کد خبر 613528
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۴

این برای اولین بار نیست که سعودی ها از چشم اندازهای منافع اقتصادی برای متقاعد کردن روسیه به دست برداشتن از حمایت اسد استفاده می کنند

 به گزارش مشرق، حساسیت ها از مصاحبه عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، با نشریه پولیتیکو آغاز شد. به نظر می رسد که وزیر امور خارجه عربستان در این مصاحبه به روسیه یک ریسمان نجات از تحریم های فلج کننده غرب را پیشنهاد می کند؛ آن هم از طریق دسترسی به بازارهای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که بیشترشان منابع عظیم نفتی و منابع سرمایه گذاری در اختیار دارند، حتی بیشتر از چین.

عادل الجبیر سپس در بیانیه ای از تمایل عربستان برای همکاری های مشترک با روسیه در برخی زمینه ها گفت. او به توافقنامه های همکاری که اخیرا میان دو کشور به امضا رسیده اشاره کرده و تاکید کرد که اختلافات دو طرف در برخی موارد از جمله در سوریه تاثیری بر همکاری های دو جانبه در سایر حوزه ها نخواهد داشت. وزیر امور خارجه عربستان گفت که اختلاف نظرات ریاض و مسکو بر سر سوریه در حال کمتر شدن است.

به نظر می رسد که بیانیه هایی نظیر این، دقیقا چیزی است که مسکو می خواهد از ریاض بشنود و واشنگتن نمی خواهد. البته مسکو ممکن است واقعا از این پیشنهاد سعودی ها خشنود نشده باشد. گرچه عادل الجبیر در مصاحبه خود با پولیتیکو از تمایل عربستان برای بهبود روابط سعودی ها و روسیه صحبت کرده، اما او همچنین مشخص کرده که به تهران به عنوان دوست مسکو نگاه مثبتی ندارد. او در این مصاحبه، تهران را به تلاش برای بازسازی "امپراتوری ایران" متهم کرد. الجبیر همچنین تاکید کرده که از نظر او منافع روسیه در همکاری نزدیک با کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) است نه در همکاری با بشار اسد. و در نهایت، وزیر امور خارجه عربستان خطاب به کرملین اعلام کرد که "روزهای بشار اسد به شماره افتاده، پس تا زمانی که وقت هست معامله کنید."

این سخنان قطعا چیزهایی نیست که روسیه بخواهد از ریاض بشنود. سخنان عادل الجبیر که آشکارا به مسکو بگوید "تا زمانی که فرصت هست معامله کنید" از جانب روسیه یک سوء رفتار تلقی می شود؛ این که یک کشور کوچک از خود راضی به روسیه بزرگ امر کند. از طرف دیگر روسیه به هیچ عنوان خود را نیازمند چنین توافقی نمی بیند. روسیه هیچ شکی در تحقق وعده های سعودی مبنی بر بذل و بخشش کشورهای عربی در ازای دست برداشتن از حمایت از بشار اسد ندارد. اما در کنار آن، روس ها خیلی خوب می دانند که ادامه حمایت از بشار اسد به معنی ماندن او بر مسند قدرت و به شماره افتادن روزهای مخالفان اسد است که مورد حمایت سعودی ها هستند. و احتمالا مسکو در این باره محاسبات دقیقی دارند.     

این برای اولین بار نیست که سعودی ها از چشم اندازهای (وسوسه کننده) منافع اقتصادی برای متقاعد کردن روسیه به دست برداشتن از حمایت بشار اسد استفاده می کنند. مسکو دفعات پیش چنین پیشنهادهایی را نپذیرفت و این بار نیز چنین نخواهد کرد. علاوه براین، مسکو بی شک اطمینان دارد که وزیر خارجه عربستان سعودی نیز این موضوع را می داند.

پس چرا عادل الجبیر بار دیگر این پیشنهاد را مطرح می کند؟ چند احتمال وجود دارد. یکی این که، الجبیر تلویحا اذعان کرده که عربستان سعودی آماده است این فرصت را در خاورمیانه در اختیار روسیه قرار دهد که نیروی برتر در منطقه باشد، حتی قوی تر از دوران اتحاد جماهیر شوروی. عربستان سعودی قصد دارد با این کار به واشنگتن و دیگر قدرت های غربی بفهماند که برای جلوگیری از این اتفاق (افزایش حضور روسیه در خاورمیانه) باید کارهای بیشتری برای ریاض انجام دهند. احتمال دیگر این است که عادل الجبیر تلاش دارد تا میان مسکو و تهران فاصله بیندازد یا به عبارت بهتر اختلافات میان این دو کشور را تشدید کند. مفسران و ناظران ایرانی همواره هشدار می دهند که روسیه اگر پیشنهاد خوب و با قیمت بالایی داشته باشد، حاضر است ایران را بفروشد.

اما یک احتمال دیگر این است که واقعا سعودی های متنفذی (حتی در دربار) هستند که معتقدند ریاض (در نهایت) می تواند روسیه را تشویق کند که دست از حمایت بشار اسد بردارد. بنابراین الجبیر پیشنهاد خود را با علم به این که روسیه آن را نخواهد پذیرفت، مطرح کرد تا این باور که عربستان می تواند در سوریه با روسیه همکاری کند را بی اعتبار کند.

این احتمال هم وجود دارد که هدف عربستان سعودی ترکیبی از این سه احتمال مطرح شده بوده باشد. به عبارت دیگر، این احتمال وجود دارد که عادل الجبیر پیشنهاد بهبود روابط اقتصادی با مسکو را به عنوان راهی برای نگران کردن آمریکایی ها، آزار دادن ایران و بی اعتبار کردن امیدها نسبت به گزینه همکاری با روسیه در محافل سیاسی عربستان مطرح کرده باشد.

البته یک توضیح دیگر هم می تواند وجود داشته باشد که چرا وزیر امور خارجه عربستان سعودی در شرایط فعلی این پیشنهاد را مطرح کرده است. شاید عادل الجبیر واقعا اعتقاد دارد که مسکو این بار پیشنهاد ریاض را خواهد پذیرفت. اما مسکو به احتمال زیاد حالا دیگر، حاضر نیست که از بشار اسد دست بکشد، آن هم در شرایطی که او در سوریه قوی تر از گذشته است و دست بالا را دارد. بنابراین احتمالا به زودی باور خوشبینانه سعودی ها برای معامله "سر اسد در ازای پول نقد" با روسیه از میان خواهد رفت.
 
منبع: دیپلماسی ایرانی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • ناشناس ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
  0 0
  سعودی ها قبلا هم پیشنهاد خریدهای کلان به روسیه داده بودند و مدودف فریب آنها را خورد.البته روس ها بخوبی بیاد دارند که سعودی ها در افغانستان از چه کسانی حمایت کردند و چه میزان پول خرج مخالفان روس ها نمودند.روس ها بخوبی از نقش مدارس وهابی در تعلیم و تربیت تروریست در مناطق مسمان نشین روسیه آگاه هستند. روسیه احتیاج به نفت و گاز ندارد و در اینباره رقیب عربستان است عربستان حاضر به کاهش تولید نیست و این کار یعنی جنگ اقتصادی با روسیه.
 • ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
  1 0
  طرف رو به روستا راه نميدادند سراغ خونه كدخدا رو ميگرفت ، اين شتر چرانها رو به جايي حساب نميكنند حتي از پس يمن هم برنمي آيند صحبت از تقسيم منافع در خاورميانه با روسيه ميكنند ، وهابيون چيز نشسته...
 • محسن ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
  1 0
  بهترین تحلیل ایته که جبیر یه چیزی پرونده. وگرنه عرب ها که اینقدر قدرت تحلیل ندارند.
 • ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
  0 0
  این بیابانگررد نوکیسه وهابی فکر می کند روسیه هم جیبوتی است!! بابا ارزش طول راه آهن شرقی و غربی روسیه اندازه تمام ثروت عربستان است این آل سعود از خدا بریده اند به کدخداها چسبیده اند.
 • صفر ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
  0 0
  ایران باید یارایزنی وتوجه دادن به روسیه درباره عدم اعتماد به عربستان درحوزه های مختلف .روسیه راازهرگونه همکاری باریاض بازداشت
 • حمید ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
  0 0
  این پیشنهادات درسته که وسوسه کننده است ولی روسیه خیلی باهوش تر از این حرف هاست که آمریکایی ها از پشت به لو خنجر بزنند آن هم توسط عرب ها. همه این ها یک وعده است ولی آیا صداقت دارند؟ نه . روسیه می داند سوریه و ایران و جبهه مقاومت در حرف و وعده صداقت دارند و آمریکا بر آنها تسلط ندارد و همچنین می داند که عرب ها عروسک های خیمه شب بازی آمریکا هستند . و وقتی دست از حمایت بشار بردارد و به قول آنها سقوط کند و سوریه را گرفتند حالا نوبت روسیه است که التماس آنها بکند چون آمریکا در تمام این مناطق پایگاه دارد و تنها پایگاه روسیه در بین اعراب هم از دست داده پس مطمان باشید که روسیه دست از حمایت سوریه و بشار بر نمیدارد.
 • ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۷
  0 0
  جبیر ابریزان متهم کن