پیام سردار سلیمانی این دو انگاره را بهم زد یعنی نشان داد که اولاً مردم بحرین می‌توانند روش مسالمت‌آمیز را به روش انقلابی تبدیل کنند و به جای مشت‌های اعتراض، دست به ماشه ببرند و ثانیاً اینطور نیست که مردم بحرین هیچ کمک مؤثری از خارج دریافت نخواهند کرد و بی‌پناه باقی خواهند ماند.

به گزارش مشرق، سعدالله زارعی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

پیام «سردار سلیمانی» به رژیم بحرین و جبهه‌ای که این رژیم کوچک‌ترین ضلع آن است آنچنان صراحت داشت که بلافاصله در کانون توجه جهانی قرار گرفت. بعضی از رسانه‌های خارجی از آن به خروج ایران از لاک دفاعی در مواجهه با فتنه‌ای منطقه‌ای یاد کردند فتنه‌ای که از زمان روی کارآمدن حکام جدید عربستان تشدید شده است.

سردار سلیمانی چه گفت؟ سردار سلیمانی در بیانیه خود که به طور رمزگونه‌ای چندان طولانی هم نبود از آغاز تغییر احتمالی روند مبارزاتی مردم در بحرین سخن گفت و این در حالی بود که رژیم‌آل خلیفه به گمان اینکه مردم بحرین به دلیل عدم اتصال زمینی به ایران و بطور کلی به جهان چاره‌ای جز تن دادن به هر شرایطی که رژیم تعیین کند، ندارند، مرتب بر دامنه فشار خود علیه مردم بحرین می‌افزود و به دلیل آنکه از حمایت همه جانبه آمریکا و رژیم سعودی برخوردار بود، برای اقدامات خویش هیچ مانع و محدودیتی قایل نبود.

پیام سردار سلیمانی این دو انگاره را بهم زد یعنی نشان داد که اولاً مردم بحرین می‌توانند روش مسالمت‌آمیز را به روش انقلابی تبدیل کنند و به جای مشت‌های اعتراض، دست به ماشه ببرند و ثانیاً اینطور نیست که مردم بحرین هیچ کمک مؤثری از خارج دریافت نخواهند کرد و بی‌پناه باقی خواهند ماند.

آنچه در بیانیه سردار سلیمانی آمد و سپس در بیانیه وزارت خارجه ایران نیز به نوعی و با واژگانی دیگر تکرار گردید، به درستی نشان داد که جمعبندی جمهوری اسلامی ایران درباره سطح دفاع از مردم مظلوم بحرین که آنان را هنوز هم پاره تن خویش می‌داند تغییر کرده است و وضع جدیدی پدید آمده است.

در وضع جدید ملاحظات سیاسی مردم بحرین و جمهوری اسلامی کنار می‌روند و روش انقلابی که سرنگونی رژیم جنایتکار بحرین است را در دستور کار قرار می‌دهد مگر اینکه این رژیم روش جنگی علیه مردم خود را کنار بگذارد و به جای استفاده از سرنیزه‌های سعودی، به حقوق مردم تمکین کرده و حق حاکمیتی آنان و آزادی‌هایشان را در عمل در نظر بگیرد که البته بسیار بعید است که چنین اتفاقی بیفتد.

با این تحلیل چشم‌انداز آنچه اتفاق خواهد افتاد، تغییر فضای مبارزه در بحرین خواهد بود و البته نتیجه مواجهه یک دولت وابسته با ملتی که پاره کردن زنجیرهای اسارت آمریکا و آل‌سعود را با جدیت دنبال می‌نمایند معلوم است. اگر فقط ده درصد از کسانی که نزدیک به شش سال است مشت‌ها و انگشت‌های خود را به سمت کاخ‌ها و تانک‌ها در بحرین نشانه رفته‌اند دست به ماشه شوند، رژیم آل خلیفه را به سرعت متلاشی می‌کند. 10 درصد معترضین یعنی 60 هزار رزمنده‌ای که از سوی حدود 600 هزار نفر پشتیبانی می‌شوند. این در حالی است که عدد همه نیروهای نظامی و اداری و... رژیم به ده هزار نفر هم نمی‌رسد.

کاش آل‌خلیفه به این نکته توجه کرده بود که در فاصله سالهای 1357 تا 1389 که انتفاضه عربی شکل گرفت، مردم بحرین آماده قیام بودند و تجمع‌های بزرگ عاشورا و اربعین بحرینی‌ها که با شعار مرگ بر آمریکا و... همراه بود و این اواخر با مرگ بر آل‌خلیفه هم توأم گردید... برای سرنگونی رژیم کفایت می‌کرد. بعد از انقلاب فوریه 2011 هم اگر توصیه اکید ایران به پرهیز از روش‌های انقلابی نبود، مردم بحرین کار را تمام کرده بودند.

این ایران بود که با هدف حفظ دماء مسلمانان، مردم بحرین را از درگیرشدن با رژیم آل‌خلیفه پرهیز می‌داد و مردم هم با تلخی تمکین می‌کردند. کار این مبارزه مسالمت‌آمیز به آنجا رسید که رژیم آل‌خلیفه گمان کرد شیعیان راه‌حلی جز مبارزه مسالمت‌آمیز ندارند و عدم پذیرش خواسته‌های آنان مشکلی برای حکام منامه در پی نمی‌آورد! این گمان کار را به جایی رسانید که در اقدامی جسورانه، رهبر مردم بحرین- آیت‌الله شیخ عیسی قاسم- را از ساده‌ترین حقوق شهروندی که داشتن «تابعیت» در زادگاه خویش است، محروم کرد و بیم آن می‌رفت که سناریوی به شهادت رساندن آیت‌الله باقرالنمر در اینجا هم پیاده گردد و خود این منشأ مشکلات بزرگی گردد.

در واقع بیانیه سردار سلیمانی نشان داد، ایران ضمن آنکه دخالتی در انتفاضه مردم بحرین ندارد در عین حال نمی‌تواند چشم خود را بر روی آنچه در بحرین مشاهده می‌کند ببندد برخلاف آنکه بعضی از «استادنماها» وانمود کرده‌اند، بیانیه سردار سلیمانی سنگ بنای یک جنگ و جدال عربی ایرانی نیست بلکه سنگ بنای کنش انقلابی ایران در منطقه است بیانیه سردار سلیمانی در واقع بیانیه ملت ایران بود که قبلاً در راهپیمایی‌ها بر سر دست گرفته بودند؛ «ما انقلابی هستیم».

انقلابی‌گری البته با دیپلماسی تفاوت جدی دارد ولی به معنای اقدام نسنجیده هم نیست کما اینکه بیانیه وزارت خارجه که در واقع یک بیانیه حمایتی به حساب می‌آید بر سنجیده بودن موضع فرماندهی قدس تأکید داشت. روز گذشته بعد از صدور بیانیه سردار سلیمانی، عده‌ای در داخل ابتدا اصالت این نامه را مورد تردید قرار دادند و سپس وانمود کردند که این بیانیه نوعی جدال بین سپاه و وزارت خارجه و توپی است که سلیمانی در میدان ظریف زده است!

این در حالی است که بیانیه یک جدال جدی بین ایران و آمریکا و عناصر وابسته به آن به حساب می‌آید کما اینکه در متن بیانیه نیز به آن اشاره شده بود.

بیانیه سردار سلیمانی یک مقاله سیاسی نیست که یک روزنامه‌نگار آن را نوشته باشد و در آن نوعی نظریه‌پردازی را مطرح کرده باشد. بیانیه سردار سلیمانی نقطه آغاز یک تحرک جدی به قصد «دفاع موثر» از حقوق مردم بحرین است و از این رو آل‌خلیفه طبعا می‌داند که از این پس با شرایط جدیدی مواجه خواهد شد. این شرایط برخلاف شرایط دوره مبارزه مسالمت‌آمیز هیچ نفعی برای رژیم ندارد و کفه ترازو را به نفع ملت بحرین سنگینی خواهد کرد.

مردم بحرین که تا پیش از این به دلیل ممانعتی که از سوی ایران وجود داشت، از جمهوری اسلامی دلخور بودند، هم اینک در تشکل‌های جدید و به صورتی «عملیاتی» سازمان پیدا می‌کنند و موازنه امنیتی را به نفع خویش تغییر می‌دهند.

با اقداماتی که رژیم آل‌خلیفه علیه شهروندان و به خصوص علیه رهبران روحانی انجام داد و به خصوص با اقدام ابلهانه «سلب تابعیت بحرینی» از آیت‌الله شیخ‌قاسم، افکارعمومی حتی در سطح عربی کنار مردم و علیه رژیم قرار دارد. مردم بحرین در واقع در انتقال از دست یازیدن به روش‌های آشتی‌جویانه به توسل به سلاح، پیشقدم نبوده و تاکنون در همین مبارزه مسالمت‌آمیز، ده‌ها شهید داده است. پس مردم بحرین را نمی‌توان به تندروی متهم کرد.

از دریچه دیگر، اقدام بحرین در سلب تابعیت بحرینی یک عمل نمادین به حساب می‌آید وقتی از روحانی عالیقدری که صاحب نفوذ وسیعی است، سلب تابعیت می‌شود حاوی دو پیام مهم داخلی و خارجی است. پیام داخلی آن این است که مردم به این باور برسند که اگر تسلیم نشوند باید کشورشان را ترک کنند.

 پیام خارجی آن این است که ملت‌های ناهمخوان با سیاست‌های آمریکا دریابند که جبهه غربی-عربی آنقدر قدرت دارد که می‌تواند در روز روشن یک رهبر عظیم‌الشأن را از کشورش اخراج کند. پس چنین جبهه‌ای می‌توانند یک ملت و دولت را هم از طبیعی‌ترین حقوق خود محروم نمایند.

پس در نقطه مقابل آن، حتما باید اتفاقی می‌افتاد وگرنه چند روز بعد آیت‌الله شیخ قاسم را اعدام می‌کردند. در واقع کاری که بیانیه سردار سلیمانی کرد این بود که به رژیم جنایتکار بحرین بگوید آنچه تو نقطه پایان فرض کرده‌ای، نقطه آغاز است و انتهای آن اضمحلال حتمی رژیم بحرین خواهد بود.

دولت و ملت ایران جنگی را آغاز نکرده‌اند و آغاز کننده جنگی هم نخواهند بود ولی به تجربه دریافته‌اند که یک جنگ تحمیلی را چگونه مدیریت کنند تا متجاوز را نابود نمایند. دولت و مردم ایران به آمریکا اعلام جنگ نکرده‌اند ولی راه غلبه با جنگ‌ها و حملاتی که این رژیم علیه جمهوری اسلامی پدید آورده است را می‌دانند. غلبه جمهوری اسلامی در عراق، سوریه و یمن بر تروریسم و افراطی‌گری و به فنا دادن چند صد میلیارد دلار از پول‌های سعودی و کویت و قطر و امارات نشان از سطح آمادگی ایران دارد.

ایران و به خصوص سردار سلیمانی به خوبی ثابت کرده‌اند که وقتی وارد پرونده‌ای می‌شوند، آن را در میانه راه‌ رها نمی‌کنند و کاری را تا به انتها نرسانند رها نمی‌کنند مردم بحرین و نه هیچ مردم مظلوم دیگری از ایران جدا نیستند و ایران و اسلام پاره‌های تن خود را فراموش نخواهند کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 39
 • iman ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  زنده باد سردار شجاع اسلام سلیمانی که با پشتوانه ولایت و مردم در دو جبهه سیاست و جهاد پوزه وهابی ها را به خاک مالیده است.
 • محمد رضا ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  درودبر سردار سلیمانی
 • سرباز اسلام ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  اخر اين وحشي هاي وهابي فكر كردند كه مسئولين انقلابي وملت مسلمان و غيور ايران از مواجهه با اين سوسمارخورهاي وهابي ترس به دل دارند كه اينهمه صبوري ميكنند احمقهاي وهابي نمدانند كه اين ملت فرزندان علي ابن ابي طالب است ودر شجاعت و فداكاري بينظير اي احمق ها ي وهابي ما فرزندان عاشورا هستيم نه فرزندان ترسوهايي كه مانند بز كوهي در جنگ فرارميكردند و جايي كه خبري نبود لاف شجاعت ميزدند برويد همان سوسمارتان را بخوريد شما را چه به سياست؟
 • حسین ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  احسنت...لذت بخش بود به خودم افتخار کردم که همچین سرداری در کشورم پرچم دار مبارزه با دشمن ملعون است.زنده باد سردار سلیمانی.زنده باد ایران و ایرانی
 • احمد ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  درود خدا بر مجاهان کمی دیر شده ولی باید اعاز شود پیشنهاد میشود کمپین حمایت راه اندازی شود
 • عبدالله ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  سلام و صلوات بر سردار شجاع و رشید اسلام، سردار قاسم سلیمانی، افتخار ایران اسلامی و افتخار هر ایرانی وطن پرست
 • کرامت ۰۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  با سلام به همه رزمندگان جبهه حق علیه باطل، تا زنده ایم رزمنده ایم.
 • پروفسور سعید عالمی نابغه دوران ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  مشرق نظرمن چی شدش نزار ساز زندگیمون خشن آهنگ بشه یک کاری کن یک کاری کن واسه خونه دلم تنگ بشه
 • مهدی ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  سردار خداوند حافظ تو وارمانهایت تا نفس مردان خدا روی زمین باشد جنود شیاطین همگی حلاکند نفستان همیشگی وگرم انشاالله
 • ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  آل خلیفه روش مصالمت آمیز را پیش بگیرد ومردم خود را در تعین سرنوشت خود سهیم کند..این کا. به نفع همه است
 • ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  فدایی داری سردار در هر نقطه ای از کره ی زمین
 • علي ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  خيلييييييي دير حركت كرديد اين حرف موقعي كه حاجي هاي مارا ذبح كردند بايد زده ميشد ، سكوت در مقابل ظلم ظالم كار شيعه امام حسين (ع) نيييييست بايد جواب كمر شكني و عملياتي ميداديد
 • محمود ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  درود بر سردار بی ادعا و شجاع حاج قاسم ما جوانان آرزو داریم که همیشه در رکاب این دلاور تا پای جان. برای دفاع از مظلوم بجنگیم
 • محرابی ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 1
  آن وهابی بی غیرت که منفی میدهد لایق چاه توالت است وبا وهابیت در آنجا هم کاسه شدن
 • ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  همیشه از این توهمات بافته میشه بعد موقع عمل............. قضیه کشتی ارسالی به یمن یادمون نرفته من رفتم پوتین بخرم.ولی اینها حالا تاببینیم
 • لیالی ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  بحرین طلوع دو باره ات برپیکر ام القری جهان اسلام وخط مقاومت مبارک باد ما عاشورایی هستیم ای امام عزیزخامنه ای خمینی
 • ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  وزارت خارجه خواهشا مثل .... واینسا تگاه کن به داد مردم مظلوم بحرین برسید
 • قاسم ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  قسمت خنده دار ماجرا اینجاست که عمر این شیخکهای عربی خلیج فارس به عمر شیخ عیسی قاسم نمی ر سد.اگر اینها جری شده اند تقصیر ماست.سیاست دفاعی ما باید به سیاست تهاجمی تغییر یابد و گرنه آش همین آش است و کاسه همین کاسه.
 • محمد ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  کنترول جزیره ای با جمعیت کمتر 1میلیون نفرکارسختی نیست بعید میدانم این تهدیدات کمکی به حال مردم بحرین داشته باشد امیدوارم مثل موضوع یمن نشود همه گمان میکردند یک ماهه جنگ تمام میشود وعربستان شکست میخورد ولی تا الان مردم بیگناه یمن بمباران میشوند وددشرایط بسیار بدی هستند البته یمن مهم است ولی سوریه وعراق بسیار مهمتر هستند وآل خلیفه میداند که ایران در سوریه وعراق متمرکز است وفرصت باز کردن جبهه جدیدی ندارد وتنها کاری که از دستمان بر می آید درهمین حد است متاسفانه باز تکرار میکنم سوریه بسیار مهمتر است وباید در اولویت باشد
 • ناشناس ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  سخن سردار درست است وحکام پلید بحرین بی شرمی را از حد گذرانده اند ولی خواهش می کنم دچار افراط و تفریط نشویم یعنی کا ر درست دفاع از مظلوم را با رعایت ضوابط انجام دهیم واز تجربیات این سالها استفاده کنیم. درود بر شیعیان مظلوم بحرین . مرگ بر امریکا وال سعود و حکام پلید بحرین .
 • محمود ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  رژیم بحرین باید سرنگون بشه وبحرین به ایران متصل بشه تا اونهاهم بتونن چهل وپنج هزار تومن یارانشون روبگیرن مشرق منتشر کن برسه به گوش مردم مظلوم جهان
 • ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  جوجه دیپلماتهای کلاس سیاسی دانشگاههای غرب ساخته از هسته های حزب الله فهمی دارند؟! قطعا ندارند وگرنه مانند امریکائیهای نادان تحلیل نمی کردند مرعوبان سیاستهای ابلهانه امریکا قادر به درک فعال شدن هسته های حزب الله در سراسر جهان علیه شیطان بزرگ امریکای متجاوز با ارتش پوشالی فرسوده ای که در چندین جنگ تجاوز کارانه بزرگ درگیر شده و دست از پا دراز تر خسته و فرسوده به جنگهای نیابتی روی آورده و تمام توانش را در تروریستهای داعش و النصره و... چندین گروه کوچک تروریست محلی خلاصه کرده بود که بفضل پروردگار در حال نابودی کامل و فرار به کشور های صادر کنند تروریسم می باشند و پس از شکستهای مفتضحانه سرخورده از بازی سیاس صلیبی صهیونیستی از خواب گران بیدار شده و برای انتقام از غرب وحشی و حکام خود فروخته عرب وهابی که ایشان را قربانی بازی قدرت خود کرده اند راهی جز درگیر شدن با کاخ هلی بلوری کفر و نفاق ندارند و حکام نادان آل سعود و آلخلیفه و...سایر شیخکهای خلیج فارس هم جز فرار بسوی اربابان مفلوک صلیبی صهیونیستی وحشت زده که چاره ای جز فدا کردن نوکران منطقه ای خودرای ادامه حیات ننگینشان ندارند باید بفکر فرار از منطقه استرتژیک خلیج فارس باشند تا این بار بجای اسارت کماندوهاشاهد اسارت ناوهایشان نباشند!
 • وَمَكَرُواْ وَمَكَرَ اللّهُ وَاللّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِين ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  عاشقتم سردار خدا قوت
 • حسین ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  برادران عزیز آماده باشید برای حمله به سفارت بحرین. حماسه ای جدید خلق خواهیم کرد.
 • ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  مرگ بر آل سعود و آل خلیفه
 • محمدرضا ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  1 0
  خدارو شکر دیگه از این جنگولک بازیهای کمپین و این حرفا گذشته شیعه دیگه دست به شمشیر شده و تا امام شو برنگردونه دست بردار نیست الحمدالله
 • محمدرضا ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  اصلا احتیاجی نیست ایران مستقیما وارد جنگ با این بزدلها بشه وقط کافی به رهبران و ملت شیعه بحرین چراغ سبز نشان بده تا یک 22 بهمن دیگه اتفاق بفته همین. بحرین سوریه نیست که شیعه در اقلیت باشه بحرین شیعه در اکثریت هستش، اونهم شیعه ای که خون سلحشور و ظلم ستیز ایرانی در رگهاشونه.
 • امیر ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  این سلفی مذهبایی که جیره خوار سعودی هستن و منفی میدن بدونن که پایان عمر حکومتهای فاسد عربی وهابی رو به اتمامه و زمان اون رسیده که جهان اسلام از وجود نحس این اسلام نماهای نوکر یهود پاکیزه بشه...
 • ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  ماشاالله سردار
 • reza ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  در راه دفاع از ایران و انسانیت و ناموس تا پای جان ایستاده ایم.
 • Mehdi ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  سردار بجنگ
 • ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  اجیر کی هستی
 • ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  0 0
  فقط رهبر بزرگوار و امثال سردار سلیمانی انقلابی اصیل و واقعین بقیه سیاسیون و دولتمردا فقط دنبال ...
 • مهدی آ ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۳
  0 0
  آرزوی سربازیت رو دارم سردار :) جون مملکتت
 • یوسف بهلولی ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۳
  0 0
  با سلام ای کاش ایران با ائتلاف امریکا و اعراب مرتجع و اسرائیل غاصب درگیر نظامی هم بشه تا جنگمون با اونها وارد فاز آخرش بشه. اون وقته که مرد و نا مرد خودشون رو نشون میدن.
 • ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۳
  0 0
  نبردادامه دارد................

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس