اید به جامعه هشدار دهیم تا به هر چیزی که در غالب کتاب خاطره چاپ شد اعتماد نکنند زیرا تحرکاتی وجود دارد که در تلاشند با تاریخ سازی چهره حکومت پهلوی را موجه جلوه دهند.

به گزارش گروه تاریخ مشرق؛ مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی با اشاره به تفاوت میان تاریخ شفاهی و خاطره، ‌بر لزوم آسیب شناسی در این حوزه برای مبارزه با تاریخ سازی و ارائه خوراک فکری درست به مردم برای انتقال پیام انقلاب تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، حجت الاسلام سعید فخرزاده با بیان این نکته افزود:‌ خاطره روایتی از گذشته است که در آن احتمال صدق و کذب می رود و نیاز به تحقیق و راستی آزمایی دارد. وی یکی از اهداف برگزاری دهمین نشست تاریخ شفاهی را بررسی کارهای انجام گرفته در حوزه های گوناگون تاریخ شفاهی انقلاب دانست و خاطرنشان کرد: با بررسی کارهای انجام شده و آثار منتشر شده در این حوزه باید دید آیا بیشتر تأکید بر خاطرات شفاهی است یا سبک تاریخ نگاری؟ چقدر این خاطرات اعتمادآور است و چه منابع تحقیقاتی در کارها وجود دارد. بر این اساس می توان مسیر را برای اقدامات بعدی پیش بینی کرد.

فخرزاده تصریح کرد: ‌ما باید به جامعه هشدار دهیم تا به هر چیزی که در غالب کتاب خاطره چاپ شد اعتماد نکنند زیرا تحرکاتی وجود دارد که در تلاشند با تاریخ سازی چهره حکومت پهلوی را موجه جلوه دهند. این تحرکات درباره حوادث بعد از انقلاب نیز به گونه ای دیگر ملاحظه می شوند . به باور وی  باید این صدق و کذبها برای مردم مشخص شود و قطعاً برگزاری چنین نشستهایی می تواند به جامعه مخاطب اطلاعات بدهد و آنها را برای تشخیص این صدق و کذبها یاری کند.

گفتنی است دهمین نشست تخصصی تاریخ شفاهی به همت مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران با همکاری انجمن تاریخ شفاهی ایران و با عنوان «تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی (۵۷-۱۳۴۲)» دی ماه برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 4
  • ali ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
    0 0
    اعدام اختلاس گران. و کوتاه کردن دست غارتگران بیت المال و تصحیح سیستم نظام بانکی و تشکیل احزاب باعث میشه که کسانی که که میخواهند حکومت پهلوی رو موجه جلوه بدهند خلا سلاح بشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس