهر آمریکا است که عمده اعضای شورای شهر آن عرب هستند.

در انتخابات اولیه میشیگان نتایج آرا در دیربورن که «پایتخت عرب‌ها در شمال ایالات متحده» لقب گرفته، نشان داد ترامپ با 39% آرا در میان هواداران حزب جمهوری‌خواه و سندرز با 60% آرا در میان هواداران حزب دموکرات پیروز شدند، [1] از این رو هیلاری با وجود شهرت حزب دموکرات به حمایت از حقوق اقلیت‌ها امید کمتری به این منطقه دارد.

 
 
حضور محمد الحاج حسن در کنار سایر فعالان مذهبی از اقلیت‌های شیعه، سنی، ارمنی، مارونی، کلدانی، آشوری و سریانی در نشست انتخاباتی دانلد ترامپ
 
 
 
 

محمد الحاج حسن نیز که از حاضران در نشست 30 سپتامبر بود، امام جماعت یکی از مساجد شهر دیربورن است.

او پس از گذراندن سال‌های ابتدایی تحصیل حوزوی در بعلبک، مدتی را در عراق، ایران و سوریه گذراند و نهایتاً در لبنان به حزب‌الله ملحق شد. [2] اما در اواسط دهه 2000 میلادی با احساس اختلاف نظر سیاسی از آن جمعیت جدا شد و گروه کمترشناخته‌شده‌ای با نام «جنبش شیعیان آزاد» را پایه‌گذاری کرد که منتقد سیاست‌های جنبش امل، حزب الله و حکومت ایران و سوریه است.

حسن تا جایی پیش رفت که نیروهای حزب‌الله را «جماعت اوباش» خواند، کمااینکه پیش‌تر نیز در بیانی توهین‌آمیز، بشار اسد را «پدرخوانده جاهلان» نامیده بود. [3]

 

حضور روحانی لبنانی در میتینگ ترامپ خبرساز شد 

محمد الحاج اوایل سال جاری میلادی در مصاحبه با پایگاه  جنبشِ وابسته به خود با نام «التیار الشیعی الحر» خواستار بازگشت سعد حریری نامزد جریان 14 مارس به قدرت شد. او همچنین ایران را متهم کرد «همه تلاش خود را می‌‌کند تا بر لبنان و منطقه تسلط یابد تا هدف خود برای احیای امپراتوری فارسی را تحقق بخشد.» [4]

حسن همچنین مؤسسه‌ای را در انگلیس با نام «بنیاد جهانی ایمان» تأسیس کرده که به نقل از پایگاه رسمی آن با هدف گفتگو بین ادیان فعالیت می‌کند. [5]محمد الحاج مسئول پروژه خاورمیانه و پوتکین آذرمهر، مسئول پروژه ایران در این بنیاد است. آذرمهر همان کسی که حمایت بی‌شائبه خود را از کانال‌های مجازی و سخنرانی‌های پیاپی نسبت به آشوب سال 1388 شمسی دریغ نکرد.

 
روحانی خبرساز لبنانی در میتینگ ترامپ کیست + تصاویر
 
 
محمد الحاج حسن در حال رایزنی با سی.جِی گَلدز معاون ستاد انتخاباتی ترامپ در میشیگان 

احتمالاً دلیل حمایت محمد الحاج حسن از ترامپ، برنامه های اعلامیِ این نامزد ریاست‌جمهوری برای مبارزه با مسلمانان افراطی است، در حالی که کلینتون از سوی رقیب خود متهم شده که در تأسیس داعش نقش داشته است. اما برخی حضور او در ردیف افراد شاخص در پشت تریبون ترامپ را وهن روحانیت دانستند. 

یکی از مسلمانان ساکن دیربورن نوشته است:«همه معتقدند که هرکس حق دارد نظر خود را داشته باشد... اما وقتی که با عمامه و قبا در آن جمع قرار می‌گیرد، او نماینده اسلام است نه خودش. بنابر این حق داریم این اقدام او را زیر سوال ببریم.» او ادامه می‌دهد «اگر می‌خواسته با ترامپ صحبت کند حرفی نیست، اما اینکه از کسی پشتیبانی کند که خواستار کشتار مسلمانان و ممنوعیت ورود آنها به آمریکا است،‌ قابل قبول نیست».

روحانی خبرساز لبنانی در میتینگ ترامپ کیست + تصاویر

ترامپ تلاش کرد محمد الحاج حسن را در برابر سید حسن قزوینی، رئیس مرکز اسلامی دیربورن عَلم کند. قزوینی در نمازجمعه یکی از بزگترین مساجد ایالات متحده از مردم خواسته بود به نامزد جمهوری‌خواه که آتش «تعصب و نفرت» را شعله‌ور می‌کند رأی ندهند.

اما فرد دیگری در حمایت از او نوشته است آنچه در این روزها علیه اقدام محمد الحاج حسن منتشر شده است «بخاطر انتخاب او در حمایت از ترامپ نیست، بلکه بخاطر تکبری است که دارید و اجازه نمی‌دهد به این حد از فهم برسید که نه فقط در مراسم ترحیم، بلکه پیش از آن نیز به یکدیگر احترام بگزارید. وقتی فردی می‌میرد، همه به او توجه می‌کنند اما تا وقتی زنده‌ای، پشت سرت تو را تحقیر می‌کنند». [6]

به نظر می‌رسد مخالفان حضور او در میتینگ ترامپ به نقش منفی دولت ایالات متحده در خاورمیانه و سخت‌گیری آن بر مسلمانان از زمان حادثه 11 سپتامبر توجه دارند، در حالی که این روحانی لبنانی به ترامپ برای مقابله همزمان با جبهه مقاومت و گروه‌های تکفیری امید بسته است.
 
به هر حال حضور محمد الحاج حسن در کنار نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا اگر چه نشان از اهمیت اقلیت مسلمان و عرب در جامعه سیاسی ایالات متحده دارد، اما می‌تواند از جنبه بین‌المللی هشداری نسبت به حمایت سیاست‌مداران دول غربی از برخی جریان‌های خاص در خاورمیانه باشد.


[1] http://dailycaller.com/2016/03/09/city-with-largest-percentage-of-arabs-in-us-voted-for-donald-trump

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Mohammad_Al_Hajj_Hassan

[3] http://www.freep.com/story/news/politics/2016/10/01/area-middle-eastern-leaders-got-face-time-trump-novi/91357724

[4] http://www.chi3a.org/blog/?p=15674

[5] http://www.iman-worldwide.org/about-us/executive-committee/1

[6] http://amctrump.org/2016/10/01/breaking-imam-from-dearborn-backs-donald-trump-for-president

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 20
 • دانشجو ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  2 1
  شیعه آمریکایی اینه دیگه
 • دکتر خرزوخان از کومور ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 0
  خبرای 60 سال قبلو دو سال بعد کار میکنی آفرین ادامه بده تو میتونی :|
 • ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 1
  معلومه ایشون جبهه حق وباطل را نمی شناسد وبا باطل دیگری همراه شده است.
 • علی ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 1
  دهنشون... این چه دنیاییه شهر خراب و شحنه و شیخ و شهش خراب گویا که در این خرابه نیست جز خراب یا امام زمان خودت بیا دیگه هیچ کسی نیست بهش اعتماد کنیم مگر امام خامنه ای خدا یا خودت نگهش دار
 • ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  2 1
  در یک کلام اسلام ایشان اسلام آمریکایی است.
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 1
  شیعه بدون ولایت فقیه همین میشود
 • دامغانی ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 1
  عن النبی (ص):الفقهاء امناء الرسل مالم یدخلوا فی الدنیا. قیل یا رسول الله وما دخولهم فی الدنیا؟ قال: اتباع السلطان فاذا فعلوا ذالک فاحذروهم علی دینکم.
 • ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 1
  این خودش در جمع اوباش هست و باهاشون عکس انداخته ...احتمالا خود امریکایی ها یا انگلیسی ها اینو ساختن
 • ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 1
  آخر و عاقبت مزدوران آمريكا و از جمله اين عنصر پليد زباله دان است و يكانكي ها پس از استفاده مانند دستمال كثيفي او را در اشغال داني خواهند ريخت
 • ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 1
  آخوند آمریکایی
 • مهماندار هواپیما ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 0
  مگه چیه ما هم داریم
 • ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  این روحانی با این سن و سال کم همه فرقه ها و فوت و فن ها را تجربه کرده!!!!!!!
 • ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 1
  از قماش همین اصلاح طلبهای داخلیه دیگه !!
 • ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 1
  سردار سپاه را که یادتان است که کلا از ایران کند و دشمن ایران شد در جنوب شرقی آسیا ندانسته !!!!! در تور اطلاعاتی غرب افتاد شروع کرد به همکاری با غرب بنحوی که طی 20 سال توانست به یکی از مدیران ارشد ان اس ای (سازمان جاسوسی داخلی آمریکا که بزرگترین ، ناشناخته ترین و مجهزترین سازمان اطلاعاتی دنیاست) بدل شود اما بعد رسیدن به هدف به طرز خارق العاده ایی به ایران برگشت یعنی آن همه دستگاه های اطلاعاتی عریض و طویل و همکار غربی با آن همه امکانات و تجهیزات ، 20 سال سر کار بودند !!!! سیاست پیچیده تر از این حرف هاست و ایرانی ها بلاشک از کارکشته ترین و باهوش ترین سیاست مداران دنیا ، زود است با چهارتا جمله و موضع گیری بگیم آخوند آمریکایی و از این حرفا .
 • مرجان معلم تاریخ دبیرستان ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 1
  دوکلمه حرف حساب: خااااک توسرش
 • ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
  0 2
  من فک کنم این گروه یک گروه نفوذی حزب‌الله است. قیافه‌اش آدم خوبیه، احتمالا مقاومت برای نفوذ استفاده میکنه. اگر حدسم درست باشه نشون میده حزب‌الله خیلی‌ با هوشه.
 • ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
  0 1
  بهتر اخبار با تامل انتشار پیدا کنه تا خدای نکرده حقی از کسی ضایع نشه و اخبار درست و صحیح نشر پیدا کنه آفرین مشرق به راه درستت ادامه بده
 • محمود ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
  0 11
  با سلام و آرزوی قبولی عزاداریهای همه وفاداران به جنبش کربلا. به نظر حقیر، حضور ایشان اگر چه برخی تبعات منفی را به دنبال دارد اما تاثیرات مثبت آن به مراتب بیشتر خواهد بود.
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
  1 10
  استغفروالله
 • حسین ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
  1 6
  افراد برای رسیدن به مطامع دنیوی تن به چه ذلتی نمی دهند اصلا به فکر لباسی که برتن دارند و اینکه منتسب به چه جریانی هست ندارند یکی می شود این یکی می شود صادق شیرازی یکی می شود کدیور و ...
 • حسین ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
  1 2
  بیچاره دلشو به کیا خوش کرده. البته فساد عقیدش هم مبرهنه
 • ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
  1 1
  این هم یک خریه مثل اون یاسر الحبیب و شیرازی ها و شیطانیاری و... خدا همه شان را باهم در کنار ملکه حرام زاده انگلیس محشور کند
  • ناشناس IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   1 0
   احسنت
 • ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
  1 0
  به لايك كردن ترامپ در عكس توجه كنيد ببينيد با چه تفكري با همچين آخوندهاي درباري مراوده برقرار كرده است .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس