منابع آگاه فرانسوی امروز از بازداشت یک نفر به اتهام تلاش برای اقدام تروریستی در خاک این کشور خبر دادند.

به گزارش مشرق، منابع آگاه فرانسوی امروز شنبه از بازداشت یک جوان مظنون به تلاش برای انجام اقدام تروریستی در جریان عملیاتی ضدتروریستی در منطقه «کلیشی» در شهرستان «او-دو-سن» پاریس طی روز گذشته خبر دادند.

یک منبع پلیس فرانسه با تأیید خبر منتشره توسط روزنامه فرانسوی لوپاریزین اعلام کرد: این مظنون 18 ساله عصر دیروز جمعه در جریان عملیات نیروهای پلیس اداره کل امنیت داخلی فرانسه (DGSI) و نیروهای عملیات ویژه این کشور موسوم به Raid دستگیر شد.

یک منبع نزدیک به پرونده تحقیق در این خصوص اعلام کرده که بازداشت این مظنون در چارچوب تحقیقات مربوط به مشارکت افراد در فعالیت‌های تروریستی صورت گرفته و فرد بازداشت شده مظنون به افراط‌گرایی و تدارک و طرح‌ریزی اقدامی با ماهیت تروریستی است.

بر اساس این گزارش، طی هفته‌های اخیر چندین نفر که اغلب آنها را جوانان و حتی کودکان تشکیل می‌دهند، به ظن تلاش برای انجام اقدامات و فعالیت‌های تکفیری در فرانسه بازداشت و زندانی شده‌اند که اغلب آنها از طریق نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام با «رشید قاسم» مبلغ فرانسوی زبان گروه تروریستی داعش که مظنون به کنترل و هدایت تکفیری‌ها از منطقه‌ مرزی سوریه و عراق است، در ارتباط بوده‌اند.

بازداشت یک نوجوان 15 ساله به اتهام مشارکت در فعالیت‌های تروریستی

علاوه بر این جوان 15 ساله، یک نوجوان 15 ساله نیز دیروز جمعه به اتهام مشارکت در فعالیت‌های تروریستی و ارتباط با یک گروه تکفیری زندانی شد.

این نوجوان 15 ساله که هیچگونه سابقه تروریستی نداشته، روز چهارشنبه گذشته بازجویی شده و به مدت 48 ساله تحت بازداشت موقت قرار گرفته بود.

وی نهایتا دیروز جمعه در دادگاه حاضر شد و به همین اتهام زندانی شد.

فرانسه که از ماه ژانویه سال 2015 میلادی تاکنون با موج حملات ترویستی مواجه است، از جمله کشورهایی است که بیشترین تعداد نیروهای تکفیری خارجی را در مناطق جنگی سوریه و عراق دارد.

از ژانویه سال 2015 میلادی تاکنون چندین حمله تروریستی در این کشور اتفاق افتاده است که مرگبارترین آنها به حملات تروریستی 13 نوامبر گذشته پاریس مربوط می‌شود که طی آن 130 نفر کشته و بیش از 350 نفر مجروح شدند.

طبق اطلاعات و آمار موجود تا پایان سال 2015 میلادی، حدود 1800 فرانسوی درگیر شبکه‌های تکفیری هستند که 600 نفر از آنها در سوریه و عراق حضور دارند و 250 نفر از آنها پس از عزیمت به این کشورها به فرانسه بازگشته‌اند.

فرانسه که همواره از حامیان تروریست‌های تکفیری بوده، هم‌اکنون با پدیده تروریسم تکفیری مواجه شده است.

بنابر اعلام دولت فرانسه، پدیده گسترش تمایل فرانسویان برای پیوستن به گروه‌های تکفیری طی ماه‌های گذشته به طور قابل توجهی افزایش داشته است و کشورهای غربی که خود تا پیش از این اقدام به تسلیح عناصر این گروه‌های تروریستی می‌کردند، هم‌اکنون از بیم بازگشت آنها به کشورهای متبوع خود و انجام اقدامات تروریستی، تدابیر ویژه‌ای را برای ممانعت آنها از ورود به کشورهایشان اتخاذ کرده‌اند.

به گفته کمیسر قضائی اتحادیه اروپا،تاکنون 5 تا 6 هزار اروپایی به گروه‌های تکفیری در سوریه که مشغول مبارزه با دولت بشار اسد هستند، پیوسته‌اند که بیش از 1500 نفر از این افراد را فرانسویان تشکیل می‌دهند


منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس