رزمایش اخیر در سیستان و بلوچستان را می‌توان بزرگترین و پر‌شمارترین تمرین‌ عملیاتی سپاه در حوزه پهپادی دانست که در عین حال، رصد دقیق تحولات منطقه و تجارب فعالیت‌های مستشاری در سوریه و عراق، اثرات خاصی بر روی نوع نگاه و تمرین‌های آن داشته است.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، هواپیماهای بدون سرنشین، حداقل در کشور ما فناوری جدید به حساب نیامده و از زمان جنگ تحمیلی به صورت بومی توسط متخصصان دفاعی و دانشگاهی توسعه پیدا کرده است. در ابتدای راه ایرانیان با بحث شناسایی وارد این حوزه شدند اما این ابزار موثر، کارایی بیشتری نیز دارند.

از زمان جنگ تحمیلی طرح هایی برای مسلح کردن پهپادهای ایرانی وجود داشته است که در آن زمان، بر پایه مسلح کردن پهپادها به راکت های آر پی جی 7 بوده است اما امروزه و با پیشرفت تکنولوژی ها در کشور، پهپادهایی با مداومت پروازی بیشتر و مسلح به موشک ها و بمب های هدایت شونده وارد کار شده اند که می توانند به عنوان یک سلاح تاثیرگذار در نبرد وارد شوند.

طی سالهای اخیر، می توان پهپادهایی چون کرار، فطرس و شاهد 129 را به عنوان نسل جدید پرنده های بدون سرنشین ساخت کشورمان نام برد که به طور تخصصی، توان و ساختار ورود به صحنه نبرد را در اختیار دارند و حتی پهپادی چون شاهد 129 از تولیدات مدرن نیروی هوافضای سپاه پاسداران در ماههای اخیر، درخشش ویژه و جهانی داشته است و می توان نشانه های این دستاورد مهم فرزندان انقلاب را در ماههای اخیر، ملموس تر مشاهده کرد.

رزمایش امنیتی پیامبر اعظم؛ جمع بزرگان پهپادی سپاه جمع بود

در اواخر فروردین ماه سال جاری رزمایش امنیتی پیامبر اعظم نیروی زمینی سپاه آغاز شد. در جریان این رزمایش نیروی زمینی سپاه با استعداد بسیار بالایی در بخش پهپادی وارد شد که تا به امروز سابقه نداشته است. بر اساس اعلام مسئولین نزسا "بیش از 10 فروند از هواپیماهای بدون سرنشین «حماسه»، «مهاجر»، «صادق» ، «ابابیل» و «شاهد» سپاه با پرواز در آسمان جنوب شرق کشور، منطقه رزمایش نیروی زمین سپاه را رصد کردند."

یکی از بحث های اولیه در مسائل امنیتی امروزه، مسئله شناسایی و داشتن تصویری صحیح و در زمانی سریع از مناطق مورد نظر است.  سه پهپاد حاضر در این رزمایش یعنی مهاجر، ابابیل و شاهد مجهز به سامانه های اپتیکی مخصوص تصویربرداری هستند و می توانند تصویر با کیفیتی را به صورت زنده در اختیار فرماندهان زمینی قرار دهند. پهپاد حماسه نیز با توجه به تصاویر منتشره از آن دارای محفظه ای در زیر خود است که امکان دارد از آن برای حمل محموله های شناسایی و نقشه برداری استفاده کرد.

البته با توجه به اطلاعات معدود منتشره درباره برخی پهپادهای سپاه مانند صادق، امکان گمانه زنی و تحلیل دقیق درباره ویژگی های خاص این پرنده بدون سرنشین فراهم نیست.

اما نگاهی داشته باشیم به حاضرین در المپیک پهپادی سپاه که در جریان رزمایش امنیتی پیامبر اعظم(ص) خوش درخشیدند:

مهاجر: پهپادی ایرانی به قدمت سالهای جنگ

خانواده پهپادهای سری مهاجر را شاید بتوان یکی از معروفترین هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی دانست که در اوج سالهای جنگ و ساخته شده و وارد خدمت شد. در حال حاضر 4 مدل شناخته شده از مهاجر داریم که بخش عمده ای از ناوگان بدون سرنشین کشور ما در بخش شناسایی را تشکیل می دهد.

در حال حاضر به نظر می رسد مهاجر 4 بیش از هر پهپاد دیگری در خانواده مهاجر در خدمت بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.

هواپیمای مهاجر4 با حداکثر سرعت گشت زنی 180 کیلومتر بر ساعت دارای مداومت پروازی 5 تا 7 ساعت بوده(در برخی موارد 3-5 ساعت اعلام شده) و می تواند در شرایط جوی گوناگون مأموریت خود را به بهترین صورت اجرا کند. بازیافت این هواپیما متناسب با سفارش مشتری به وسیله چتر و یا ارابه فرود صورت می گیرد.

نگاهی به المپیک پهپادی سپاه در رزمایش امنیتی پیامبر اعظم(ص)

بیشینه سرعت مهاجر4 به حدود 200 کیلومتر بر ساعت رسیده سقف پرواز آن 15000 پا(حدود 4500 متر) عنوان شده است که نسبت به مهاجر 2 و 3 که تا 11هزار پا توان صعود داشتند حدود 36 درصد بهبود را بیان می کند بنابر این مهاجر4 محدوده وسیع تری را می تواند پوشش دهد.

جنس بدنه این پهپاد از مواد مرکب است که علاوه بر کاهش وزن پرنده موجب کاستن از سطح مقطع راداری آن نیز می شود. ارابه فرود این پرنده فاقد چرخ بوده و در واقع چیزی بین اسکید و ارابه فرود معمولی است که ضمن داشتن برخی مزایای نمونه چرخ دار، از وزن کمتری برخوردار است.

طول این هواپیمای بدون سرنشین 3.64 متر و دهانه بال 5.30 متر است که در قیاس یا مهاجر2 حدود 70 سانتیمتر کشیده تر و 1.5 متر دهانه بال بیشتری دارد.

ابابیل : چشم ایرانی به دنبال ناوهای 300 متری یانکی ها

ابابیل از دیگر پهپادهای معروف شناسایی ایرانی است که البته به نوعی دارای شهرت جهانی است. ابابیل ایرانی اولین پهپادی بود که تصاویر آن از رصد حرکت ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس پخش شده و بازتابی جهانی پیدا کرد.

در این عملیات که بنابر اعلام فرماندهان نظامی حدود 30 دقیقه به طول انجامید ابابیل با عبور از اطراف ناو اقدام به تصویر برداری نموده و پس از چند دقیقه پرواز از حضور آن مطلع شدند که با پرواز چند فروند جنگنده F/A-18 هورنت و بالگردهای اس-اچ-60 برای یافتن این پرنده اقدام شد که در نهایت این هواپیما به سلامت در پایگاه خود بازیابی شد.

نگاهی به المپیک پهپادی سپاه در رزمایش امنیتی پیامبر اعظم(ص)

برد پروازی این هواپیما در حدود 150 کیلومتر، سقف پروازی آن در حدود 4200 و بیشینه سرعت آن در حدود 300 کیلومتر است. از تجهیزات پروازی و کاربردی قابل نصب روی این هواپیما می توان غلاف منعکس کننده(reflector pod) جهت افزایش انعکاس راداری برای آزمایش رادار، فلیر یا چشمه حرارتی برای آزمایش موشک های حرارتی، دوربین ارسال تصویر و سرجنگی را نام برد.

اولین حضور حماسه در خدمت نیروی زمینی سپاه

در جریان رزمایش امنیتی پیامبر اعظم سپاه برای اولین بار از پهپاد حماسه به صورت عملیاتی استفاده شد. این پهپاد که در سال 1392 رونمایی اما تا زمان این رزمایش خبری از عملیاتی شدن آن در رسانه ها منتشر نشده بود. حماسه به نوعی یک پهپاد متفاوت در بین خانواده بدون سرنشین های ایرانی محسوب می شود. این پهپاد دارای یک محفظه در زیر خود بوده اما بر خلاف اکثر بی سرنشین های ایرانی فاقد سامانه اپتیکی در زیر دماغه خود است.

نگاهی به المپیک پهپادی سپاه در رزمایش امنیتی پیامبر اعظم(ص)

در این محفظه این امکان وجود دارد که سامانه های گوناگونی مثل جنگال یا سیستم های نقشه برداری از سطح تعبیه شده باشد. بحث توانایی حمل سلاح و همچنین محفظه ای بزرگ در سر این پهپاد که احتمالا بتوان از آن برای نصب دیش دریافت اطلاعات ماهواره ای استفاده کرد از جمله توانایی های متصور برای این پهپاد است.

همچنین این پهپاد قابلیت های مناسبی در بحث رزم هوایی و حمله به اهداف زمینی دارد که با توجه به نبود تصاویر و اخبار تکمیلی در خصوص ویژگی های این بخش از فعالیت پهپاد مذکور، نمی توان در این خصوص اطلاعات جامع و مورد تاییدی ارائه داد.

صادق، یک ناشناخته دیگر در رزمایش سپاه

یکی دیگر از اجزای ناشناخته در رزمایش اخیر سپاه، پهپاد صادق است. این بدون سرنشین را شاید بتوان یکی از پهپادهای ایرانی دانست که اطلاعات بسیار کمی از آن در دست می باشد که سال گذشته و در جریان نمایشگاه نیروی دریایی سپاه اطلاعاتی معدود از این پرنده منتشر شد.

نگاهی به المپیک پهپادی سپاه در رزمایش امنیتی پیامبر اعظم(ص)

بر اساس اطلاعات مذکور، سقف پروازی 15 هزار پا، شعاع عملیاتی 200 کیلومتر، مداومت پروازی 6 ساعت، وزن 242 کیلوگرم و سرعت 200 کیلومتر از جمله ویژگی‌های این پرنده است که توان عملیاتی خود را در رزمایش سپاه به نمایش گذاشت و می توان گفت اولین حضور عملیاتی این پهپاد نیز در کنار "حماسه" رقم خورده است.

شاهد: ستاره درخشان پهپادی سپاه   

اما دیگر پهپاد حاضر در رزمایش سپاه را باید به نوعی بهترین پهپاد عملیاتی حال حاضر کشور دانست. پهپاد شناسایی و رزمی شاهد 129 از جمله پهپادهای ایرانی است که آوازه شهرت مرگبار آن به آنسوی مرزهای کشورمان رفته و در سوریه نیز امان از تروریست ها بریده است.

این محصول فوق العاده دفاعی که ساخته متخصصان نیروی هوافضای سپاه است اخیرا نیز ارتقاء پیدا کرده و به سامانه هدایت ماهواره ای نیز مجهز شده است. نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اخیرا با مدل جدید پهپاد شاهد 129 به جمع بسیار کوچک کشورهای دارنده پهپادهای مسلح و همچنین مجهز به هدایت ماهواره پیوسته است.

نگاهی به المپیک پهپادی سپاه در رزمایش امنیتی پیامبر اعظم(ص)

بر این اساس، رزمایش اخیر در سیستان و بلوچستان را می توان بزرگترین و پر شمارترین تمرین های عملیاتی سپاه در حوزه پهپادی دانست که در عین حال، رصد دقیق و هوشمندانه تحولات منطقه و تجارب به دست آمده در فعالیت های مستشاری سوریه و عراق، اثرات خاصی بر روی نوع نگاه و تمرین های آن داشته است.

از سوی دیگر، بکارگیری و عملیاتی کردن انواع پهپادهای شناسایی و عملیاتی در یک محدوده مهم و حساس همچون سیستان و بلوچستان، ضمن آنکه همچون سالهای گذشته امنیت سطح بالایی را برای کشورمان به ارمغان آورده، توان مقابله با تحرکات کور اشرار و تروریست ها را در این منطقه به طور جدی کاهش خواهد داد و در عین حال، جلوی ورود تلفات به نیروی انسانی حاضر در این منطقه را نیز می گیرد.

نباید این نکته را نیز فراموش کرد که طراحی تاکتیک و برنامه های عملیاتی که در آن واحد بتوان از حداقل 5 نوع پرنده بدون سرنشین در سناریوهای مختلف استفاده کرد و اتاق فرمان و واحدهای مختلف هدایت و طراحی فعالیت این پهپادها را در یک برنامه منسجم به کار گرفت، یک تحول و ارتقاء مهم در سازمان رزم نیروی زمینی سپاه محسوب می شود که تجربه ای گرانبها برای توسعه عملیات ها و برنامه های پهپادی در نیروهای مسلح و تستی موفق در حوزه توسعه موضوع حساس فرماندهی و کنترل (C4I) خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 2
  همه اینها با جی پی اس کار میکند که براحتی آمریکا میتواند کدهای اون را عوض کنه و بلا استفاده بشه
 • ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  رزمایش خونم اومده پایین.....برادرا رسیدگی کنند
 • ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  کاملا مشخصه امان از تروریست ها بریده است
 • حسین ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  استاد میشه دقیقا توضیح بدی عوض کردن کد یعنی چی !؟؟ یه چیزی شنیدین کد !! اصلا معنی کد رو می دونی شما ؟ همینجور یه چیزی میپرونی
 • محمدرضاR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  درود بر متخصصین کشور
 • ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  میشهاز گلوناس روسی هم بهره برد شما خودتو نگران نکن
 • ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  در اینکه این دستاوردها بسیار با ارزش و قابل ستایش هستند شکی نیست. ولی استفاده از کلمات ستایشی با این میزان در یک سایت زیاد مناسب نیست. این کلمات باعث القای نوعی خودستایی میشن. اگر هم عملیاتی انجام میشه بهتر فیلم هاش رو منتشر کنن که مردم و دشمنان هردو ببینند و قضاوت کنند. متاسفانه بازوی رسانه ای سپاه به شدت داره ضعیف عمل میکنه.
 • امیر ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  یعنی فکر میکنی مهندسین هوا و فضا نمیدونن جی پی اس چیه و برای همچین ضعف بزرگی چاره جویی نکردن؟ نه عزیزم... تمام اینها سامانه های کنترل و هدایت و موقعیت یابی مستقل دارن و اصولا تو سیستمهای هوا فضای ایران جی پی اس نقشی نداره... من اینو از کسی که تو صنایع موشکی داره کار میکنه پرسیدم
 • ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 1
  اینها بدرد نمی خورد رقیب شما آمریکاست نه افغانستان بروید پهباد های آمریکایی را ببینید که جه امکاناتی را دارد از کرده خود پشیمان میشوید و ساخت این ها را متوقف میکنید
 • ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  من میدونستم این کار عملی نمیشه!!!!
 • عباس ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  طبق بعضی گزارش ها عربستان سقوطی برای جنوب شرق کشور یعنی سیستان و بلوجستان از طریق رخنه اشرار از مرزهای پاکستان و افغانستان برنامه هایی دارد . باید برای مبارزه با آنها هر چه بیشتر از این پهپادها استفاده کرد.
 • سروش ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  مگه اونها مغز ایرانی دارن که بتونن RQ170 رو بگیرن این ماهستیم که می تونیم نه اونها ما می توانیم اونها نمی توانند وقتی ما شکاف امنیتی جی پی اس اونها رو کشف کردیم و جانور قندهارشون رو شکار کردیم یعنی خودمون هم از همن سوراخ گزیده میشیم؟؟؟ کمی مطالعه تاریخ بد نیست وقتی دستگاه جی پی اس قایقهای اونها در آبهای بین المللی از کار افتاده خودشون هم اذعان کردند یعنی اون چی پی اسی که شما تصور دارید توی ایران ازش کار نمی کشند اون هم در بعد نظامی.
 • ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  از شیوه نوشتن و استفاده از کلمات مشخصه که هیچ تخصصی در این زمینه ندارید . لطفا اظهار نظر نکنید.
 • ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  1-ما باید اسم مهاجر را بر بهترین پهبادهایمان بگذاریم تا استفاده پهباد در جنگ با صدام در تاریخ ماندگار شود. 2- از پهباد ایگل کپی امریکا و ار کیو چه خبر؟
 • ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  این جی پی اس با اون جی پی اسی که تو موبایلت داری فرق داره جیگر!!!!
 • ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  با نظرت مخالفم .... چون این بازوی رسانه ای حواسش کاملا جمع که شانتاژ خبری ایجاد نکنه ،که اگه بکنه و عاقبت خوبی برای پهپاد ها میسر نشه ، باید با آبرو و اعتبارش خداحافظی کنه
 • ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  کاملا حرف ناشناسی 00:33 درسته ولی عزیزم یادت نره از این ماهواره ها روسیه هم داره انگلیس هم داره فرانسه هم داره چین هم داره هر کسی برای خودش داره ما هم باید برای خودمون داشته باشیم که اونم انشا... ساخته خواهد شد.ضمنا پهباد های ایران اکثرا با ماهواره های روسی ست می شوند.
 • ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  1 0
  کلی سیستم هست فرض میگیریم کال ماهواره ها رو تو هوا زدن نابود شدن سیستم ستاره یابی هست سیستم هوش مصنوعی هست سیستم اسکن زمین هست سیستم مغز مورچه هست سیستم مغناطیسی هست سیستم شناسایی راداری هست هزاران نوع باند فرکانسی هست شاید بازم اختراع کردن من خبر ندارم gps بی معنیه دیگه
 • ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  طبق فرموده های رهبرانقلاب متاسفانه از چنین دانش و تخصص بالایی در صنایع دیگر استفاده نمی شود
 • صابر ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  کسانی هستند در داخل که میخواهند این همه پیشرفت را ناچیز نشان دهد و این همان خواسته دشمن هست
 • ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  اگر آمریکا ارتباط GPS مارو قطع کنه چی می شه برای همینه که باید ماهواره خودمان را بسازیم و بفرستیم فضا
 • ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  1 0
  این همه پهپاد مجهز و پیشرفته داریم ولی تریلی ... تریلی قاچاق وارد می شه کامیون کامیون سوخت قاچاق براحتی می ره بیرون
 • ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  اگر اینجا افرادی ایه یاس می خونن و خیلی بدبین هستند دلیلش دلیلش بی اعتمادی هست، کارهایی مثل رنگ کردن اف پنج و جازدن جای جنگنده جدید وقتی جایی به شعور مردم توهین میشه معلوم هست همه بدبین خواهند بود
 • ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  یعنی چون آمریکایی ها غذا میخورن تو دیگه غذا نمیخوری؟ آخه برای بلاهت هم باید یه حد و مرزی وجود داشته باشه دیگه
 • ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  اشتباه مثبت دادم!! :| ما با روسیه برای استفاده از گلوناس قرارداد داریم.
 • ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  بلی داریم میبینیم پهبادهای امریکایی هدفهاشون توافغانستان وپاکستان 98 درصد غیرنظامیان بودند افتخار داره؟؟؟
 • ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  صاعقه همان پهپادیه که بال هاش مثلثیه.
 • ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  لطفا عکس پهپاد جدید اماراتی که وزارت دفاع روسیه داره تستش می کنه رو بزارید یا پهپادهای جدید ترکیه و پاکستان....راستی امارات رادار بومیش رو هم داره تست می کنه!
 • ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  این داداشمون راست میگه یکی از پهپادهای فوق پیشرفته امریکا RQ170 بود که...
 • ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۵
  0 0
  تنهایی گفتی یا کسی کمکت کرده
 • محمدامین ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۵
  0 0
  ید الله فوق ایدیهم...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس