مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کتاب شناسی
موازنه وحشت
روابط پهلوی دوم و عراق در زمان عبدالکریم قاسم؛
رفتار غیردیپلماتیک ایران در ابراز تاسف از قتل ملک فیصل دوم، پادشاه مخلوع عراق و پناه‌دادن به اعضای خانواده وی، اعلان هشت روز عزای عمومی، چاپ عکس مقتولان رژیم سابق در مطبوعات ایران و تاخیر در شناسایی حکومت عراق، به فضای تنش آمیز حاکم بر روابط دو کشور دامن می زد.
شهربانی‌ مشهد طی گزارشی درباره نقش روحانیت در قیام مسجد گوهرشاد می‌نویسد: «علت‌ طغیان‌ و سبب‌ اصلی‌، حركت‌ آقای‌حاجی‌ حسین‌ قمی‌ بوده‌، به‌ علت‌ اینكه‌ مردم‌ به‌ وی‌ معتقد می‌باشند. سرمنشأ فساد هم‌ شیخ‌ بهلول‌، نواب‌ احتشام‌ و این‌ اشخاص‌ می‌باشند.»
اعتراف نیویورک تایمز در مورد ساواک
این مقاله می‌افزاید:«ساواک که توسط سازمان سیا در سال 1957 تشکیل گردید، افراد خود را تحت برنامه‌های گوناگون در امریکا آموزش داده و این وضع تا اواخر دهه ی 1960 ادامه داشته است.
اختلافات مهاجرین و متحصنین در چه بود؟
از مهاجرت کبری تا تحصن در سفارت بریتانیا
اگر بخواهیم چند رویداد مهمی که منجر به پیروزی انقلاب مشروطه و پایان بخشیدن به استبداد قاجار شد را ذکر کنیم، بدون تردید مهاجرت علما و تجار به قم در کنار تحصن تجار و دانشجویان و روشنفکران در سفارت انگلیس دو عامل از آنها به شمار خواهد رفت.
استعمار پیر چگونه به مقابله با امپریالیسم روبل پرداخت؟
روسیه و انگلیس بر سر یک سیاست در ارتباط با ایران توافق داشتند و آن، استقلال ظاهری و نسبی ایران بود. در حالی که مشروطه‌خواهان حامی استقلال واقعی ایران بودند.
توضیح مشرق درباره گفتگوی منتشر شده از صادق خرازی
موضع‌گیری عجولانه و همراه با توهم رسانه‌های منتسب به صادق خرازی، نشان می‌دهد تیم رسانه‌ای ایشان، بدون هیچ اطلاعی و بدون هماهنگی با دیپلمات اصلاح‌طلب، رفتاری از خود بروز داده است که تنها اعتبار و استقلال صادق خرازی را زیر سؤال می‌برد.
نتایج كشف حجاب؛ «اسارت» جایگزین «آزادی»
مخالفان حجاب تلاش كرده‌اند تا با طرح این موضوع كه حجاب مخل آزادی زنان است بی‌حجابی را رواج دهند، در صورتی كه با مطالعه تاریخ می‌توان دریافت كه سیاست كشف حجاب رضاخان میرپنج، نه تنها آزادی را برای زنان به ارمغان نیاورد بلكه زنان را از فعالیت‌های اجتماعی و حضور در جامعه محروم و پایه‌های رژیم "دیكتاتوری" رضاخان را تقویت كرد.
نقش بهلول در قیام مسجد گوهرشاد چه بود؟
در مشهد یکی از علمایی که در راس جریان اعتراضی قرارداشت، آیت‌الله شیخ واعظ قمی بود که در ابتدا با اجباری کردن سیاست کلاه شاپو قصد ارسال تگلرافی به رضاخان و منصرف کردن او را داشته اما بعد از صحبتهایی که اسدی، نایب تولیت آستان قدس با او می‌کند، متوجه می‌شود که ارسال تلگراف به شاه بی‌فایده بود.
بررسی نقش نهضت آزادی در فتنه 18 تیر 78
در جلسه‌ای در حضور مقام معظم رهبری نیز گفتم كه آقا، بنده اعتقاد دارم نهضت آزادی و این نیروها در پشت پرده این جریان هستند و اگر ما بخواهیم این آشوب و شورش را بخوابانیم به نظر من باید سران اینها را دستگیر كرده، عده‌ای كه در صحنه آشوب كردند را هم به سرعت محاكمه كنیم.
لایه‌های پیدا و پنهان جنگ 6 روزه اعراب و اسرائیل
بنیانگذاران و بانیان اصلی تشکیل حکومت صهیونیستی، یهودیان سراسر دنیا را به انحای مختلف تشویق می‌کردند به سرزمین فلسطین مهاجرت کنند و در نتیجه زمین‌های فلسطینیان را یا خریدند یا به زور تصاحب کردند و سرانجام در سال 1948 میلادی با مساعدت بی‌شائبه بریتانیا و آمریکا اعلام موجودیت کردند.
آیا ایران در جنگ ویتنام مشارکت داشت؟
نگاهی به روابط ایران و آمریکا در دیگر کشورها؛
پرداختن به حضور حکومت پهلوی در جنگ ویتنام را باید در چارچوب جنگ سرد بررسی کرد. از این رو ایران به عنوان متحد غرب نمی‌توانست در این جنگ موضعی خلاف غرب اتخاذ کند.
روایت «احمد متوسلیان» از سرنوشتش/ چه کسی حاج احمد را به سوریه اعزام کرد
سردار برقی در گفتگو با مشرق؛
وقتی حاج احمد و همراهانش رفتند و دیگر خبری از آنها نشد؛ حاج همت خیلی نگران شده بود. یاد اتفاقی که مدتی پیش در منزل حاج‌احمد رخ داده بود، افتادم. با خودم گفتم نکند حرفهای آن شب حاج احمد واقعیت داشته باشد؛ برود و دیگر برنگردد.
آخرین خواسته امام خمینی از احمد متوسلیان چه بود
سردار برقی در گفتگو با مشرق؛
حاج احمد گفت: وقتی خدمت امام رسیدم، همین که آمدم خدمت امام بشینم، از حضرت امام اجازه گرفتم و گفتم: آقا ببخشید من پایم ترکش خورده و خم نمی‌شود. شرمنده‌ام باید پایم را دراز کنم.
روایت آقای نخست وزیر از وضعیت اقتصادی ایران در رژیم پهلوی
امینی پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر طی سخنرانی در روز یكشنبه 17اردیبهشت 1340 كه از رادیو ایران پخش شد به بیان مطالبی درمورد بحران اقتصادی ، مبارزه با فساد و جلوگیری از هرج و مرج در كشور پرداخت كه وضعیت بحرانی اقتصاد ایران را در رژیم پهلوی نشان می‌دهد.
بازنگری جنایتی که آمریکا در خلیج فارس انجام داد
حمله آمريكا به هواپيماى مسافرى در حريم هوايى ايران و در مسير هوايى بين المللى مشخص و اعلام شد كه نقض قاعده حقوقى عدم توسل به زور و همچنين نقض آشكار تماميت ارضى يك دولت عضو سازمان ملل مى باشد.
دوست 30 ساله امام که توسط منافقین به شهادت رسید+عکس
آیت الله صدوقی مبارزه را از دوران رضاخان آغاز کرد؛ عصری که شاه عزم خود را برای نابودی حوزه علمیه قم جزم کرده بود. با ورود امام خمینی(ره) به صحنه، مبارزات شهید صدوقی هم شدت بیشتری یافت. او از فدائیان اسلام، مسلمانان لبنان و امام موسی صدر حمایت می‏‌کرد.
وقتی رئيس «سيا»، سفير آمريكا در تهران بود+عکس
در دوران اقامت هلمز در تهران، رسيدگي سناي امريكا به پرونده جنجالي واترگيت و اعمال غيرقانوني سيا ادامه يافت و هلمز طي اين دوران 4 ساله 16 بار به واشنگتن سفر كرد و بيش از 30 بار و متجاوز از 100 ساعت در كميسيون چرچ بازجويي شد.
مهمترین دغدغه بین‌المللی امام خمینی چه بود؟
به مناسبت تحریم ارتباط با رژیم صهیونیستی از جانب امام(ره)
امام خمینی تاکید زیادی بر مبارزه با صهیونیسم و همچنین آزادی فلسطین داشت. چرا مسئله فلسطین دارای چنین اهمیتی در اندیشه های ایشان است؟ فلسطین چه جایگاهی در نظام فکری بنیانگذار جمهوری اسلامی داشت؟
مردی که حتی استعمارگران وطن‌دوستی‌اش را ستودند!
به مناسبت قتل قائم مقام فراهانی؛
سرجان کمبپل طی گزارشی به حکومت انگلیس ضمن تأکید بر لیاقت و کاردانی قائم‌مقام به صراحت اعتراف می‌کند که «یک نفر در ایران هست که با پول نمی‌توان او را خرید و آن قائم‌مقام است».
عاشورایی‌ترین صحنه انقلاب اسلامی چگونه شکل گرفت
حادثه هفتم تیر 1360 که از بزرگترین اقدامات تروریستی سازمان مجاهدین خلق پس از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می شد به فاصله یک روز پس از انفجار در مسجد ابوذر تهران که منجر به مصدومیت شدید آیت الله خامنه ای گردید ، به وقوع پیوست.
تصاویری از دوران نقاهت آیت الله خامنه ای پس از ترور
آیت الله خامنه ای در تاریخ ششم تیرماه 1360 در حالی که به عنوان امام جمعه تهران در یکی از مساجد تهران به پرسش‌ها و دغدغه‌های مردم پیرامون وضعیت کشور گس از برکناری بنی صدر پاسخ می ‌داد، در یک عملیات تروریستی به سختی مجروح شدند.
آیا امام به دو رئیس جمهور آمریکا نامه نگاشت؟
تاملی دوباره درباره ادعاهای بی‌بی‌سی؛
بهترین ترازو برای بررسی ادعاهای بی‌بی‌سی در باب نامه‌نگاری امام خمینی با آمریکاییها مواضع ایشان درباره دولت این کشور و مداخلات آنها در ایران در مقطع زمانی مورد بحث است. مطلب حاضر بر همین اساس به قضاوت در این زمینه پرداخته است.
پیامی که عاملین ترور بر روی ضبط صوت نوشته بودند/ اولین حس آقای خامنه‌ای پس از ترور
بررسی حادثه شش تیرماه 60؛
منافقین بعد از ناکامی شورش، تحرکشان را زیرزمینی کردند و به ترورهای کور و هدفمند روی آوردند. این رویکرد متاثر از تحلیل رجوی بود که پیش از 30 خرداد 60 مطرح کرده بود.
چرا شیخ فضل‌الله نوری از مشروطه‌خواهی کنار کشید؟
به مناسبت تحصن مشروطه‌طلبان به رهبری شیخ فضل‌الله نوری
شیخ فضل‌الله نوری از جمله اولین مخالفین حکومت استبدادی قاجار بود. نکته‌ای که میان مخالفتهای وی با مشروطه، کمتر به آن توجه می‌شود. در واقع شیخ به دلایلی همراهی خود را با مشروطه‌طلبان ادامه نداد. دلیل تغییر مسیر او در جاده مشروطیت چه بود؟
مهره‌ای که مغضوب رضاشاه شد
وی جوان ترین نخست وزیر رضاخان بود که در اجرای دستورات این دیکتاتور سر از پا نمی‌شناخت و لحظه ای تردید و تأخیر روا نمی داشت.
کلاهی که حکومت بر سر ملت گذاشت
به مناسبت تصویب طرح اجباری کلاه شاپو؛
مسئله اجباری شدن کلاه‌شاپو از منظر اطرافیان رضاشاه به حدی دارای اهمیت بود که یکی از نمایندگان مجلس که موافق آن بود، «دو فوریت» را برای طرح آن در مجلس کافی ندانست و حتی «ده فوریت» را هم کم دانست!
ماجرای پاراف امام خمینی بر نامه هاشمی+عکس
سالگرد عزل بنی‌صدر؛
پس از تصویب طرح عدم كفایت سیاسی بنی‌صدر توسط مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس وقت نامه‌ای را به امام خمینی(ره) نوشت.
کارگزاران پهلوی چگونه حکومت می‌کردند؟
تکنوکراتها؛ ماشین امضاهای شاه
شاه بعد از کودتای 28مرداد تمامی تلاش خود را برای کنترل دیوانسالاری در راستای توسعه هرچه بیشتر قدرت خود به کاربست. برای همین دیوانسالاری در ایران به جای اینکه مبتنی بر روابط غیرشخصی و به مثابه نهادی برای انجام کارکردهای بهینه یک دولت عمل کند مبدل به ساختاری برای حفظ و تداوم قدرت در خاندان پهلوی مبدل شد.
فاسدترین ملکه دربار ایران+عکس
در ابتدا رژیم سعی می‌كرد فساد دربار را به دلایل فرهنگی مردم مخفی نگه دارد و همین امر موجب شد تا خاندان سلطنت خود را از مردم پنهان و كم‌كم رابطه باریك خود را با مردم قطع كنند و دربار به یك اشرافیت و طبقه‌ای تبدیل شود كه هیچ چیز بین آنان و مردم را پیوند نزند.
گزارش ساواک از کاباره‌گردی برادر شاه+عکس
در اين هنگام جوادي يك فردي را به والاحضرت به نام بازپرس دادسرا معرفي و جهت خوش‌خدمتي مي‌گويد هر امري داريد بفرماييد كه به وسيلة بازپرس و اينجانب انجام شود و بعداً از بار خارج گشته.
روایت آیت الله استادی از اصالت اسلامی قیام میرزا کوچک خان
به مناسبت سالروز آغاز قیام مردم گیلان به رهبری میرزا؛
چه شده است که این نهضتها که یکی هم همین نهضت مرحوم میرزا کوچک خان است با اینکه ما می‌دانیم اسلامی بوده و هیچ ریشه‌ای جز اسلام، جز قرآن، جز خدا، جز پیامبر نداشته، در تواریخ جوری منعکس شده که اگر یک آدم بی‌اطلاع این تاریخ‌ها را بخواند، دست کم بعد از خواندن مردد می‌شود که آیا این قیام‌ها و اقدام‌ها کار درستی بوده اند یا نه؟
درخواستی که دختر رضاخان از امام خمینی کرد+عکس
انقلاب در آئینه مطبوعات؛
مرحوم آیت الله بروجردی به من فرمودند در نهایت سیدی شما را یاری خواهد کرد من ابتدا فکر کردم منظورشان امام جمعه سابق تهران است. پس از ملاحظه منزل و دم و دستگاه درباری و بریز و بپاش ایشان متوجه شدم او نیست و با تلفن پریروز دستگیرم شد آن سید یاری کننده زعیم و مرجع عالیقدر شیعیان فعلی می‌باشد.
موضع نهضت آزادی درقبال غیرانسانی خواندن لایحه قصاص چه بود؟
گزارشی از نسبت نهضت آزادی با جبهه ملی؛
پس از ارتداد جبهه ملی و توصیه امام(ره) به نهضت آزادی، بازرگان و حزب متبوعش هیچگاه حاضر نشدند علیه مواضع ضداسلامی جبهه ملی موضع‌گیری کنند و فقط به حمایت از اقدامات آنها پرداختند.
چه کسانی در میهمانی‌های خصوصی دربار پهلوی شرکت می‌کردند
دربار به روایت خاطرات؛
در اين مجالس گاهي هم صحبت‌هاي مربوط به درگيري‌هاي پشت پرده رجال و درباريها مطرح مي‌شد كه گاه به صورت پچ پچ و گفتگوهاي يكي دو نفره بود، از آن جمله روابط فرح و دفتر مخصوص او با علم وزير دربار بود كه هم جنبه كلي و روابط كاري داشت و هم جنبه خصوصي و دلخوري‌هاي شخصي.
شورش ۲۵خرداد با رمز مقابله با قصاص/روزی که «جبهه ملی» مرتد شد
بازخوانی حکم تاریخی امام(ره)؛
امروز پس از گذشت بیش از ۳۰ سال از حکم ارتداد جبهه ملی توسط امام(ره)، باقی ماندگان این نحله سیاسی هنوز از اقدام جبهه ملی در برابر لایحه قصاص دفاع می‌کنند و آن لایحه را غیرانسانی می‌دانند.
عکس/ نوجوانی که بر سر سفره افطار ترور شد
بسیجی «سعید نوری تاجر» در حالی که تنها 18 سال سن داشت ، و در منزل پدری خود بر سر سفره ی افطار نشسته بود ، به دست منافقین (دار و دسته ی رجوی ملعون) به جرم عضویت در بسیج و حضور در جبهه های جنگ با متجاوزان ، در مقابل چشمان مادرش به شهادت رسید.
وقتی پول نفت به جای جیب مردم ایران به جیب دولت آمریکا رفت
روابط اقتصادی ایران و آمریکا در دهه 1350؛
روابط اقتصادی دو کشور ایران و آمریکا در دهه 50 به شدت متاثر از روابط سیاسی میان دو کشور بود. در حقیقت ایران که در سالهای 1960 فقط یک حلقه در زنجیر دفاعی آمریکا در برابر بلوک کمونیست به شمار می‌رفت در سالهای دهه 70 به صورت متحد ممتاز ایالات متحده درآمد.
شهدایی که ساواک شبانه آنها را دفن کرد+عکس
یادبود شهدای 26 خرداد؛
انتشار خبر شهادت بخارایی، امانی، نیک نژاد و صفار هرندی اثر عمیقی‌ در جامعه گذاشت و مردم‌ ‌ آمادگی زیادی داشتند که اگر بشود در تشییع‌ جنازه‌ شرکت‌ کنند ولی‌ رژیم از برگزاری هر گونه مراسمی جلوگیری کرد.
ملکه دموکرات در برابر شاه مستبد: زدن یک تیر با دو نشان!
نگاهی به کنش سیاسی فرح دیبا؛
رویکرد سیاسی فرح در قبال منتقدین رژیم شاه و تحمل و پذیرش آنان در دستگاه عریض و طویل اداری او که خود به مانند وزارتخانه ای دولتی عمل می کرد در واقع منفعتی دوسویه برای شخص فرح و همچنین رژیم شاه داشت.
آخرین عناوین