با وجود اسلام‌هراسی شدید رسانه های غربی، زنان محجبه مسلمان به آهستگی راه خود را برای گرفتن مناصب دولتی در نظام‌های سکولار غربی پیدا می‌کنند.

سرویس جنگ نرم مشرق- رسانه های غربی به بهانه‌های مختلف تلاش می‌کنند تا دختران و زنان ایرانی را مخالف حجاب نشان دهند و این در حالی است که موج تازه ای از گرایش به حجاب در جوامع غربی در جریان است. در جدیدترین این اقدامات دولت‌های آمریکا، کانادا، اسکاتلند و ترکیه اجازه حضور زنان با باحجاب اسلامی به عنوان مامور اداره پلیس در کشورشان را صادر کردند.

پذیرش زنان محجبه به عنوان مامور پلیس که یک نهاد امنیتی محسوب می‌شود، ثابت می‌کند برخلاف تبلیغات منفی صورت گرفته، حجاب مانع کار زنان در جامعه حتی در کشورهای غربی نیست.

دولت‌ها که به بهانه ساختار نظام سکولاریسم، به دنبال زدودن هرگونه آثار و نشانه دینی از سطح جامعه خود بودند و از استخدام زنان باحجاب اسلامی ممانعت می‌کردند، اکنون به آرامی در حال تغییر رویه خود در رابطه با حجاب هستند.

البته استقبال از حجاب و محبوبیت آن در بین بعضی از زنان غربی را نمی‌توان در پذیرفتن حجاب توسط دولت‌ها را بی‌اثر دانست؛ اکنون علی‌رغم سانسور رسانه‌ها، تعداد بانوان محجبه (مسلمان و غیرمسلمان) در غرب افزایش پیدا کرده و همین امر در محاسبات جدید بعضی کشورهای غربی لحاظ می‌شود.

آغاز‌به‌کار نخستین پلیس زن محجبه در آمریکا

اولین زن مسلمان با یونیفورم پلیس و روسری، کار خود را در نیروهای پلیس شهر «دیربورن» در ایالت میشیگان که بالاترین درصد مسلمانان امریکایی را در خود جای داده، آغاز کرد.

«اَمَل شاموت» که در آمریکا از پدر و مادری لبنانی‌الاصل متولد شده اولین زن مسلمانی است که با یونیفرم پلیس، روسری پوشیده است؛ شاموت در پاسخ به پرسش «پرس‌تی‌وی» که آیا حجاب مانعی در کارش ایجاد می‌کند؟ گفت: «مشکلی ایجاد نمی‌کند، پوشیدن روسری (مرا) به الگو تبدیل خواهد کرد، نه تنها برای مسلمانان بلکه برای دیگران».

 

«رونالد حداد»، رئیس پلیس «دیربورن» نیز در این رابطه گفت: « «هر اداره پلیس باید خدمتش را به مردم منعکس کند. من فکر می‌کنم امل این کار را انجام می‌دهد. او جامعه خود و جامعه ما را نمایندگی می‌کند. من فکر می‌کنم (خدمت امل در پلیس) اعتمادِ بیشتری در جامعۀ ما ایجاد می‌کند، به خاطر اینکه از او ‌شناخت دارند.» اداره پلیس «دیربورن» برای تطبیق با اهالی مسلمان سیاست‌هایی را به اجرا گذاشته است؛ مانند ارائه روسری به زنان مقید به حجابی که به دلیل ارتکاب جرمی بازداشت شده‌اند.

اضافه شدن حجاب به یونیفرم پلیس سواره‌نظام کانادا

پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا با هدف جذب زنان مسلمان به افسران اجازه می‌دهد به عنوان بخشی از یونیفورم خود حجاب داشته باشند. اسکات باردسلی سخنگوی وزارت امنیت عمومی کانادا اعلام کرد: کمیسیونر پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا اخیرا اضافه شدن حجاب به یونیفورم زنان مسلمان را تایید کرده است. این اقدام با هدف بازتاب بهتر تنوع در جوامع ما و ترغیب زنان مسلمان بیشتر برای عضویت در پلیس سواره نظام سلطنتی به عنوان شغل است.

 حجاب

اضافه شدن حجاب به لباس رسمی پلیس اسکاتلند

پلیس اسکاتلند اعلام کرد در راستای تشویق زنان مسلمان برای پیوستن به پلیس، لباس جدیدی منطبق با حجاب طراحی شده است. افسران مسلمان پیش از این برای داشتن حجاب باید موافقت مسئولان را کسب می‌کردند، اما اکنون حجاب به طور رسمی برای لباس پلیس در نظر گرفته شده است.

فیل گورملی، رئیس پلیس اسکاتلند نیز در این باره گفت: «نیروهای پلیس باید نماینده جامعه‌ای باشند که به آن خدمت می‌کنند. اعلام این مسئله مرا خوشحال می‌کند و از حمایت جامعه به ویژه جامعه مسلمانان و همچنین افسران پلیس و کارمندان استقبال می‌کنیم. امیدوارم افزودن گزینه حجاب به لباس پلیس، به پیوستن افراد بیشتری کمک کرده و به مهارت‌های زندگی، تجارب و توانایی‌های شخصی که ماموران پلیس برای خدمت به جامعه باید داشته باشند، بیفزاید.»

 حجاب

استفاده اختیاری از روسری توسط افسران پلیس زن در ترکیه

ترکیه برای نخستین بار به پلیس‌های زن اجازه داد تا از روسری و حجاب به عنوان بخشی از یونیفرم استفاده کنند؛ بر اساس حکم پلیس زن ترکیه مشروط به این که حجابشان همرنگ یونیفرمشان باشد، می‌توانند از روسری استفاده کنند.

البته ترکیه از سال 2010 ممنوعیت حجاب در دانشگاه ها را لغو کرد و از سال 2013 پوشش اسلامی و حجاب برای دانش‌آموزان دختر در موسسات دولتی و از سال 2014 حجاب برای دانش‌آموزان دبیرستان‌های ترکیه امکان پذیر شد.

 حجاب

حجاب به آهستگی در غرب در حال پذیرفته شدن است

پس از حوادث یازده سپتامبر، صدور و تصویب قوانین ضد اسلامی در غرب و گسترش پدیده اسلام فوبیا یا اسلام هراسی وارد فاز جدیدی شد و به دنبال آن حجاب که از ارکان اساسی ایمان زن مسلمان و سمبل عفاف وی محسوب می‌شود، در بعضی از کشورهای غربی با تهدیدها و مشكلات فراواني روبرو شد که البته هنوز این مشکلات کامل برطرف نشده است؛ اما با وجود اسلام هراسی شدید توسط این رسانه‌ها و مقابله با آثار و نشانه دینی از سطح جامعه به بهانه ساختار نظام سکولاریسم، صدای تغییر آهسته این رویه به گوش می‌رسد.

در واقع بعضی مسئولان غربی متوجه شدند که قطع ارتباط با بدنه جامعه مسلمان کشور خود، تبعات منفی در پی دارد و هزینه آنها را برای اداره جامعه افزایش می‌دهد. از طرفی با وجود عملیات روانی علیه اسلام و مسلمانان، اما رشد اسلام در غرب قابل توجه بوده و سرمداران غربی در حال متوجه شدن این نکته هستند که تعامل با مسلمانان بهتر از مقابله با آنان است؛ پذیرفتن داشتن حجاب آن هم برای یک مامور پلیس در نظام‌های سکولار، نشان دهنده مبارزه اشتباه ریشه‌ای با اسلام در این کشورها بوده است.

منابع:

 http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/06/05/1168365

http://www.isna.ir/news/95060103783/

http://www.isna.ir/news/95060101835/

http://www.presstv.ir/DetailFa/2016/08/24/481523

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/126387

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  1 1
  هرکجا پایداری باشد پیروزی هم بدست می آید از این رو پایداری بر حجاب در پلشت ترین کشور دنیا (آمریکا) هم باعث پیروزی خواهد بود، البته نهادهای نظامی سکولار مناسب زنان شریف مسلمان نیست،منظورم را میفهمید که؟!!
 • ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 1
  الان است که یک عده احمق بگویند این نشانه آزادی و سعادت آمریکا و چرا ما مثل آنها نباشیم!!! در حالی که اولا این تازه اجرای ناچیز ادعاهای پر طمطراق آنها برای آزادی است. ثانیا همین هم با هدف تغییر دادن نگاه مسلمانان و شکستن مقاومت آنها در مقابل غرب صورت می گیرد. زن مسلمان در برنامه های سخت و مردانه پلیس و آنهم در کنار پلیس های مرد و مختلط! یا شبیه آن زن مسلمان و با حجابی که به قرآن سوگند یاد کرد به قانون مدنی آمریکا پایبند باشد و بر اساس آن قضاوت کند! حال آنکه از اساس قرآن در تضاد با این قوانین بود. پس فریب نخورید. این همان اسلام آمریکایی است که از داخل قوطی عطاریش فمینیسم اسلامی در می آید که عین کفر است.
 • گرگین ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  امت گول نخورین از آمریکا و انگلیس و ترکیه، اسلام در نمیاد مگر داعش و القاعده و سلفی گری. این خانوما بهشون نمیخوره رهرو علی باشن. چه بسا که از همون تیره و طایفه وهابین و علوی کش. وگرنه انگلیس و آمریکا و ترکیه جای نمیخوابن که زیرشون آب بره.
 • ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  نه بابا منظور تو رو از کجا بفهمیم.
 • ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  چقدر مسخره مطمئن باش این غربی ها جایی نمیشینن که آب زیر پاشون بره
 • ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  اسمش آزادیه نه خوش آمدگویی . در ضمن ما هم به فرهنگ غرب خوش آمد گفتیم که از نحوه پوشش مردم مشخصه .
 • ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  شما که مخالف خودتو احمق میدونی قطعا بویی از اخلاق مسلمانی نبردی .
 • ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  بله آنها جایی نمی نشینند که زیر پایشان بقول این دوستان آب بره! اما فراموش نکنید که همانطور که در گزارش آمده آنهایی که عاقلترند و تمایل روزافزون جامعه خودرا برای اسلام دریافته اند بخاطر منافعشان هم که شده بجای ضرر تقابل مایلند منافع همکاری وجلب اقلیت مسلمان را داشته باشند، البته این عاقلانه تر است انشااله خداوند راههای بیشتری را برای دین وآیین فطری خود بازمیکند. به امید روزهای بهتر برای اسلام و مسلمانان واقعی و پایدار.
 • ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  به ناشناس||۰۹:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ اتفاقا در فرهنگ مسلمانی افرادی که حقیقت دلشان با کفر است احمق و نادان نامیده می شوند! ألا إنهم هم السفهاء ولكن لا يعلمون سوره بقره آیه 13 فرهنگ اسلام با بچه سوسول بودن خیلی فرق دارد. جایی که فردی احمق است باید به او احمق گفته شود. جایی هم که کسی زنازادگیش برای همه مشخص است باید امام حسین علبیه السلام در موردش بگوید الا الدعی و بن الدعی ترکنی بین السله و الذله یعنی براستی که زنازاده پسر زنا زاده مرا بین شمشیر و ذلت مخیر کرده است. اهانت جایی در اسلام مذمت شده که دروغ باشد و یا قابل اثبات نباشد.
 • پرویز ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  بله ، این حتما از قدرت مسلمین است ، بالاخره غربی ها هم آدمند و میبینند که ملل مسلمان چقدر خوشبختند !!!
 • ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  مشکل اینه که شما خودتو کردی معیار تشخیص حق و باطل و اسلام و کفر . پس همه این صفات برازنده خودته .
 • ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  ناشناس۱۶۰۳ معیار عقل است شما کج برداشت میکنید
 • ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  البته که قدرت اسلام نهایتا ظلم را ریشه کن میکند شما هم بنشین و نشسته خوابهای بی تعبیر دیگر ببین
 • صالح ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  0 0
  این از قدرت اسلام است نه ازادی خواهی غربی ها
 • ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۴
  0 0
  بر عکس در کشور خودمان ! ایران اسلامی!!!! یا از اول برای جذب خانم های محجبه اشکالتراشی می کنند ! و یا بعد جذب به انواع مختلف سعی در بد حجاب و بی حجاب کردن وی می نمایند !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس