معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو گفت: ایران در تولید انرژی الکتریکی رتبه 14 جهان و همچنین جزء 10 کشور دنیا در ساخت نیروگاه‌های گازی و بخاری است.

به گزارش مشرق، علیرضا دائمی در خصوص ظرفیت فعلی صنعت برق در کشور گفت: مجموع ظرفیت نصب فعلی صنعت برق کشور 75 هزار مگاوات است.
 
وی همچنین اظهار داشت: برای دستیابی به اهداف بلند مدت سند چشم انداز 20 ساله کشور در بخش انرژی الکتریکی هر ساله باید 5 هزار مگاوات به این میزان افزود.
 
معاون وزیر نیرو گفت: به جهت احداث 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید، اصلاح شبکه برق برای سیستم توزیع و از همه مهم‌تر کاهش تلفات، اطمینان پذیری، تاب آوری و پایداری امکانات مربوط به پست‌ها و سیستم انتقال برق باید سرمایه گذاری بزرگی در کشور صورت گیرد.
 
وی همچنین از افزودن 30 هزار مگاوات برق به ظرفیت‌های فعلی در برنامه ششم توسعه خبر داد و اظهار داشت: برق یکی از زیرساخت اصلی توسعه کشور است.
 
دائمی با اشاره به اینکه مصارف برق سالانه به‌طور متوسط بین 6 تا 8 درصد در ایران افزایش پیدا می‌کند، گفت: در حال حاضر 33 درصد از برق تولیدی در صنایع و 17 درصد در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.
 
وی افزود: ایران با توجه به وضعیت جغرافیایی و تفاوت درجه حرارت در قسمت‌های شمال و جنوب، شرق و غرب در فصول تابستان و زمستان به شدت نیازمند منابع انرژی الکتریکی است.
 
معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ایران ظرفیت تبدیل به هاب انرژی الکتریکی منطقه را دارد، اظهار داشت: شبکه برق ایران هم اکنون به شبکه برق کشورهای همسایه متصل است و بخشی از برق کشورهای منطقه از جمله عراق، ترکیه، افغانستان و... به وسیله ایران تأمین می‌شود.
 
وی اظهار داشت: ایران در بحث ترانزیت برق و همچنین تأمین انرژی الکتریکی منطقه می‌تواند بسیار نقش آفرین باشد.
 
دائمی بیان داشت: دسترسی ایران به منابع سوخت‌های فسیلی و منابع انرژی‌های تجدید پذیر مثل خورشید، باد، زمین گرمایی و ... برکسی پوشیده نیست از این‌رو با برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب می‌توان در بخش تولید، صادرات، انتقال و توزیع برق در افق 1404 سرآمد منطقه شد. 

وی تصریح کرد: تبدیل گاز طبیعی به انرژی الکتریکی به منظور توسعه صادرات و ایجاد درآمد می‌تواند به عنوان یکی از اهداف اساسی نظام باشد.

معاون وزیر نیرو گفت: واحد نیروگاه‌های گازی زیادی در کشور وجود دارد که اگر در کنار این واحدها، نیروگاه‌های بخار احداث شود بدون استفاده از سوخت جدید و همچنین بدون وارد کردن هیچ گونه آلاینده جدیدی به هوا، آب و خاک می‌توان راندمان این واحدها را افزایش داد به سخن دیگر با ایجاد سیکل ترکیبی می‌تواند موجبات افزایش راندمان تولید انرژی الکتریکی را در کشور فراهم کرد.
 
وی افزود: در حال حاضر راندمان واحدهای گازی به‌طور متوسط 36 درصد است وقتی سیکل ترکیبی ایجاد شود با همان میزان سوخت راندمان به 57 درصد می‌رسد و در عین حال این اقدام هیچ گونه اثر مخربی بر محیط زیست ندارد.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس