کد خبر 581522
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۲

پارلمان عراق پس از تعطیلی یک ماهه و کشمکش‌های سیاسی گسترده، روز یکشنبه با حضور حیدر العبادی، نخست‌وزیر این کشور تشکیل جلسه داد.

 به گزارش مشرق، به نقل از پایگاه خبری الوطن العربی، نشست روز یکشنبه پارلمان عراق پس از آن تشکیل شد که از یک ماه پیش جلسات پارلمان به خاطر اختلافات سیاسی و برخی حوادث از جمله حمله معترضان به مقر پارلمان تعطیل شده بود. همچنین این نشست به ریاست سلیم الجبوری، رئیس پارلمان این کشور و با حضور حیدر العبادی برگزار شد.

الجبوری پیشتر از سوی برخی نمایندگان معترض با یک رای گیری در داخل پارلمان برکنار شده بود اما دادگاه فدرال عراق این رای گیری را رد کرده و حکم به ماندن الجبوری داد.

پارلمان عراق روز یکشنبه در حالی تشکیل جلسه داد که اختلافات در حال بقای سلیم الجبوری در سمتش به عنوان رئیس پارلمان همچنان ادامه دارد.

سلیم الجبوری در سخنان خود در جلسه دیروز پارلمان گفت که جلسه پارلمان با تحقق حدنصاب قانونی و حضور 167 نماینده برگزار شده است.

الجبوری در ابتدای این جلسه گفت: ملت عراق منتظر آن هستند که ما در نشست‌هایمان درباره مکانیسمی مشخص برای عبور از بحران اقتصادی به توافق دست یافته و از فرصت حمایت بین المللی برای عبور از مشکلات شدید نقض بودجه و دیگر مشکلات استفاده ببریم.

پارلمان عراق بیش از این چندین بار به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان شرکت کننده در تشکیل جلسه ناکام مانده بود.

در همین حال نمایندگان فراکسیون الاحرار وابسته به جریان صدر عراق و نمایندگان جبهه اصلاحات نیز حضور در جلسات پارلمانی را به ارائه کابینه‌ای جدید از چهره‌های مستقل منوط کردند.

بحران سیاسی عراق از دو ماه قبل و پس از آنکه العبادی اعلام کرد دولتی تکنوکرات تشکیل خواهد داد که "هدفش مهار فساد در عراق و رسیدگی به وضعیت خدمات رسانی باشد" تشدید شد.
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس