کد خبر 585268
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۸

نیروهای سوری و مقاومت قصد دارند در مرحله نخست عملیات، فرودگاه راهبردی «الطبقه» را بازپس بگیرند و در مرحله دوم به سمت شهر الرقه حرکت کنند.

 به گزارش مشرق، تحولات میدانی استان الرقه، بزرگترین پایگاه گروه تروریستی داعش در سوریه این روزها توجه رسانه‌های مختلف را به خود جلب کرده است.

در حالی که گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه»-که بیشتر نیروهای آن کُرد هستند- عملیات پاکسازی الرقه را در شمال این کشور آغاز کرده‌اند، ارتش سوریه، رزمندگان مقاومت حزب الله و نیروهای دفاع ملی با پشتیبانی جنگنده‌های روس عملیات آزادسازی این استان را از محور جنوبی کلید زده‌اند.

نیروهای سوری تلاش می‌کنند در مرحله نخست عملیات، فرودگاه راهبردی «الطبقه» را بازپس بگیرند و در مرحله دوم  به سمت شهر الرقه حرکت کنند.

عملیات نیروهای سوری از حومه شرقی منطقه «اثریا» در شمال شرق استان حماه و جنوب شرقی استان حلب شروع شده است. آنها در مرحله نخست عملیات در حومه شرقی «اثریا» مناطق راهبردی «مفرق زکیه، السیریاتل، المسبح و ابوالزین» را پاکسازی کرده‌اند.

جزئیات مراحل عملیات آزادسازی «رقه» +نقشه

بنا بر این گزارش، ارتش سوریه و متحدانش در آغاز این عملیات در 70 کیلومتری فرودگاه الطبقه قرار داشتند اما پس از 4 روز درگیری سنگین با عناصر تروریستی داعش موفق شدند به 40 کیلومتری این فرودگاه برسند.

یک منبع میدانی گفت که «از زمان آغاز عملیات آزادسازی الرقه تاکنون بیش از 70 تروریست داعش کشته و صدها تن دیگر مجروح شده‌اند».

نیروهای ویژه ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت حزب الله همچنین دیروز یکشنبه (5 می) موفق شدند با بازپس گیری روستای «ابوالعلاج» برای اولین بار پس از سقوط الرقه وارد این استان شوند.

اگر مرحله نخست عملیات آزادسازی استان الرقه با موفقیت به پایان برسد، امنیت جاده راهبردی اثریا - خناصر، تنها مسیر انتقال تجهیزات جبهه مقاومت از دمشق به حلب به طور کامل تأمین امنیت کامل می‌شود.

با تأمین امنیت این مسیر راهبردی، گام بزرگی برای پاکسازی استان حلب برداشته می‌شود و نیروهای سوری می‌توانند با حاشیه امنیت بیشتری به آزادسازی این استان ادامه دهند.

ناگفته نماند، در ماه‌های گذشته عناصر تروریستی داعش در چندین مرحله جاده راهبردی اثریا- خناصر را قطع یا اشغال کردند و همین مسئله باعث کند شدن عملیات ارتش سوریه در استان حلب شد.

در صورت اجرای موفق عملیات پاکسازی شهر الرقه، ارتباط تروریست‌های داعش از خاک سوریه با کشور ترکیه به طور کامل قطع و مسیر فروش نفت به این کشور مسدود می‌شود.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس