وزیران خارجه روسیه و آمریکا در سومین رایزنی تلفنی پنج روز گذشته، به مذاکرات قبلی خود در باره اوضاع سوریه بویژه روند هماهنگی های دو کشور در مبارزه با تروریست ها ادامه دادند.

به گزارش مشرق، پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف و جان کری وزیر خارجه این کشور و آمریکا امروز (سه شنبه) رویکردهای مبارزه با گروه های داعش، جبهه النصره و برخی سازمان های تروریستی دیگر در سوریه را بررسی کردند.

در این گزارش به جزییات مذاکره تلفنی لاوروف و کری و همچنین زمینه توافق احتمالی وزیران خارجه دو کشور به عنوان رییسان گروه حامیان بین المللی سوریه اشاره ای نشده است.

موضوع اصلی مورد اختلاف روسیه و آمریکا در بحران سوریه، جداسازی گروه های مسلح مورد حمایت واشنگتن موسوم به معارضان از گروه های تروریستی بویژه جبهه النصره ثبت شده در فهرست شورای امنیت سازمان ملل است.

وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگوی قبلی تلفنی با همتای آمریکایی خود، خواستار عملی شدن وعده واشنگتن مبنی بر جداسازی گروه های مسلح مورد حمایت آمریکا از جبهه النصره و ادامه مبارزه با این گروه و دیگر گروه های تروریستی شد که شامل آتش بس سوریه نمی شوند.

وی افزود: آمریکا با وجود گذشت بیش از سه ماه از زمان آتش بس در سوریه، وعده خود را برای جداسازی معارضان از گروه های تروریستی ثبت شده در فهرست شورای امنیت عملی نکرده و در این مورد هیچ اقدامی انجام نداده است.

آتش بس سوریه از اسفند ماه گذشته با فشار روسیه و پذیرش آمریکا به درگیری های گسترده پایان داد و با پذیرش آن توسط 140 گروه، آرامش نسبی در این کشور برقرار شد.

بیش از پنج سال قبل آمریکا در راس گروهی از کشورهای غربی عربی بویژه عربستان سعودی، تندروترین تروریست ها از کشورهای مختلف جهان حتی اروپایی را در گروه های داعش، جبهه النصره، احرارالشام و جیش الاسلام با حمایت های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی سازمان داد و برای جنگ شهرها به سوریه گسیل کرد که مرگ ده ها هزار نفر بویژه زنان و کودکان، آوارگی میلیون ها تن و نابودی تقریبا تمامی زیرساخت ها این کشور را در پی داشته است.

پس از زمین گیر شدن گروه های تروریستی با همکاری نیروی هوافضای روسیه و نظامیان سوری در طول هشت ماه سرکوب هوایی و زمینی تروریست ها و شکست سناریوی ساقط کردن حکومت سوریه، آمریکا با پذیرش برقراری آتش بس، مجبور به قبول پیشنهاد روسیه و ایران برای از سرگیری مذاکرات طرف های سوری شد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس