گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

******
کیهان:‌

دولت در ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان نماینده داشت


یک منتخب مجلس دهم فاش کرد دولت رسما در ائتلاف‌های انتخاباتی نقش و دخالت داشته است.

سهیلا جلودارزده در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: کسانی مانند مطهری،  جلالی و نعمتی به دلیل داشتن مشی‌معتدل در تعامل با دولت تدبیر و امید بودند و به همین دلیل از قرابت زیادی با جریان اصلاحات برخودار بودند. البته دولت آقای روحانی در شورای عالی سیاستگذاری نماینده داشت. آقای مرتضی بانک این مسئولیت را برعهده داشتند.
این اظهارات در حالی است که بنابر برخی گزارش‌ها برخی وزرای دولت نیز علنا در انتخابات نقش آفرینی می‌کردند. به گفته کاظم جلالی، ثبت‌نام وی در تهران با پیگیری و اصرار جهانگیری و وزرای ارتباطات، اطلاعات و کشور انجام شد.
جلودارزاده در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: شورای عالی سیاستگذاری جریان اصلاحات مسئول تهیه و ارائه لیست انتخاباتی بود. همه احزاب اصلاح‌طلب نمایندگان خود را به شورای عالی سیاستگذاری فرستاده بودند.
وی می‌گوید: پیش‌بینی ما این بود که از لیست اصلاح‌طلبان ممکن است در نهایت پانزده تا شانزده نفر وارد مجلس شوند. این در حالی بود که مردم تهران آشنایی اندکی با سابقه و کارنامه برخی از چهره‌‌های جوان حاضر در لیست اصلاح‌طلبان داشتند و تنها چهره‌های شناخته شده را از قبل می‌شناختند.
به دلیل همین بی‌تجربگی اغلب منتخبان است که جلودارزاده می‌گوید: شورای عالی سیاستگذاری به صورت دقیق و منسجم برای این مسئله برنامه‌ریزی کرده است. این شورا درحال تدوین چگونگی عملکرد نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دهم است و تمام جوانب مسئله را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
برخی اصلاح‌طلبان مانند حجاریان و تاجرنیا با اذعان بر بی‌تجربگی نماینده‌های اصلاح‌طلب خواستار تشکیل پارلمان سایه! در خارج از مجلس برای کنترل و مدیریت مجلس شده‌اند.
جلودارزاده درباره ریاست مجلس دهم می‌گوید: به نظر من آقای عارف و آقای لاریجانی باید در این زمینه با یکدیگر تعامل کنند. مسئله دیگر، مردم به دنبال تغییر ساختارهای مجلس هستند. به همین دلیل ریاست آقای لاریجانی در چنین شرایطی ضروری نیست؛ به هر حال ایشان رئیس مجالس هشتم و نهم نیز بوده‌اند. در نتیجه ریاست آقای عارف بر مجلس می‌تواند منشا تغییرات مهمی در ساختارهای مجلس شود.

حاشیه‌پردازی بزک‌کنندگان برای فراموشی غارت آمریکا

روزنامه‌های زنجیره‌ای و شبه اصلاح‌طلب در ماجرای غارت 2 میلیارد دلاری اموال ایران توسط آمریکا، همچنان شگرد فرار به جلو و طفره از پاسخگویی را در پیش گرفته‌اند.

این روزنامه‌ها روز پنج‌شنبه در اقدامی هماهنگ سعی کردند با انداختن توپ به زمین احمدی نژاد از پاسخ به پرسش‌های مهمی که در ماجرای اخیر پیش آمده طفره بروند.
بیشتر صفحات اول این روزنامه‌ها به شرح زیر است:
- ایران: گریز رئیس دولت سابق از پاسخ به پرسش کلیدی (چرا اموال ایران را در آمریکا سرمایه‌گذاری کردید؟)
- آرمان: بیانیه احمدی‌نژاد با طعم طلبکاری، ادامه دوئل احمدی‌نژاد و جهانگیری
- اعتماد: هشدار روحانی، دفاع احمدی‌نژاد
- آفتاب یزد (با عکس احمدی‌نژاد): فرار به جای عذرخواهی
- مردم‌سالاری: فرار به جلو؛ گریز از پاسخگویی
- وقایع اتفاقیه: فرار ناپلئونی احمدی‌نژاد
اکنون باید پرسید که فرار به جلو واقعی به جای پاسخگویی را کدام طیف مرتکب شده‌اند؟ اولاً آقای عباس عراقچی و برخی مقامات مطلع دیگر تصریح کرده‌اند سرمایه‌گذاری کذایی در آمریکا در سال‌های آغازین دولت اصلاحات و نه دولت احمدی‌نژاد صورت گرفته است.
ثانیاً اگر این خبر را نادیده بیانگاریم و ماجرا را خلاف واقعیت به دولت قبل نسبت دهیم، باز هم صورت مسئله اصلی سر جای خود باقی است و آن اینکه مرتکب این اقدام (سرمایه‌گذاری 2 میلیارد دلاری) هر کس که بوده باشد، خطایی استراتژیک مرتکب شده و خوش گمانی بی‌جا و خلاف منطق نسبت به شیطان بزرگ را به خرج داده است؛ که افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی برای فرار از پاسخگویی می‌گویند نباید این خوش‌گمانی صورت گرفت.
گریبان نفاق جدید و کاسبان برجام را باید همین جا گرفت. آیا اعتماد درحد 2 میلیارد دلار به آمریکا خطا است- که حتماً خطاست- اما اعتماد کلان‌تر و بزرگ‌تر به رژیم آمریکا در توافق برجام و خسارت‌های اساسی به برنامه هسته‌ای که ارزش امروزین آن 30 میلیارد دلار ارزیابی می‌شود، خطا نیست؟ اگر آمریکا قابل اعتماد نیست  و باید او را دشمن خبیث و بدعهد شمرد- که واقعیت هم همین است- چگونه همین جماعت در طول سه سال به بزک بی‌سابقه شیطان بزرگ پرداخته و از دشمن قسم خورده 60 سال گذشته، تصویر شریک و دولت معتدل و مؤدب و میانه‌رو ساختند؟ این همان سؤال بزرگی است که پدرخوانده‌‌های نشریات زنجیره‌ای هم پاسخی برای آن ندارند چرا که خیانت در هیچ قاموسی قابل توجیه و تأویل نیست.
نکته مهم در ماجرای غارتگری آمریکا، همزمانی آن با ملاقات نابه‌جای آقایان ظریف و سیف با وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا در نیویورک است که بار توهین و تحقیر مضاعفی را با خود دارد. یعنی این غارت توأم با توهین نه در دولت سابق بلکه از دوره مدیریت دولت فعلی (دارای حسن‌ظن تمام به آمریکا در حدی که اوباما را مؤدب، میانه‌رو بخواند) صورت گرفته است.
نکته دیگری که درباره اقدام زشت نشریات زنجیره‌ای قابل تأمل است، تلاش این طیف آلوده برای انداختن توپ مجادله در زمین گروه‌های داخلی (دعوای حیدری- نعمتی میان احمدی‌نژاد و روحانی) برای ایجاد حاشیه امنیت به نفع آمریکا و مصون داشتن آن از پاسخگویی است.

آمریکا اگر پاس‌های طلایی دولت را گل نمی‌کرد جای تعجب داشت!


ساده‌اندیشی یک طیف سیاسی در خوش‌بینی به آمریکا موجب شد تا همان‌گونه که دستاورد ایران از برجام «تقریبا» هیچ بود دستاورد آمریکا نیز «تقریبا همه‌چیز» باشد.

داریوش سجادی همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب با انتشار این تحلیل نوشت: دولت تدبیر و امید برخلاف تظاهر و ادعایش نشان داده به همان اندازه که فاقد درک سیاسی و فهم استراتژیک از ماهیت دیپلماسی آمریکا در مذاکرات اتمی بود و بی‌مبالاتانه همه مقدرات کشور را به فرجام مذاکرات اتمی گره زد و آن را بی‌محابا در تریبون‌های عمومی نیز فریاد زد و از آن طریق به رسواترین شکل ممکن نقاط آسیب‌پذیرخود را به آمریکایی‌ها نشان داد.
اکنون و در فردای برجام نیز با هویدا شدن شرارت آمریکایی‌ها در ناکارآمد کردن برجام از طریق بی‌وقعی به بسترهای لازم‌الاصلاح و لازم‌الاجرا در مسیر عملیاتی شدن برجام مشخص شد پایوران دولت از درک و فهم بازی زیرکانه آمریکایی‌ها در پسابرجام نیز عاجز مانده‌اند.
این در حالی است که واشنگتن با موفقیت در حال مدیریت بحران در ایران با اهرم همین برجامی‌اند که به نقطه امید و فلاح و رستگاری دولت مبدل شده. وقتی هر عقل سلیمی می‌پذیرد وفق بدیهی‌ترین منهیات دنیای سیاست نباید از دولت متخاصمی در اندازه آمریکا تعهد و همیاری توقع کرد.
وی با اشاره به سخنان عجیب یک دیپلمات ارشد ایرانی در شورای روابط خارجی آمریکا می‌نویسد: وقتی یک دیپلمات ایرانی در اوج مذاکرات به طرف مقابل گرآ می‌دهد که، اگر به ما پوئن ندهید تندروها در ایران به قدرت بازخواهند گشت(!) چنین اتفاقی را باید به عنوان یک شاهکار سیاسی  از مجموعه بی‌مبالاتی‌های شاخص در نظام بین‌الملل ثبت کرد. لذا بر روال «ولی‌الله سیف» که معتقد است ثمره برجام برای ایران «تقریبا هیچ» است! ثمره همین برجام از جوار بی‌حذفی سیاستمداران دولت تدبیر و امیدبرای طرف آمریکایی تقریبا «همه‌چیز» را محقق کرده!
وقتی یک دیپلمات نامدبرانه به دولت متخاصم چگونگی به شکست کشاندن و ایجاد بحران در ایران را گرآ می‌دهد و بارها و به تناوب در مصاحبه‌ها و کنفرانس‌های خبری و نشست‌های دیپلماتیک بر این نکته ابرام می‌ورزد که اگر برجام شکست بخورد و اگر آمریکایی‌ها به ما (دولت تدبیر و امید)  امتیاز ندهند؛  تندروها برمی‌گردند(!) آیا در چنین فرآیندی و برآیندی باید از دولت متخاصم توقع داشت این پاس شیرین و طلایی را بی‌وقعی کند؟
سجادی ادامه می‌دهد: این فرجام برجامی است که طرف ایرانی را از منتهی‌الیه جوزدگی به این باور رسانده بود که آمریکایی‌ها در مواجهه با مسئله‌ ایران قائل به ربط‌اند و برای ایشان یک جناح دلبری و جناح دیگر بدسگالی می‌کند!  برخی تعامل‌گرایان مدعی تدبیر و امید مسرورانه قیاس بنفس کرده که آمریکاییان نیز مانند ایشان مبتلا به شیدایی و شوریدگی و شیفتگی به امثال سیدمحمد خاتمی و منزجر و متنفر و مشمئز از امثال احمدی‌نژادند. این در حالی است که در تحلیل نهایی و در محور مختصات سیاسی آمریکا تفاوتی بین «محمد» و «محمود»  نیست و اساسا هر ایرانی در محور مختصات سیاسی آمریکا بر اساس «نفر در واحد رعیت» محاسبه می‌شود.
تعامل‌گرایان وهم‌اندیشانه غافل از این واقعیت عریان‌اند که منافع ملی آمریکا بیرون از منافع ملی ایران تعریف شده و برخلاف باور دولت تدبیر و امید واشنگتن چندان در تکلف شیدایی یک جناح و مساعدت به ایشان بر علیه جناح مقابل به منظور پاسداشت منافع ملی ایران نیست.
به قول  و اعتراف صریح و با تاخیر «کاندولیزا رایس» وزیر خارجه پیشین ایالات متحده و برخلاف خوش‌بینی ظریف که در مصاحبه با نیویورکر اظهار داشت «ما امیدوار بودیم که تعاملی بیشتر با آمریکا در این موضوع (هسته‌ای) بی‌اعتمادی را کاهش دهد» کاندولیزا رایس وزیر خارجه اسبق آمریکا می‌گوید: «ایران همیشه تاریخ برای آمریکا و آمریکایی کشوری غیرقابل اعتماد بوده است، و هرگونه تلاشی که در جهت تغییر این استراتژی انجام شده، نتوانسته این بی‌‌اعتمادی را اصلاح کند؛ گرچه خود آمریکا نیز هرگز به دنبال اعتمادسازی نبوده است، چون در مراودات بین‌المللی آمریکا، اعتماد به کشوری چون ایران معنا ندارد».
حاملان دولت تدبیر و امید نفهمیدند و نمی‌خواهند بفهمند که آمریکایی‌ها اگر از میانه جناح‌های سیاسی در ایران روی خوش به پراگماتیسم‌ها نشان می‌دهند این از آن بابت نیست که می‌توانند با این جناح بر سر تخاصمات به تفاهم برسند. اهتمام اصلی ایشان دلبری از یک جناح است تا از این طریق در منطقه‌ای که سایز و قواره کشورها را کدخدا تعیین می‌کند(!) بتواند موجبات چالش  و نزاع سیاسی در ایرانی که تن به اتوریته کدخدا نداده را با انتقال بحران به داخل، فراهم آورد.


زیان‌های برجام به مراتب بیشتر از غارت 2 میلیارد دلاری آمریکاست


حمید رسایی نماینده مردم تهران در واکنش به اظهارات وزیر اطلاعات مبنی بر اینکه غارت 2 میلیارد دلاری اموال ایران ریشه در دولت نهم داشته است، گفت: دولتمردان می‌گویند که دولت قبل نباید به آمریکا اطمینان می‌کرد و اوراق قرضه در بانک‌های آمریکا را خریداری می‌کرد چون آمریکایی‌ها غیرقابل اعتمادند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، رسایی اظهار داشت: اولاً که براساس مستندات شورای عالی امنیت ملی، اصل سرمایه‌گذاری و خرید این اوراق در دولت اصلاحات صورت گرفته و کارشناسان وزارت اطلاعات همان ایام این موضوع را تذکر داده‌اند چطور وزیر اطلاعات از این سابقه اطلاع ندارد. علاوه بر این مسئولی که در دولت اصلاحات به خاطر این اقدام برکنار شده بود مجدداً در یکی از کشورهای خارجی بکار گرفته شده و مسئولیت می‌گیرد و اشتباه دولت نهم در سال 85 تمدید و استمرار این روند است.
وی ادامه داد: علاوه بر این باید پرسید که اگر دولت قبل نیز چنین سرمایه‌گذاری در بانک‌های آمریکایی کرده و به تعبیر دولتمردان، به آمریکا اعتماد کرده، پس چرا دولت تدبیر و امید صدها برابر این مبلغ را در قمار برجام روی میز قرار دادند و چنین اعتمادی را به آمریکا و غرب کرده است؟!
نماینده مردم تهران با بیان اینکه دولت یازدهم با سیاست‌های خود، هزینه غیرقابل ارزش‌گذاری را در راه سازش با آمریکا پرداخته تصریح کرد: آقای روحانی با تماس تلفنی‌اش با رئیس جمهور آمریکا که در تاریخ انقلاب بی‌سابقه بود پا روی خون هزاران شهید انقلاب اسلامی ایران گذاشت تا شاید از این طریق بتواند رضایت کدخدا را جلب کرده و بخشی از تحریم‌های ظالمانه را از بین ببرد با این وجود چنین اتفاقی عملاً نیفتاد و ما همچنان تحت فشار و تحریم غرب هستیم.
وی تصریح کرد: 2 میلیارد دلار اموال ایران که از سوی آمریکا غارت شد در مقابل سرمایه‌هایی که دولت یازدهم برای رابطه و اعتماد به آمریکا به هدر داد بسیار ناچیز بود؛ بنده نگران اموال غارت شده مردم نیستم چراکه می‌توان با تلاش‌های دیپلماتیک و پیگیری‌های مکرر آن را به کشور بازگرداند یا جبران کرد هر چند که بعید است این دولت کار خاصی در این زمینه انجام دهد.
رسایی با اشاره به خدشه‌دار شدن عزت ملت ایران در زمان دولت یازدهم، گفت: مهمتر از آن 2 میلیارد دلار، عزت ملت ایران است که خدشه‌دار شده و همچنین ویژگی‌های جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی در برابر نظام سلطه می‌باشد که به تاراج رفته است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: بی‌محلی‌های پادشاه سعودی به رئیس جمهور ایران اسلامی، زانو زدن وزیر امور خارجه در مقابل امیر کویت و قضایای پیش‌آمده در مسابقات فوتبال بین تیم‌های ایرانی و عربستانی، تنها بخشی کوچک از پایمال شدن عزت ملت ایران در منطقه است که همه آنها هزینه است.

خراسان:

مجوز دولت درباره تحصیل فرزندان اتباع خارجی ایثارگر
بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به فانی، اعلام شده است که هیئت دولت ضمن لغو ابلاغیه فروردین ماه سال 1383 دولت وقت درباره تحصیل اتباع خارجی در مدارس، مقرر کرده است ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی ثبت شده، طی مقاطع تحصیلی تا دیپلم، در مدارس دولتی همانند دانش آموزان ایرانی باشد و تحصیل فرزندان ایثارگران اتباع خارجی نیز در مدارس شاهد و ایثارگر، با رعایت ضوابط ورود به این مدارس بلامانع باشد.

وظایف جدید ظریف برای توسعه امنیت غذایی کشور
بر اساس ابلاغیه جدید دولت به محمدجواد ظریف، وزارت خارجه موظف شده است با توجه به  ضرورت حفظ و ارتقای امنیت غذایی کشور، ضمن تلاش برای تنظیم و مبادله تفاهم نامه دو جانبه با کشورهای دیگر، نسبت به بهره گیری از ابزارهای سیاسی در راستای برقراری امنیت سرمایه گذاری متقاضیان کشت فراسرزمینی در کشورهای هدف اقدام کند. همچنین وزارت خارجه موظف شده است به منظور ارائه تسهیلات کنسولی و اقامتی برای متقاضیان کشاورزی در کشورهای هدف، اقدامات لازم را اجرایی کند.


وطن امروز:‌


مقاومت مردم جواب عهدشکنی آمریکا را می‌دهد
آیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه از اول پیروزی انقلاب هیچ موضوعی به اندازه برجام همراه با تندروی از سوی 2 طرف نشده است، تصریح کرد: یک نفر می‌آید و می‌گوید در طول 100 سال گذشته این موفقیت بی‌سابقه است، دیگری می‌گوید مخالفان برجام از اسرائیلی‌ها بدتر هستند، از این طرف می‌گویند خیانت شده، کشور رفت و از کلمه باخت مطلق استفاده می‌کنند.  به گزارش تسنیم، وی افزود: مسؤولان به انگیزه خدمت جلو رفتند اما آمریکایی‌ها بدعهدی می‌کنند. به تعبیر مقام معظم رهبری روی کاغذ می‌گویند تحریمی وجود ندارد اما عملا مانع می‌شوند، نباید یک‌جوری بگوییم که برجام از انقلاب مهم‌تر است و نباید یک جوری بگوییم که کشور رفت، چرا که با وجود رهبری این سخنان بی‌معنی است. خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه اقدام آمریکا دزدی سرگردنه بود، گفت: 2 میلیارد دلار پول شما مردم را غارت کردند و دولت آمریکا هم آن را تایید کرد. با این روندی که پیش می‌رود تمام اموال را غارت می‌کنند و اصلا می‌گویند شما چرا شاه را بیرون و انقلاب کردید؟ آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: فقط و فقط مقاومت جواب عهد‌شکنی‌های آمریکا را خواهد داد. خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به اقدامات رژیم آل‌سعود اظهار داشت: در هر کجای دنیا عملیات تکفیری انجام می‌شود رد پای دلارهای سعودی مشاهده می‌شود؛ در داخل شیطنت می‌کنند که حجاج ایرانی را به حج راه ندهند، شما چه‌کاره هستید؟ مکه و مدینه 2 شهر بین‌المللی جهان اسلام است و شما حق ندارید مانع ورود زائران شوید. پرونده شما ننگین است. آیت‌الله خاتمی تاکید کرد: پرونده ننگین فاجعه منا از پیشانی حاکمان نالایق سعودی پاک نخواهد شد؛ ایران حج را با امنیت و عزت می‌خواهد و به حج با ذلت و بی‌امنیت نخواهد رفت.


آمادگی مسکو برای تولید تانک‌ تی90 در داخل ایران
روسیه جمعه شب اعلام کرد در حال بررسی طرح تولید و ساخت تانک تی90 در داخل ایران و ارائه مجوز آن است. به گزارش فارس، این مساله را «ویاچسلاو خاتیلف»، معاون مدیرعامل شرکت «اورال واگن زاود»، بزرگ‌ترین سازنده تانک‌های جنگی جهان مطرح کرد.   خبرگزاری اینترفکس به نقل از خاتیلف گزارش داد پروژه تولید تانک تی90 در داخل ایران بزودی به جریان خواهد افتاد. وی افزود که این پیشنهاد از طرف تهران به روسیه ارائه شده است و اگر مشتری‌ها بخواهند آماده انجام آن هستیم. ایران اخیرا بخش‌هایی از سامانه دفاع موشکی اس300 را از روسیه تحویل گرفته است. حسین دهقان، وزیر دفاع ایران روز سه‌شنبه هفته گذشته برای بحث درباره اس300 و همچنین چند موضوع دوجانبه دیگر به مسکو سفر کرد.

نامه ظریف به بان‌کی‌مون
غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه نامه شکایت محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان به دبیر کل این سازمان را به وی تسلیم کرد. به گزارش تسنیم، در بخشی از این نامه آمده است: «ایالات متحده آمریکا طی چند سال اخیر از طریق اجازه دادن و در واقع تحریک شکات خصوصی برای طرح دعوا در دادگاه‌های داخلی آمریکا علیه دولت‌های خارجی، از جمله جمهوری اسلامی ایران، مستمرا نظم و حقوق بین‌الملل را به چالش کشیده و به مخاطره انداخته است. محاکمه‌های غیابی تشکیل شده، احکام مطلوب شاکیان بدون حضور خوانده صادر گردیده و ادعاهایی برای دست‌اندازی به دارایی‌های مردم ایران ارائه شده است». ظریف با تاکید بر اینکه «هیچ کشوری که برای خود شأنی قائل باشد و از جمله ایران به صورت قطع و یقین، هرگز خود را در معرض قضاوت دادگاه‌های داخلی یک کشور بیگانه قرار نمی‌دهد»، آورده است: میلیاردها دلار رأی غیابی علیه جمهوری اسلامی ایران و نهادهای حکومتی آن بدون هرگونه مستند حقوقی یا مبنای واقعی صادر شده است. در پایان این نامه، ظریف از دبیر کل سازمان ملل خواسته است از دولت آمریکا بخواهد به تعهدات بین‌المللی‌اش پایبند باشد، نقض اصل بنیادی مصونیت دولت‌ها را متوقف کند، دارایی‌های مسدود شده ایران در بانک‌های آمریکا را آزاد کند و در اجرای تعهدات بین‌المللی خود و نیز در چارچوب تعهدات برجام مداخله در تعاملات مالی و تجاری ایران در خارج از آمریکا را سریعا و برای همیشه متوقف کند.

 آرمان:‌

تفويض اختيارات به وزير كشور

معاون اول رئيس‌جمهور بر اساس مصوبه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي، اختيارات اين ستاد در استان‌هاي آذربايجان شرقي و لرستان را به وزير كشور به عنوان «جانشين رئيس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي» تفويض كرد. اسحاق جهانگيري از وزير كشور به عنوان «جانشين رئيس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي» خواسته است با همكاري تمامي دستگاه‌هاي اجرايي، ملي و استاني در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي اقدام نمايد. 

دلایل ردصلاحیت احمدی‌نژاد
از نظر توکلی

نماینده مردم تهران در مجلس در واکنش به شایعاتی مبنی بر حضور احمدی‌نژاد در انتخابات آینده ریاست جمهوری گفت که دلایل شرعی و قانونی کافی برای ردصلاحیت وی وجود دارد. احمد توکلی با انتشار مطلبی در کانال تلگرام خود نوشت: «آمدن یا نیامدن»احمدی‌نژاد مساله اصلاح طلبان است نه اصولگراها. به قدر کفایت دلیل شرعی و قانونی برای ردصلاحیت رئیس‌جمهور سابق وجود دارد.

مرگ پناهجوی ایرانی بعد از خودسوزی

پناهجوی ایرانی که در اردوگاه نائورو خودسوزی کرده بود، درگذشت.امید، جوان ۲۳ ساله ایرانی که در اعتراض به شرایط اردوگاه پناهجویان در جزیره نائورو در نزدیکی استرالیا اقدام به خودسوزی کرده بود، به دلیل شدت جراحات وارده درگذشت. به گفته ساکنان اردوگاه، این مرد ایرانی گفته بود که با این اقدام در نظر دارد نشان دهد«تا چه اندازه خسته‌ایم و طاقتمان را از دست داده‌ایم.»

رزمايش روسيه با موشك‌هاي «كاليبر»

بالغ بر ۲۰ كشتي جنگي روسيه در رزمايشي در درياي خزر كه در جريان آن موشك‌های كروز «كاليبر» شليك شد شركت كردند. به گزارش خبرگزاري اسپوتنيك، ناوهاي ناوگان روسيه در درياي خزر رزمايشي با شليك موشك‌هاي كاليبرانجام دادند كه پيش‌تر از آنها براي مبارزه با تروريست‌ها در سوريه استفاده شده بود. در جريان اين رزمايش با سامانه‌هاي موشكي كاليبر شليك‌هاي دقيق و موفقي به سوي اهداف دريايي صورت گرفته است. اين رزمايش روسيه از ۲۴ تا ۲۸ آوريل در درياي خزر انجام شده است. بيش از ۲۰ كشتي جنگي و ديگر قايقها و ادوات دريايي نظامي از جمله كشتي جنگي داغستان در اين رزمايش شركت داشتند.

رئیس دفتر رهبری بستری شد

رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: بعد از انجام عمل جراحی در حال حاضر دوران نقاهت را طی می‌کنم و وضعیتم رو به بهبود است. آیت‌ا... محمدی گلپایگانی بیمارستان محل بستری افزود: شب چهارشنبه بر اثر مشکل پیش آمده به بیمارستان منتقل و با پیگیری پزشکان و مسئولان ظهر چهارشنبه مورد عمل جراحی قرار گرفتم. وی گفت: بعد از عمل جراحی در حال حاضر دوران نقاهت را طی می‌کنم و وضعیتم رو به بهبود است. آیت‌ا... محمدی گلپایگانی تاکید کرد: مشکل بنده عارضه قلبی نبوده است. رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: از رئیس جمهور و دیگر مقامات که به عیادت بنده آمدند سپاسگزارم و از همگی التماس دعا دارم.

اصلاح قانون‌شوراها در‌سال‌۹۵

نماينده مردم نوشهر در مجلس گفت: اگرچه بخش‌هايي از قوانين شوراها در سال ۹۴ اصلاح شد اما در سال ۹۵ نيز بخش ديگري از اين قوانين براي تعديل اعضاي تعدادي از شهرها صورت مي‌گيرد. قاسم احمدي لاشكي با اشاره به ضرورت اصلاح برخي قوانين شوراها، اظهار كرد: در سال ۹۴ برخي از بندهاي قوانين شوراها در مجلس اصلاح شد و برخي ديگر همچنان نيازمند اصلاح است. وي افزود: بر اساس اين قانون تعداد اعضاي مازاد شوراهاي اسلامي در برخي از مناطق كه بار زيادي را به كشور تحميل مي‌كنند تعديل مي‌شود و برگشت به نفرات قبل انجام مي‌شود. احمدي لاشكي تصريح كرد: پس از تاييد اصلاحات در قانون شوراها شاخص تعيين تعداد افراد بر اساس كرسي‌هايي اتفاق مي‌افتد كه بر مبناي اولويت شغل‌هاي مورد نياز هر منطقه است كه در حال حاضر در كميسيون مطرح است.

مي‌خواهند جنگ احزاب راه بيندازند

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: برخي مي‌گويند كه بايد برويم با آمريكا و غرب دوست بشويم. دوستي پادشاهان ايران با آمريكا چه نتيجه‌اي براي ما داشته است؟ آنها حداكثر منافعشان از ژاندارم منطقه بودن را بردند و در عوض يك كارخانه مونتاژ پيكان به ما دادند تا صنعت خودشان رونق داشته باشد. ما از دوستي با انگليس و آمريكا نتيجه‌اي جز عقب‌ماندگي نديديم. ما نمي‌توانيم به اينان اميدوار باشيم. محسن رضايي افزود: اتفاقا هر وقت نااميد شويم پيروزيم. ما زماني موفق مي‌شويم كه از دشمن نااميد و به ملت خود اميدوار شويم. نااميدي و اميد برادر همديگر و دو روي يك سكه هستند. وي ادامه داد: دشمنان در شرايط امروز جنگ احزاب منطقه‌اي و آمريكايي را مي‌خواهند به راه بيندازند.

آمادگي براي توليد تانك‌هاي T-۹۰روسی

روسيه اعلام كرد كه آماده است تا توليد تانك‌هاي T-۹۰ روسي را تحت ليسانس ايران آغاز كند. اين همكاري مي‌تواند فصل جديدي از روابط استراتژيك ايران و روسيه محسوب شود. خاليتوف، معاون مديركل شركت «اورال واگن زاوود» (UVZ) كه بزرگ‌ترين شركت تانك‌سازي در جهان است،گفت: اگر ايران بخواهد ما آماده آغاز همكاري هستيم. ايران همچنين سامانه موشكي دفاعي اس۳۰۰ روسيه را به ارزش ۸۰۰ميليون دلار خريداري كرده است كه هم‌اكنون بخشي از اين سامانه را دريافت كرده و قرار است تا اواخر ماه بعدي اين سامانه به‌طور كامل به ايران تحويل داده شود. حسين دهقان، وزير دفاع ايران نيز روز سه‌شنبه وارد مسكو شد. گفته شده است كه مذاكره با روسيه در مسائل مختلفي مثل خريد اس۴۰۰ و جنگنده‌هاي سوخو اس‌ام ۳۰ براي تحويل هرچه سريع‌تر كامل سامانه موشكي اس۳۰۰ با مقامات روس از جمله اهداف اين سفر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
  0 0
  پس این سود های برجام کجاس؟ چرا ما لمسش نمیکنم
 • ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
  0 0
  جطور سودش را لمس نكرديد مگر قرار نبود كه حقوقدان . مشكلات معيشتي مردم را در 100 روزه اول حل كند و مگر الآن كه 100 روز از آن گذشته است كشور را به گل و بلبل تبديل نكرده است ؟! مگر قرار نبود كه احترام را به گذرنامه ايراني در جهان بازگرداند ؟! و مگر كور بوديد و نديديد كه 500 شهيد منا را با چه احترامي به كشور بازگرداند ؟! مگر ............... ههههههههههههههههههههههههه
 • ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
  0 0
  آفتاب تابان خودش رو به تو هم نشون نداده؟!
 • ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
  0 0
  خخخخخخخخ :(
 • ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
  0 0
  مرگ بر آمریکا
 • ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
  0 0
  من به دبه کردن آمریکاییها ایمان داشتم
 • ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
  0 0
  یه سال مونده ...
 • ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
  0 0
  سودیش کوجیس؟ خخخخخخ
 • ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
  0 0
  دمت گرم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس