کد خبر 637847
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷

چهره شهر بغداد پایتخت عراق چند روزی است که تغییر کرده و پرچم های 'یاحسین (ع)' بر پشت بام خانه ها و در میان کوچه و خیابان ها خبر از آمدن ماه شور انگیز محرم می دهند.

نسیم محرم در شهرهای عراق وزیدن گرفت
به گزارش مشرق، مردم پایتخت عراق در حقیقت با پایان جشن های عید غدیر در هیجدهم ذی الحجه، به استقبال ماه حسین بن علی (ع) رفته اند و به یکباره بغداد جامه سیاه حزن و اندوه به تن کرد.

این روزها در گذر از هر خیابان و کوچه ای و عبور از کنار هر خودرویی در شهر بغداد می توان صدای نوحه های حسینی را از رادیو آن شنید و البته صدای نوحه های دلنشین 'ملاباسم الکربلایی' مداح معروف عراقی، همانند همیشه صدای بلند اعلام نزدیک شدن ماه محرم الحرام در عراق است.

همزمان عتبه امامین کاظمین (ع) در آستانه شروع ماه عزاداری محرم الحرام، سیاه پوش شده و برنامه های ویژه محرم از هم اکنون در این مکان مقدس به اطلاع عموم رسیده است.

در کربلا اما شور و هیجان آماده شدن برای ماه محرم الحرام لحظه ای آرام و قرار ندارد و از چند روز قبل، قالی های صحن حسینی برداشته شده و فرش قرمز سرتاسر صحن را پوشانده است.

حرم امام حسین (ع) و ابوالفضل عباس (ع) به شیوه ای حزن انگیز که یادآور حلول ماه شهدای کربلا است، سیاه پوش شده است.

'فاضل عوز' عضو شورای اداری عتبه حسینی در این راستا امروز شنبه به سایت خبری عتبه حسینی گفته است که برای آیین معنوی تغییر پرچم حرم حسینی، برنامه ای ویژه تدارک دیده شده است.

وی گفته است که در این مراسم ویژه که با حضور گسترده عزداران همراه خواهد بود، پرچم سرخ حرم به پرچم سیاه تغییر می کند تا اعلامی رسمی برای شروع مراسم عزاداری در طول دو ماه محرم و صفر باشد.

این برنامه ویژه قرار است به طور مستقیم از شبکه های تلویزیونی عراق به سمع و نظر عموم مردم در اقصی نقاط دنیا برسد.

تولیت های آستان های مقدس حسینی و عباسی برنامه های ویژه برای عزادارای ها، استقبال و پذیرایی از هیات های عزاداری و دعوت از خطبای معروف حسینی و برگزاری مجالس وعظ تدارک دیده اند.

آیت الله 'سید علی سیستانی' مرجع عالی شیعیان در عراق نیز به مناسبت نزدیک شدن ماه محرم الحرام در بیانیه ای، از خطبای منابر حسینی خواسته است که از پرداختن به مسائل اختلافی و جناح بندی های سیاسی در منابر خودداری کنند.

این مرجع عالی شیعیان عراق تاکید کرده است که پیام منبر حسینی باید فراخواندن به وحدت کلمه باشد و خطبای منابر حسینی از جناح بندی های گروهی که باعث تشنج در جامعه و دام زدن به اختلافات بین مردم می شود، پرهیز کنند.

همزمان دستگاه های امنیتی در عموم شهرهای عراق برای حفاظت از جان عزاداران، تدابیر امنیتی ویژه پیش بینی کرده اند که این تدابیر امنیتی در شهرهای مقدس کربلا، نجف، کاظمین و سامرا شدیدتر است.

سرلشکر 'احمد علی الزوینی' فرمانده پلیس کربلا گفته است که با هماهنگی و همکاری فرماندهی عملیات امنیت فرات مرکزی و تشکیلات بسیج مردمی الحشد الشعبی تدابیر ویژه امنیتی برای ماه محرم تدارک دیده شده است.

فرماندهی عملیات امنیت فرات مرکزی چهار استان کربلا، نجف، بابل و القادسیه را در بر می گیرد.

آیین های ماه محرم الحرام با توجه به پیروزی های بزرگی که نیروهای مشترک مردمی و نظامی عراق تحقق بخشیده اند و امنیت عمومی که در شهرهای عراق برقرار شده انتظار می رود امسال با حضور گسترده عزاداران به ویژه از خارج عراق خصوصا از جمهوری اسلامی ایران همراه باشد.

فضای اخوت و انسجامی که امسال بین شیعیان و اهل سنت در عراق به طور محسوسی تقویت و بهبود یافته است، از دیدگاه کارشناسان، آیین های عزاداری حسینی را امسال طعم و شکوه خاصی بخشیده است.

براساس اعلام مرجعیت عالی دینی عراق، روز دوشنبه آینده اول ماه محرم الحرام است و مراسم تبدیل پرچم یکشنبه شب در کربلا برگزار شود.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس