کد خبر 569584
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۸

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی از تسامح و تساهل وزارت ارشاد در برخورد با برخی کتاب‌ها اظهار گلایه کرد و گفت: چطور است ناشری که سال گذشته چندین کتاب غیر قانونی داشته امسال غرفه بزرگتری را در نمایشگاه کتاب به وی واگذار کرده‌اند.

به گزارش مشرق، «میثم نیلی» مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی امشب با حضور در برنامه متن - حاشیه شبکه 3 سیما، اظهار داشت: برای ارزیابی نمایشگاه کتاب تهران شاید هنوز به چند روز دیگر نیاز داشته باشیم. امروز روز چهارم نمایشگاه بود و هنوز تا پایان نمایشگاه کتاب 6 روز دیگر مانده است اما در ارزیابی اولیه چند نکته را باید متذکر شد.

وی افزود: اول در مورد مشکلات نمایشگاه که از دو بعد باید نگاه کنیم یکی زیرساختی که عموماً ناشران و مردم با آن درگیر هستند. نبود برق در روزهای اولیه یا آب آشامیدنی یا نبود امکانات رسانه‌ای و اینترنت که شاید اینها به دلیل برگزاری سال اول در این محل طبیعی بود و شهرداری با اهتمام ویژه این کار را آغاز کرد و به نتیجه رساند.

وی افزود:‌اما 9 سال در مصلای تهران نمایشگاه کتاب برگزار شد اگر 10 سال هم می‌شد اتفاقی نمی‌افتاد و زیرساخت‌ها فراهم می‌آمد و مردم با اطمینان خاطر بیشتر وارد نمایشگاه می‌شدند و مکان نیز شناخته‌تر می‌شد اما از زحمات شهرداری تشکر می‌کنیم.

وی پیرامون مزایای شهر آفتاب نسبت به مصلی گفت: امسال اینگونه نبود آنهایی که این حرف را می‌زنند ناظر به آینده می‌گویند چون برای نمایشگاه این محل تدارک شده و قطعاً زیرساخـت‌ها کامل‌تر می‌شود.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی ضمن بیان اینکه بخشی از مشکلات نمایشگاه مربوط به ناشران است، گفت: شهرداری تهران درباره نمایشگاه امسال و سال‌های آینده وزارت ارشاد را از پرداخت اجاره بها  معاف کرد این کار مثبت بود اما این اتفاق در واقع برای ناشران مابه‌ازا نداشت. یعنی توقع این بود ناشران مثل سال‌های قبل پرداخت هزینه نداشته باشند هرچند بعضاً شنیده می‌شد بیشتر از سال‌های قبل اجاره هم پرداخت شده است.

نیلی به نکته‌ای دیگر اشاره کرد و گفت: آیا نمایگشاه کتاب تهران در محیط شهر آفتاب رو به جلو است و به سمت نمایشگاه مطلوب حرکت می‌کنیم؟ یا اینکه لوکیشن نمایشگاه جابه‌جا شده است. به نظرم الان تغییر محسوسی دیده نمی‌شود فقط جایابی تغییر کرده است همان کاکردها باقی است البته با فضای کمتر است.

به گفته وی، امسال متأسفانه 230 ناشر نتوانستند غرفه بگیرند آن هم به دلیل مشکلات کمبود جا که امیدواریم در سال آتی برطرف شود اما مشکل اصلی به نظر من در بحث محتوایی و فرهنگی است که البته این مسئله مربوط به اکنون نیست و سالیان سال است ادامه دارد و هنوز به آن ترتیب حل نشده باقی مانده است.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی تصریح کرد: در این سال‌های اخیر با رویکرد دولت جدید محترم ماجراها کمی تشدید هم شده است یک نوعی از تساهل و تسامح در بحث محتوایی ارشاد به شکل کلی دیده می‌شود این یکی از عوامل بازدارنده مردم در خرید کتاب است چون مردم دوست دارند کتابی سالم و سلامت بخرند و به خانواده‌هایشان هدیه دهند و یا به دیگران توصیه به خوانش کنند اما آنچه تساهل در بحث محتوایی است گاهی می‌بینیم که اتفاق می‌افتد.

نیلی در ادامه با بیان این مثال که متأسفانه برای چندمین سال شاهد حضور برخی کتاب‌های ضد خانواده در نمایشگاه هستیم، گفت: دوستان ارشاد باید توضیح دهند که چطور می‌شود که ما در مورد یک ناشر خارجی که مجموعه‌ دلالان کتاب‌های خارجی آنها را به اسم ناشر خارجی در نمایشگاه عرضه می‌کنند درباره وهابیت که جذابیتی در ایران ندارد حساسیت نشان می‌دهند تا اندازه‌ای اما در باره انبوه‌ کتاب‌هایی که بی‌‌اخلاقی، نهلیسم، لیبرالیسم هستند هیچ واکنشی را نشان نمی‌دهند.

وی گفت: این موضوع جای بحث دارد امیدوارم با برطرف کردن این مشکلات شاهد شکوفایی در کتابخوانی باشیم.

«حسین نوش‌آبادی» سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این برنامه و در پاسخ به اظهارات نیلی گفت: نگاه آقای نیلی و نگاه‌های مشابه ایشان ناشی از عدم اطلاعات دقیق و کاملی است که در این رابطه وجود دارد.

وی گفت: بنده به صراحت اعلام می‌کنم هیچ تساهل  و تسامحی نسبت به محتوای کتاب‌ها وجود ندارد. ما دقیقاً سیاست‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی را در ارتباط با محتوای کتاب‌ها اعمال می‌کنیم. تشکیل هیأت‌های نظارت بر محتوای کتاب به شکل مستمر و کمیته‌های تخصصی نظارت بر محتوای کتاب هم وجود دارد.

سخنگوی ارشاد ادامه داد: نه تنها در بحث نمایشگاه کتاب که به صورت نمادین برگزار می‌شود بلکه در طول سال ما براساس سیاست‌ها و راهبردهایی که شورا مصوب کرده عمل می‌کنیم. ما نقش نظارتی داریم و برای اجرای سیاست‌های شورای بالا دستی از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم. بنابراین نگاه تسامح‌آمیز وجود ندارد.

وی گفت: نظارت بر کتاب در بخش داخلی و خارجی وجود دارد گرچه بسیاری از کتاب‌هایی که آمده مجوز چاپ داشتند. ممکن است در خلال این مجوزهای رسمی کتاب‌هایی هم عرضه شود که خارج از چارچوب مجوز رسمی است. که ما قطعاً با آن برخورد می‌کنیم.

در ادامه نیلی در پاسخ به سخنان نوش‌آبادی گفت: بنده به آقای نوش‌آبادی حق می‌دهم چون ایشان معاون فرهنگی و دخیل در امور کتاب و مسائل معاونت نیست. ما کارمان کتاب و خواندن کتاب و ترویج آن است وقتی کتاب می‌خوانیم و می‌خواهیم توصیه کنیم، می‌بینیم کتاب ضد اخلاق و فرهنگ ایرانی و اسلامی است نمی‌توانیم آن را ترویج کنیم. بنده کاری به کتاب‌های خارجی ندارم.

وی افزود:‌ سال گذشته برخی ناشران کتاب‌هایی تولید کردند که پس از 7 یا 8 ماه توسط وزارت ارشاد کتاب‌‌ها لغو مجوز شدند که تعداد این دست آثار بیش از 50 تا 60 عنوان است آنهایی که ارشاد به این موضوع رسید و برخورد کرد این طور بود اما چطور آن ناشری که کتاب ضداخلاق و خانوده، اسلام و امام‌ عصر تولید کرده امسال متراژ بیشتری در نمایشگاه می‌گیرد.

نیلی با ذکر مثالی ادامه داد:وقتی با یک ساندویچ فروشی که ساندویچ مسموم عرضه کرده است، مواجه می‌شویم؛آیا فقط با ساندویچ برخورد می‌کنیم! یا با ساندویچ‌فروشی و ساندویچ‌فروش. چطور است ناشری که 10 تا 12 کتاب ضد اخلاقی، مروج خیانت زن به شوهر و بالعکس و مروج اخلاق غربی در این کشور منتشر می‌کند و در نمایشگاه پارسال آن را عرضه می‌کند اما با ناشر برخورد نمی‌شود و تازه در نمایشگاه سال جاری جای فراخ‌تری برای ناشر اختصاص می‌دهند!

نوش‌آبادی گفت: سال گذشته تعدادی از ناشرین که تخلف کرده بودند با آنها برخورد شد ما قصوری نکردیم اما باید اطلاعات‌ جزیی را از مسئولان ذی‌ربط بخواهید. هیأت‌های نظارت ما در ارشاد دقیقاً در حوزه‌های مختلف نظارت دارند.

وی در پاسخ به این سؤال که حدود 3 سال از مدیریت جدید ارشاد می‌گذرد اما موضع مشخصی در ممیزی کتاب اعلام نکرده اید چنانکه رئیس جمهور اعلام می‌کند تمایل دارد این موضوع به انجمن نویسندگان و ناشران سپرده شود اما اتفاقی که در ارشاد می‌افتد چیز دیگری است. پاسخ شما چیست، گفت: نگاه آقای رئیس جمهور واگذاری همه بخش‌ها نبود چرا که در حوزه اجرا و تصدی‌گری ما این کار را انجام می‌دهیم. مثل برگزاری نمایشگاه کتاب. اما در محتوا و نظارت کیفی قطعاً باید نظر حاکمیتی اعمال شود و ما نمی‌توانیم حق حاکمیتی را به کس دیگری واگذار کنیم هرچند خود ناشران هم این موضوع را نپذیرفتند.

وی در پایان پیرامون نامه وزیر ارشاد به رهبر معظم انقلاب جهت بازدید از نمایشگاه کتاب عنوان کرد: زمان بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب اعلام نشده طبیعی است این درخواست هر ساله برای دعوت از معظم‌له صورت می‌گیرد. امیدواریم امسال نیز مقام معظم رهبری با قدوم خویش نمایشگاه را مزین کنند.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس