روحانی گفت: امروز عزتی پیدا کرده‌ایم و هر چه می‌خواهیم نفت می‌فروشیم. در دسترسی به پول نفت و میعانات هم دست‌مان باز شده است.

طرف خارجی در اجرای برجام اهمال‌هایی داشته/ توفیق ما در برجام لطف ۱+۵ نبود

به گزارش مشرق،‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران امشب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم ضمن اشاره به سالروز 12 مرداد و تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری‌اش توسط مقام معظم رهبری، گفت: از اینکه باید در مقاطع کوتاه‌تری در محض مردم و حضور ملت بزرگ ایران باشم و گزارش کار بدهم، فاصله افتاده، جای تاسف دارد و باید در فواصل بعدی این کاستی را جبران کنیم و در فاصله کوتاه‌تری با مردم گفت‌وگو کنم.

وی درباره تحقق وعده‌های داده شده در شش ماهه اول سال، گفت: وعده من پس از عید نوروز این بود که امسال سال بهتری خواهد بود، چرا که در سال گذشته دولت با مشکلات بزرگی غیر از مسئله مذاکرات هسته‌ای روبرو بود. همچنین در سال گذشته به دلیل کاهش بی‌‌‌سابقه قیمت نفت فشارهای اقتصادی بر مردم بیشتر بود.

روحانی با ابراز امیدواری از گشایش مشکلات در سال جاری گفت: امیدوار هستم با تلاش و کوشش مردم و همدلی دولت و ملت و با هماهنگی سایر قوا بتوانیم قدم‌های موثرتری برای رفاه مردم برداریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز امیدوارتر از روز اول سال به آینده کشور، اقتصاد کشور، مسائل اجتماعی و امنیت ملی بسیار امیدوارترم و از لحاظ امنیتی دولت این افتخار را دارد که با تلاش‌های انجام شده در کنار قوای مسلح و نیروهای مسلح و همت مردم آرامش و ثبات بی‌نظیری را در سال‌های گذشته و ماههای اولیه امسال شاهد باشیم و این ثبات انشا الله ادامه خواهد داشت.ایران منطقه ثبات و تاثیرگذار در امنیت و ثبات منطقه خواهد بود.

وی مسائل اقتصادی کشور را در پنج ماهه اول سالجاری مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در زمینه مسائل اقتصادی آمار اولیه سه ماهه اول سال را در رشد اقتصادی نداریم، اما همه علامت‌ها می‌گوید حرکت‌ها رو به جلو است.

روحانی در پاسخ به سوال مجری برنامه که از وی پرسید شما در ابتدای امسال قول رشد 5 درصدی را داده بودید و آیا فکر می‌کنید که در آخر سال به این میزان رشد برسیم، تصریح کرد: بنده بسیار امیدوارتر از قبل به رشد 5 درصدی هستم و امیدوارم امسال به این رشد دستیابیم چرا که علامت‌ها هم همین را می‌گوید.

رئیس جمهور بر همین اساس خاطرنشان کرد: در طول 4 ماه گذشته رشد مصرف برق در بخش صنعتی بیشتر از 4 ماهه اول سال گذشته است و این علامت خوبی است. چرا که به همان نسبت رشد برق می‌توان به رشد اقتصادی دست یافت. در 3 ماهه اول سال 4.2 رشد مصرف برق در صنعت داشتیم و این یک علامت اولیه است تا امسال در مسیر رشد و حرکت به سمت توسعه باشیم. همچنین آمار رشد بیمه‌ شدگان به ما نشان می‌دهد که در این مسیر نیز حرکت خوبی انجام شده است، آمارها نشان می‌دهد حدود 461 هزار نفر تعداد بیمه‌شدگان در تامین اجتماعی بیشتر از سال گذشته است.

وی با اشاره به میزان صادرات غیرنفتی نیز اظهار داشت: در صادرات غیر نفتی نیز حرکت بسیار خوبی را شاهد هستیم، در سال 1388 در 4 ماهه نخست سال صادرات ما حدود 5.9 میلیارد دلار و واردات ما 15.7 میلیارد دلار بوده است، این رقم در سال 89 و در حوزه صادرات 8 میلیارد دلار و در حوزه واردات 9 میلیارد دلار بوده است. این رقم در سال 90 در زمینه صادرات 10.3 و در زمینه واردات 18.6 ، در سال 91 در زمینه صادرات 10.1 و در زمینه واردات 17.5 در سال 92 در زمینه صادرات 10.4 و در زمینه واردات 13، در سال 93 در صادرات 11.3 و در واردات 17.3 در سال 94 صادرات 11 و واردات 13 بوده و در نهایت در سال 95 صادرات ما 13.4 و واردات ما 12.9 درصد بوده است. این آمار نشان می‌دهد که صادرات ما بر واردات ما پیشی گرفته است البته معنایش این نیست که همیشه واردات بد است، اگر تولیدات مشابه آن کالا در داخل باشد بد است، اما اگر کالای اولیه و یا موارد مورد نیاز باشد خوب است.

روحانی با بیان این که البته در این بین نیز ما با معظل قاچال روبرو هستیم و آمار قاچاق در این موارد گنجانده نمی‌شود، گفت: طبق آماری که به من داده شده است خوشبختانه در یک سال گذشته قاچاق کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است و حدود 10 میلیارد کاهش داشته است اما این کافی نیست و باید ما همه دست به دست هم دهیم تا با قاچاق مبارزه شود. مبارزه با قاچاق برای ما بسیار حائز اهمیت است و حتی برای رونق اقتصادی هم خوب است. مقام معظم رهبری نیز همواره بر مسئله مبارزه با قاچاق تاکید داشته و در این زمینه همه قوا باید دست به دست هم دهند و نیروهای مسلح نیز باید به ما کمک کنند.

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به این سوال مجری برنامه که از وی پرسید برجام به کجا رسیده و میوه آن کی چیده خواهد شد و اخیراً نیز آقای عراقچی گفته‌اند که تحریم‌ها رفع شده است اما ظاهرا بر روی کاغذ و یا آقای صالحی نیز اشاره کرده‌اند که طرف‌هایمان دنبال توطئه علیه ایران هستند، گفت: ما وقتی در برابر طرف خارجی قرار می‌گیریم باید یک جور حرف بزنیم و آن وقت کم بودها، کم کاری‌ها و کاستی‌ها و احمال‌ها را به رخشان می‌کشیم و وقتی با مردم خودمان صحبت می‌کنیم این طرف قصه را هم باید توضیح دهیم.

وی ادامه داد: 5+1 احمال‌هایی را در اجرای برجام دارد، اما برجام یک فضای خوبی را برای کشور و اقتصاد کشور به وجود آورده است. جا دارد من همین‌جا از کارکنان صنعت و مسئولان نفت سپاسگذاری و تشکر کنم کاری کردند که بعد از برجام خیلی‌ها دچار تعجب شدند که چطور ما در زمان کوتاه تولید نفت را افزایش دادیم و صادرات نفت خود را به شرایط قبل از تحریم رساندیم. به هر حال وقتی که چاه نفت بیشتر فعال شود مقدمات و مخارج آن نیز زیاد می‌شود، ولی با تلاش کارکنان صنعت نفت موفق شدیم میزان رشد را افزایش دهیم.

روحانی ادامه داد: یکی از آثار دیگر برجام علاوه بر مسئله فروش نفت خام این بود که ما خودمان تعیین می‌کردم چه میزان نفت بفروشیم، در گذشته قدرت‌های بزرگ بالای سرمان می‌ایستادن و میزان فروش را تعیین می‌کردند اما امروز عزتی برای ما کسب شده است که نفت را به هر میزانی که دلمان می‌خواهد بفروشیم و اجازه تحمیل را به دیگران ندادیم. علاوه بر فروش نفت به میزان دلخواه در دسترسی به پول نفت نیز دستمان باز شد، در زمان تحریم کشورهای خرید کننده برای ما شرایط تعیین می‌کردند اما امروز دست ما باز است و حتی می‌توانیم حدود 10 تا 20 درصد از پول فروش نفت را برای حق نقل و انتقال استفاده کنیم. ما امروز نفت را به یورو می‌فروشیم و جایی که تعیین می‌کنیم پول آن واریز می‌شود و امروز بیش از 400 بانک خارجی در این زمینه با ما در ارتباط هستند.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که اگر برجام در کار نبود وضعیت امروز کشور به چه شکل می‌بود، گفت: شرایط قبل از برجام و قبل از مذاکرات دولت یازدهم شرایط خاصی بود، فروش نفت ما امروز بیشتر از آن دوران است شرایط دسترسی به اموال ما در آن دوران سخت بود در حوزه پتروشیمی و جابجایی‌ها در تحریم بودیم و شرایط سختی برای کشور پیش آمده بود. جدا از همه اینها مهم‌ترین اثر برجام این بود که سایه شوم تهدید از سر ملت ما رفع شد. پرونده ایران به فصل 7 شورای امنیت رفته بود، 6 الی 7 قطعنامه علیه ما وضع کرده بودند و هر روزی ممکن بود کشور دچار جنگ ناخواسته شود. در شورای امنیت ایران را به عنوان تهدید کننده صلح و امنیت جهانی معرفی کرده بودند اما امروز شرایط ما با شرایط گذشته با ویژگی‌هایی که گفته شد متفاوت است.

وی با بیان این که برجام لطف 5 +1 نبود و آنها خسوات‌مندانه چیزی به ما نداده‌اند گفت: برجام حاصل مقاومت مردم و رهبری شجاع رهبر انقلاب و توصیه‌های ایشان بود. ما در برجام حقمان را باز ستاندیم لطف کسی نبود بلکه حاصل ایستادگی مردم عزیز و بزرگوار ایران بود.

روحانی ادامه داد: اگر شرایط امروز کشور نیز مانند گذشته بود ما شاهد وضعیت سختی بودیم، باید حق‌مان را می‌گرفتیم، دیگران می‌خواستند حق ما را بگیرند اما ما اجازه ندادیم ما حق غنی‌سازی را گرفتیم و امروز نه تنها حق غنی‌سازی داریم بلکه در مقام فروش امکانات غنی‌سازی هستیم. آب سنگین تولید می‌کنیم و می‌فروشیم، اورانیوم را غنی‌سازی کرده و آن را می‌فروشیم و راکتور اراک را نیز نوسازی کرده‌ایم و آنچه مهم است احقاق حقوق‌مان بود که به آن دست یافتیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش‌ از رشد سرمایه‌گذاری در کشور خبر داد و گفت: اگر طرف مقابل به ظاهر و روح برجام به خوبی عمل می‌کرد ما شرایط بهتر از این نیز داشتیم، حتماً سنگ‌اندازی‌هایی در این بین وجود دارد آنهایی که با اصل برجام مخالف بودند امروز با اجرای آن نیز مخالف هستند. کنگره و مجلس نمایندگان آمریکا امروز از هر طرح و لایحه‌ای برای مخالفت با برجام استفاده می‌کند. رژیم صهیونیستی نیز مخالف برجام است و برخی کشورهای دور و بر ما از روی کودک صفتیشان با برجام مخالفت می‌کنند. کنگره در آمریکا هر روز دنبال تصویب لایحه‌ای است تا مشکلی را جلوی پای ایران به وجود بیاورد و دولت آمریکا مجبور می‌شود برخی را وتو و با برخی نیز مخالفت کند.

وی ادامه داد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب گفتند اگر طرف‌های ما به خوبی به تعهدات خوب دقیقاً عمل می‌کردند این مسئله نیز به نفع خودشان و به نفع منطقه تمام می‌شد. این یک امتحان و آزمایش بود تا طرف مقابل خود را نشان دهد. اگر آمریکایی‌ها با حسن نیت برجام را اجرا می‌کردند و ما شاهد کندکاری نبودیم چه بسا طرف‌هایمان اعتماد می‌کردیم و در موضوع دیگر نیز با آنان گفتگو می‌کردیم اما متاسفانه آنها این آزمایش را به خوبی انجام ندادند و پایبند به تعهدات نبودند. اما ما امروز در سایه حمایت‌های رهبری انقلاب و با وحدت و انسجام به ادامه راه‌مان خواهیم پرداخت و با قاطعیت جلو نقض عهد طرف‌های مقابل خواهیم ایستاد.

روحانی با بیان این مطلب که برجام در برخی زمینه‌ها از جمله بیمه و صادرات نفت و گاز خوب اجرا شد اما در برخی حوزه‌ها مثل حضور و فعالیت‌ بانک‌های بزرگ در ایران با کندی روبرو است، اظهار داشت: ما در برخی نقل و انتقال‌ها و تبدیل ذخایر به ارزها با مشکلاتی روبرو هستیم، اما روند روندی است که هرچقدر به سمت جلو برویم گشایش بیشتری رو به ما خواهد بود.

رئیس جمهور در خصوص فیش‌های حقوقی نامتعارف و حواشی به وجود آمده در این زمینه، تصریح کرد: این حرکت، حرکت خوبی و خیری بود، افراد با هر نیّتی که داشتند این موضوع را دنبال کردند و در مجموع به نظر من این مسئله به نفع کشور و در مسیر درست مبارزه با فساد و شفافیت قرار گرفت. جا دارد در این زمینه نیز تاکید کنم بر نقش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که در این زمینه دولت بر آزادی این شبکه‌ها علی‌رغم فشارهایی که متحمل شد مسیر بود. نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌داد که 60 درصد مردم در فضای مجازی به دنبال مطالب طنز و تفریح و سرگرمی هستند و 20 الی 30 درصد به خاطر اطلاعات و اخبار به دنبال شبکه‌های اجتماعی هستند. معتقدیم مردم ما بیدار هستند و اجازه نخواهند داد گروه کوچکی با سوء استفاده از این ابزار مانع مسیر حرکت شوند. دولت همچنین به دنبال دولت الکترونیک و ساخت یک شبکه اطلاعات ملی است و یکی از اهداف مهم دولت نیز همین است.

وی با بیان این مطلب که در مبارزه با فساد غیر جناحی بودن مهم است و نباید مسائل را جناحی ببینیم، اظهار داشت: باید با هرگونه سوء استفاده با آن از جمله رانت اطلاعات مبارزه کنیم، البته برخی امور را باید با اصلاح ساختاری باید تغییر داد.

روحانی همچنین با اشاره به احیای 2 معاونت سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان امور اداری و استخدامی، گفت: طبق قانون مسئله استخدامی باید در یک جا متمرکز شود و قانون اختیار آن را به رئیس جمهور داده است در خصوص برنامه و بودجه نیز قانون همین را می‌گوید. بنابراین باید تشکیلات لازم را سامان دهیم تا از فساد دور شویم و اجازه ندهیم که فساد تحقق یابد.

رئیس جمهور در تشریح دلایل وجود دریافتی‌های غیر متعارف توسط برخی مدیران اجرایی گفت: این مسئله زمانی آغاز شد که نهادهای عمومی غیر دولتی درست شدند، به هر حال وقتی که یک نهاد خصوصی‌است تمامی مقررات و چارچوب آن نیز مربوط به همان بخش خصوصی است و اگر هم دولتی باشد چارچوب خاص خود را دارد. اما وقتی نهادی شد عمومی غیر دولتی یا اصطلاحاً همان خصولتی دیگر نه دولت بر آن حاکم است و نه بخش خصوصی و اینجا شکاف‌ها به وجود می‌آید تا بتوان از آن سوء استفاده کرد. البته در برخی مقررات نیز استثنائاتی وجود داشت و مشکلاتی به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: اولین باری که این مسئله مطرح شد زمانی بود که ما در خصوص مقررات اجرای بودجه 95 در دولت بحث می‌کردیم، همانجا بحث شد که برخی از افراد دریافتی‌های غیر متعارف دارند و برخی بنگاه‌های اقتصادی مورد مثال قرار گرفتند که وام‌هایی غیر متعارف و متفاوت گرفتند. همانجا مقررات خوبی وضع شد.

روحانی ادامه داد: متاسفانه در این دریافتی‌ها عباراتی مانند پاداش و کارانه درست شده بود و همین‌ها موجب پرداخت‌های اضافی شده بودند، در برخی دستگاهها نیز هیئت مدیره خودشان برای خودشان تصمیم می‌گرفتند و ذینفع بودند. من پیشنهاد دادم لایحه‌ای برای شفافیت و ذینفع‌ها تشکیل شود و این موضوع ممنوع شود، البته رهبری انقلاب هم دستور دادند مقررات دولت برای همه نهادها و ارگان‌ها لازمه‌الاجرا باشد.

رئیس جمهور با بیان این که دولت در زمینه شفافیت اقداماتی را انجام داد و اولین حرکت این بود که شورای تعیین دستمزد و حقوق چارچوب‌هایی را تعیین کرد گفت: همه این مواردی که به عنوان حقوق‌های غیر متعارف مطرح شده بودند برای درصد کمی از مدیران است، کارمندان و کارکنان دولت از این مسئله مبرا هستند و حقوق‌هاشان معمولی است، این که گفته شد حقوق‌های کارکنان و کارمندان دولت کاسته شده شایعه‌ای بی‌اساس است. تنها چند هزار مدیر در سازمان‌های دولتی و غیر دولتی حقوق‌های غیر متعارف گرفتند که به یک درصد مدیران ما هم نمی‌رسد. می‌خواهم بگویم تخلفات عام نبوده است و اکثریت مدیران جامعه برای کشورشان خادم بوده و هستند.

وی با تشکر از افراد و رسانه‌هایی که در این زمینه کمک کردند با دلسوزی حق بیت‌المال ادا شود گفت: دریافتی‌های غیر متعارف ناصحیح، نادرست و نامشروع بوده و باید با آن مقابله شود و این مقابله ادامه پیدا خواهد کرد. در هر موردی که تشخیص دهیم تخلف و سوء استفاده از قانون صورت گرفته پول‌ها بازگردانده خواهد شد و فسادهای مربوطه نیز به دستگاه قضا سپرده خواهد شد. مردم در این زمینه مطمئن باشند که دولت حساس است، نسبت به بیت‌المال و پول مردم حساس است ما تلاش می‌کنیم تمامی بحث‌های مربوط به حقوق فوق‌العاده و عناوین با این مضمون از بین برود و تنها یک دریافتی باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 70
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 33
 • یک دانشجو ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  آمریکا خیلی مردم جهان را دوست دارد و مهربان و بخشنده است. غربی ها هم خیر و مهربون و کریم هستند. ،... به نظر من ما بد هستیم
 • ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  بایست به دولت لوح تقدیر داد. ممنون. اما خروجی خاصی ندیدیم و اقتصاد درست نشد. چرا؟؟؟؟؟
 • ناشناس ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  روحانی مچکریم
 • سید ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  من یک خرید 10 دلاری داشتم-- یک جنس ساده... ولی بعد از چد روز پیگیری بالاخره نشد... آیا "برجام عزت آورد"؟
 • ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  حرف هاش با واقعیت فاصله داره
 • آرش ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  حاضر بودیم در موضوعات دیگر گفتگو کنیم؟؟؟؟!!!! منظورتون عقب نشینی محضه توهمه زمینه ها؟
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  برجام ششماه است که نقض شده است
 • نکونام ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  عجب !!!؟؟؟؟ پس جناب رییس جمهور از نتایج برجام را جلوگیری از جنگ عنوان نمودند !!!!!!!!!!!!! اینکه غرب وجود حمله به ایران را ندارد از صدقه سر حمایت مردم از انقلاب و رهبری نیستا از برجامه !!!!!! خخخخخخخخ
 • ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  احسنت
 • یک دانشجو ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  سخنت توهم محض است
 • ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  خیلی از تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز دانشجوها که تعدادشون هم کمه خرابن شرکت های سازنده به خاطر تحریم نمیان درست کنند !!!
 • ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  آقای رئیس جمهور امریکا اگر توان حمله و جنگ بر علیه مارا داشت منتظر هیچکس و هیج مرجع و سازمان بین المللی نمی ماند ! یقینآ خود امریکائیها و شرکای اروپائیشان به حرف شما خواهند خندید !
 • امیر ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  رییس جمهور هیچ حرف جدیدی نداشت متاسفم. تا کی کلی گویی؟!
 • غدیری ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  جناب روحانی می‌گویند : بودجه دولت در حدی نیست که بتواند رونق ایجاد کند. از طرفی بانک مرکزی اعلام می‌کند : دولت یازدهم ثروت‌مندترین و همین‌طور پرخرج‌ترین دولت بعد از انقلاب این دو با هم تناقض دارند
 • ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  پیشنهاد وتوصیه می شود به رئیس جمهور محترم، برای عملکرد دولت مطبوعش؛ تمام گفتگوهای رسانه ایش دراین سه سال مجدداً ارزیابی وببینند. وواقیعت رابینند. دراین مدت ادبیات قول های اقتصادی وسیاسی چقدرمحقق شده. فکرنمی کنم ف بافزایش صادرات نفت وخام فروشی همچون گذشته افتخارآفرین باشد. پس تعریف اقتصاد مقاومتی جایگایش کجاست؟!!!!
 • حسن ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  آقای روحانی ما آمار های یک سازمان دولتی و وابسته خود شما رو قبول نداریم
 • ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  دکتر روحانی دوست داریم. دولت یازدهم خاری در چشم کاسبان تحریم.
 • ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  راست ميگيد حقوق كلان كارمنداي تامين اجتماعي .... اين سازمان را سروسامان بدهید
 • ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  کاغذ بازی ب اسم امار!!!!
 • ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  داره مسخره میکنه دیگه .
 • ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  وی با تشکر از افراد و رسانه‌هایی که در این زمینه کمک کردند با دلسوزی حق بیت‌المال ادا شود گفت: دریافتی‌های غیر متعارف ناصحیح، نادرست و نامشروع بوده و باید با آن مقابله شود و این مقابله ادامه پیدا خواهد کرد. کاملا از برخورد جدی که با رستگار سرخه ای و تعریفی که امروز نوبخت از صفدر حسینی بعنوان سرمایه و ذخیره نظام کرد مشخصه
 • خاله جان ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  باز هم حرف بدون عمل! ناامیدتر از قبل شدم جناب روحانی!
 • ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  بنده خدا کاسبان تحریم خوده همین دولت یازدهمی ها هستند از حسین فریدون گرفته که پشت پرده مذاکرات بوده و خاندان هاشمی رفسنجانی
 • ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  بنده خدا کاسبان تحریم خوده همین دولت یازدهمی ها هستند بعدها متوجه میشی فقط اون بعد ها دیر برای امثال تو
 • ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  روحانی متاسفیم
 • هما ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  از کلی به جزئی میرسیم و از جزئی به کلی سقوط میکنیم. پس کلی همان جزئی است.. فهمیدم چه گفتم؟؟؟؟؟؟
 • هما ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  چقدر اشتغال زائی >> بیکاری مرد .. مردم از خنده.. زکی؟؟؟
 • ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  یک دانشجوی دوم فرق متلک و حرف جدی را نمیفهمی
 • ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  خدارو شکر که تحریم بر نداشتن وگرنه کل منطقه رو هم میفروختن (برجام ۲). اگر آمریکایی‌ها با حسن نیت برجام را اجرا می‌کردند و ما شاهد کندکاری نبودیم چه بسا طرف‌هایمان اعتماد می‌کردیم و در موضوع دیگر نیز با آنان گفتگو می‌کردیم
 • حسین ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  قسمتی از سخنان رییس جمهور : کنگره و مجلس نمایندگان آمریکا امروز از هر طرح و لایحه‌ای برای مخالفت با برجام استفاده می‌کند. رژیم صهیونیستی نیز مخالف برجام است... این دقیقاً همان اتفاقی است که آیه‌ی 120 سوره‌ی مبارکه‌ی بقره درباره مسیحیان و یهودیان درباره‌ی حکومت‌های اسلامی می‌فرماید. « وَلَن تَرْضَى عَنكَ الْيَهُودُ وَلَا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ ...» «و هرگز یهودیان و مسیحیان از تو راضى نمى‏شوند مگر آنکه از کیش آنان پیروى کنى...»
 • ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  به نظرم متلک گفتی + دادم
 • ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  یادش بخیر یه شخص خاطره گویی میشناختم میگفت اگه توفیقات برجام گفته بشه مرد پیش خانوادش شرمسار میشه...والا الان دیگه همه مردا پیش خانواده شون شرمنده هستن که با زور زحمت میتونن یه لقمه بخور و نمیر بیارن خونه.همسایه مون دوماهه قبض آبو نتونسته پرداخت کنه اومدن آب خوردنشو قطع کردن..
 • ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  خدایا زودتر انتخابات 96 رو برسون من دیگه تحمل ندارم!
 • ایرونی ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  وبازهم سایه شوم تهدید و جنگ که به برکت قدوم مبارک دولت یازدهم از سر کشور دور شد!!!!!! یعنی قدرت دفاعی ما نبود که جلو تهدیدات رو گرفت بلکه این حسن آقا بودن که جنگ و ویرانی رو از این مملکت دور کردن. روحانی مچکریم
 • دی وی ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  هرچی رییس جون میگه درسته
 • ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  ما موندیم با این همه عزتی که به ایران داده شده چه کار کنیم !!! پایین آمدن ارزش پاسپورت ماجرای فرودگاه جده فاجعه ی منا قطع رابطه ی جیبوتی و کشورهای ذره بینی با ما بی احترامی به معاون اول رئیس جمهور توسط اردوغان در ترکمنستان نواختن سیلی به گوش دختر ایرانی در فرودگاه ترکیه توسط پلیس شاخ و شونه کشیدن عربستانی های سوسمارخور برای ما و.............. نمی دونم این همه عزت را چطور قاب بکشیم
 • کارشناس محیط زیست ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  تازه از ریز گردها و دریاچه خشک شده هامون نگفت کلا محیط زیست تعطیله
 • علی ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  ما باید از آقای ظریف و آقای روحانی این سؤال را بپرسیم، اینکه شما تکرار می‌کردید که ما دیپلمات هستیم، ما متخصص‌ترین افراد در دیپلماسی هستیم، ما دنبال عزت ایرانی و عزت پاسپورت ایرانی هستیم، آیا این اقدام فرانسه در راستای عزت ایرانی است؟ آیا دیپلماسی یعنی سکوت مقابل دشمنی فرانسه در تأمین امنیت میتینگ منافقین؟ آیا این همان دیپلماسی‌ای بود که آقای روحانی و آقای ظریف وعده آن را می‌دادند؟ متأسفانه ما باید بپذیریم که دیپلماسی و عقلانیتی که آقای ظریف و روحانی وعده می‌دادند یعنی سکوت محض مقابل دشمنی فرانسه و قرارداد اقتصادی با کشوری که به منافقین اجازه گستاخی می‌دهد.
 • ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  آقای روحانی شما نامزد انتخاباتی نیستیا رئیس‌جمهوری؟!
 • ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  اشتباه منفی دادم دیبی
 • گمنام ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  با برجام همه چي حل ميشه!!!!!!
 • سجاد ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  خیلی با حالی!!!!!!!!!
 • مهدیار ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  مشکل اقتصادی زیاده اما متاسفانه کسی که بالا نشسته فقط دورو بریاشو میبینه که خوووب میخورن اما از پایین شهر خبر نداره که خیلیا پول اجاره خونه و خوردو خوراکشونم ندارن اگر اقتصاد روبه جلو و پیشرفت و رشد بود لااقل کمترین اثرش روی زندگی مردم جنوب شهر حس میشد که متاسفانه بدتر شده که بهتر نشده
 • ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  تنها چند هزار مدیر در سازمان‌های دولتی و غیر دولتی حقوق‌های غیر متعارف گرفتند که به یک درصد مدیران ما هم نمی‌رسد???????????????????/تا کی آمارهای خیالی و حرف های غیر قابل باور سه سال گذشت اقای روحانی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ایرانی ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  همش مزخرف ودروغ خجالت هم نمیکشه تو روی مردم صحبت از تک رقمی کردن تورم میگه اما در واقعیت برنج کیلویی 12هزار تومان !شکر کیلویی 4هزار تومان !این همه جوان بیکار !اعتیاد و فساد روز به روز خانواده ها رو متلاشی میکنه !صنعت به قهقرا رفته !اقتصاد بیماری لا علاج گرفته !مردم تو بیچارگی سیر میکنند !وبا وقاحت از عزت ایران میگه !که عرب ملخ خور وحشی این همه کو کوری میخونه راست میگه تو خواب ایران رو مدینه فاضله دیده !
 • مهران ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  کاسبان تحریم امروز کاسبان برجام شده اند .
 • مسعود ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  طبق آمار گمرک واردات کالاهای چینی و غیره در 3 سال گذشته 60 درصد افزایش یافته است و صادرات غیر نفتی هم کاهش داشته است و آمار آقای روحانی صحیح نیست .
 • مسعود ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  طبق آمار گمرک واردات کالاهای چینی و غیره در 3 سال گذشته 60 درصد افزایش یافته است و صادرات غیر نفتی هم کاهش داشته است و آمار آقای روحانی صحیح نیست .
 • ناشناس ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  درطول 20سال اخیر هر مسئولی اهم از رئیس جمهور-وزراء-مدیران- ائمه جمعه همه و همه طی سخنرانی هایشان صحبت از موفقیتها و بهبود اوضاع کزده اند ولی آنچه قابل لمس است بهتر بودن دیروزمان از امروزمان است . خلاص
 • ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  خخخخخخ خدا شفات بده
 • ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  سوختی نه؟ خخخخ آمار رو که خودش نقاشی نکشیده بیاره!
 • م-ب ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  خبرنگاره داره میپرسه کی قراره اثرات برجام در زندگی مردم ملموس بشه؟ روحانی جواب میده صنعت نفت تولیداتش رو برده بالا ومن به آینده امیدوارم خبرنگاره میپرسه فیشای نجومی به کجا رسید برنامه تون چیه؟ روحانی جواب میده باید با مفاسد برخورد بشه میپرسه از صادرات و واردات چه خبر؟ روحانی یه آماری رو نشون میده که واردات قاچاق تو اون آمار لحاظ نشده به هیچ کدوم از سوالای اساسی که پرسیده شد و مردم چن روزه که منتظر بودن که یه جواب درس حسابی بشنون جواب نداد وفقط به کلی گویی و مبهم گویی اکتفا کرد
 • زنده باد اصلاحات ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  بنازم حسن آقا. قبلا همین غربیها برامون حد تعینن میکردن برای فروش تازه برای فروش و انتقال هم باید با پرچم آمریکا تردد میکردیم اما الان هر چقدر دلمون بخایم میفروشیم اونم با پرچم خودمون و خاری هستیم در چشم دشمنانمون. وقتی نفت ارزون شد به خاطر همین برجام تونستیم هر چقدر خواستیم نفت بفروشیم و خودمون رو نجات بدیم وگرنه معلوم نبود چه به سرمون میومد. منتها نمیدونم چرا بعضیا اون اولی رو دوست دارن و عزت رو تو اون میبینن!!
 • خواجه پور ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  در نمودار صادرات نفت ارایه شده توسط رییس جمهور محترم امار تیرماه95 با امار 4ماهه 95 خیلی به هم نزدیک بود که قطعا یکی از آنها اشتباه می باشد.
 • ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  فرانسه کشوری آزاده. شما برو یه میتینگ بگیر از همه شیعیان جهان هم نماینده دعوت کن ببینم امنیتتو تامین نمیکنن؟!!
 • خواجه پور ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  در نمودار صادرات نفت ارایه شده توسط رییس جمهور محترم امار تیرماه95 با امار 4ماهه 95 خیلی به هم نزدیک بود که قطعا یکی از آنها اشتباه می باشد.
 • م-ب ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  در دسترسی به پول نفت و میعانات هم دست‌مان باز شده است. آخه آقای روحانی مردم ازین باز بودن دست چی نصیبشون شد؟ آیا پول تو جیب مردم رفت؟ مگه خودتون نگفتید بر اساس آمار نمیشه حرف زد و ملاک جیب مردمه؟
 • ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  اینایی که گفتی برای همه کشورهای دنیا حتی برای شهروندان آمریکایی هم در اقصی نقاط جهان بوجود میاد! پس انقدر گاز نده جوگیر نشو زورت اومده جیبوتی با ما قطع رابطه کرده؟؟؟ خخخخخخ نمیگن تو این دولت با چنتا کشور توسعه یافته ارتباط برقرار کردیم ولی میان میگن جیبوتی...!!!!
 • ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  چقد مشتاق برگردوندن تحریم هستید امثال شماها :/
 • ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  کجاش خیالیه؟ دلت میخاد همون چیزی رو بشنوی که دلت میخاد؟ وگرنه اشتباهه نه؟!
 • ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  تو کشورهای توسعه یافته وقتی دوره یک رئییس جمهور(یا مدیر) تموم میشه نفر بعدی میاد از اونجایی که کار قبلی تموم شده شروع میکنه و ادامه میده پیشرفت رو ادامه میده ولی تو کشورهایی مثل ما وقتی عمر یه دولت تموم میشه نفر بعدی میاد دوباره همه چی رو از اول شروع میکنه و ادامه میده که آخرش بگه دولت من این کارها رو کرد! ربطی هم به اصلاح طلب و اصولگرا نداره کلا همینجوره الانم یه مسئله حقوق نجومی پیش اومده عوض این که همه کمک کنیم و حمایت کنیم این مشکل حل بشه و ریشه کن بشه ولی امثال مشرق میان به بهونه همین به دولت حمله میکنن. خودمون با خودمون دشمنی میکنیم
 • ناشناس ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  به 12:47 مگر تحریمها لغو شده است که دوباره برگردد ؟!!
 • ناشناس ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  به ناشناس 12:44 فرانسه کشوری آزاد است !!! اما کسی حق ندارد در آنجا درباره هلوکاست تحقیق کند و بازداشت و محاکمه می شود !
 • مهرداد ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  اولا"همین برجام باعث کاهش قیمت نفت شد و ثانیا"وقتی نفت میفروشیم اما بدلیل لغو نشدن تحریمهای بانکی پول آن قابل برداشت نیست چه سودی دارد ؟!!
 • ناشناس ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  اشتباه منفی شد . سال به سال دریغ از پارسال .
 • غدیری ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  هم موافقم با نظرت هم مخالفم. مشرق داره روشن‌گری می‌کنه. ما از دولت احمدی‌نژاد، بالای یک میلیون مسکن مهر پایان‌یافته داریم که دولت روحانی این یک میلیون مسکن رو در اختیار نیازمندان قرار نداد. فقط به دلیل اینکه ممکنه به نام احمدی‌نژاد تموم بشه. تمام پروژه‌ها دولت قبلی رو تعطیل کرد. تنها کاری که دولت روحانی در این سه سال انجام داد، 2000 روستا رو به اینترنت مجهز کرد والسلام
 • زنده باد اصلاحات ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  کاهش جهانی قیمت نفت چه ربطی به برجام داشت آخه؟؟!! این حرفتون که میگید پولشو نمیشه برداشت کرد نمیدونم درسته یا نه! اگه اینجوره قبل از برجام هم همین وضع بوده. یعنی 30 سال نفت میفروشیم ولی پولش گیرمون نمیاد؟؟ پس با چی زنده ایم؟؟؟!
 • ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
  0 0
  سوختیم ؟!! بدبخت تو باید بسوزی :) لابد از همونایی هم هستی که بعد از توافق رقصیدن تو خیابونا : ) ایران با داشتن جوونایی مثل شما سر افرازه : ) ای ایران ای وطن من :)))))))))))
 • ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
  0 0
  قطعا روحانی دیگر رای نخواهد آورد!
 • سید ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
  0 0
  خدا همه را شفا بدهد که از خواب جهالت بیدار شویم ... البته کوری را حضرت مسیح می تواند شفا دهد ولی کسی که با این همه واقعیات مذاکره با آمریکا هنوز متوجه نیست، خدا هم نمی تواند و نمی خواهد شفا دهد ... چون خودش این گونه می خواهد. فلانی ها نزد پیامبر بودند با پیامبر هم غذا بودند ولی دیدیم که چه شد... انسان باید خودش بیدار شود... البته اگر گناهان انسان بگذارد... گناه آدم را کاری می کند که خدای به این واضحی را هم انکار کند... برخی افراد ان قدر آلوده شده اند که با این همه بد عهدی آمریکا بازهم عشق آمریکا را دارند... عشق خوردن مک دونالد در هتل نیویورک را دارند...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس