مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کتاب شناسی
در فیلم سیانور شخصیتی به نام «وحید افراخته» که حامد کمیلی نقش او را ایفا می‌کند، برای بسیاری از سیاسون پیش از انقلاب اسلامی نامی آشناست. او همانی است که بسیاری از مبارزین را تحویل ساواک داده بود.
کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا زمانی کشته شد که پوتین قصد عزیمت برای تماشای یکی از نمایش‌های گریبایدوف را داشت، ادیب جوانی که 187 سال پیش در مأموریت به تهران کشته شد.
وقتی یک «کمونیست» پیش نماز می‌شود/ گریه‌های دعایی برای سازمان مجاهدین خلق
منصوری در گفتگو با مشرق؛
من اعتقادم این است که از سال 44 تا سال 50 اینها به تدریج به التقاط اسلام و مارکسیسم می‌رسند و نظریه‌شان را کامل می‌کنند که باید ما با مارکسیسم وحدت استراتژیک پیدا بکنیم.
چرا چرچیل در ایران منفور نیست/ پشت پرده تاریخ نویسی انگلیسی‌ها برای ملت ایران
یعقوب توکلی در گفتگو با مشرق؛
انگلیسی‌ها برای دوره‌ی تاریخی ایران، کتاب تاریخی نوشتند. حتی برای دوره رضاشاه هم تاریخ نوشتند. همین افسانه‌ آلمان‌گرایی رضاشاه و گرایش او به آلمان. من این سوال را از خیلی‌ها پرسیدم و کسی جواب به من نداده است.
چه کسی بر پیکر طیب نماز خواند/ ماجرای «حُر» شدن گنده لات تهران
نظیفی در گفتگو با مشرق؛‌
یک روز حاج میرزا عبدالعلی تهرانی(پدر مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی) از شاگردان شیخ عبدالکریم حائری یزدی بر سر قبر طیب می‌رود و همانجا گفته بود او کسی بود که طیب از مادر زاده شد و طیب از دنیا رفت.
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران+ عکس
برگی از تاریخ انقلاب اسلامی؛
دولت موقت، از طریق آقای امیرانتظام سعی در حفظ ساختار ساواک داشت. ارتباط این تشکیلات با سفارت آمریکا و حتی رسمیت دادن به آن از طریق کمیته مستقر در داخل سفارت مقوله بسیار نگران کننده‌ای به حساب می‌آمد.
از نوشتن نامه به امام (ره) برای حل مسئله رابطه با آمریکا تا ناامیدی رئیس دولت اصلاحات از سازش
بررسی عملکرد روسای جمهور ایران و آمریکا؛
رویای تغییر حکومت ایران با ذهن دولتمردان آمریکا عجین است و آنها گاه در میانه‌ی جدی‌ترین تعامل‎ها با ایران نشانه‌ای از تعبیر این رویا ببینند، به آن دل می‌بندند و مسیرشان را تغییر می‌دهند.
«عباس» دانشجوی واقعی پیرو خط امام بود/ قرار گذاشته بودیم که با هم شهید بشویم
خانم جهانگیری در گفتگو با مشرق؛
او از ابتدای آشنایی به من گفته بود که کسی نیست که در خانه بنشیند و عافیت طلب باشد. این صحبت برای آن موقعی است که درگیر قضایای لانه جاسوسی بود .
آیت‌الله خامنه‌ای روز تسخیر لانه جاسوسی کجا بود +عکس
روایتی از تاریخ انقلاب اسلامی؛
طرح اولیه این بود که ابتدا جمعی از دانشجویان داخل سفارت آمریکا شوند و کارکنان سفارت را به گروگان بگیرند و حدود 48 تا 72 ساعت در آنجا بمانند و بعد از آنکه صدای اعتراضشان به همه جا رسید گروگان‌ها را آزاد و سفارت را ترک کنند.
پایه‌گذار «هسته‌های مقاومت» در ارتش چه کسی بود/ مردی که فرماندهان جوان ارتش جمهوری اسلامی را تربیت کرد
امیر سرتیپ رحیمی در گفتگو با مشرق؛
آقای نامجو می‌خواست در دانشکده افسری، فیضیه‌ای به لحاظ سلامت نفس درست کنند که آینده ارتش جمهور اسلامی را تضمین کنند. کما اینکه اکثر فرماندهان که در حال حاضر در راس ارتش قرار دارند، همان‌هایی هستند که در دانشکده افسری تربیت شده‌اند.
رضاخان پول‌هایش را در کدام کشور سرمایه گذاری کرده بود/ چرا انگلستان از خلع تاج و تخت رضاخان سود می‌برد
موسی حقانی در گفتگو با مشرق؛
روی کار آمدن رضاخان توسط انگلیسی‌ها و رفتن او هم به اراده بیگانه صورت گرفت.
کلوپ‌هایی که کارشان جمع آوری اطلاعات برای آمریکا بود
مجدآبادی در گفتگو با مشرق؛
اعضای روتاری از فراماسونرهای تحصیل کرده که بیشتر در خارج ایران هم حضور داشتند شکل می‌گرفت اما فردی مانند عباس مسعودی که سواد آنچنانی نداشت در این کلوپ پذیرفته می‌شود؛ چون ویژگی‌های دیگری دارد که به در آنها می‌‎خورد.
مردی که غرور انگلیسی‌ها را شکست/ وقتی یک آلمانی تحت تاثیر مبارزین جنوب ایران قرار می‌گیرد
مشایخی در گفتگو با مشرق؛
زمانی که انگلیسی‌ها در جنگ جهانی اول زمانی که بوشهر را اشغال می‌کنند، پرچمی را به بالا برده و تمبری منتشر کرده‌اند که روی آن به زبان انگلیسی نوشته شده: بوشهر در اشغال انگلستان.
آمریکا چگونه با«سمن»‌ها بافت جامعه ایرانی را تغییر داد +عکس
بررسی نفوذ فرهنگی آمریکا در ایران؛
مجریان دیپلماسی آمریکا خود را ایفاگر نقش درجه اول در سقوط حکومت دکتر مصدق، و پیروزی کودتای 28 مرداد می‎دانستند، به همین دلیل نیز یکه‌تازی در صحنه فرهنگ و سیاست ایران را خالی از اغیار می‌خواستند.
چرا سفارت‌ آمریكا تسخیر شد؟
شكی‌ نیست‌ كه‌ تسخیر سفارت‌، حركتی‌ خودجوش‌، مردمی‌ و غیر دولتی‌ بود كه‌عده‌ای‌ از دانشجویان‌ مسلمان‌ دانشگاه‌ها انجام‌ دادند. آنان‌ بعدها برای‌ اثبات‌ استقلال‌خود از گروه‌های‌ سیاسی‌ و پیروی‌ بی‌چون‌ و چرا از امام‌، عنوان‌ «دانشجویان‌ مسلمان‌پیرو خط‌ امام‌» را برای‌ خود برگزیدند.
سازمان نظامی پهلوی دوم زیر چتر آمریکا
حضور امریکا در روند سیاستگذاری نظامی شاه آنقدر نهادینه شده بود ک حتی کارتر دمکرات با شعارهای لیبرالی نیز نتوانست خللی در خریدهای نظامی ایران ایجاد نماید و شاه توانست از طریق دوستان امریکایی خود نظیر کسینجر، جرالد فورد، دیوید راکفلر و... کارتر را بر ضرورت استمرار پمپاژ اسلحه به ایران متقاعد نماید.
سیر تاریخی عزاداری محرم در ایران از آل بویه تا امروز
ماتم سالار شهید میراث معنوی شیعیان؛
در سرزمین های اسلامی و به خصوص ایران اولین باری که عزاداری برای امام سوم شیعیان مرسوم شد در سالگشت حادثه عاشورا در زمان حکومت خاندان آل بویه بود.
معرفان کشمیری در نخست‌وزیری باید جوابگو باشند/ نفوذهای اول انقلاب به دلیل خلأ سیستم اطلاعاتی منسجم بود
سرهنگ کتیبه از بازماندگان انفجار 8 شهریور؛
بعد از انفجار، من اولین نفری بودم که توانستم خودم را به راهرو برسانم. پشت سرم هم سرهنگ وحیدی خارج شد. خودمان را به ماشین رساندیم و از راننده که وحشت کرده بود خواستم سریعاً ما را به بیمارستان ببرد.
چرا ارتش رضاشاه در برابر هجوم متفقین تنها چند ساعت دوام آورد
مظفر شاهدی در گفتگو با مشرق؛
در سالهای پایانی سلطنت رضاشاه و در آستانه حمله متفقین به ایران، سخن از آن بود که رقم نهایی ارتش ایران به حدود یکصدهزار نفر رسیده است و نیروهای سه گانه با سلاح‌های نظامی مناسبی تجهیز شده‌اند.
ماجرای مثله شدن پاسدارها در پاوه/ امام چگونه از جریان پاوه مطلع شدند
میررضایی در گفتگو با مشرق؛
از بالای پشت بام ساختمان سپاه با دوربین بیمارستان را می‌دیدیم که کومله‌ها خدمه زن بیمارستان را روی کولشان انداختند و با خود بردند.
آیا مصدق به تنهایی در ملی‌شدن صنعت نفت نقش داشت/ واکاوی فعالیت نیروهای مذهبی در جریان ملی‌شدن نفت
قاسم تبریزی در گفتگو با مشرق؛
اولین دلیل مبارزه نیروهای مذهبی رفع سلطه اجنبی بر جامعه اسلامی است. چون طبق فرامین قرآن و احکام دینی اجنبی حق تسلط بر مسلمین و جامعه اسلامی را ندارد. یا به تعبیر روشن‌تر تسلط اجنبی بر جامعه اسلامی حرام است.
«رمان‌»‌هایی که آیت الله خامنه‌ای آنها را خوانده است +عکس
مروری بر کتابخوانی رهبر انقلاب؛
آیت‌الله خامنه‌ای بارها گفته‌ است: «من در مقوله‌های سینمایی و هنرهای تجسمی و تصویری و امثال اینها ورود ندارم. یعنی یک مستمع عامی هستم اما در مورد شعر و رمان نه، آدم عامی نیستم. از این آثاری که وجود دارد، زیاد خوانده‌ام.»
وقتی آیت الله خامنه‌ای در نیویورک «دولت آمریکا» را تهدید کرد
مروری بر جنگ نفتکش‌ها؛
حضور رئیس جمهور وقت در سازمان ملل تحت الشعاع حادثه‌ی خلیج فارس قرار گرفت. آمريكا در روز دوشنبه 30 شهریور 66 ساعت 22/40 با دو فروند بالگرد، كشتي «ايران اجر» را به اتهام كاشتن مين در خليج فارس، مورد حمله قرار داد.
دختران هاشمی رفسنجانی از افشای کدام واقعیت تاریخی واهمه دارند +تصاویر و سند
تبیینی بر نقش نفوذ در شخصیت حسن لاهوتی؛
تقریباً تمام مطلعین متفق القولند که وحید لاهوتی (که عضو سازمان منافقین بود) عامل اصلی القائات سازمان بر ذهن شیخ حسن لاهوتی بوده است، حتی دیگر اعضا یا هواداران منافقین هم که شیخ حسن لاهوتی را دوره کرده و ذهن او را جهت می‌دادند، از کانال همان پسرش وارد می‌شدند.
فرمانده کشتار حجاج ایرانی در عربستان چه کسی بود +عکس
به یاد جمعه خونین مکه؛
به فرمانده کماندوهای ویژه آلمان غربی برای مدت دو سال مرخصی داده شد تا در عربستان سعودی یک واحد مخصوص، مطابق الگوی نیروهای ضدترور آلمان ایجاد نماید.
رضاشاه چگونه بدون جنگ «چوب حراج» به خاک ایران زد
دکتر بهمنی در گفتگو با مشرق؛
رضاخان در مقابل خارجی‌ها سر تسلیم فرود می‌آورد. بر خلاف آن تصویری که از او ترسیم شده که به عنوان یک قهرمان ملی، چکمه به پایش است و می‌خواهد از کشور دفاع کند. ما جاهایی می‌بینیم که کاملا در مقابل خارجی‌ها تمکین می‌کند.
رضاخان فهم منسجمي از مسائل ملی نداشت/ آیا رضاخان واقعا به «باستان‌گرایی» اعتقاد داشت
دكتر طرفداري در گفتگو با مشرق؛
مطمئنا شخص رضاخان اطلاع و درك كاملي از این گونه جریان هاي فكري نداشته و نسبت به اجزاي فرهنگ و تمدن و تاريخ ايران فرد چندان مطلعي نبوده است.
آیت الله خامنه‌ای به فرماندهان نظامی درباره قطعنامه 598 چه گفت؟
ناگفته‌های سردار فلکی در گفتگو با مشرق:
در آن جلسه‌ای که آیت الله خامنه‌ای به لشگر ما آمدند افرادی به عنوان فرمانده حضور داشتند که چهار سال قبل از پذیرش قطعنامه، جام زهر را دیده بودند و در هیچ لشگری چنین اتفاقی نیفتاده بود.
واکنش آیت‌الله خامنه‌ای به حمله مجدد عراق پس از پذیرش قطعنامه 598
واکاوی اتفاقات قطعنامه؛
ایرانی‌ها با شکست منافقین و حضور گسترده‌ی مردم در جبهه آنقدر روحیه گرفته بودند که برخی فرماندهان و مسئولان کشور در جواب گلوله‌های عراقی به فکر ضربه زدن به عراق افتادند.
از محله «عودلاجان» تهران چه می‌دانید؟ +تصاویر
محله عودلاجان سابقه تاریخی کهنی دارد. در واقع این قدمت به ابتدای تاریخ تهران بازمی‌گردد؛ از زمانی که تهران یک قریه کوچک بیشتر نبوده، محله عودلاجان نیز وجود داشته و لهجه ساکنان آن نیز به روستانشینان شمیران شبیه بوده است.
چه کسانی برای پذیرش قطعنامه به امام فشار آوردند/ نهضت آزادی خواسته یا ناخواسته ستون پنجم دشمن شده بود
روایت صادق خرازی از قطعنامه 598؛
حضور در صحنه دیپلماتیک اصراری بود که رهبری داشتند که تا من به خانواده دیپلماتیک کشور بپیوندم. با خودم عهد کرده بودم تا زمانی که جنگ ادامه دارد نه دنبال درسم بروم و نه دنبال پست و مقامی باشم.
آیا پس گرفتن سرزمین‌های از دست رفته در ترکمنچای ممکن است؟
در مورد بازپس گیری سرزمین های واگذار شده در قرارداد گلستان و ترکمنچای این مسئله مهم مطرح است که هنگامی که این سرزمین ها هنوز استقلال نداشتند و دولت-ملت نبودند عهدنامه ها بر جاماندند.
ابهامات فرار رجوی و بنی‌صدر از زیر دست نیروهای امنیتی
به مناسبت سالروز فرار بنی‌صدر و رجوی از کشور؛
ماجرای فرار ابوالحسن بنی‌صدر و مسعود رجوی دارای نقاط ابهام و روشن نشده‌ای هست که نشان از حضور نفوذی‌ها در سیستم امنیتی آن زمان دارد.
مارگارت تاچر پناهندگی محمدرضا پهلوی را نپذیرفت
آرشیو ملی بریتانیا اخیرا مدارکی منتشر کرده که مارگارت تاچر نخست‌وزیر وقت بریتانیا به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی درخواست پناهندگی شاه مخلوع را رد کرده است.
موازنه وحشت
روابط پهلوی دوم و عراق در زمان عبدالکریم قاسم؛
رفتار غیردیپلماتیک ایران در ابراز تاسف از قتل ملک فیصل دوم، پادشاه مخلوع عراق و پناه‌دادن به اعضای خانواده وی، اعلان هشت روز عزای عمومی، چاپ عکس مقتولان رژیم سابق در مطبوعات ایران و تاخیر در شناسایی حکومت عراق، به فضای تنش آمیز حاکم بر روابط دو کشور دامن می زد.
نقش روحانیت در قیام مسجد گوهرشاد + سند
حسینیان مطرح کرد؛
شهربانی‌ مشهد طی گزارشی درباره نقش روحانیت در قیام مسجد گوهرشاد می‌نویسد: «علت‌ طغیان‌ و سبب‌ اصلی‌، حركت‌ آقای‌حاجی‌ حسین‌ قمی‌ بوده‌، به‌ علت‌ اینكه‌ مردم‌ به‌ وی‌ معتقد می‌باشند. سرمنشأ فساد هم‌ شیخ‌ بهلول‌، نواب‌ احتشام‌ و این‌ اشخاص‌ می‌باشند.»
اعتراف نیویورک تایمز در مورد ساواک
این مقاله می‌افزاید:«ساواک که توسط سازمان سیا در سال 1957 تشکیل گردید، افراد خود را تحت برنامه‌های گوناگون در امریکا آموزش داده و این وضع تا اواخر دهه ی 1960 ادامه داشته است.
اختلافات مهاجرین و متحصنین در چه بود؟
از مهاجرت کبری تا تحصن در سفارت بریتانیا
اگر بخواهیم چند رویداد مهمی که منجر به پیروزی انقلاب مشروطه و پایان بخشیدن به استبداد قاجار شد را ذکر کنیم، بدون تردید مهاجرت علما و تجار به قم در کنار تحصن تجار و دانشجویان و روشنفکران در سفارت انگلیس دو عامل از آنها به شمار خواهد رفت.
استعمار پیر چگونه به مقابله با امپریالیسم روبل پرداخت؟
روسیه و انگلیس بر سر یک سیاست در ارتباط با ایران توافق داشتند و آن، استقلال ظاهری و نسبی ایران بود. در حالی که مشروطه‌خواهان حامی استقلال واقعی ایران بودند.
۱
آخرین عناوین