کد خبر 588054
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۶

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن همچنان با رفتار بی ثبات کننده ایران در چند منطقه علیه شرکای آمریکا به شدت مخالف است.

 به گزارش مشرق، روزنامه القدس العربی چاپ لندن نوشت جان کربی معاون وزیر امور خارجه در امور روابط عمومی و سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با این روزنامه درباره سیاست خارجی آمریکا در قبال منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا گفت آمریکا برای یافتن راه حل سیاسی مبتنی بر مذاکره برای بحران سوریه تلاش می کند. وی تاکید کرد اقدامات نظام (سوریه) فقط به افزایش محبوبیت گروههای تروریستی کمک کرده است و روسیه مسئولیت ویژه ای در اعمال فشار بر نظام برای پایان دادن به حملاتی که شهروندان را از بین می برد، دارد. وی از ایران خواست شبه نظامیان شیعه را برای پایبندی به آتش بس تحت فشار قرار دهد.

کربی گفت آمریکا برای پاسخ دادن به خواسته های دولت لیبی درباره آموزش دادن و مجهز کردن نیروهای گارد ریاست جمهوری و اطمینان حاصل کردن از وفاداری این نیروها آمادگی دارد. وی با تاکید بر حمایت از دولت فایز السراج، ابراز امیدواری کرد سفارت آمریکا در طرابلس در نزدیک ترین زمان بازگشایی شود.

کربی درباره بحران در یمن، گفت مذاکرات یمنی-یمنی زیر نظر سازمان ملل متحد در کویت بهترین فرصت ممکن برای دستیابی به راه حل سیاسی فراگیر به شمار می رود.

وی تجربه تونس را ستود و گفت در تونس طیف های مختلف سیاسی از سکولارها و اسلامگراها و چپگرایان و راستگرایان باهم درباره این که امکان انتقال دموکراتیک از طریق رهبری شجاع و اجماع ملی هر چقدر هم که دشوار باشد، امکان پذیر است توافق کردند و این قابل ستایش است.

کربی گفت اختلافات عمیق بین آمریکا و ایران به قوت خود باقی است و واشنگتن همچنان با رفتار بی ثبات کننده ایران در چند منطقه از جمله تهدیدهای آن علیه شرکای آمریکا در خلیج (فارس) و حمایت آن از نمایندگانش در مناطقی مانند سوریه و یمن به شدت مخالف است.

کربی در این مصاحبه درباره مناقشه در صحرای غربی، اظهار داشت آمریکا طرح خودمختاری مغرب را یکی از راهکارها برای حل این مساله تلقی می کند و آن را طرح جدی و واقعی و معتبر می داند که می تواند خواسته های ملت صحرا را برای اداره امور خود در صلح و کرامت برآورده کند.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....