آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه خداوند فرشتگان را به برّ دعوت کرده و در حال حاضر به لطف الهی شرق و غرب در سیطره قرآن و اهل بیت(ع) قرار دارند بیان داشت: هر اختلافی به یک اتحاد بر می گردد، از اختلاف، کاری بر نمی آید و قطعاً این امر ضرر دارد.

 به گزارش مشرق، آیت الله جوادی آملی بعد از ظهر امروز در دیدار جمعی از طلاب و علمای اهل سنت استان گلستان که در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن هفته وحدت به اهمیت و لزوم حفظ اتحاد بین مسلمین اشاره کرد و گفت: باید تلاش کنیم در کنار هم و به صورت مسالمت آمیز و بدون هر گونه اختلافی زندگی کنیم.

وی افزود: تلاش دین در زندگی انسان ها این است که نظام ما را فرشته گونه کند، این همه فرشتگان در کنار هم قرار دارند و هر کدام به کاری مشغولند، ولی اختلافی بین آنها وجود ندارد و این قرآن هم به دست همین ها به ما رسیده است و خدا به وسیله فرشتگان وحی را به جامعه منتقل نموده است.

این مفسر قرآن کریم اظهار داشت: این قرآن دستور به کرامت و برّ می دهد و برّ تنها به معنای کار خوب نیست بلکه به معنای نیکی است.

وی با بیان اینکه خداوند فرشتگان را به برّ دعوت کرده و در حال حاضر به لطف الهی شرق و غرب در سیطره قرآن و اهل بیت(ع) قرار دارند بیان داشت: هر اختلافی به یک اتحاد بر می گردد، از اختلاف، کاری بر نمی آید و قطعاً این امر ضرر دارد.

آیت الله جوادی آملی گفت: اگر نزاع کنیم شکوه و جلالت از ما گرفته می شود چون  هر اختلافی به از بین رفتن نیرو و قدرت طرفین منجر می شود و این یک اصل است.

این مرجع تقلید افزود: ما اختلافی مقدس داریم و آن اختلاف علمی است، این اختلاف قبل از علم است که اختلاف خوبی است و هدف این است که حق مشخص شود.

وی ادامه داد: یک اختلاف بعد از علم است، و بعد از مشخص شدن حق ایجاد می شود، اگر اختلافی بین طرفین صورت گیرد مذموم است.

اختلاف عامل سرگردانی است

وی با بیان اینکه یک اختلاف هم در قرآن بیان شده که اگر صورت گیرد درمان ناپذیر است افزود: گاهی اختلاف در فکر و عقیده می باشد، قرآن کریم می فرماید چون یهودیان و مسیحیان ایمان نیاوردند بین آنها اختلاف قرار دادیم  وآنها سرگردان شدند.

آیت الله جوادی آملی گفت: اگر خدا مملکتی را گرفتار اختلاف کند،راه درمان ندارد اگر کسی به بیراهه رود مشمول قهر الهی می شود و قطعا چنین اختلافی که در بین مسیحیان و یهودیان اتفاق افتاده قابل درمان و علاج نیست.

این مفسر قرآن کریم اظهار داشت: به ما دستور داده اند وقتی دو مومن به یکدیگر رسیدند اولین کاری که می کنند این است که به همدیگر دست بدهند چرا که این دست دادن باعث می شود هر مشکلی بین طرفین باشد برطرف شود.

وی گفت: این بیان نورانی از امام رضا(ع) است که فرموده« شما مسلمانید یکدیگر را ترک و رها نکنید و به زیارت همدیگر بروید چون وقتی کنار هم هستید سخنان ما اهل بیت(ع) را بیان می کنید، این سخنان نورانیت، محبت و عاطفه بین شما ایجاد می کند و در نهایت قلب های شما به یکدیگر متحد می شود».

این مرجع تقلید افزود: امام رضا(ع) فرموده این احادیث ما ملات نرم است و ملات نرم بین دو سنگ قرار می گیرد وگرنه  در حالت عادی سنگ روی سنگ بند نمی شود،این ملات است که بین دو سنگ ارتباط ایجاد کرده است.

آیت الله جوادی آملی خاطر نشان ساخت: شما بسیجیان بنیان مرصوص هستید که با ملات نرم حاصل می شود.  ایشان در توصیه به برادران اهل سنت و شیعه حاضر در جلسه گفتند: شما دو مذهب برادر همدیگر هستید و بکوشید برادرانه باهمدیگر زندگی کنید؛ قرآن و کلام اهل بیت(ع) ملات نرم است و این قرآن مانند باران نیست که به زمین انداخته باشند بلکه قرآن به زمین آویخته شده است.

این مفسر قرآن بیان داشت: قرآن آویخته به زمین شد تا همه به این قرآن تمسک کنند و حداقل فایده این اتصال این است که انسان راه را گم نکند و در چاه نیفتد.

وی گفت: هدف از «حبل المتین» این است که شما به مقصد برسید و حداکثر آن رسیدن به سعادت است.

آیت الله جوادی آملی افزود: ما یک نیل، صعود و اعتصام داریم تلاش کنید به چاه نیفتید به نیل برسید تا از نیل به مقصد برسید و از مقصد به مقصود برسید بنابراین خدا نعمت در باطن و ظاهر را برای ما انسان ها نازل کرده و اگر به ما گفنتد وحدت  و ولادت اهل بیت(ع)، برکت است حداکثر فوز از آنها این است که  اتصال به قرآن و عترت به وسیله آنها میسر می شود، پس از آن جدا نشوید تا گرفتار نشوید.

آیت الله جوادی آملی گفت: قرآن همه موجودات را دعوت به وحدت کرده؛ فرشتگان را هم دعوت به محبت و وحدت کرده، این دعوت به وحدت برای این است که دیگران در ما طمع نورزند.

این مرجع تقلید در پایان اشاره کرد:  شما بسیجیان و علما دارای تفکر هستید و باید با این تفکر خود وحدت را حفظ کنید تا بیگانگان  بر شما طمع نورزند و این طمع نورزیدن، بدون تمسک به وحدت داخلی و اعتصام به حبل الله و اهل بیت(ع) میسر نخواهد شد بنابراین قدر قرآن و اهل بیت(ع) را بدانید و برای حفظ وحدت تلاش کنید.

منبع: حوزه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس