کد خبر 550270
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به محاکمه دو پلیس خطاکار سعودی در عربستان گفت: قرار بر این بود تا بعد از اعلام حکم، جزییات آن در اختیار مقامات کشورمان قرار بگیرد اما چنین چیزی هنوز اعلام نشده است.

به گزارش مشرق، سعید اوحدی اظهار داشت: اقدام غیر اخلاقی دو پلیس عربستانی فقط توهین و تعرض به حقوق  زائران ایرانی نبود بلکه توهین به تمام زائران کشورهای اسلامی محسوب می‌شود و مقامات سعودی باید پاسخ می‌دادند، اما هنوز در اجرای حکم جوابی ندادند.

وی ادامه داد: بر اساس آنچه که وزارت امور خارجه اطلاع داده بود و در زمانی سرکنسولگری ما در کشور عربستان قبل از قطع رابطه اعلام کرده بودند؛ شنیدیم که حکم آنها در دادگاه معین شده و قرار بر این بود تا به وزارت کشور عربستان فرستاده شود و سپس این حکم به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران فرستاده شود اما متاسفانه هنوز این حکم اعلام نشده است.

رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد: بر اساس شنیده‌ها از سرکنسولگری ما در قبل از قطع رابطه، حکم در دادگاه مشخص شده ولی هنوز اعلام نشده است که این رویکرد عربستان سعودی در تاخیر برای اجرای حکم جای سئوال دارد.

اوحدی در پایان تاکید کرد: مقامات عربستان سعودی باید نسبت به اجرای این حکم و رفتار غیر اسلامی و انسانی این دو پلیس خاطی پاسخگو باشند چرا که این عملکرد توهینی به تمامی زائران محسوب می‌شود و باید مانع چنین رفتارهای ناشایستی شد.

سال گذشته و در هفته دوم تعطیلات نوروزی دو پلیس خطاکار سعودی به هنگام بازرسی از یک کاروان عمره ایرانی به بهانه مشکوک شدن به دو نوجوان ایرانی، آنها را از بقیه جدا می‌کنند و در بخش دیگری مورد بازرسی بدنی قرار دادند که در اثنای بازرسی، سایر افراد کاروان متوجه شدند که مامورین خاطی قصد آزار و اذیت جنسی آن دو نوجوان را داشتند و مسئولین امر را از این موضوع مطلع می‌کنند. مسئولان مربوطه بلافاصله موضوع را به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده اطلاع داده و با حضور کنسول آن سرکنسولگری، مقامات ذیربط کاروان و مسئولین فرودگاه جده، بررسی‌های میدانی به‌عمل آمده و پس از شناسایی دو مامور متخلف پس از انجام مقدمات قانونی، آنها بازداشت می‌شوند.

براین اساس پس از این اقدام و متوقف شدن سفر عمره، همه منتظر اجرای حکم این دو پلیس خطاکار بودند که چنین اتفاقی تا امروز رخ نداده و همچنان حکم این دو پلیس سعودی در ابهام قرار دارد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس