نماینده سابق مجلس گفت: با گزارش‌هایی که در مورد توتال و کرسنت وجود دارد، بازهم می‌خواهند با دلالی، توتال و کرسنت دیگری به وجود آورند.

به گزارش مشرق،‌ اولین نشست از سلسله جلسات محاکمه مردمی در اعتراض به فیش‌های نجومی شب گذشته با حضور علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و حاج حیدر رحیم‌پور ازغدی در مسجد صنعتگران مشهد برگزار شد.

زاکانی در ابتدای نشست با بیان این‌که فلسفه انقلاب اسلامی عدالت بوده و هست، اظهار داشت: همان‌طور که رهبر انقلاب بارها اشاره‌کرده‌اند، ایران اسلامی چندین برابر ظرفیت خود دارای امکانات و توانایی است اما چرا این امکانات در خدمت آبادانی مادی و معنوی مردم قرار نمی‌گیرد؟

وی افزود: دلیل آن، ریشه دواندن یک فکر غلط، روحیه‌ای نامبارک و غیر اسلامی به اسم «فرهنگ اشرافی گری» و «غارت بیت‌المال» است، این فرهنگ راه را به سمتی برده که دستیابی به حداقل‌های زندگی را برای برخی ناممکن ساخته است.

*فساد، اصولگرا و اصلاح‌طلب نمی‌شناسد

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که فساد نه اصولگرا می‌شناسد و نه اصلاح‌طلب، تصریح کرد: این فرهنگ آفت‌های متعددی دارد، اولین آفت آن حرکت در مسیر پیوند بین قدرت و ثروت است. قدرت را طعمه‌ای برای ثروت‌اندوزی می‌دانند به همین دلیل، وقتی فیش‌های نجومی را می‌بینید دیدن آن برای جمع بسیاری از مردم سخت است اما برای بخشی جزئی از جامعه که این دارای این فرهنگ هستند علاوه بر این‌که مذموم نیست، بر سر مردم منت هم می‌گذارند که جامعه را اداره می‌کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: چطور است که جامعه فریاد می‌زند، رهبر انقلاب صدایشان بلند شده و مهر خیانت بر پیشانی این‌ها زده‌اند اما برای آنان مراسم تودیع می‌گیرند و به‌عنوان عناصر ویژه و ذخایر جامعه معرفی می‌کنند؟ چرا این‌ها حیا نمی‌کنند، از رهبری و مردم خجالت نمی‌کشند؟

*مردم مدیر زیاده‌خواه نمی‌خواهند

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که حتی یک مدیر فاسد باعث فساد دیگر مدیران می‌شود، عنوان کرد: حتی یک مدیر زیاده‌خواه هم زیاد است، جامعه ما مسؤول زیاده‌خواه و کسی که در آن فکر اشرافی گری نهادینه‌شده، نمی‌خواهند.

وی بر همین اساس اضافه کرد: هیچ‌یک از دستگاه‌ها برخورد درستی با موضوع فیش‌های نجومی نداشتند، نه دستگاه اجرایی که بستر ایجاد این سوءاستفاده بود و نه دستگاه قضایی که وظیفه برخورد با این تخلفات را داشت. متأسفانه امروز درگیر سرطان تبعیض و اشرافی گری هستیم؛ برخورد شایسته‌ای که مدنظر رهبری بود به‌هیچ‌عنوان صورت نگرفت.

*«آرزوی اشرافی گری» خطرناک‌تر از اشرافی زیستن

وی آرزوی اشرافی گری را یک معضل و خطر برای جامعه دانست و گفت: بدتر از اشرافی گری، عناصری هستند که در جامعه آرزوی قارون بودن و اشرافی گری داشتند؛ در کربلا نیز قارون صفتان، پیاده‌نظام کسانی شدند که همه خوبی‌ها را با توسعه ظلم و جنایتشان ذبح کردند.

زاکانی با اشاره به قراردادهای نفتی و نواقص موجود در آن، تاکید کرد: در دوازده صفحه متن قراردادهای نفتی که نوشته‌اند، خودشان ١٥٠ایراد اساسی بیرون کشیدند اما بااین‌حال می‌خواهند میدان نفتی آزادگان در داخل کشور را هم بفروشند؛ با گزارش‌هایی که در مورد توتال و کرسنت وجود دارد، بازهم می‌خواهند با دلالی، توتال و کرسنت دیگری به وجود آورند و رفته‌رفته صنعت نفت را هم خصوصی کنند.

وی افزود: همیشه فکر می‌کردیم پرونده کرسنت تنها دو گروه دلال دارد، دلال اول مهدی هاشمی و یزدی، دلال دوم نیز طرقیجات، پرونده که به کشور رسید به دو گروه دیگر نیز رسیدیم که یک گروه از آنان به ازای هر 50 سنت فروش گاز، یک سنت از آن را برای خود برمی‌داشته تا بتواند این پرونده را در ایران جوش دهد.

*می‌خواهند توتال و کرسنت دیگری به وجود آورند

این فعال و تحلیل‌گر سیاسی ادامه داد: در قراردادهای نفتی جدید IPC، به بهانه مجوزی که مجلس سال 91 برای تغییر قراردادها و بازبینی آن داده است، قراردادی را طراحی کردند که به‌موازات آن، یک گروه نیز در انگلیس قرارداد نفتی طراحی کردند که در مقام عمل، طرح متعلق به انگلیس را اجرا می‌کنند، دولت آن قرارداد را تصویب کرد و ماه پیش نیز دوباره آن را به تصویب رساند.

زاکانی با انتقاد از روند تصویب و اعمال قراردادهای جدید نفتی، خاطرنشان کرد: چرا هنوز فرسنگ‌ها در میدان‌های مشترک گازی و نفتی عقب هستیم؟ دلیل آن، خیانت شرکت‌هایی همچون توتال است که گزارش‌های غلط تنظیم کرد، امروز نیز می‌خواهند نفت و گاز کشور را به سمتی ببرند که سرنوشت آن را خودشان تعیین کنند.

وی با بیان این‌که عده‌ای می‌خواهند فاسدین را به جایگاه‌های اصلی بنشانند، عنوان کرد: برخی محکومان پرونده کرسنت در صدر مسئولیت‌

ها نشسته‌اند، مگر دستگاه‌های امنیتی نمی‌دانند این قبیل مفسدان در جامعه حضور دارند، چرا هنوز مخفی می‌مانند؟

زاکانی خاطرنشان کرد: حالا که بعضی مدیران نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند با این موضوع مقابله کنند، لازم است مردم پای‌کار بیایند و نگذارند حضور و فعالیت چنین افرادی در مدیریت امور باقی بماند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که پولی که باید برای مردم هزینه شود و دردی از آنان دوا کند، وارد فضای رابطه و زد و بند می‌شود، خاطرنشان کرد: وقتی این پول تبدیل به یک رانت و امکان خاص می‌شود، 400 میلیون درهم که معادل نزدیک به 400 میلیارد تومان است را به سود صفر درصد در اختیار کسی قرار می‌دهند مرتبط با سیستم خودشان است، او هم این پول را وارد کشور می‌کند و از آن 24 درصد سود می‌گیرد.

وی ادامه داد: این موضوع را به وزیر اقتصاد متذکر شدم، ایشان گفت آقای رییس‌جمهور ناراحت هستند و با برادر خود برخورد کردند اما بعد از مدتی دیدیم آقای فریدون آمد جلوی دوربین و گفت من هستم و جایی نرفتم؛ ما باید دائماً زنگ هشدار را به صدا درآوریم و اجازه ندهیم عده‌ای در تاریکی‌ها و کنج‌های خلوتی که برای خود ایجاد کرده‌اند، باقی بمانند.

*روزی نرسد که رهبری اعلام کنند «هیأت دولت بد است»

حیدر رحیم‌پور ازغدی نیز در ادامه این نشست با بازخوانی بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون فیش‌های نجومی، اظهار داست: آقای لاریجانی رییس قوه قضاییه است، زمانی که این بحث فیش‌های نجومی مطرح شد، باید همچون برق همه این افراد را از خانه‌هایشان بیرون می‌کشید، پول‌هایی که دریافت کرده‌اند را تا ریال آخر پس می‌گرفتند.

وی با اشاره به اقدام امام خمینی در برخورد با بنی‌صدر و وقایع پس‌ازآن، تصریح کرد: به دولت تذکر می‌دهم، حضرت آقا تربیت‌شده امام خمینی است، رفتارهای امام را به‌خوبی آموخته‌اند و دیدیم در قضیه فیش‌های حقوقی تواضع به خرج دادند؛ مواظب باشید رهبری از کسی که مدام تعریف می‌کند، یک روز نفرمایند «اگر همه بگویند هیأت دولت خوب است، من می‌گویم خوب نیست»، وای به آن روز.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  شما شخص شریفی هستین اقای زاکانی انصاف داشته باشیم!!!! چرا یک در هزار این هیاهو برای اختلاس های هزاران میلیاردی دولت اقای احمدی نزاد نبوده و نیست؟!؟؟! اخرین رونمایی هم همین اختلاس 8هزار میلیاردی صندوق فرهنگیان است!!! فیش نجومی در برابر اختلاس های احمدی نژادی پیاله ای در برابر اقیانوسه!!!
 • مجید ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  حقوق های نجومی بر اساس یک سری قوانین و ضوابط پرداخت شده و اصلا قابل پیگری و مجازات افراد نیست.
 • ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  اگر میدانستید انصاف چیست كه خرابکاری این دولت را حواله به قبل نمیدادی پیاله و اقیانوس هم از آن غلوهای مخصوص دروغگویان است گویا همه جماعت شما مغرضان در دوران احمدی که فجیعترین تخریبها علیه یک دولت در تاریخ انقلاب رخ داد یا خواب بودید یا آب به آسیاب تخریب میریختید که چیزی یادتان نمی آید
 • ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  هر روز یک بهانه جدید میتراشید احسنت به پشتکارتان در ماست مالی
 • ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  اقای زاکانی از جمله افرادی بود که در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد نیز به موارد اشتباه و رانت ایشان اعتراض می کردند و همواره ایراد می گرفتند. برای ایشان اصولگرا و اصلاح طلب دزد و رانت خوار تفاوتی ندارد.
 • ناشناس ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  بزرگترین اختلاس در دولت قبل 3000 میلیارد تومان بود اما حالا فقط 10000 میلیارد تومان کارانه نجومی به پزشکان پرداخت شده است و به گفته دادستان دیوان محاسبات در فیش های نجومی 123پرونده به مبلغ 5900 میلیارد تومان تشکیل شده است !
 • ناشناس ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  قراردادهای جدید نفتی شبه کرسنت و مغایر اصل 44 و منافع ملی است و باید لغو بشوند.
 • مسعود ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  فقط قرارداد کرسنت جناب زنگنه 50 میلیارد دلار معادل 180 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد کرده است حالا توتال و استات اویل و غیره بماند.
 • ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  اختلاس 8هزار میلیاردی صندوق فرهنگیان مربوط به احمدی نژاده????!!!!!!
 • مهران ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  اختلاس 8 هزار میلیارد تومانی صندوق فرهنگیان مربوط به دولت فعلی است دوست عزیز !
 • ناشناس ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  درود بر دکتر زاکانی عزیز.
 • ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  آره دیگه .برای قراردادهای نفتی هم دارند همین کار را می کنند که فردا که خلافشان ثابت شد بگویند :«ما قانونی عمل کردیم».
 • ناشناس ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۱
  0 0
  برای مردم تهران متاسفم که به زاکانی رای ندادند
 • ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
  0 0
  اقای زاکانی انسان شریفی هستند که مرعوب هیچ حزب وگروهی نشدند کاش کاندید ریاست جمهوری بشوند تا باخیلی راحت به ایشان رای بدهیم
 • ناشناس ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
  0 0
  اين حرفها براي كساني كه از قراردادهاي نفتي اطلاعي ندارند جذاب است ولي براي كساني كه در جريان هستند مي دانند كه قرارداد توتال براي ايران بسيار سود اور بوده است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس