فرانسه روز سه‌شنبه اعلام کرد مراقب رعایت‌کردن محدودیت‌ها در مورد موشک‌های بالستیک ایران است و این موضوع را به‌دقت پیگیری خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند ایران به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع ممنوعیت آزمایش‌های این موشک‌ها عمل می‌کند.

به گزارش مشرق، وزارت خارجه فرانسه اظهار کرد: مراقب رعایت‌کردن محدودیت‌ها در مورد موشک‌های بالستیک ایران هستیم.

وزارت خارجه فرانسه این موضوع را پس از آن اعلام کرد که مقامات آمریکایی از اقدام تهران در انجام یک آزمایش موشکی جدید در ماه نوامبر خبر دادند.

دو مقام ارشد آمریکایی روز دوشنبه در این باره اعلام کردند ایران در تاریخ بیست و یکم ماه نوامبر، یک موشک بالستیک میان‌برد جدید را آزمایش کرد که این اقدام، ناقض دو مورد از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است. این، دومین مورد آزمایش موشکی ایران از ماه اکتبر تا کنون شمرده می‌شود.

دیدگاه فرانسه در خصوص این اقدامات ایران اهمیت زیادی دارد زیرا این کشور یکی از پنج کشور قدرتمند جهان و از اعضای دائم و دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل است.

«رومن نادال» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در این باره در پاسخ به پرسش یک خبرنگار گفت: «فرانسه بسیار مراقب خواهد بود که ایران، به تعهدات بین المللی خود همسو با قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل کند».

وی موضوع آزمایش موشکی ایران را مورد تأیید قرار نداد. مقامات فرانسوی نیز از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کردند.

بر اساس قطعنامه 2010 شورای امنیت سازمان ملل متحد، هرگونه آزمایش موشک بالستیک توسط ایران ممنوع است. این قطعنامه تا زمانی که موافقتنامه میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان با موضوع محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور به اجرا گذاشته شود، معتبر خواهد بود.

بر اساس این موافقتنامه که در تاریخ چهاردهم ژوئیه به امضای طرفین رسید، بخش عمده تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به‌ازای محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور لغو خواهد شد. لغو تحریم‌ها قرار است از ابتدای سال 2016 آغاز شود.

بر اساس قطعنامه‌ای که در تاریخ بیستم ژوئیه به امضا رسید و تأیید کننده این موافقتنامه بود،‌ هنوز هم از ایران درخواست می‌شود تا از فعالیت در زمینه موشک‌های بالستیک به‌مدت حداکثر هشت سال خودداری کند. طراحی این موشک‌ها می‌تواند به‌گونه‌ای باشد که تسلیحات هسته‌ای را حمل کند.

آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در ماه اکتبر گذشته از کمیته تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کردند در خصوص آزمایش موشکی تهران که در این ماه انجام شد اقدام کند. آنها چنین اقدامی از سوی تهران را نقض تحریم‌های سازمان ملل متحد خواندند.

این در حالی است که این کمیته تا کنون هیچ اقدامی انجام نداده است.

نادال در آن زمان گفت آزمایش موشکی ماه اکتبر ایران، «پیامی نگران کننده» را به جامعه بین المللی مخابره کرد.

پاریس میان شش کشور قدرتمند مذاکره کننده با ایران درباره توافق هسته‌ای این کشور، یکی از سخت‌ترین مواضع را اتخاذ کرد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۹
  0 0
  زیاد خودتو اذیت نکن چون نمیتونی هیچ غلطی کنی فرانسه جنایتکار داعش پرور
 • ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۰
  0 0
  دوغتـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــو بنـــــــــــــــــــــــــوش !!!
 • ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۰
  0 0
  عربستان اهمین امروز یه موشک بالستیک با برد 2750 کیلومتر تست کرد گوساله های فرانسوی شما که خودتون بمب اتم دارید و دوستان منطقه ای شما مثل اسراییل پاکستان و عربستان موشک قاره پیما بهتره خفه شید...
 • یاور ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۲
  0 0
  تو مراقب پایتختت باش،