کد خبر 538499
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۷

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد رژیم سعودی فاز جدید توطئه خود علیه ملت لبنان را پس از توقف پرداخت کمک ادعایی سه میلیارد دلاری برای تجهیز ارتش لبنان البته از طریق فرانسه با دادن چراغ سبز به شخصیت‌های وابسته به خود در داخل این کشور با رمز استعفا کلید زد.

به گزارش مشرق،‌ رسانه‌های عربی در خبری فوری از استعفای اشرف ریفی وزیر دادگستری لبنان خبر دادند.

المیادین هم از برگزاری نشست سران جریان 14 مارس در ساعت 18 امروز به‌وقت محلی (19 و 30دقیقه به‌وقت تهران) خبر داد.

اشرف ریفی استعفای خود را در چارچوب سناریوی ضد لبنانی آل سعود با مدیریت سعد الحریری برای ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی سیاسی و مخدوش کردن وجهه حزب‌الله و گروه‌هایی که حاضر نیستند در برابر سیاست‌های سعودی‌ها تسلیم شوند، اعلام کرده است. رئیس جریان المستقبل اقامتگاه خود در ریاض را ترک کرده و به بیروت آمده است و رسانه‌های لبنانی هم فاش کرده بودند که وی مأموریت دوماهه خود را به‌دستور ملک سلمان در لبنان آغاز کرده است.

ریفی در تلاش برای بهبود وجهه آل سعود و طرف‌های مزدورش ، هجمه به جنبش مقاومت حزب‌الله مهمترین عامل بازدارندگی و حفظ لبنان در برابر تهدیدهای مشترک صهیونیستی تکفیری را به‌دستور ریاض آغاز کرد و مدعی شد "امروز ما در یکی از دشوارترین مراحل تاریخ لبنان به سر می‌بریم به‌طوری که وضع دولت و نهادهایش به‌سبب تعطیلی به سطح خطرناکی رسیده که حزب‌الله و همپیمانانش، در داخل و خارج دولت آن مسبب آن هستند و باعث خلأ ریاست جمهوری و تعطیلی نهادهای قانونی شده و به روند سیاسی ضربه زده‌اند".

وی در ادامه سخنان خود در راستای منحرف کردن افکار عمومی لبنان و منطقه از کارشکنی‌ها و مانع‌تراشی‌های مستمر جریان 14 مارس به‌ویژه جریان المستقبل به‌ریاست سعد الحریری در برابر حل مشکلات این کشور به‌ویژه پرونده ریاست‌جمهوری،‌ پرونده زباله‌ها و مسائل دیگر ادعا کرد حزب‌الله و همپیمانانش روابط لبنان را با پادشاهی عربستان سعودی و دیگر برادران عرب برای اولین بار در تاریخ جدید لبنان ویران کرده‌اند، گویی که ادامه نمایش پرونده زباله‌ها برای لبنانی‌ها کافی نبود.

وی برای توجیه ناکارامدی سیاست‌های طرف‌های همسو با عربستان در لبنان ادعا کرد تمام مشکلات امروز لبنان نتیجه اقدامات حزب‌الله و همپیمانانش است.

ریفی در تلاش برای شعله‌ور کردن آتش فتنه مذهبی میان شیعیان و اهل سنت و مسیحیان و تحریک آنها علیه حزب‌الله مدعی شد: ای لبنانی‌ها! حزب‌الله از دولت لبنان برای تحکیم طرح دولت خود و تبدیل آن به ابزاری از ابزار گسترش سیطره خود بر تصمیم‌گیری‌های دولتی استفاده کرده و آنچه جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در اتحادیه عرب انجام داد،‌ در این راستا قرار داشت. (اشاره ریفی به موضع مستقلانه جبران باسیل در نشست اتحادیه عرب و خودداری وی از همسویی با سیاست‌های ماجراجویانه آل سعود).

وی در اظهارات توهین‌آمیز علیه وزیر خارجه لبنان و جامعه مسیحیان این کشور مدعی شد جبران باسیل به‌درخواست حزب‌الله، گستاخانه به پادشاهی عربستان سعودی توهین کرد و علیه اجماع عربی رأی داد و از محکوم کردن حمله به سفارت سعودی در تهران خودداری کرد که منجر به تخریب روابط لبنان با نزدیک‌ترین دوستش یعنی پادشاهی عربستان سعودی و دیگر کشورهای  عربی شد، من از جایگاه مسئولیت ملی و به‌عنوان یک شهروند که به کشورش علاقه دارد، از دولت لبنان می‌خواهم حداقل از پادشاهی سعودی، رهبران و مردم آن عذرخواهی کرده، حتی از دولت می‌خواهم استعفا دهد قبل از اینکه به ابزار کامل در دستان حزب‌الله تبدیل شود.

شیخ عبداللیف دریان مفتی اهل سنت لبنان هم تحت فشارهای سعد حریری برای ارائه تصویر ناجی از آل سعود گفت : ما از خادم الحرمین و رهبران سعودی درخواست می‌کنیم لبنان را در رنج و سختی‌اش تنها نگذارند.

وی مدعی شد هر گونه توهین یا بی‌احترامی به پادشاهی عربستان سعودی یا هر کشور عربی در شورای همکاری، فتنه است و همه لبنانی‌ها باید به عقل و منطق روی آورده و به فتنه‌های سیاسی که لبنان را در معرض خطرات قرار می‌دهد، کشیده نشوند.

مفتی اهل سنت لبنان گفت لبنان همچنان به پادشاهی سعودی و دیگر برادران عرب خود وفادار خواهد ماند، ما از خادم الحرمین و ولیعهد امینش و کشورهای شورای همکاری خواهش می‌کنیم، لبنان را تنها نگذارند.

اظهارات تهدیدآمیز وزیر وابسته به جریان المستقبل: فردا اعراب شاهد تحرکات گسترده در بیروت خواهند بود

نهاد المشنوق وزیر کشور و شهرداری‌های لبنان از وزیران وابسته به جریان المستقبل در اظهاراتی تهدیدآمیز ضمن تمجید از رژیم سعودی و اعضای شورای همکاری خلیج فارس که از بازنگری در روابط با لبنان سخن گفته‌‌اند، تهدید کرد فردا اعراب شاهد تحرکات گسترده در بیروت خواهند بود که باعث می‌شود اعتماد آنها بار دیگر به عربیت لبنانی‌ها بازگردد.

وی در اظهاراتی متملقانه برای جلب رضایت آل سعود مدعی شد: اکثر لبنانی‌ها به سعودی‌ها،  امارات و کویت وفادار هستند و سیاست عربی ما واضح و مشخص  است و لحظه‌ای و بر اساس شرایط نیست.

وی در ادامه بحث‌های طایفه‌ای و تعصبات نژادی همچون بحث عرب و عجم ادعا کرد جهت قطب‌نمای لبنان، عربی و بیروت همچنان عربی است و هرگز تحت هیچ شرایطی ایرانی نخواهد بود.

وی در اظهاراتی که نشان دهنده هماهنگی و همدستی قبلی میان آل سعود و جریان المستقبل در اعلام قطع کمک‌های وعده داده شده ریاض برای تجهیز ارتش لبنان است، ادعا کرد تعلق هدیه سعودی به ارتش یک مسئله مالی نیست،‌ بلکه اساساً یک مسئله معنوی  است، زیرا پادشاهی سعودی همواره کنار لبنان و امنیت و ثبات و منافعش قرار داشته است.

المشنوق بار دیگر تهدید کرد: همه خواهند دید که ما در برابر طرح ایران در لبنان مقاومت خواهیم کرد، ما همواره به کمک‌های سعودی، امارات و دیگر اعراب نیازمندیم و لبنان هرگز خاری در پشت اعراب نخواهد بود.

تلاش سیاستمداران لبنانی وابسته به آل سعود برای مخدوش کردن وجهه جمهوری اسلامی ایران در حالی است که ایران از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس اصول انقلاب، کمک به محرومان و مستضعفان و ملت‌های تحت ظلم و اشغالگری صهیونیست‌ها به‌ویژه ملت فلسطین و ملت لبنان را بدون منت و هرگونه چشمداشتی ادامه داده است و همواره در سخت‌ترین شرایط کنار ملت‌های مظلوم قرار داشته است، شخصیت‌های ملی و اسلامی مستقل لبنان همواره از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که بدون منت و بدون هرگونه چشمداشتی حمایت کرده، یاد کرده‌اند.

اکثر لبنانی‌ها به نقش غیرقابل  انکار جمهوری اسلامی ایران در آزادسازی جنوب لبنان از اشغال صهیونیست‌ها از طریق حمایت از مقاومت لبنان اذعان دارند،‌ ایران همواره بر لبنانی مقتدر و باثبات و توانمند در برابر تهدیدهای مستمر رژیم صهیونیستی تأکید کرده است، ایران بارها تأکید کرده است حاضر است هر اقدامی را برای تجهیز و تسلیح ارتش لبنان انجام دهد،‌ این در حالی است که رژیم عربستان همواره در راستای تضعیف ساختار دفاعی و نظامی لبنان و ارتش این کشور در برابر رژیم صهیونیستی گام برداشته و ادعای این رژیم برای اهدای کمک سه میلیاردی برای تسلیح ارتش لبنان از طریق فرانسه دروغی بیش نبوده است، این رژیم با تأکید بر همین ادعای دروغ، از توقف کمک‌های نظامی خود به لبنان به‌سبب مواضع برخی طرف‌های لبنانی که همسو با آل سعود نیستند، خبر داده است.

تحرکات تنش‌آمیز طرف‌های همسو با سعودی‌ها که توسط جریان المستقبل آغاز شده،‌ پرده از یک سناریوی خطرناک جدید رژیم آل سعود علیه ملت لبنان برمی‌دارد و ادعای عربستان مبنی بر حمایت از ملت لبنان و ارتش این کشور بی‌اساس بودن ادعای ریاض مبنی بر مبارزه با تروریسم را بیش از گذشته به اثبات می‌رساند، چرا که این رژیم حاضر به تسلیح ارتش لبنانی که در حال نبرد با تروریسم تکفیری و حمایت از عربیت لبنان ــ ادعایی که طرف‌های همسو با عربستان برای اثبات مزدوری خود به سعودی‌ها مطرح می‌کنند ــ در برابر ررژیم صهیونیستی نیست.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • پسر ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
  0 0
  حزب الله هم الغالبون اگر حزب الله نبود زنان شما در کاواره های اسرائیل بودن
 • ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
  0 0
  بزودی خواهیم دید که آیا لبنانیها قدردان کمکهای ایرانند و یا خواستار خروج آن.
 • ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  0 0
  فاز دوم با اجرای برنامه کوچ تکفیریها از سوریه به لبنان پایان خواهد یافت.
 • حمید ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  0 0
  به نظرشماچراسران وحکام عربی اینقدرخائن وپست شده اند؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس