سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان مواضع نماینده فرانسه در سازمان ملل درباره ایران را مصداق بارز غرض‌ورزی آگاهانه دانست.

 به گزارش مشرق، بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای  وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات اخیر فرانسوا دولاتر نماینده دائم فرانسه نزد سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت این سازمان درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای، موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران ، اینگونه اظهارات را مغرضانه و در تناقض با مواضع سایر مقامات فرانسوی ارزیابی کرد.

* هنوز انتظارات ما در برجام از سوی طرف‌های مقابل برآورده نشده

وی افزود: بر اساس گزارش‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود طبق برجام پایبند بوده است اما هنوز انتظارات ما از سوی طرف‌های مقابل برآورده نشده است و ضرورت دارد طرف‌های غربی نیز پایبندی خود را به انجام تعهداتشان در عمل نشان دهند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: اظهارات سفیر فرانسه عاری از واقعیت و به منظور سرپوش گذاشتن بر مداخله همه‌جانبه فرانسه در امور سوریه عنوان شده که این امر خسارات عظیم انسانی و مادی به مردم سوریه تحمیل کرده است.

* حمایت ایران از گفت‌وگوهای سوری-سوری

قاسمی با تاکید بر اینکه مسئول پیچیده‌تر شدن اوضاع سوریه کشورهایی هستند که با ارسال سلاح به گروه‌های مسلح و بی‌مسئولیت، موجب گسترش ناآرامی‌ها در این کشور هستند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از توقف خشونت و اصلاحات در سوریه حمایت کرده است و راه حل بحران این کشور را انجام گفت‌وگوهای ملی در چارچوب مذاکره سوری-سوری می‌داند.

وی با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران مصمم است به طور فعال برای ارتقای صلح و ثبات در منطقه در مواجهه با تهدید فزاینده‏ تروریسم و افراط‌گرایی خشونت بار کمک کند، عنوان کرد: ایران نقش پیشرو خود را در مبارزه با این خطر ادامه خواهد داد و آماده است با همسایگان خود و جامعه بین‌المللی در پرداختن به این تهدید مشترک جهانی بطور کامل همکاری کند.

* تاکید بر تقویت توانمندی‌های دفاعی

سخنگوی وزارت خارجه با ابراز تعجب از اظهارات نماینده دائم فرانسه نزد سازمان ملل متحد در مورد برنامه موشکی کشورمان که با نص برجام و اظهارات قبلی وزیر امور خارجه این کشور در مجلس ملی فرانسه در تناقض است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تدابیر لازم برای تقویت توانمندی‌های دفاعی به منظور حراست از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی خود در مقابل هرگونه تجاوز و هم چنین مقابله با تهدید تروریسم در منطقه ادامه خواهد داد.

قاسمی تصریح کرد: در این چارچوب، توانمندی‌های نظامی ایران از جمله موشک‌ها ،منحصرا برای دفاع مشروع هستند. این تجهیزات برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند و بنابراین، خارج از حیطه یا صلاحیت قطعنامه شورای امنیت و پیوست های آن هستند.

* مواضع سفیر فرانسه مصداق بارز غرض‌ورزی آگاهانه

وی بیان چنین مواضعی از سوی سفیر فرانسه را مصداق بارز غرض‌ورزی آگاهانه نسبت به واقعیت‌ها ارزیابی کرد و افزود: همانگونه که قبلاً اعلام کرده‌ایم، هیچ چیزی در برجام نباید به نحوی تعبیر و تفسیر شود که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به معنای پذیرش یا مماشات جمهوری اسلامی ایران نسبت به مشروعیت، اعتبار یا قابل اجرا بودن تحریم‌ها و اقدامات محدودیت‌ساز تصویب شده توسط شورای امنیت، اتحادیه اروپا یا دولت‌های عضو اتحادیه اروپا، ایالات متحده یا هر کشور دیگری علیه ایران باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همچنین هیچ چیزی نباید به نحوی تعبیر شود که به معنای چشم‌پوشی یا محدودیت در اعمال هرگونه حقی که جمهوری اسلامی ایران وفق قوانین ملی، اسناد بین‌المللی یا اصول حقوقی مربوطه دارد، باشد.

* رژیم صهیونیستی کانون بحران و اصلی‌ترین مانع صلح منطقه‌ای و جهانی

قاسمی ادامه داد: اظهارات این مقام فرانسوی در زمینه ابراز نگرانی از سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران و سفرهای سردار قاسم سلیمانی در حالی مطرح می‌شود که رژیم صهیونیستی به عنوان کانون بحران و اصلی‌ترین مانع دستیابی به صلح منطقه‌ای و جهانی به صورت آگاهانه از دید رهبران و مقامات فرانسوی به دست فراموشی سپرده شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه فرانسه علاوه بر تلاش مستمر در راستای بی‌ثبات‌سازی منطقه از طریق همسویی با بانیان و حامیان داعش، اخیراً میزبان تجمع گروهک‌های تروریستی از جمله گروهک تروریستی منافقین و گردانندگان طالبان، القاعده و داعش بود،‌ خاطرنشان کرد: این اقدامات در کنار تلاش برای تطهیر منافقین از جنایات ارتکابی از جمله شهادت 17 هزار نفر از مردم و مسئولانی ایران، با تعهدات این کشور و مواضع اعلامی مقامات فرانسوی همخوانی ندارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس