مسئولان عربستان مدعی شده‌اند تا سال 2030 میلادی، سالانه پذیرای 30 میلیون زائر از سراسر جهان خواهند بود و تا چهار سال آینده، درآمد سالانه 20 میلیارد دلاری از حج عمره به جیب خواهند زد.

به گزارش مشرق، عربستان سعودی در حالی از ایجاد اصلاحات و قطع وابستگی اقتصاد این کشور به نفت خبر داده که یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های خود را تقویت گردشگری مذهبی اعلام کرده است.

مسئولان گردشگری و حج سعودی اعلام کرده‌اند، قصد دارند محدودیت‌های موجود در صدور روادید را برای زائران مسلمان برطرف کنند، به این معنا که افرادی که برای زیارت مکه و مدینه به عربستان سفر می‌کنند می‌توانند با تمدید اقامت خود از دیگر جاذبه‌های غیرمذهبی و فرهنگی این کشور نیز دیدن کنند.

دولت عربستان در حالی ادعای تسهیل شریط صدور ویزا را کرده که طی چند ماه اخیر با مانع تراشی‌های سیاسی، مانع حضور زائران ایرانی برای انجام حج شده و تمایلی برای حضور ایرانی‌ها در مناسک حج تمتع امسال را ندارد.

به گزارش بی‌بی‌سی، صنعت گردشگری در حال حاضر 2.7 درصد از تولید ناخالص ملی کشور عربستان را به خود اختصاص می‌دهد، این در حالیست که گردشگران مذهبی همواره بزرگترین بخش از مسافران خارجی این کشور هستند.

مناسک حج عمره که در 12 ماه سال قمری تقویم اسلامی و در هر زمان از سال قابل اداست، در مجموع سالیانه 12 میلیارد دلار نصیب سعودی‌ها می‌کند که بر اساس اعلام شورای امور اقتصادی و توسعه عربستان، این رقم تا چهار سال آینده به سالانه 20 میلیارد دلار افزایش می‌یابد.

شورای امور اقتصادی و توسعه عربستان همچنین پیش‌بینی می‌کند که تعداد زائران حج عمره از هشت میلیون کنونی به سالانه 15 میلیون تا سال 2020 میلادی و 30 میلیون زائر تا سال 2030 میلادی خواهد رسید.

درحالیکه تا به امروز زائران به شدت از سوی مقامات سعودی از لحاظ زمانی و مکانی کنترل می‌شدند، اما مسئولان حج عربستان ابراز امیدواری کرده‌اند این محدودیت‌ها کاهش یابد.

شاهزاده سلطان‌ بن‌سلمان، رئیس کمیته گردشگری و میراث عربستان در این‌باره گفت: تلاش می‌کنیم زائران پس از انجام فریضه حج خود از آثار تاریخی چون «مداین صالح» در نزدیکی مدینه نیز دیدن کنند، اما ما جاذبه‌های دیگری نیاز داریم که زائران بتوانند در سراسر عربستان از آن دیدن کنند.

برنامه گسترده توسعه زیرساخت‌ها از جمله خط راه‌آهن متصل کننده سه شهر مهم مکه، مدینه و جده از مدت‌ها قبل آغاز شده است که این شهرها را به مناطق شهری بزرگ در منطقه حجاز نیز پیوند می‌دهد.

از جمله جاذبه‌های گردشگری که عربستانی‌ها در تلاش برای بهره‌برداری بیشتری از آن‌ها هستند می‌توان به محوطه‌های کاوش باستان‌شناسی و سنگ‌نگاره‌هایی اشاره کرد که تبدیل به یک موزه روباز شده است.

همچنین پروژه اخیرا اعلام شده «پل دریای سرخ» که رابط عربستان و مصر از راه دریاست نیز می‌تواند به افزایش تعداد گردشگران بیانجامد و مسیر جدیدی به عربستان برای بازار 90 میلیونی گردشگری مصر باز می‌کند.


منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس