همانطور که نظرسنجی‌ها پیش از این نشان داده بود، دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون پیشتاز انتخابات درون حزبی‌ای هستند که روز سه‌شنبه به صورت همزمان در چندین ایالت برگزار شد.

به گزارش مشرق، سیزده ایالت و یک منطقه روز سه‌شنبه شاهد انتخابات درون حزبی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بودند تا این روز به واسطه اثرگذاری زیادی که بر روند کارزار انتخاباتی نامزدها دارد، «سه شنبه بزرگ» نام بگیرد.

بر اساس نتایج اولیه این رقابت‌ها، همانطور که پیش‌بینی می‌شد، در حزب جمهوری خواه «دونالد ترامپ» میلیارد جنجالی پیشتاز است و در سوی دیگر میدان «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق توانسته از دیگر نامزد دموکرات‌ها، «برنی سندرز» سوسیال دموکرات، پیش افتد.

روز سه‌شنبه انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در آلاباما، مجمع الجزایر ساموآ آمریکا، آرکانزاس، کلورادو، جورجیا، ماساچوست، مینسوتا، اوکلاهاما، تنسی، تگزاس، ورمونت و وریرجینیا برگزار شد. به غیر از ساموآ، جمهوری‌خواهان هم در همین مناطق به علاوه آلاسکا و ویومینگ انتخابات برگزار کردند.

در پایان رقابت‌های این روز، تکلیف 21% آرای ایالتی دموکرات‌ها و 25% رأی‌های ایالتی جمهوری‌خواهان مشخص می‌شود و هرکس که عملکرد بهتری داشته باشد، احتمالا نهایتا کسی خواهد بود که نام او در گردهم‌آیی بزرگ کمیته ملی احزاب، به عنوان نامزد نهایی هر حزب اعلام خواهد شد.

انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری، مانند انتخابات اصلی فرآیندی پیچیده دارد و این روند تقریبا در هیچ ایالتی عینا مشابه ایالت دیگر نیست. در برخی ایالت‌ها از طریق صندوق رأی نامزد منتخب مشخص می‌شود و در برخی دیگر در جریان نشست انجمن حزبی؛ در برخی ایالات برنده، تمام آرای حزبی را از آن خود می‌کند، در ایالاتی دیگر بخشی را به صورت پاداش پیروزی و بخش دیگر را به نسبت آرا و در شماری از ایالات هم آرای حزبی عینا بر اساس نسبت تعداد رأی‌های شرکت‌کنندگان تقسیم می‌شود.

اما به طور کلی، برای هر ایالت به نسبت جمعیت، شماری «دلگیت» (delegate)، به معنی وکیل، نماینده یا رأی ایالتی، در نظر گرفته شده و در واقع مردم به جای انتخاب مستقیم نامزدهای مد نظرشان، به این وکلا رأی می‌دهند و بعد این وکیل‌ها هستند که نامزد حزب را انتخاب می‌کنند.

در هر دو حزب، نامزدی که در پایان رقابت‌ها نصف به علاوه یک از کل آرای ایالتی را به دست آورده باشد، نامزد نهایی در انتخابات ماه نوامبر خواهد بود. کل آرای ایالتی در حزب دموکرات 4763 رأی و در حزب جمهوری‌خواه 2471 رأی است.

در ادامه مهمترین اخبار مربوط به انتخابات روز سه‌شنبه آمده است:

04:30 کلینتون در دو ایالت دیگر یعنی تنسی و آلاباما هم پیروز اعلام شد. این دو ایالت برای دموکرات‌ها 135 رأی مردمی دارند. رقابت در ماساچوست بسیار نزدیک است و هنوز برنده آن اعلام نشده است. 

04:30 ترامپ در سه ایالت ماساچوست، تنسی و آلاباما هم پیروز شد. این سه ایالت جمعا برای جمهوری‌خواهان 150 رأی ایالتی دارند که بر اساس نسبت آرای مردمی بین نامزدها تقسیم می‌شوند. - ان‌بی‌سی

04:10 کلینتون تا اینجای رقابت روز سه‌شنبه دستکم 108 رأی ایالتی به دست آورده و سندرز 58 رأی. - آسوشیتدپرس

03:40 رقابت جمهوری‌خواهان در ورمونت و ویرجینیا بسیار نزدیک اعلام شده و به همین جهت هنوز برآوردی از برنده نهایی این دو ایالت اعلام نشده است.

03:30 در میان جمهوری‌خواهان، ترامپ توانسته در ایالت جورجیا به پیروزی برسد. جورجیا برای جمهوری‌خواهان 76 رأی ایالتی دارد. - آسوشیتدپرس

03:30 بر اساس نتایج و برآوردهای اولیه، کلینتون در دو ایالت ویرجینیا و جورجیا پیروز شده است. سندرز هم در ایالت ورمونت، یعنی ایالتی که به نمایندگی از آن در سنا حضور دارد، کلینتون را شکست داده است. ویرجینیا، جورجیا و ورمونت به ترتیب 109، 117 و 26 رأی ایالتی برای دموکرات‌ها دارند، که این آرای ایالتی به نسبت تعداد رأی‌های مردمی بین کلینتون و سندرز تقسیم می‌شوند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 3
  • ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
    0 0
    فرایند انتخابات آمریکا جدای غیر دموکراتیک و مسخره بودنش خیلی طولانیه و توی رسانه های دنیا بازتاب داره که مثلا چی می خواد بشه. ولی در اصل از خیلی از اتفاقات کوچک دنیا تاثیر کمتری در دنیا داره.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس