سازمان حج و عمره عربستان سعودی اعلام کرد که برای حجاج ایرانی ۶۳ هزار روادید در نظر گرفته است که به صورت الکترونیک قابل دریافت است.

به گزارش مشرق، سازمان حج و عمره عربستان سعودی بعد از کارشکنی‌ها در هماهنگی با طرف ایرانی در خصوص اجرای برنامه‌های فریضه حج تمتع و عدم موافقت با درخواست‌های ایران، اعلام کرد که تنها 63 هزار روادید برای حجاج ایرانی در نظر گرفته است.

به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط»، این سازمان همچنین گفته است حجاج ایرانی می‌توانند به صورت الکترونیک این روادیدها را دریافت کنند اما در این خصوص توضیح بیشتری ارائه نشده است.

هم اکنون هیأتی از ایران، به ریاست «سعید اوحدی» رئیس سازمان حج و زیارت ایران برای از سرگیری سفر حجاج ایرانی به عربستان سعودی با مقامات این کشور در حال گفت‌وگو است.

سال گذشته، به دنبال ازدحام حجاج در منا که به دلیل بی‌تدبیری و بی مسئولیتی مقامات سعودی بود، 466 زائر ایرانی در فاجعه منا جان خود را از دست دادند.

مقامات سعودی با گرفتن انگشت اتهام به سوی حجاج ایرانی، آن‌ها را مسئول ازدحام و ایجاد بی‌نظمی در حرکت حجاج دانست.

به دنبال این حادثه و اقدام مقامات سعودی در اعدام «شیخ نمر النمر» روحانی برجسته شیعه و منتقد دولت عربستان و به دنبال آن، حمله برخی به سفارت این کشور در تهران، روابط دیپلماتیک ایران و عربستان به کلی قطع شد.

وزارت حج عربستان ماه گذشته با متهم کردن ایران به کارشکنی در صدور روادید برای حجاج ایرانی، اعلام کرد که هیأت مذاکره‌کننده ایرانی حاضر نشده است که صورت جلسه مذاکرات انجام شده درباره سازماندهی تشریفات حج در سال جاری را امضا کنند.

این وزارتخانه اعلام کرد که از «سعید اوحدی» رئیس سازمان حج ایران خواسته است برای بررسی هماهنگی‌ها و موارد مربوط به درخواست‌های حجاج ایرانی برای حج سال 1395، به عربستان سفر کند.

این در حالی است که رئیس سازمان حج و زیارت ایران پیشتر، در مورد برگزار شدن یا نشدن حج تمتع 95 گفته بود، برگزار شدن حج منوط به پذیرش 4 شرطی است که ایران برای سعودی‌ها گذاشته و این سازمان همچنان تلاش خود را برای اقامه این واجب شرعی ادامه می‌دهد.

اوحدی در مورد این 4 شرط گفت: «استفاده از ناوگان هواپیمایی داخلی، حصول اطمینان از امنیت زائران با توجه به 3 حادثه منا، جرثقیل مکه و فرودگاه جده، چگونگی صدور ویزا و ارائه خدمات کنسولی 4 خط قرمزی بود که ما برای سعودی‌ها ترسیم کردیم و به هیچ‌وجه از آنها کوتاه نمی‌آییم.»

در مقابل، «طلال قطب» رئیس هیئت مدیره مؤسسه مطوفین حجاج ایران، با اتهام ایران به سیاسی کردن حج گفت: عربستان سعودی توافق‌های خود با ایران را تغییر نداده و سیاسی کردن حج و برخود با امور آن به نحوی آشوب برانگیز را قبول ندارد.

از سوی دیگر، وبگاه «المانیتور» آمریکا، در مطلبی، با اشاره به این حادثه اعلام کرد که عربستان سعودی سعی دارد نفوذ ایران در جهان اسلام را کاهش دهد و عدم اجازه دسترسی ایران به حج راه مفیدی در این مسیر است


منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس