وزیر امور خارجه ایران در دیدار با رئیس پارلمان گینه گفت که روابط سیاسی و پارلمانی ایران با گینه در سطح بسیار خوبی قرار دارد.

به گزارش مشرق، وزیر امور خارجه کشورمان در سفر دوره ای خود به غرب آفریقا و در دیدار با نخست وزیر گینه کوناکری، گفت: سفر ما به غرب آفریقا سرآغاز فصل جدیدی از روابط ایران با این کشورهاست.

محمدجواد ظریف در این دیدار افزود: روابط دو کشور در سطح بسیار خوبی قرار دارد و این سفر به همراه هیأت تجاری بزرگی که همراه من هستند سرآغاز فصل جدیدی از روابط دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی و تجاری خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر این که برای ما همکاری با گینه یک فرصت است، اظهار کرد: همکاری های اقتصادی ما در کنار همکاری و همگرایی سیاسی دو کشور در عرصه های مختلف بین المللی خوب و گسترده است.

نخست وزیر گینه کوناکری نیز در این دیدار گفت: گینه یک کشور با فرصت های فراوان است و دولت ایران از تقویت روابط دوجانبه در همه زمینه ها و عرصه ها حمایت می کند.

وی افزود: وزیر معادن گینه اخیراً از سفر به ایران بازگشته است و گزارشی به من ارایه کرد که بسیار خیره کننده بود.

نخست وزیر گینه تأکید کرد: از حضور شرکت های خصوصی ایرانی استقبال و حمایت می کنیم.

ظریف: روابط سیاسی و پارلمانی ایران با گینه در سطح بسیار خوبی قرار دارد

محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در دیدار رییس پارلمان گینه کوناکری، سلام گرم علی لاریجانی رییس مجلس ایران را به وی ابلاغ کرد.

وی افزود: ایران و آفریقا بویژه گینه روابط تاریخی و پیوندهای مشترک فرهنگی دارند.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: روابط سیاسی و پارلمانی ما در سطح بسیار خوبی قرار دارد و این سفر هم موجب گسترش روابط اقتصادی را بیش از پیش فراهم خواهد کرد.

 ایران یکی از مهمترین و پیشرفته ترین کشورهای منطقه است

«کلود کری کندیانو» رییس پارلمان گینه کوناکری نیز در این دیدار گفت: بسیار خوشحالم که در گینه هستید و با کمال افتخار و مسرت در خدمت شما هستیم.

وی افزود: روابط دو کشور بسیار قدیمی است و به دوره جمهوری اول بازمی گردد.

کندیانو از همکاری ها و کمک های ایران به گینه بسیار سپاسگزاری کرد و گفت: پارلمان از تلاش های دولت گینه برای گسترش روابط با ایران در همه سطوح حمایت می کند.

رئیس پارلمان گینه تاکید کرد: قرار است نایب رییس مجلس و رییس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان این کشور در آینده برای گسترش همکاری های پارلمانی به ایران سفر کنند.

کندیانو با تاکید بر اینکه گینه در کنار ایران است، گفت: ایران یکی از مهمترین و پیشرفته ترین کشورهای منطقه است.

رئیس پارلمان گینه کوناکری افزود: پس از پایان موفقیت آمیز مذاکرات هسته ای شاهد پیشرفت های ایران با قدرت و سرعت هستیم.

ظریف قرار است پس از گینه کوناکری عازم مالی شود. یک هیأت بلند پایه اقتصادی در این سفر ظریف را همراهی می کند.

جمهوری گینه کوناکری کشوری است در شمال غربی آفریقا در سواحل اقیانوس اطلس که پایتخت آن شهر کوناکری است. جمعیت این کشور 10 میلیون نفر و زبان رسمی آن فرانسوی و زبان های بومی رایج آن عبارت از فولانی، مالینکه و سوسو است.

این کشور در دوم اکتبر 1958 از فرانسه مستقل شده است. گینه کوناکری از شمال با سنگال و گینه بیسائو، از شمال شرق با مالی، از جنوب شرق با ساحل عاج، از جنوب با لیبریا و از جنوب غرب با سیرالئون همسایه است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha