کد خبر 614186
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۱

سفیر آمریکا در ترکیه بار دیگر اتهامات مطرح شده در خصوص دخالت واشنگتن در کودتای ماه گذشته ترکیه را رد کرد.

 به گزارش مشرق، جان باس سفیر آمریکا در ترکیه در سخنانی که در روزنامه حریت منتشر شده است، تاکید کرد: من می خواهم بار دیگر بگویم، همانطور که قبلا نیز اعلام کردم، دولت ایالات متحده در طراحی، هدایت و حمایت از کودتای ترکیه هیچ نقشی نداشته و از وقوع هرگونه فعالیت غیر قانونی در ارتباط با کودتای 15 جولای در ترکیه نیز بی اطلاع بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: من به خاطر اتهاماتی که علیه آمریکا مطرح شده به شدت آشفته و ناراحت هستم.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، کشورهای غربی را به حمایت از کودتاگران متهم کرده و به واشنگتن هشدار داده است که در صورتی که فتح الله گولن را مسترد نکند، به روابط دو کشور آسیب جدی وارد خواهد شد.

اردوغان همچنین واشنگتن را به مخفی کردن و پناه دادن به گولن متهم کرده و گفته است که این کودتا سناریویی بوده که در خارج ترکیه نوشته شده و دخالت خارجی در آن مسلم بوده است.

مدت کوتاهی پس از کودتای اخیر، سلیمان سویلو وزیر کار ترکیه نیز گفت: ایالات متحده آمریکا در پشت کودتا قرار داشته است.

فرمانده سابق ارتش ترکیه نیز اخیرا اعلام کرده است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا در این کودتا دست داشته است.

سفیر آمریکا در ترکیه در ادامه گفت: صادقانه می گویم، اگر نسبت به وقوع کودتا اطلاع داشتیم، به دولت ترکیه فورا اطلاع می دادیم. آمریکا می خواهد شاهد یک ترکیه قوی، مقتدر و دموکراتیک باشد.

وی افزود: هر کسی که تصور می کند آمریکا از تجزیه و بی ثباتی ترکیه سود می برد، برداشت نادرستی از تاریخ داشته است.سفیر آمریکا در ترکیه 3 روز بعد از وقوع کودتا نیز هرگونه دست داشتن واشنگتن در این حادثه را رد کرده بود.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس