کد خبر 594483
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۶

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بازارهای مالی جهان را با خسارات کم سابقه‌ای مواجه کرده که نامی بهتر از «سونامی مالی» نمی‌توان بر آن نهاد؛ پدیده‌ای که در یک روز بیش از 2 تریلیون دلار خسارت به بار آورده است.

 به گزارش مشرق، به نقل از شبکه اسکای نیوز، بعد از اعلام نتایج همه پرسی انگلیس که خروج این کشور از اتحادیه اروپا را به دنبال داشت، بازارهای مالی جهان تنها ظرف یک روز 1 / 2 تریلیون دلار خسارت دیدند که این آمار برای یک روز از سال 2007 در بازارهای مالی جهان بی‌سابقه است.

تحلیل‌گران بر این باورند که آشفتگی در معاملات مالی جهانی پس از تعطیلات پایان هفته در روز دوشنبه نیز ادامه خواهد داشت و احتمالا خسارت‌های بیشتری متوجه اقتصاد جهانی خواهد شد.

روز جمعه با اعلام نتایج همه پرسی انگلیس و سقوط شاخص‌های بورس در بسیاری از بازارهای معتبر بورس جهان، چندین بازار مطرح بورس در سراسر جهان مجبور شدند برای جلوگیری از سقوط بیشتر سهام شرکت‌ها، معاملات و خرید و فروش سهام را متوقف کنند.

ابتدا بحران از بازارهای آسیایی آغاز شد و سپس با گذشت چند ساعت از اعلام نتایج این آشفتگی به بازارهای اروپا و سپس شب جمعه-شنبه به بازار مالی آمریکا رسید.

در همان ساعات اولیه صبح جمعه و با اعلام نتایج غیرنهایی همه پرسی انگلیس، بسیاری از کسانی که در بورس سرمایه‌گذاری کرده بودند اقدام به فروش سهام خود کردند و سهام شرکت‌هایی که به نحوی با اتحادیه اروپا در ارتباط بودند و یا در آنجا سرمایه‌گذاری‌های عمده خود را انجام داده بودند به شدت سقوط کرد.

در مقابل با سقوط آزاد شاخص‌های بورس سرمایه‌گذاران به خرید سرمایه‌های جایگزین مانند طلا روی آوردند که این امر باعث شد روندی صعودی نرخ طلا در یک روز رکوردی بی‌سابقه را برجای بگذارد.

در این بحران مالی جهانی شرکت‌های آمریکایی بیشترین خسارت را دیده‌اند و تنها در یک روز 850 میلیارد دلار به شرکت‌های این کشور که بیشتر سرمایه‌گذاری‌های آنها در اتحادیه اروپاست، خسارت وارد شد. بازارهای مطرح آسیایی و همچنین بازارهای بورس اروپا نیز شاهد خسارت‌های زیادی بودند، به نحوی که بازار بورس لندن از نخستین ساعات افتتاح آن در روز جمعه تا پایان روز نزدیک به 100 میلیارد پوند ضرر دید.

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نگرانی‌های گسترده‌ای را درباره احتمال ضعیف شدن سراسری اقتصاد جهانی ایجاد کرده است و کارشناسان بر این باورند که این سونامی مالی در سطح جهان هفته آتی (هفته مالی از دوشنبه) نیز ادامه خواهد یافت و نوسانات و ناآرامی در بازارهای بورس به طور خاص و بازار مالی جهانی به طور عام همچنان خسارت‌آفرین خواهد بود.
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس