ظریف با اشاره به این که سفر به غنا ششمین سفرش به افریقاست افزود: امروز بسیار خوشحالم که بزرگترین هیات اقتصادی را که در سه سال گذشته در سفرها بوده، به همراه دارم، این نشان دهنده اهمیت ایران به افریقا و بخش خصوصی است.

 به گزارش مشرق، محمدجواد ظریف دوشنبه شب در جمع ایرانیان مقیم غنا با اشاره به فرو ریختن ابرهای ایران هراسی در سال های گذشته گفت: ایران هراسی با هزینه بسیار زیاد و سرمایه گذاری فراوان صهیونیست ها و بدخواهان به ویژه رژیم ددمنش سعودی در حال انجام است.

وی ادامه داد: جنایات این رژیم کودک کش در یمن و سوریه به شکل سرسام آوری جهان را به اندوه واداشته است، این ها تلاش فراوانی در طول سالیان گذشته کردند که یک چهره غیرواقعی از جمهوری اسلامی ترسیم کنند با این هدف که به جنایت ها و سیاست های کوته نظراته خودشان سرپوش بگذارند و از این طریق راهی برای ایران هراسی پیدا کنند و آن را ادامه دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: امروز دنیا بعد از نزدیک به ٣٧ سال به این واقعیت پی برده و بیدار شده که خطر وهابیت خطر اصلی است که دنیا را با افراط رو به رو کرده است و امروز ددمنشی داعشی گردن یک کودک ١٢ ساله را می زند و آنان در این راستا نه تنها جنایت انجام می دهند بلکه از آن فیلم و عکس تهیه می کنند، امروز با فرو ریختن پرده ایران هراسی این جنایتها کم کم روشن می شود.

وزیرامورخارجه کشورمان ادامه داد: بدیهی است رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی که دو رژیم همسو و همراه هستند امروز همکاریشان روشن و آشکار شده و دیگر قابل پوشاندن نیست .

وی افزود: این ها نگران این وضعیت هستند و چون نگران هستند برای ادامه ایران هراسی سرمایه گذاری می کنند از این رو می بینیم در مقابل حرکت بزرگ ملت ایران برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی تلاش کردند.

وی اظهار داشت: ولی مردم ما نه تنها مقاومت کردند بلکه هوشمندانه پای صندوق های رای حاضرشدند و نشان دادند صرف نظر انتخابی که کردند ثابت کردند این مردم را نمی توان از جمهوری اسلامی جدا کرد. این بزرگترین پشتوانه ماست و اینکه مردم برای ما تاکنون پشت گرمی جدی آفریدند و اکنون وظیفه ماست که از هر لحظه ماموریتمان استفاده کنیم و برای نشان دادن واقعیات ایران واقع گرایی کنیم.

ظریف در بخشی از سخنانش اضافه کرد: خوشحالم که خداوند موهبتی به ما داده که بتوانیم نماینده مردمی باشیم که در طول ٣٧ سال گذشته به خصوص هشت سال جنگ تحمیلی و هشت سال تحریم های ظالمانه و ناجوانمردانه قدرت های استکباری با قدرت و صلابت ایستادند.

وزیرامور خارجه کشورمان افزود: این باعث شد ما هم در برابر شش کشور بزرگ ایستادگی کنیم و برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را به عنوان یک واقعیت معرفی کنیم البته شورای امنیت می خواست این برنامه را تعطیل کند و آن را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی می دانست ولی امروز این موضوع را نه تنها پذیرفت بلکه کشورها را موظف کرد با ایران در حوزه هسته ای همکاری کنند.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به بیانات رهبر انقلاب اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب نه تنها به بنده لطف کردند و حمایت کردند بلکه عنایت کردند و بارها به من گفتند که من هر روز دعا می کنم این دعا پشت گرمی مهمی برای همه ما در مذاکرات هسته ای بود و ما همواره قدردان این نعمت بزرگ ولایت هستیم.

ظریف با اشاره به این که سفر به غنا ششمین سفرش به افریقاست افزود: امروز بسیار خوشحالم که بزرگترین هیات اقتصادی را که در سه سال گذشته در سفرها بوده، به همراه دارم، این نشان دهنده اهمیت ایران به افریقا و بخش خصوصی است.

وی تاکید کرد: نگاه ما در سیاست خارجی نگاه همه جانبه و سفر ما نشان دهنده این است که ما سیاست خارجی و اقتصادی متوازن داریم.

تقدیر ایرانیان مقیم غنا از وزیر امور خارجه کشورمان

حجت الاسلام صرفه جو مدیر حوزه علمیه اهل بیت (ع) در اکرا، پایتخت غنا به نیابت از ایرانیان مقیم این کشور لوح تقدیری به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان تقدیم کرد.

دعوت ظریف از رئیس مجلس سنای نیجریه برای سفر به ایران

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با رئیس مجلس سنای نیجریه ، ضمن دعوت از وی برای سفر به ایران، بر تقویت و ارتقای همکاری های دو کشور تاکید کرد.  محمد جواد ظریف در دیدار ابوبکر بوکویا ساراجی رئیس مجلس سنای نیجریه، سلام گرم و دعوت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را به وی ابلاغ کرد.

ظریف بر تقویت و ارتقای همکاری های پارلمانی دو کشور ایران و نیجریه تاکید کرد و گفت: ما آمادگی برای همکاری های علمی و فناوری و کشاورزی داریم. ابوبکر بوکویا سارجی رئیس مجلس سنای نیجریه نیز در این دیدار برای سفر به ایران ابراز امیدواری کرد و از ظریف خواست سلام گرم وی را به لاریجانی برساند.

وی افزود: این سفر زمینه ارتقای روابط دو کشور خواهد بود. وی با اشاره به اینکه نبود سرمایه و تکنولوژی چالش نیجریه است اظهار داشت: همکاری های پارلمانی زمینه توسعه همکاری های دو کشور را فراهم می کند.

ظریف عازم غنا شد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در ادامه دور سوم سفر به غرب آفریقا دقایقی پیش آبوجا را به مقصد اکرا پایتخت غنا ترک کرد.

محمدجواد ظریف در سفر خود به غنا قرار است با رئیس جمهوری، رئیس مجلس و وزیر خارجه غنا دیدار کند. همچنین هیات اقتصادی ایران قرار است نشست هایی را برای در غنا با فعالان اقتصادی غنایی برگزار کنند.
ظریف همچنین قرار است به گینه کوناکری و مالی سفر کند. وزیر امور خارجه در سفر به نیجریه با رئیس جمهوری وزیر امور خارجه رئیس مجلس دیدار کرد. وی همچنین در جمع فعالان اقتصادی سخنرانی کرد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • سمد ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  آفرین. از اول هم باید همین کارها را میکردید. خسته نباشید.
 • خوب ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  ابوبکر بوکویا سارجی رئیس مجلس سنای نیجریه نیز از ظریف خواست سلام گرم وی را به لاریجانی برساند... اجب!!!!
 • ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  در طول ٣٧ سال گذشته کاری با اینها داشتیم یا نه؟؟؟
 • ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  اسرائیل و عربستان دارن ایران هراسی و دشمنی میکنن...اونوقت آمریکا چی؟ حتما اونا حسابشون از اینا جداست....نههههههه غلاااااااام؟
 • ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  مهم ترین دستاورد این سفر میتونه آزادی شیخ زکزاکی باشه
 • ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  احسنت
 • ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  سوغات غنا چیه؟
 • ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  خداقوت میگم به آقای ظریف
 • ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  ضمن خسته نباشید به اقای ظریف خدمت ایشان عرض میکنیم که در این سفرها مخصوصا کشورهایی که اقلیت مسلمان یا شیعه دارند با حکمت و صلابت طبق وظیفه ای که قانون اساسی به عهده ایشان گذاشته و مطالبه امام راحل و امت بزرگ و عزیز اسلام وایران از حقوق و ازادیهای سیاسی و مذهبی و جایگاه مسلمانان و شیعیان دفاع کنند . با عرض پوزش حد اقل مثل امریکائیها که از شهروندان حتی متخلف و جاسوس خود در ایران دفاع میکنند و مجرمان را با فشار و ... از زندان ازاد میکنند .
 • ناشناس ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  اینا که مدعی بودن احمدی نؤاد فقط دنبال کشورهای آفریقایی و ... میرفته حالا خودشون با افتخار رفتن به غنا رو دادار و دودور میکنن
 • مهدي ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  از افتاب تابان چه خبر اقاي ظريف؟ بريم عينك افتابي بخريم خيلي داريم بهره مند ميشيم مي ترسم بسوزيم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس