سید یاسر موسوی با تاکید بر مبارزه با دشمن اصلی مسلمانان یعنی اسرائیل گفت: شهید رکن آبادی شخصیت بسیار دوست داشتنی داشت و معتقد بود برای ملتی که رهبرش این گونه شهید می شود باید خدمت صادقانه و بی منت کرد.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، سید یاسر موسوی فرزند شهید سید عباس موسوی با ذکر خاطراتی از دبیرکل حزب الله سابق لبنان بر لزوم وحدت شیعه و اهل تسنن تاکید کرد و گفت پدرم همواره تاکید می کرد باید نشانه اسلحه مان سمت دشمن واقعی همه مسلمانها یعنی اسرائیل باشد. سید یاسر که به زبان فارسی مسلط بود در ادامه به تبیین شخصیت شهید دکتر غضنفر رکن آبادی سفیر سابق ایران در لبنان پرداخت. سید یاسر، سفیر سابق ایران در لبنان را شخصیتی بسیار خوب و دوست داشتنی توصیف کرد و اشاره داشت شهید رکن آبادی در همان اوایل دوره ماموریت خود در لبنان بارها و بارها روی خدمت بی منت برای لبنانی ها تاکید می کرد. سید یاسر گفت شهید رکن آبادی معتقد بود باید برای ملتی که رهبرش در راه خداوند مجاهدت می کند و به مقام شهادت نائل می آید خدمت صادقانه و بی منت کرد. تفصیل گفتگوی تسنیم با فرزند دبیرکل سابق حزب الله لبنان را می‌خوانید.

رکن آبادی
 آقای موسوی، چندی پیش بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی در کشور جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و بازتا‌ب‌های مختلفی داشت. شما هم یکی از کسانی بودید که در این کنفرانس شرکت کردید. به نظر شما وحدت شیعه و سنی چه اهمیتی دارد و سیره شهید سید عباس موسوی دبیرکل سابق حزب الله لبنان در این باره چگونه بود؟

در حال حاضر وحدت شیعه و سنی دارای اهمیت فراوانی است. من برای این که اهمیت فراوان وحدت در جهان اسلام را توضیح بدهم به ذکر خاطره ای از دبیرکل سابق حزب الله لبنان شهید سید عباس موسوی اشاره می کنم. شهید مقاومت و دبیر کل سابق حزب الله لبنان شهید سید عباس موسوی در سال 1987 میلادی در جمع اهل تسنن و شیعه در منطقه صیدا که منطقه است که عمدتا اهل تسنن در آن زندگی می کنند سخنرانی بسیار مهمی دارند. این سخنرانی بعد از انجام عملیات موفق است که در این عملیات شاخه ای به نام فجر که شاخه ای از اهل تسنن است در کنار نیروهای مقاومت اسلامی حزب الله شرکت کردند و توانستند تلفات سنگینی را بر پیکره نیروهای اسرائیلی وارد سازند او در این سخنرانی تاکید کردند باید اسلحه و سلاح مسلمانان چه شیعه و چه اهل تسنن به سمت دشمن اصلی یعنی اسرائیل نشانه گرفته شود و دشمن اصلی اسرائیل است. در همین سخنرانی بود که وی از نیروهای رزمنده قوات الفجر خواست تا تانکی که از دشمن صهیونیستی به غنیمت گرفته بودند را در میدان شهر قرار دهند تا همه بتوانند از نزدیک اقتدار و وحدت شیعه و اهل سنت را ببینند. البته شهید سید عباس موسوی در آن سخنرانی حرف های بسیار زیبا و مهم دیگری نیز علیه اسرائیل بیان کردند.

 آیا شهید سید عباس موسوی در آن سخنرانی سخنان مهم دیگری نیز بیان کردند به خصوص در رابطه با نحوه رفتار با اسرائیل؟

بله، شهید سید عباس موسوی در آن سخنرانی، حرفهای بسیار مهم دیگری نیز ایراد کردند به عنوان نمونه او در رابطه با اسرائیل گفت: اگر اسرائیل را به حال خود رها کنید با فتنه انگیزی همه مسلمانان را نابود خواهد کرد. او معتقد بود: اگر جهاد نکنید اسرائیل چیزی برای ما باقی نخواهد گذاشت و همه در دام اسرائیل و فتنه او گرفتار خواهیم شد. این همان حرفی است که امروز واقعا به آن رسیده ایم و این دستورالعملی بسیار مهم و سرنوشت ساز برای امروز ماست. شهید سید عباس موسوی از ما می خواست همه نیرو و توانمان را برای دشمن اصلی که همان اسرائیل باشد صرف کنیم.

 به نظر شما گروه های تکفیری که امروزه در جهان اسلام فتنه انگیزی می کنند و مرتکب جنایات و فجایع وحشتناکی می شوند رابطه ای با رژیم صهیونیستی دارند یا خیر؟

با توجه به تجربیات فراوانی که در این مدت کسب کرده ایم ما یقین داریم که گروه های تکفیری ریشه در استکبار جهانی دارند و ریشه آنها را باید در اسرائیل پیدا کرد. تکفیری ها به طور مستقیم و غیر مستقیم اهداف استکبار جهانی را در ایجاد شکاف و تفرقه در جهان اسلام پیاده سازی می کنند و این همان مطلبی است که مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای بارها و بارها در سخنرانی ها بدان اشاره کرده اند. ایشان بارها تاکید کرده اند که از اهداف اسرائیل در منطقه ایجاد شکاف و تفرقه بین مسلمانان بوده است و تا حدود زیادی هم توانسته اند میان مسلمانان تفرقه و اختلاف ایجاد کنند. آنها حتی در بین اهل تسنن نیز اختلاف ایجاد کرده اند و آنها را فرقه فرقه کرده اند.

به نظر شما راه نجات و برون رفت از اختلاف و تفرقه بین مسلمانان چیست؟

مسلما اگر ما می خواهیم از تونل تاریک اختلاف و تفرقه نجات یابیم لازم است اسلحه مان به سمت دشمن حقیقی و اصلی نشانه بگیریم. دشمن اصلی و حقیقی امت اسلامی بلاشک اسرائیل و نیروها و رژیمهای وابسته به آن است.

شما از دوستان نزدیک شهید رکن آبادی هستید؟

بله شهید رکن آبادی شخصیت بسیار عالی و دوست داشتنی داشتند و ما با ایشان رابطه خانوادگی نیز داشتیم. وی در این مدتی که لبنان بود بارها مورد تهدید تکفیری ها قرار گرفت تکفیری ها برای ایجاد اختلاف و تفرقه بارها  و بارها سعی داشتند در عملیات انتحاری ایشان را به شهادت برسانند و در آخرین باری که به سفارت ایران در لبنان حمله شد وی از این حمله آسیبی ندید که همین امر باعث شد همه در لبنان خوشحال شوند زیرا که تکفیری ها نتوانسته بودند به خواسته و هدف خود برسند. شهید رکن آبادی واقعا شخصیت خیلی عالی و دوست داشتنی داشتند و خداوند ایشان را غریق رحمت خویش کند. او در دل ما قرار داشت و ما به ایشان خیلی نزدیک بودیم.

اولین دیدار شما با شهید رکن آبادی چگونه شکل گرفت و وی در اولین دیدار چه نکاتی را مطرح کرد؟

اولین دیدار بنده با شهید رکن آبادی سر مزار شهید سید عباس موسوی واقع در منطقه بقاع لبنان بود و ما به استقبال ایشان رفتیم. شهید رکن آبادی به ما گفت این ماموریت به بنده محول شده تا به عنوان سفیر ایران در لبنان در خدمت شما باشم. وی در آن جلسه از شخصیت سیدعباس موسوی به نیکی یاد کردند و گفتند باید قدر ملتی که رهبران آن این گونه به شهادت می رسند را دانست و باید برای این ملت خدمتگزاری صادقانه و بی منت کرد و ما هدفی جز خدمت به این مردم نداریم و شما نیز برای ما دعا کنید که در عمل موفق باشیم و امیدواریم به واسطه شهیدانی مثل سید عباس موسوی که از اولیای الهی بودند خدا ما را در این راه موفق و سربلند کند. بعد از این دیدار به خانه برگشتیم و صبحانه را با هم خوردیم و در خانه شهید رکن آبادی حرفهای خیلی قشنگی درباره شهید سیدعباس موسوی زدند.

به اولین دیدار خود با شهید غضنفر رکن آبادی اشاره کردید. لطفا درباره آخرین دیدار خود نیز صحبت کنید که در آخرین دیدار دکتر رکن آبادی چه نکاتی را مطرح کردند؟

آخرین باری که شهید رکن آبادی را دیدم در ایران و وزارت امور خارجه بود. دو سه ماه قبل از شهادت شهید رکن آبادی. در این دیدار مسائل مختلفی مطرح شد و یکی از اینها طرحی بود که انشاله در آینده اجرا خواهد شد و آن طرح در ارتباط با شهید سید عباس موسوی است و قرار بود شهید رکن آبادی در این طرح همکاری داشته باشند و ما را کمک کنند.

لطفا خاطره ای شنیدنی از دکتر رکن آبادی تعریف کنید.

خاطرات زیادی از شهید رکن آبادی دارم ولی الان فرصت کافی وجود ندارد مثلا سفارت ایران در لبنان باغی دارد به نام زیتون. وی مکرر از ما دعوت می کرد که همراه خانواده به آن جا برویم و مهمان وی باشیم. او بسیار دوست داشتنی بود. همه لبنانی هایی که با او کار می کردند عاشقش بودند.

حس و حال مردم لبنان وقتی خبر شهادت شهید رکن آبادی که در حادثه منا به رحمت ایزدی پیوست را شنیدند چگونه بود؟

لبنانی ها وقتی خبر شهادت شهید رکن آبادی را شنیدند بسیار ناراحت و متاثر شدند. بسیاری از این افراد، برای شهید رکن آبادی آینده بسیار درخشان و روشنی پیش بینی می کردند ولی متاسفانه این شخصیت دوست داشتنی در حادثه منا از میان ما رفتند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس