کد خبر 602768
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۹

فرمانده انتظامی غرب استان تهران از پاتک پلیس به 35 سارق خشن و زورگیر غرب استان تهران که در قالب پنج باند فعالیت می‌کردند خبر داد.

به گزارش مشرق، سردار محسن خانچرلی،‌ درباره عملیات پلیس برای دستگیری سارقان به عنف در محدوده غرب استان تهران اظهار کرد: طی 72 ساعت گذشته با اخذ مجوزهای لازم از مقام قضایی، طرح شناسایی و دستگیری سارقان در دستور کار قرار گرفت و در عملیاتی پلیسی با حضور یگان‌های مختلف فرماندهی انتظامی غرب استان تهران پنج باند خشن سرقت و زورگیری منهدم شد.
 
وی با بیان اینکه این پنج باند 35 عضو داشته که تمامی آنها دستگیر شدند، خاطرنشان کرد: افراد دستگیر شده عمدتا دارای سابقه دستگیری بوده و تعداد قابل توجهی از آنان نیز به مصرف مواد مخدر اعتیاد دارند.
 جزئیات انهدام پنج باند سرقت خشن +عکس
فرمانده انتظامی غرب استان تهران با اشاره به فعالیت تعدادی از اعضای این باندها گفت: اعضای یکی از باندها در ساعات مختلف روز به منازلی که عمدتا زنان در آن تنها بوده یا مرد خانه حضور نداشته رفته و در اقدامی خشونت آمیز به وسیله چاقو و قمه اقدام به سرقت جواهرات این افراد کرده و متواری می‌شدند.
 
خانچرلی همچنین با اشاره به فعالیت گروهی دیگر از این سارقان افزود: تعدادی از سارقان در مسیرهای مختلف اقدام به سوار کردن مسافر کرده و مدتی بعد اقدام به سرقت تلفن همراه و اموال گرانبهایشان می‌کردند که این افراد نیز دستگیر شدند.
 
وی اضافه کرد: یک باند دیگر از این سارقان نیز اقدام به سرقت از منازل و همچنین سرقت خودروهای شخصی کرده و از طریق سند نمره قصد فروش این خودروها را داشتند که دستگیر شدند.
 
به گفته خانچرلی تعدادی مالخر نیز در این رابطه دستگیر شدند.
 
فرمانده انتظامی غرب استان تهران با تاکید بر اینکه پلیس اجازه اقدامات مجرمانه به سارقان و دیگر مجرمان را نمی‌دهد اظهار کرد: تامین امنیت اولین اولویت پلیس است و قطعا با کسانی که بخواهند امنیت جامعه را به خطر بیاندازند برخورد خواهد شد. کمااینکه این افراد نیز به مرجع قضایی معرفی شده و احکام سنگینی برایشان صادر شده است.
 
با تعدادی از اعضای این باندها مصاحبه شده است  که در زیر می آید:
 
بیکار بودم، دزد شدم!
 
مراد متولد سال 63 است و حدود 11 سال پیش به دلیل ارتکاب سرقت به 11 سال حبس محکوم شده بود. او مدتی پس از آزادی از زندان دوباره به سرقت روی آورده است.
 
چرا دوباره به سراغ سرقت رفتی؟
 
بیکاری به من فشار آورد و چون نتوانستم کاری پیدا کنم. دوباره مجبور به سرقت شدم.
 
شیوه سرقت چطور بود؟
 
با یکی از دوستانم به خانه‌ها می‌ریختیم و از آنجا سرقت می‌کردیم.
 
از چه خانه‌هایی سرقت می‌کردید؟
 
فرقی نمی‌کرد. یک نفر دم در می‌ایستاد و نگهبانی می‌داد، من و یک نفر دیگر که او هم دستگیر شده وارد خانه می‌شدیم و با تهدید چاقو و قمه اجناس گرانبها مخصوصا طلا و جواهرات سرقت کرده و فرار می‌کردیم.
 
خانه‌ها را از قبل شناسایی می‌کردید؟
 
بعضی از خانه‌ها را چهار نفری واردش می‌شدیم و اتفاقا گاهی مرد خانواده هم در خانه حضور داشت. ما با تهدید جواهراتشان را سرقت می‌کردیم.
 جزئیات انهدام پنج باند سرقت خشن +عکس
دزدی با کمک دختر همسایه
 
احمد سارق دیگری است که با همراه یک زن و مردی دیگر تحت پوشش مسافربر اقدام به زورگیری از شهروندان کرده بودند. او که فکر نمی‌کرده دستگیر شود در این باره توضیح داده است.
 
چطور سرقت می‌کردید؟
 
با خودروی خودم و رانندگی یکی از دوستانم خود را به عنوان مسافربر معرفی کرده و سرقت می‌کردیم. برای اینکه کسی به ما شک نکند دختر همسایه هم به ما پیوسته و او هم در ماشین حضور داشت.
 
در چه مسیرهایی؟
 
عمدتا از وحیدیه به شهریار، وحیدیه به فردوس و مسیرهای شهریار – کرج را انتخاب می‌کردیم.
 
ماشین هم سرقتی بود؟
 
نه ماشین برای خودم بود.
 
پس چرا فرد دیگری پشت فرمان می‌نشست؟
 
من اعتیاد شدید به شیشه دارم به همین دلیل نمی‌توانستم پشت فرمان بنشینم.
 
برای تامین هزینه مواد سرقت می‌کردی؟
 
کار دیگری نداشتم، با پول سرقتی هم مواد می‌خریدم و هم کارهای دیگرم را انجام می‌دادم.
 
سارق 20 ساله: 3 سال است هروئین می‌کشم
 
دو سارق دیگر که یکی 27 ساله است و دیگری 20 ساله و هر دو به مصرف مواد مخدر اعتیاد شدیدی دارند. با استفاده از موتورسیکلت اقدام به زورگیری و کیف قاپی از شهروندان می‌کردند. صابر، جوان 20 ساله درباره دزدی‌هایش توضیح داده است.
 
چرا زورگیری می‌کردی؟
 
برای تامین پول مواد
 
چه موادی مصرف می‌کنی؟
 
هروئین
 
چند وقت است؟
 
سه سال
 
چطور سرقت می‌کردی؟
 
من ترک موتور دوستم می‌نشستم و او رانندگی می‌کرد بعد از هر سرقت بین 50 تا 100 هزار تومان به هر دوی ما می‌رسید و ما چیزهایی که سرقت می‌کردیم را به یک مال خر می‌فروختیم که او هم دستگیر شده است.
 
دزد شناگر!
 
شاهین، 22 ساله ساکن اسلامشهر است و پدرش آژانس معامله املاک دارد. او درباره شیوه دزدی‌اش گفته است:
 
چطور دزدی می‌کردی؟
 
در استخرها گوشی تلفن کسانی که به استخر آمده بودند را می‌دزدیدم.
 
به عنوان شناگر وارد استخر می‌شدی؟
 
بله خودم را به عنوان مشتری استخر معرفی کرده و یک پیچ گوشتی کوچک را همراه خودم می‌بردم. در رختکن با پیچ گوشتی در کمدها را باز کرده و تلفن‌های همراه را می‌دزدیدم.
 
چند فقره سرقت داشتی‌؟
 
حدود 15 فقره
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس