علیرضا کوهفر، تهیه‌کننده نمایش «فصل وصل»، در نشست خبری این نمایش، از عدم استقبال و همراهی مسئولان فرهنگی با آثار گروه نمایشی مهنا خبر داد.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، نشست خبری نمایش میدانی «فصل وصل» با حضور علیرضا کوهفر، تهیه‌کننده،‌ سعید اسماعیلی، کارگردان و رسالت بوذری، نویسنده در سالن نشستهای ساختمان شهدای باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

کوهفر در این نشست با تبیین مفهوم دو واژه میدانی و چندرسانه‌ای که پیش از عنوان «فصل وصل» آمده است، تصریح کرد میدانی به معنای بزرگ بودن نمایش است و چند رسانه به معنای پرفورمنس و استفاده از دیگر ابزار نمایشی است. وی با اعتبار دادن به آثار سابق مرکز مهنا از جمله «شب آفتابی» و «فصل شیدایی» از استقبال عظیم بدنه اجتماعی و عموم مردم از این گونه آثار خبر داد.

مدیر موسسه مهنا با تاکید بر اینکه این سبک نمایشی گران و پرهزینه است، افزود از همین رو مهنا تمرکز خود را برا این گونه نمایشی گذاشته است و به آماده کردن زیرساخت و آموزش نیروی متبحر مشغول شده است.

وی اظهار داشت این گروه نمایشی به جای آنکه تنها موفق به اجرا در چند استان بزرگ شود؛ در شهرهای کوچک همانند ابوموسی یا شهرهای استان کهکیلویه و بویراحمد نمایش را برای عموم اجرا کنند. وی مدعی شد «فصل شیدایی» پرمخاطب‌ترین نمایش کشور است.

کوهفر درباره چگونگی تولید «فصل وصل» اذعان داشت کار سفارشی از جانب معاونت اجتماعی شهرداری تهران، به مناسبت هفته مقاومت است که مقرر شده است در ایام مبارک ماه رمضان نیز اجرا شود. او تاکید کرد مهنا علاوه بر آثار مذکور در برگزاری مراسمها همانند یادواره‌ای در پارک چیتگر به سفارش نیروی دریایی فعالیت دارد.

وی در بخشی از صحبتهایش نسبت به عدم استقبال مسئولان از نمایشهای این گروه شکوه کرد و گفت: در یک غربت به سر می‌بریم. در بین مخاطبان وقتی می‌نگریم، مسئولی نمی‌بینیم. باید ببینید چه اتفاقی می‌افتد که این گونه کار پرمخاطب است. نه در تهران و نه در شهرستانها مسئولان ارشاد و حوزه هنری را نمی‌بینیم.

کوهفر با اشاره به اینکه برخی از کارگردانان تئاتری را برای همکاری دعوت کرده است؛ اما ترجیح می‌دهند در وحدت کار کنند، از دیگر تئاتریها برای حضور در مهنا دعوت به عمل آورد.

سعید اسماعیلی در تشریح گونه نمایشی خود تاکید کرد نمایش میدانی محدودیتهای صحنه تئاتر را ندارد و اکثر کارگردانان تئاتر مجبورند از برخی نمادها استفاده کنند که این محدودیت در نمایش میدانی وجود ندارد.

وی افزود: تولیدی همانند «فصل وصل» می‌تواند انفاقات را نزدیک به واقعیت و بزرگ جلوه دهد. این پروژه می‌تواند مخاطب بی‌شمار و از هر قشری را میزبانی کند.

کارگردان «فصل وصل» این نمایش را ماحصل تجارب گروه در نمایشهای «شب آفتابی» و «ستاره وصل» و «فصل شیدایی» است. او با بیان آنکه در باغ موزه با مشکل فضای نمایشی مواجه شده است، از اندیشه برای اجرا روی پشت‌بام پانوراما گفت که ممکن نشده است.وی تصریح کرد با وجود آنکه فضای مناسب اجرا را پیدا کردیم؛ ولی مطلوب نیست. ما باید خودمان را با محیط وفق دهیم. بخشی از محیط استخر و بخشی از آن فضای سبز است و فضای کمی برای سن اختصاص یافته است.

وی از حضور صد بازیگر و استفاده از 200 پرژکتور در این کار اپیزودیک خبر داد و اذعان داشت نمی‌توان یک کار بند تئاتری اجرا کردن از این رو کار آیتم به آیتم جلو می‌رود.

این کارگردان آثار میدانی مدعی شد در یزد، در شبهای پایانی کار با پانزده هزار مخاطب و در تهران، با 12 تا 13هزار مخاطب دنبال شده است. وی با اشاره به پیش بینی‌ناپذیر بودن نمایش، آن را برای مخاطب رضایت‌بخش توصیف کرد.

اسماعیلی در ادامه به خاطره‌ای درباره حضور چند توریست در یزد هنگام اجرا اشاره کرد که به دعوت مترجمشان در نمایش حضور پیدا کرده بودند. وی تاکید کرد مخاطب خارجی دو ویژگی برای این نمایش برشمرده است که عبارتند از:

1- فکر نمی‌کردیم تراز تئاتر ایران در این حد باشد.

2- آزادی که شما در اینجا دارید در کشور ما وجود ندارد.

وی همچنین اظهار داشت سطح مخاطب تئاتر را افزایش داده است و محدود بودن تئاتر به دو سالن کوچک و موجود در تهران را شکسته است.

رسالت بوذری با بیان آنکه قرار بر آن بوده در «فصل شیدایی» با محوریت توسل، داستانهای با قابلیت تصویری شدن نوشه شود، «فصل وصل» را داستان خرمشهر، فتح آن و با محوریت شخصیت محمد جهان‌آرا معرفی کرد. وی درباره مبحث مدافعان حرم تاکید کرد که باید به آن بیشتر پرداخته شود. او با نقبی به سفرش به سوریه و مستند بی‌بی‌سی درباره برخی افراد مدعی بر دریافت وجه نقد تصریح کرد زاویه دید مستند به گونه‌ای است که در حق مطلب اجحاف شده است و اگر از زوایای دیگر به مساله پرداخته می‌شد، چنین برداشتهایی صورت نمی‌گرفت.

این مجری تلویزیونی رسانه را به کم‌کاری درباره مدافعان حرم برشمرد و گفت در موضوع دفاع باید از باور و اعتقاد مدافعان پرداخت که بعدها عکسهایشان زینت‌بخش شهرها می‌شود.

وی تصریح کرد از «فصل شیدایی» دغدغه گروه آن بود تا بخشی از نمایش به مدافعان حرم اختصاص یابد و درباغ موزه تلاش ای است این پروژه گسترده‌تر نشان داده شود.

بوذری افزود: با یک باور از مدافعان حرم حرف می‌زنیم.

وی با اظهار این مطلب که فضای تئاتر از توده مردم جداست، گفت: آمار دقیقی نداریم شعار تئاتر برای مردم چقدر عملی شده است. سالنهای کوچک مخاطب 150 نفری دارند. تئاتر از مردم جدا شده است. موفق شدیم مردم را با تئاتر آشتی دهیم.

این نمایش دو ساعته هر روز رأس ساعت 9 در باغ موزه دفاع‌مقدس واقع در بزرگراه حقانی اجرا می‌شود.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس