ادیانی گفت: هیئت دولت با توجه به ایرادات قراردادهای جدید نفتی باید مجدداً آن را اصلاح کند.

به گزارش مشرق، علی ادیانی نمایند مردم قائم شهر و رئیس کمیته حقوقی و قراردادها و امور بین الملل کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس با وزیر نفت، اظهار داشت: امروز به لحاظ اهمیت موضوع وزیر نفت و رئیس هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین در صحن مجلس حضور یافتند و در یک جلسه غیرعلنی در مورد الگوی جدید قراردادهای نفتی توضیحاتی را ارائه دادند و برخی از نمایندگان دغدغه‌های خود و مطالباتشان را مطرح کردند.

وی ادامه داد: مهمترین مطالبه و دغدغه نمایندگان و تقاضای آنها از دولت این بود که نکاتی که منتقدین آشنا به مباحث حقوقی فنی و نفتی در مورد الگوی قراردادهای جدید نفتی بیان کردند در مصوبات خود لحاظ کنند، چرا که 7 تا 8 نکته کلیدی وجود دارد در مصوبه دوم دولت در خصوص چارچوب قراردادهای نفتی لحاظ تشده و باید این موضوع رفع شود.

این نماینده مجلس افزود: دولت پس از تصویب الگوی قراردادهای نفتی یک بار آن را اصلاح کرد اما معتقدیم ایرادات کلیدی هنوز رفع نشده و لازم است مصوبه برای بار سوم در دولت اصلاح شود تا مغایرتی با قانون نداشته باشد.

ادیانی با تأکید بر لزوم برد مجلس به بحث چارچوب قراردادهای جدید نفتی گفت: هیچ اشکال قانونی مبنی براینکه مجلس نمی‌تواند به این موضوع ورود کند وجود ندارد و اینکه مجلس بخواهد شرایط عمومی قراردادها و پیمان‌ها را از طریق تقدیم لایحه یا طرح بررسی و تصویب کند جزو حقوق مجلس است. البته برای این موضوع باید چند ماده از قانون اساسنامه شرکت نفت و قانون اختیارات وزارت نفت اصلاح شود.

وی در پایان با تأکید بر اینکه ما نمایندگان معتقد به اصلاح چارچوب قراردادهای نفتی هستیم نه امحای آن، گفت: اشکالات باید برطرف شود و هیئت وزیران اگر نکاتی که مدنظر منتقدین است در این قراردادها لحاظ کند، می‌تواند کاستی‌ها را به حداقل برساند.

رئیس کمیته قراردادهای مجلس با اشاره به ماموریت رئیس مجلس به کمیته متبوعش درباره بررسی الگوی جدید نفتی و ارائه گزارش به هئیت رئیسه مجلس اظهار داشت: ما طی جلساتی با مرکز پژوهشها و هیئت تطبیق مصوبات، حدود 8 ایراد مشخص کردیم. مصوبه دولت این ایرادات را دارد که گزارش آن آماده و قرار است به دولت منعکس شود تا این موارد اصلاح شود.

وی با تاکید بر اینکه این 8 ایراد محرمانه است، گفت: این ایرادات مشکلات شکلی و محتوایی است که در تدوین چهارچوب قراردادهای جدید نفتی مغفول مانده و از دولت خواسته‌ایم تا این موارد را اصلاح کند.
 
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس