کد خبر 564755
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۳:۴۶

سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز چهارشنبه با لحنی تمسخرآمیز از طرحی که خرید آب سنگین از ایران را ممنوع می‌کند، انتقاد کرد.

به گزارش مشرق، بعد از آنکه نمایندگان حزب دموکرات در مجلس سنا از تصویب لایحه بودجه انرژی و آب به دلیل وجود متممی در آن در ارتباط با منع خرید آب سنگین از ایران جلوگیری کردند، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، با لحنی تمسخرآمیز از سناتور ارائه‌کننده آن متمم انتقاد کرد.

 «تام کاتن»، سناتور ایالت «آرکانزاس» و از جدی‌ترین منتقدان دولت آمریکا بابت توافق هسته‌ای با ایران، پیش از این متممی را به این لایحه اضافه کرده بود که استفاده دولت اوباما از منابع مالی برای خرید آب سنگین از ایران را ممنوع می‌کرد.

ارائه این طرح یک روز بعد از آن صورت گرفت که دولت اوباما اعلام کرد قصد دارد در راستای تضمین اجرای توافق هسته‌ای با ایران، 32 تن آب سنگین از ایران خریداری کند. 

نمایندگان مجلس سنا، روز چهارشنبه طرح کاتن را رد کردند. 

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز چهارشنبه گفت: «لحظاتی قبل از آمدن به اینجا متوجه شدم که این طرح نتوانسته در سنا آرای لازم را برای خاتمه دادن به مباحثات به دست بیاورد.»

وی افزود: «بنابراین، این گواهی بر این است که احتمالاً در داخل سنای آمریکا حمایت لازم برای اضافه کردن این متمم به این لایحه جامع‌تر اعتبارات وجود ندارد.»

جاش ارنست، در بخش دیگری از اظهاراتش ضمن اشاره به تلاش‌های قبلی «تام کاتن» برای تضعیف مذاکرات هسته‌ای با ایران و برجام گفت: «بنابراین، مشخص است که هدف این متمم چیست. سناتور کاتن، مطمئناً در موضوع آب سنگین، کارشناس نیست. من مطمئنم که او نمی‌تواند آب سنگین را از آب شفاف تشخیص بدهد. تمرکز او بر تضعیف اجرای موثر این توافق است که ایران را از دست‌یابی به سلاح اتمی بازمی‌دارد.»

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و 1+5، ایران متعهد شده است که ذخایر آب سنگین خود را طی سال‌های اولیه در سطح کمتر از 130 تن نگهداری کند و در سال‌های بعد نیز اجازه ندهد این ذخایر به بیش از 90 تن برسد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس