«بنیاد دفاع از دموکراسی» ضمن ابراز نگرانی از همکاری فضایی ایران و روسیه، معامله هسته‌ای را به نفع مسکو و تهران دانسته و بزرگ‌ترین منافع پسا توافق برای ایران را پیشرفت برنامه موشکی بالستیک با کمک ولادیمیر پوتین اعلام می‌کند.

گروه جنگ نرم مشرق- پس از توافق هسته‌ای یکی از موضوعاتی که دست‌آویز فشار بیشتر به ایران شده، مسئله برنامه فضایی و برنامه موشک‌های بالستیک است. این برنامه‌ها بهانه‌ای شده تا حتی تحریم‌های جدیدی علیه ایران تصویب شود. در یکی از جدیدترین مطالب ضد این دو برنامه ایران، اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی» مطلبی به قلم بوریس زیبرمن (Boris Zilberman) با عنوان «معامله هسته‌ای راه را برای همکاری موشک‌های بالستیک ایران و روسیه هموار می‌کند» منتشر کرده و نسبت به همکاری فضایی ایران و روسیه هشدار داده است.

این اندیشکده وابسته به نومحافظه‌کاران آمریکا در ابتدا به رابطه روسیه و ایران طی دو سال گذشته یعنی از زمان شروع گفتگو‌ها در خصوص برنامه هسته‌ای ایران اشاره می‌کند که در این رابطه دو کشور به سمت تعمیق روابط اقتصادی و استراتژیک خود و در راستای ادغام مجدد ایران با اقتصاد جهانی حرکت کرده‌اند. نویسنده سپس با اظهار نگرانی از این رابطه می‌نویسد: «یکی از حوزه‌هایی که این همکاری می‌تواند بیشتر مورد تایید باشد، یکی از خطرناک‌ترین حوزه‌ها برای امنیت بین‌الملل است: برنامه موشک‌های بالستیک ایران».

پیشرفت موشک‌های بالستیک ایران به کمک پوتین
«بنیاد دفاع از دموکراسی» در مطلبی با عنوان «معامله هسته‌ای راه را برای همکاری موشک‌های بالستیک ایران و روسیه هموار می‌کند»  نسبت به همکاری فضایی ایران و روسیه هشدار داد

«بنیاد دفاع از دموکراسی» با یادآوری توافق‌نامه سال گذشته بین مسکو و تهران در خصوص توسعه زیرساخت فضایی ایران، آورده: «با این حال، تهران ظاهرا علاقه‌مند به استفاده از این فناوری برای موشک‌های بالستیک است،‌ که به آزمایش آنها با وجود نقض ممنوعیت شورای امنیت ادامه می‌دهد». این یادداشت سپس می‌افزاید: «از طرفی، فناوری پرتاب ماهواره تفاوت چندانی با فناوری مورد استفاده برای شلیک موشک‌های بالستیک ندارد. در گذشته، شوری، فرانسه، و چین همگی از برنامه‌های فضایی خود به منظور بهبود قابلیت‌های موشک‌های بالستیک استفاده کرده‌اند».

بنابر این یادداشت طبق مقامات اطلاعاتی آمریکا، همکاری موشک‌های بالستیک روسیه و ایران در اوایل 1992 آغاز شد و نخستین ماهواره ایران در سال 2005،‌ هم ساخته روسیه بود و هم از یک سکوی روسی پرتاب شد.

این اندیشکده نزدیک به رژیم صهیونیستی به ترس دولت جورج بوش از این پرتاب اشاره می‌کند که ایران به دنبال استفاده از فناوری پرتاب ماهواره روسیه است تا بتواند خط موشک‌های بالستیک شهاب خود را ارتقا دهد، و بنابراین آمریکا به کرملین فشار آورد تا همکاری خود با تهران را خاتمه دهد.

«بنیاد دفاع از دموکراسی» سپس ادعا می‌کند: «بر اساس ارزیابی‌های نظامی و اطلاعاتی، سامانه‌های موشکی شهاب 3 و 4 و نیز پیشرفته‌ترین آنها یعنی شهاب 5 با کمک و تجهیز روسیه توسعه یافتند».

پیشرفت موشک‌های بالستیک ایران به کمک پوتین/// در حال ویرایش
اندیشکده آمریکایی: کمیته کارشناسان شورای امنیت در سال 2012 نتیجه گرفت که برنامه‌های موشک‌های بالستیک و پرتاب به فضای ایران،‌ دارای «مشترکات زیادی» از نظر مواد و فناوری هستند

این یادداشت در ادامه به طور تلویحی به نظامی بودن برنامه فضایی ایران از زبان مسئولان دولت، این‌گونه اشاره می‌کند: «ایرانی‌ها تصدیق کرده‌اند که برنامه فضایی آنها اولویت دفاعی دارد. همانطور که رییس‌جمهور حسن روحانی سال گذشته گفت، فناوری فضایی هم در خدمت اهداف «استراتژیک» و هم «مقابله با تهدید» است».

این اندیشکده آمریکایی البته اذعان می‌کند که کمیته کارشناسان شورای امنیت در سال 2012 نتیجه گرفت که برنامه‌های موشک‌های بالستیک و پرتاب به فضای ایران،‌ دارای «مشترکات زیادی» از نظر مواد و فناوری هستند؛ با توجه به همین سند در ادامه می‌آورد: «بنابراین،‌ تعجبی ندارد که دیپلمات‌های روسی ماه گذشته به دنبال از بین بردن خواسته‌ها مبنی بر تحریم موشک‌های بالستیک جدید علیه جمهوری اسلامی بودند».

«بنیاد دفاع از دموکراسی» در انتها، معامله هسته‌ای را با توجه به اینکه ایران دارایی‌های بلوکه‌شده را بالغ بر 100 میلیارد دلار اعلام کرده، به نفع مسکو و تهران دانسته و بزرگ‌ترین منافع پسا توافق برای ایران را پیشرفت برنامه موشکی بالستیک با کمک ولادیمیر پوتین اعلام می‌کند.

پیشرفت موشک‌های بالستیک ایران به کمک پوتین/// در حال ویرایش
این اندیشکده اذعان کرد باتوجه به «مشترکات زیاد» برنامه‌های فضایی و موشکی، دیپلمات‌های روسی ماه گذشته به دنبال از بین بردن خواسته‌ها مبنی بر تحریم موشک‌های بالستیک جدید علیه جمهوری اسلامی بودند

«بنیاد دفاع از دموکراسی» اندیشکدهای نومحافظه‌کار است که در «واشنگتن دی‌سی» قرار دارد و پس از حوادث 11 سپتامبر و با هدف توسعه مبارزه‌ای سلطه‌جویانه علیه تروریسم و کمک به دفاع از کشورهای دموکراتیک علیه تهدیدهای آشکار "رادیکالیسم اسلامی"، تاسیس شده است. این بنیاد ادعا میکند "یک بنیاد فراحزبی است که منحصرا به توسعه پلورالیسم، دفاع از ارزشهای دموکراتیک و مبارزه با ایدئولوژیهایی که دموکراسی را تهدید میکنند، میپردازد. این اندیشکده پیشتر خواهان تحریم نهادهای مختلف ایران از جمله بخش انرژی، بانک مرکزی و سوئیفت بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • ناشناس ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  احتمالا"امریکایی ها میخواهند با این جوسازی ها و مطرح کردن بحث موشکهای بالستیک تحریمهای لغو شده را مجدد برگردانند .
 • ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  ارتش و سپاه پاسداران خودشون زحمت کشیدن، پوتین دیگه چه کاره است.
 • ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  به نظرم از شهاب 4 به بالا رو باید جزو ماهواره بر ها حساب کنیم
 • محمد ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  فقط همی ر مو مدنم که امریکا هیچ غلطی نمتنه بکنه.
 • ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  من جا روسیه بودم ایرانو به بمب اتم مسلح میکردم
 • ناشناس ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  این یعنی کشتار جمعی و با اهداف اسلام و ایران متضاد هستش فکرشم نکن.
 • ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  ناشناس 1/19 شاعری نمیکنیم که..... داریم موشک میسازیم اونم بالستیک. میفهمی من چی میگم یا نه؟
 • ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  اینها حرفهاو تحلیلهای مفت و تبلغات ضدایرانی اینگونه پژوهشکده های احمق است والا روسها کمترین کمکی به ایران در این زمینه وبسیاری موارد حتی ساده تر هم نکرده اند....
 • ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  به نظرم آمریکا با وجود برخی از همپیمانان! نباید غصه ای داشته باشه، چون مثل فناوری هسته ای که کلا منهدم شد، در آینده فناوری موشک های بالستیک ما به صورت برد-برد کلا لغو میشه!!!
 • MAMAD ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  این اندیشکده ها نمیخوان به یک نظر نهایی برسن ؟ من که آخرش نفهمیدم کدوم کشور به پیشرفت برنامه های موشکی ایران کمک میکنه: روسیه، چین، کره شمالی یا هر سه گزینه، البته هند و پاکستان و افعانستان و جیبوتی و امثالهم فراموش نشن. ایرانیها این کاره نیستن که ...
 • ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
  0 0
  اینا میخان ابهت ایران کم بشه... و. الا کی به ایران کمک به درد بوخور. میکنه...!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس