کد خبر 604137
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۱

دبیر شورای عالی امنیت ملی نفی کودتا و تأیید حکومت‌های مردمی در همه محیط‌های حکومتی را موضع اصولی و ثابت جمهوری اسلامی ایران دانست.

 به گزارش مشرق، امیر دریابان علی شمخانی در مصاحبه اختصاصی در ارزیابی خود از تحولات ترکیه گفت: ما در منطقه و زمانه پرآشوبی زندگی می کنیم؛ هم منطقه ما در نقاط دور و نزدیک دچار حوادث مختلف می شود و هم زمانه ما  متأسفانه پر از حادثه است.

وی افزود: آنچه این وضعیت را برای ملت ایران برجسته‌تر می کند این است که در کشورمان امنیت، ثبات و آرامش حاکمیت دارد که این به همت خون شهدا، شهدای مدافع حرم، رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و مشارکت جدی مردم در حفظ امنیت است.

شمخانی تأکید کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال اینگونه پدیده ها و حوادث همواره احترام به انتخاب مردم در قیاس با غلبه زورمدارانه است یعنی همواره موضع اصولی و ثابت ما در قبال ساختارهای حکومتی، نفی کودتا و تأیید دولت های مبتنی بر آراء واقعی مردم است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین بر این نکات هم تاکید کرد:
* در حادثه ترکیه هم بالطبع این اصول و معادله حاکم است و جمهوری اسلامی ایران از لحظه ورود حادثه در این کشور این نکته را در ذهن داشت که انتخاب مردمسالارانه حکومت بر ترکیه بر کودتای نافرجام ناقص و غیرمردمی ارجحیت دارد.

* البته این مختص ترکیه هم نیست علت حضور ما در سوریه نیز همین است که همواره در نوع مقایسه منطقه ای که نسبت به کشورهای دیگر داریم رأی مردم را بر نوع حکومت های قبیله ای، عشیره ای و موروثی ترجیح داده ایم و این مردمسالاری است.

* از لحظات نخست حوادث ترکیه ضمن اینکه شب پر فراز و نشیبی داشتیم اما این اصل را مبنای تصمیم گیری خود قرار دادیم با حفظ این ملاحظه که هموطنان ما اعم از دیپلمات و جهانگرد و مانند آن در ترکیه حضور دارند که حتماً باید رعایت حالشان را می کردیم.

* با رعایت همه این جوانب بر این اصل تأکید کردیم که از دولت قانونی حمایت می کنیم و کودتا را با هر ریشه ای اعم از تحریک شده داخلی یا خارجی و پشتیبانی شده داخلی یا خارجی نفی کرده ایم؛ این موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در قبال حوادث ترکیه است.

* با ادامه تماس های نزدیک با مقامات سیاسی و امنیتی ترکیه تلاش خواهیم کرد به درک دقیق‌تری از این رخداد دست یابیم.

* مرزهای شمال غرب کشور در همسایگی با ترکیه از امنیت کافی برخوردار است و آمادگی لازم در نیروهای زمینی و هوایی نیز برای صیانت وجود دارد و در این خصوص، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس