کد خبر 554837
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۶

رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: همچنان با مشکل نقل‌وانتقال پولی مواجهیم زیرا آمریکا با بانک هایی که می خواهند با ایران تعامل پولی داشته باشند، مقابله می کند و این اقدام آمریکا مخالف روح برجام است.

 به گزارش مشرق، اسد الله عسکر اولادی در یک گفتگوی تلویزیونی در خصوص نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور گفت: دولت یازدهم اهتمام بیشتری به بخش خصوصی داده است اما آن چیزی که باید به آن توجه بیشتری شود، کمرنگ شدن نقش شرکت های دولتی است.

وی خاطرنشان کرد: بزرگ شدن دولت و شرکت های بزرگ دولتی اجازه کار را به بخش خصوصی نمی دهد.

عسکراولادی تأکید کرد: بعد از برجام، امید بخش خصوصی برای فعالیت بالاتر رفته است و از اوایل سال 94 بخش خصوصی وارد صحنه شده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین تصریح کرد: در هیچ یک از دولت های قبلی، بخش خصوصی همراه دولت نبود و بازی داده نمی شد اما در این دولت بخش خصوصی در همه سفرهای رئیس جمهور حاضر بوده و به آنها میدان داده شده است.

وی با اشاره به انحصار طلبی شرکت های دولتی گفت: کرکره های شرکت های دولتی باید پایین کشیده و فعالیت آنها به بخش خصوصی واگذار شود.
عسکراولادی با بیان اینکه تمام کارهای شرکت های دولتی با پول بانک مرکزی صورت می گیرد، تأکید کرد: فعالیت های شرکت های دولتی با پول مردم است که در بانک مرکزی سپرده گذاری شده و باید این سیستم در کشور اصلاح شود و میزان سود سپرده گذاری پایین بیاید.

وی گفت: میزان سود بهره در دنیا در حال حاضر به صفر رسیده است تا میزان تولید در جامعه بالا رود اما این مورد در ایران هنوز اصلاح نشده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین افزود: شرکت های دولتی برای اینکه بتوانند سرپا باقی بمانند بهره ها و سودهای بانکی بالا را می پذیرند که این کار اشتباه است.

عسکراولادی تصریح کرد: بیشترین مشکل ما در واردات بی رویه شرکت های دولتی است که با توجه به شعار امسال باید جلوی واردات بی رویه گرفته شود.

در ادامه برنامه محمدرضا نجفی منش رئیس کمیسیون تسهیل کار اتاق بازرگانی ایران در خصوص موضوع نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور گفت: بخش خصوصی به شرطی که فضای فعالیتش فراهم باشد توانایی لازم را دارد که به میدان بیاید و به کشور خدمت کند.

وی افزود: عزم دولت و رئیس جمهور بر ایجاد فضای مناسب برای بخش خصوصی است و این مورد قابل تحسین است.

نجفی منش با اشاره به میزان سوددهی بانک ها به سپرده ها گفت: میزان سوددهی بانک ها به مردم این انگیزه را می دهد که دنبال کار نروند و پول خود را در بانک ها بگذارند که این مسئله به تولید در جامعه ضربه می زند.

رئیس کمیسیون تسهیل کار اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: در سال گذشته بانک ها 50 میلیارد دلار سود به سپرده گذاران داده اند که باید این روند تصحیح شود.

وی تأکید کرد: یکی از راه حل هایی که می تواند بخش خصوصی را قوی کند پایین آوردن سود سپرده گذاری و سوق دادن این پول ها به سمت تولید است.

رئیس کمیسیون تسهیل کار اتاق بازرگانی ایران گفت: رفع موانع و کوچک سازی دولت راه حل اصلی عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی است.

محمدرضا نجفی منش هم در این برنامه افزود: در اتاق، کمیسیونی برای اقتصاد مقاومتی تشکیل شده تا ما نیز به عنوان فعال اقتصادی در اجرای این مهم، سهیم باشیم و فردا نیز جلسه ای در این باره داریم.

وی در ادامه با اشاره به سفر فعالان اقتصادی به برخی کشورها برای تفاهم و تبادلات تجاری و اقتصادی گفت: اکنون با زمان قبل از برجام شرایط متفاوت شده و استقبال زیادی از روابط با ایرانی ها می کنند.

نجفی منش افزود: هم اکنون سیتروئن ، پژو و برخی دیگر از شرکت ها با سایپا و ایران خودرو قرارداد بسته اند تا با مشارکت 50 - 50 محصولات خود را در ایران با انتقال فناوری تولید کنند.

وی گفت: دولت و وزارت خارجه تلاش زیادی می کنند تا مشکل نقل و انتقال پولی را حل کنند زیرا همچنان نقل و انتقال پولی با ایران از جانب بانک های اروپایی به سختی انجام می شود و این معضلی برای شرکت های اروپایی است اما نباید عجول باشیم و باید کمی صبر کنیم تا در آینده این مسئله نیز حل شود.

در ادامه این برنامه رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز با بیان اینکه رؤسا و مسئولان بالای قوا برای اقتصاد مقاومتی اراده دارند اما بدنه این قوا چندان همراه نیست گفت: اگر می خواهیم اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم باید دولت را کوچک کرد و بانک ها نیز اقدام به سرمایه گذاری برای بهبود وضع تولید بنگاه های کوچک و متوسط کنند.

اسدالله عسکراولادی هم خاطرنشان کرد: اتاق در سال گذشته دهها طرح برای اقتصاد مقاومتی به وزرا ارائه کرد و همچنان با اعضای دولت در این باره در تماسیم اما قول رئیس جمهور نیز باید برای عملی شدن اقتصاد مقاومتی اجرایی شود که این موضوع چیزی نیست جز کوچک کردن دولت، این در حالی است که نقش دولت در ابتدای این دولت در اقتصاد 82 درصد بود و اکنون به 85 درصد رسیده است.

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: ما باید کالاهای مصرفی را در داخل تولید کنیم تا نیازی به وابستگی به واردات نباشد، به عنوان نمونه گندم یک کالای مصرفی اساسی است و باید در این باره کاملاً خودکفا شویم.

وی افزود: هم اکنون رفت و آمدهای هیئت های خارجی به ایران زیاد شده و تعدادی رؤسای جمهور و نخست وزیر به ایران آمدند در حالی که پیش از این یک وزیر خارجه را نمی شد دید، بنابراین هیئت ها قصد سرمایه گذاری دارند اما همچنان با مشکل نقل و انتقال پولی مواجهیم زیرا آمریکایی ها با بانک هایی که می خواهند با ایران تعامل پولی داشته باشند، مقابله می کنند.

عسکراولادی تصریح کرد: این اقدام آمریکایی ها مخالف روح برجام است و اگر این معضل نیز رفع شود عادی شدن شرایط یک یا دو سال زمان می برد.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین تأکید کرد: به چینی ها هم گفتیم که تمرکز روی تجارت بس است و باید روی سرمایه گذاری در ایران فکر کنید، به همین علت آنها نیز اقداماتی صورت داده اند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
    0 0
    روح برجام یعنی چه؟ کجا بصورت مکتوب تعریف شده است؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس