رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اقدامات کنگره آمریکا علیه ایران بی خردانه و بی پایه و اساس است گفت: آمریکایی‌ها توان اعمال تصمیمات نابخردانه علیه ایران را ندارند.

 به گزارش مشرق، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار رئیس مجلس ملی فرانسه که صبح امروز در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام  برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران پیرامون تلاش نمایندگان کنگره آمریکا برای تصویب طرحی در خصوص اخذ غرامت بالای 55 میلیارد دلاری در خصوص موضوع تروریست از ایران گفت: نظر جمهوری اسلامی را مسئولین ذیربط مانند مجلس، دولت و شورای عالی امنیت ملی خواهند داد.

وی افزود: اما بنده به عنوان یک کارشناس می‌گویم این نوع حرکت‌ها کم کم به یک کارهای سبک،‌بی وزن و بی مقداری تبدیل شده است وگرنه نشستن و علیه ملت های دیگر تصمیم گرفتن هیچ ضمانت اجرایی ندارد.

ولایتی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران دولتی نیست که دست روی دست بگذارد تا آنان هرچه تصمیم گرفتند را اجرا کنند گفت: آمریکایی‌ها توان اعمال این تصمیمات نابخردانه را ندارند. حال هرچه می‌خواهند تصمیم بگیرند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این تصمیمات بی خردانه و بی پایه چیزی جز تبلیغات منفی علیه ایران نیست البته تکرار آن به یک ضد تبلیغ علیه خود آنان تبدیل می‌شود.  اینان با وجه و یا بی وجه دور هم جمع می‌شوند و مصوبه‌ای می‌گذارند آنهم در جایی که مصوبه آنان نفوذی ندارد.

وی در این خصوص گفت زیرا اگر غیر این باشد دنیا به جنگلی تبدیل می‌شود که قانون این جنگل را آمریکایی‌ها می‌نویسند درحالی که این گونه نیست. رفتار مقامات چین با بالاترین مقام آمریکا را مشاهده کردید چینی‌ها قصد داشتند به آنان بگویند که در محدوده قلمرو آمریکا نیستند و بزرگترین تحقیر را به آنان روا داشتند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام  با بیان اینکه رفتارهای آمریکا رفتارهای سبکی است که به لحاظ سیاسی وزن آمریکایی‌ها را در صحنه بین المللی پایین می‌آورد و تاکنون نیز پایین آورده گفت: پس از فروپاشی دنیای دو قطبی بوش پدر گفت از این به بعد دنیا یک قطبی است و در راس آن آمریکا قرار دارد زمان گذشت و نشان داد که آمریکا چنین قدرتی ندارد. در افغانستان،‌عراق و اکنون در سوریه و اخیرا در ترکیه شکست خورد.

ولایتی با بیان اینکه ما به هیچ وجه نگران این اقدامات آمریکا نیستیم چون ایران یک کشور مقتدر است گفت: آمریکایی‌ها این تصمیمات نابخردانه و عجولانه‌ای را که می‌گیرند صرفا برای تبلیغات است چون قدرت تفویض این تصمیمات را ندارند و آنچه که منافع جمهوری اسلامی ایران اقتضا می‌کند ما به آن عمل می‌کنیم.

وی در خصوص برگزاری نشست کمیسیون نظارت بر برجام گفت این نشست بعد از ظهر امروز برگزار می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام  در خصوص سوالی مبنی بر دلایل افزایش هشدار ناوهای ایرانی به ناوهای آمریکایی در تنگه هرمز گفت: این یک امر استثنا نیست بلکه عادی و طبیعی است که نیروهای دفاعی ما از حریم جمهوری اسلامی دفاع کنند حال متجاوز می‌خواهد آمریکا باشد یا غیر آمریکا.

وی اضافه کرد: هر ناوی متعلق به هر کشوری باشد اگر بخواهد به حریم ایران تجاوز کند طبیعتا با مدافعین مرزهای ما مواجه می‌شود و این یک امر طبیعی و روزمره است.

ولایتی پیرامون اقدام‌های حقوقی وزارت خارجه برای احقاق حقوق خانواده شهدای فاجعه منا گفت: در این خصوص راههای متعددی وجود دارد که مراجعه به مراجع حقوقی بین المللی می‌تواند بخشی از اقداماتی باشد که صورت می‌گیرد. باید هرچه سریعتر این کار اجرا کرد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام  اظهار داشت: وزارت خارجه به دنبال این کار است و حقوق خانواده شهدایی که در این راه با بی لیاقتی و حتی تعمد ماموران حکومتی سعودی به شهادت رسیدند برخورد می‌کند و یقینا در این راه سعودی‌ها از کاری که کردند پشیمان خواهند شد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس