کد خبر 581673
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۹

دموکرات‌های آمریکا هنوز در حال ترمیم زخم‌های ناشی از نزاع بر سر توافق هسته‌ای ایران هستند که کمیته امور عمومی آمریکا اسرائیل موسوم به آیپک به شدت با آن مخالفت کرد.

 به گزارش مشرق، به نقل از روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، در حالی که دموکرات‌های آمریکا پیش از این مخالفت خود را با موضع آیپک در قبال توافق هسته‌ای ایران اعلام کرده اند، اکنون جمهوریخواهان نیز در تغییری آشکار، نارضایتی خود را در خصوص عملکرد این لابی صهیونیستی بیان کرده‌اند.

دستیاران و مشاوران رهبر جمهوریخواهان در کنگره آمریکا از ناامیدی و نارضایتی گسترده از آیپک طی ماه های گذشته خبر داده اند و به نگرانی اصلی سیاستمداران جمهوریخواه اشاره کرده اند: تجدید و تمدید قانون تحریم‌های آمریکا، اقدامی که دولت اوباما هنوز مخالفت یا موافقت خود را با آن اعلام نکرده است.

این قانون در طول مدت اجرای توافق هسته‌ای به قوت خود باقی بوده است. کاخ سفید اعلام نکرده است که آیا تمدید این قانون، نقض فنی یا ماهوی توافقنامه هسته‌ای ایران به شمار می‌رود یا نه یا این قانون قدرت دولت آمریکا برای اجرای توافق را بیشتر خواهد کرد.

توافق هسته‌ای به آمریکا اجازه نمی دهد تا تحریم‌های هسته‌ای جدیدی را علیه ایران وضع کند، ولی مشخص نیست که آیا تمدید و تجدید قانون فعلی می تواند به معنای تصویب تحریم‌های جدید باشد یا به سادگی موجب تمدید زیرساختهای موجود مکانیسم های تحریم شود.

برخی در دولت اوباما نگران آن هستند که تمدید این قانون به روند بهبود روابط آمریکا و ایران لطمه وارد کند. ولی آیپک قانون تحریم‌های ایران را برای ساختار تحریم‌های فعلی و آتی علیه ایران ضروری و لازم می داند و بر این باور است که قانون تحریم‌های ایران ضامن مطمئنی برای اجرای توافق هسته‌ای است.

در کنفرانس سالیانه سیاسی امسال، آیپک به اعضای خود گفته است که کمیته امور عمومی اسرائیل و آمریکا از قانون تحریم‌های ایران حمایت می کند. ولی این رویکرد آیپک با انتقاد و نارضایتی جمهوریخواهان نیز روبرو شده است.

البته جمهوریخواهان نیز تلاش زیادی را انجام داده‌اند تا در مسیر اجرای توافق هسته‌ای با ایران سنگ اندازی کنند. متمم ارائه شده از سوی تام کاتن سناتور جمهوریخواه آرکانزاس برای ممنوعیت خرید آب سنگین ایران بخشی از این تلاش ها به شمار می رود. خریداری 32 تن آب سنگین از ایران توسط دولت اوباما، بخشی از اجرای توافق هسته‌ای بوده است.

آیپک تصمیم گرفت تا به تلاش های کاتن ملحق نشود چرا که رهبری این لابی به این جمع بندی رسید که این متمم پیشنهادی هرگز موفقیت آمیز نخواهد بود. این متمم پیشنهادی نیز به سرنوشت طرح قبلی جمهوریخواهان برای جلوگیری از دسترسی غیر مستقیم ایران به دلارهای آمریکا دچار می شود.

یک دستیار ارشد جمهوریخواهان کنگره در این باره گفت: توافق هسته‌ای ایران، همکاری آیپک با دو حزب سیاسی آمریکا را به آزمون گذاشت و این آزمون با شکست بزرگی برای آیپک همراه شد. اشتباه آیپک این است که همکاری و جلب رضایت دو حزب سیاسی آمریکا را بر سیاست های کلان ترجیح می دهد و تا زمانی که هر دو حزب سیاسی آمریکا از یک مساله مهم حمایت نکنند، آیپک نیز حاضر به توافق بر سر مساله‌ای نیست.

برخی اعضای آیپک بر این باورند که اولویت نخست این لابی، جلب اجماع کلی از سوی هر دو حزب سیاسی آمریکا است و این مساله در طول تاریخ موجب تقویت این لابی شده است. این مساله به چالش بزرگی برای آیپک در مقابله با توافق هسته‌ای ایران و مخالفت با رویکرد دولت اوباما تبدیل شد.

یک سیاستمدار دموکرات آمریکایی نیز گفت: این تنها اعضای جمهوریخواه نیستند که از عملکرد آیپک ناراضی هستند. اعضای دموکرات نیز در شرایط کنونی از آیپک راضی نیستند. آنها خودشان را در یک گودال عمیق گرفتار کرده‌اند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha