مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کتاب شناسی
برشی از تاریخ/230
جلال از بیت‌الله الحرام نامه‌ای برای امام فرستاد. او نامه را چنین آغاز کرد: «آیت‌اللها وقتی خبر خوش آزادی آن حضرت، تهران را به شادی واداشت، فقرا منتظر پرواز بودند به سمت بیت‌الله، این است که فرصت دست‌بوسی مجدد نشد.»
حاج مهدی دیرتر از امام به پاریس آمد و همراه ایشان نبود و ظاهرا زندان بود. وقتی آمد، خدمت امام رفت و دستش را در دست امام گذاشت و سرش را روی زانوی امام، امام دستش را گرفتند و با دست دیگر که تسبیح داشتند، سر حاج مهدی را نوازش می‌کردند.
همسر دوم رضاخان در خاطرات خود به نکات جالب توجهی درباره اعتقادات او اشاره می کند؛ از جمله استدلال عجیب دیکتاتور سابق برای نماز نخواندن و روزه نگرفتن و همچنین یه ابتکار برای ماه رمضان!
روایت علی لاریجانی از فوتبال نگاه‌کردن وزرا تا ساعت 4:30 صبح
برشی از تاریخ/228
علی لاریجانی در خاطرات خود در زمان ریاست بر سازمان صدا و سیما که همزمان با جام جهانی 1994 بود، خاطره جالبی از تماشای مسابقات فوتبال وزرای دولت وقت ذکر می کند.
مشاهدات عینی خبرنگار «تلگراف» از نبرد سرنوشت‌ساز همافران و گارد جاویدان+ تصاویر
انقلاب در آینه مطبوعات خارجی؛
«جیم آلان»، خبرنگار معروف روزنامه بریتانیایی تلگراف، در روزهای پرشور و التهاب انقلاب اسلامی در تهران حضور داشت. در گزارش زیر او مشاهدات خود را از نبرد همافران و گارد شاهنشاهی روایت می کند.
مجلسی که پس از تقلب در انتخاباتش، منحل شد +عکس
انتخابات در دوره پهلوی؛
مجلس شورای ملی در دوره بیستم تنها ۷۷ روز عمر کرد. دکتر امینی رهبر مخالفان دولت اقبال و سردمدار برگزاری انتخابات آزاد و سالم در دوران ۱۴ ماهه نخست‌وزیری خود به همه چیز پرداخت جز برگزاری انتخابات آزاد.
روایت خبرنگاران روزنامه «گاردین» از روزهای انقلاب در تهران+عکس
انقلاب در آینه مطبوعات خارجی؛
دو خبرنگار روزنامه «گاردین»، از اواخر آذرماه 1357 تا چند هفته پس از پیروزی انقلاب، وقایع ایران را برای این روزنامه معروف بریتانیایی پوشش می‌دادند. در این گزارش، گزیده‌ای از مشاهدات این دو خبرنگار از نظرتان می‌گذرد.
امام چگونه از 12 تا 22 بهمن انقلاب را مدیریت کرد؟/در تهران مشروب فروشى بيشتر از كتاب فروشى بود/ افشاگری امام خمینی درباره مراکز فحشا در تلویزیون +عکس
تحلیل سخنان امام خمینی؛
امام خمینی در طول 12 تا 22 بهمن 57 تمرکز خود را وحدت کلمه و انسجام ملی قرار داده و در همین راستا با آغوش باز ارتشیان را به حضور پذیرفتند.
موج‌های چهارگانه تبعید علما در دوره پهلوی/ علمای انقلابی به کدام شهرها تبعید می شدند؟ +جدول و سند
تبعید‌های کم‌اثر دوره پهلوی؛
تبعید یکی از شیوه‌هایی است که دستگاه‌های امنیتی برای کاهش اثرگذاری انقلابیون به کار می‌برند، اما از آنجاکه افراد تبعیدشده دارای مقبولیت بسیاری بودند با مردم محل تبعید، ارتباط گرفته و در نتیجه اندیشه‌های انقلابی را گسترش می‌دادند.
شعرهایی که امام خمینی (ره) برای همسرشان سرودند
برشی از تاریخ/ 226
امام خمینی طبع شعری بالایی داشتند و دیوان اشعار ایشان حکایت از اشعار عرفانی ایشان دارد. در کنار اشعار عارفانه، اشعاری عاشقانه هم از ایشان وجود دارد.
تورم در سال 1356 به چند درصد رسید/ چند میلیون ایرانی در سال 1351 سوءتغذیه داشتند؟ + اینفوگرافیک
اقتصاد پهلوی به روایت آمار؛
در دهه پایانی حکومت محمدرضا که توقع می رفت درآمدهای فراوان نفتی موجب رشد و توسعه صنعتی و رفاه عمومی مردم شود، موجب وابستگی صنعت ایران به شرکت‌های چند ملیتی و افول وضعیت رفاه عمومی و معیشت اقتصادی مردم گردید.
محمدرضا پهلوی با اقتصاد ایران چه کرد؟ +جدول
آمارها سخن می‌گویند؛
در دهه پایانی حکومت وی که توقع می‌رفت درآمدهای فراوان نفتی موجب رشد و توسعه صنعتی و رفاه عمومی مردم شود، موجب وابستگی صنعت ایران به شرکت‌های چند ملیتی و افول وضعیت رفاه عمومی و معیشت اقتصادی مردم گردید.
کدام برادر محمدرضا پهلوی بعد از انقلاب در ایران ماند و سرنوشتش چه شد؟
برشی از تاریخ/ 225
محسن رفیقدوست در لابلای خاطرات خود درباره سرنوشت بستگان شاه فراری و مخلوع به نکات جالب توجهی از جمله مدارک به جا مانده از اشرف و برادر محمدرضا نقل می‌کند.
افسانه ارزانی در دوران پهلوی؛ وقتی گوشت، سبزی و قند و شکر در تهران کمیاب شد +عکس
از لابه‌لای روزنامه‌ها؛
این تصور وجود دارد که در دوره پهلوی هیچ گرانی وجود نداشته، اما مراجعه به روزنامه‌های این دوره نشان می‌دهد که گران‌فروشی، کمبود اجناس و احتکار در آن زمان به صورت گسترده وجود داشته است.
جزئیاتی از استقبال و حفاظت از امام خمینی در روز 12 بهمن/ فرزند کدام شهید در بهشت زهرا سخنرانی کرد؟
استقبالی کاملا خودجوش؛
یکی از برنامه‌های استقبال از امام، فرش و چراغانی کردن فرودگاه بود. امام در واکنش به این برنامه‌ریزی می‌فرمایند: «به آقایان بگو، مگر می‌خواهند کوروش را وارد ایران کنند؟ ابداً این کار‌ها لازم نیست.»
وقتی حسن روحانی خواستار اعدام در نماز جمعه شد +عکس
از لابه‌لای روزنامه‌ها؛
حسن روحانی در سال 1359 که نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی بودند، درباره نحوه تامین امنیت کشور نظریه‌ای را مطرح کرده است که بازتاب گسترده‌ای در روزنامه‌های آن دوره پیدا می‌‌کند.
نقش دیکتاتوری رضاخان در شکل گیری فرقه دموکرات آذربایجان/ برنامه جاسوسان شوروی برای جدا کردن آذربایجان از ایران
رحیم نیکبخت در گفتگو با مشرق؛
محرومیت‌هایی که در جامعه وجود داشت و نظام ظالمانه‌ای که در روستاها حاکم بود موجب شد که ابتدا مردم، بدون توجه و آگاهی به منشاء فرقه دمکرات، جذب تبلیغات آن شوند.
من خامنه‌ای‌ام، داماد آقای هاشمی!
برشی از تاریخ/ 219
سید علی خامنه‌ای با لهجه کرمانی اشاره به همسرش می‌کند و می‌گوید: «این خانم خواهر آقای هاشمی است که برای دیدار او آمده، من هم شوهر این خانم هستم.»
قم و تبریز چگونه آتش انقلاب را روشن کردند/نقش آیت الله نوری همدانی در قیام 19دی
قیام‌های مردمی قبل از انقلاب چگونه آغاز شد؛
جوانی به نام «محمد تجلا» از بین جمعیت به دژخیمان حکومت اعتراض کرد. با اصابت تیر نیروهای سرکوب‌گر به این جوان درگیری‌ها آغاز شد. با تشییع پیکر شهید جوان تبریز یک‌پارچه به‌پا‌خاست.
وحید افراخته؛ عاقبت آدم‌فروشی که با ساواک همکاری کرد
عزت مطهری در گفتگو با مشرق؛
در فیلم سیانور شخصیتی به نام «وحید افراخته» که حامد کمیلی نقش او را ایفا می‌کند، برای بسیاری از سیاسون پیش از انقلاب اسلامی نامی آشناست. او همانی است که بسیاری از مبارزین را تحویل ساواک داده بود.
تاریخچه قتل سفرای روسیه به چه زمانی بازمی‌گردد + تصاویر
به بهانه قتل «کارلوف»؛
کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا زمانی کشته شد که پوتین قصد عزیمت برای تماشای یکی از نمایش‌های گریبایدوف را داشت، ادیب جوانی که 187 سال پیش در مأموریت به تهران کشته شد.
وقتی یک «کمونیست» پیش نماز می‌شود/ گریه‌های دعایی برای سازمان مجاهدین خلق
منصوری در گفتگو با مشرق؛
من اعتقادم این است که از سال 44 تا سال 50 اینها به تدریج به التقاط اسلام و مارکسیسم می‌رسند و نظریه‌شان را کامل می‌کنند که باید ما با مارکسیسم وحدت استراتژیک پیدا بکنیم.
چرا چرچیل در ایران منفور نیست/ پشت پرده تاریخ نویسی انگلیسی‌ها برای ملت ایران
یعقوب توکلی در گفتگو با مشرق؛
انگلیسی‌ها برای دوره‌ی تاریخی ایران، کتاب تاریخی نوشتند. حتی برای دوره رضاشاه هم تاریخ نوشتند. همین افسانه‌ آلمان‌گرایی رضاشاه و گرایش او به آلمان. من این سوال را از خیلی‌ها پرسیدم و کسی جواب به من نداده است.
چه کسی بر پیکر طیب نماز خواند/ ماجرای «حُر» شدن گنده لات تهران
نظیفی در گفتگو با مشرق؛‌
یک روز حاج میرزا عبدالعلی تهرانی(پدر مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی) از شاگردان شیخ عبدالکریم حائری یزدی بر سر قبر طیب می‌رود و همانجا گفته بود او کسی بود که طیب از مادر زاده شد و طیب از دنیا رفت.
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران+ عکس
برگی از تاریخ انقلاب اسلامی؛
دولت موقت، از طریق آقای امیرانتظام سعی در حفظ ساختار ساواک داشت. ارتباط این تشکیلات با سفارت آمریکا و حتی رسمیت دادن به آن از طریق کمیته مستقر در داخل سفارت مقوله بسیار نگران کننده‌ای به حساب می‌آمد.
از نوشتن نامه به امام (ره) برای حل مسئله رابطه با آمریکا تا ناامیدی رئیس دولت اصلاحات از سازش
بررسی عملکرد روسای جمهور ایران و آمریکا؛
رویای تغییر حکومت ایران با ذهن دولتمردان آمریکا عجین است و آنها گاه در میانه‌ی جدی‌ترین تعامل‎ها با ایران نشانه‌ای از تعبیر این رویا ببینند، به آن دل می‌بندند و مسیرشان را تغییر می‌دهند.
«عباس» دانشجوی واقعی پیرو خط امام بود/ قرار گذاشته بودیم که با هم شهید بشویم
خانم جهانگیری در گفتگو با مشرق؛
او از ابتدای آشنایی به من گفته بود که کسی نیست که در خانه بنشیند و عافیت طلب باشد. این صحبت برای آن موقعی است که درگیر قضایای لانه جاسوسی بود .
آیت‌الله خامنه‌ای روز تسخیر لانه جاسوسی کجا بود +عکس
روایتی از تاریخ انقلاب اسلامی؛
طرح اولیه این بود که ابتدا جمعی از دانشجویان داخل سفارت آمریکا شوند و کارکنان سفارت را به گروگان بگیرند و حدود 48 تا 72 ساعت در آنجا بمانند و بعد از آنکه صدای اعتراضشان به همه جا رسید گروگان‌ها را آزاد و سفارت را ترک کنند.
پایه‌گذار «هسته‌های مقاومت» در ارتش چه کسی بود/ مردی که فرماندهان جوان ارتش جمهوری اسلامی را تربیت کرد
امیر سرتیپ رحیمی در گفتگو با مشرق؛
آقای نامجو می‌خواست در دانشکده افسری، فیضیه‌ای به لحاظ سلامت نفس درست کنند که آینده ارتش جمهور اسلامی را تضمین کنند. کما اینکه اکثر فرماندهان که در حال حاضر در راس ارتش قرار دارند، همان‌هایی هستند که در دانشکده افسری تربیت شده‌اند.
رضاخان پول‌هایش را در کدام کشور سرمایه گذاری کرده بود/ چرا انگلستان از خلع تاج و تخت رضاخان سود می‌برد
موسی حقانی در گفتگو با مشرق؛
روی کار آمدن رضاخان توسط انگلیسی‌ها و رفتن او هم به اراده بیگانه صورت گرفت.
کلوپ‌هایی که کارشان جمع آوری اطلاعات برای آمریکا بود
مجدآبادی در گفتگو با مشرق؛
اعضای روتاری از فراماسونرهای تحصیل کرده که بیشتر در خارج ایران هم حضور داشتند شکل می‌گرفت اما فردی مانند عباس مسعودی که سواد آنچنانی نداشت در این کلوپ پذیرفته می‌شود؛ چون ویژگی‌های دیگری دارد که به در آنها می‌‎خورد.
مردی که غرور انگلیسی‌ها را شکست/ وقتی یک آلمانی تحت تاثیر مبارزین جنوب ایران قرار می‌گیرد
مشایخی در گفتگو با مشرق؛
زمانی که انگلیسی‌ها در جنگ جهانی اول زمانی که بوشهر را اشغال می‌کنند، پرچمی را به بالا برده و تمبری منتشر کرده‌اند که روی آن به زبان انگلیسی نوشته شده: بوشهر در اشغال انگلستان.
آمریکا چگونه با«سمن»‌ها بافت جامعه ایرانی را تغییر داد +عکس
بررسی نفوذ فرهنگی آمریکا در ایران؛
مجریان دیپلماسی آمریکا خود را ایفاگر نقش درجه اول در سقوط حکومت دکتر مصدق، و پیروزی کودتای 28 مرداد می‎دانستند، به همین دلیل نیز یکه‌تازی در صحنه فرهنگ و سیاست ایران را خالی از اغیار می‌خواستند.
چرا سفارت‌ آمریكا تسخیر شد؟
شكی‌ نیست‌ كه‌ تسخیر سفارت‌، حركتی‌ خودجوش‌، مردمی‌ و غیر دولتی‌ بود كه‌عده‌ای‌ از دانشجویان‌ مسلمان‌ دانشگاه‌ها انجام‌ دادند. آنان‌ بعدها برای‌ اثبات‌ استقلال‌خود از گروه‌های‌ سیاسی‌ و پیروی‌ بی‌چون‌ و چرا از امام‌، عنوان‌ «دانشجویان‌ مسلمان‌پیرو خط‌ امام‌» را برای‌ خود برگزیدند.
سازمان نظامی پهلوی دوم زیر چتر آمریکا
حضور امریکا در روند سیاستگذاری نظامی شاه آنقدر نهادینه شده بود ک حتی کارتر دمکرات با شعارهای لیبرالی نیز نتوانست خللی در خریدهای نظامی ایران ایجاد نماید و شاه توانست از طریق دوستان امریکایی خود نظیر کسینجر، جرالد فورد، دیوید راکفلر و... کارتر را بر ضرورت استمرار پمپاژ اسلحه به ایران متقاعد نماید.
سیر تاریخی عزاداری محرم در ایران از آل بویه تا امروز
ماتم سالار شهید میراث معنوی شیعیان؛
در سرزمین های اسلامی و به خصوص ایران اولین باری که عزاداری برای امام سوم شیعیان مرسوم شد در سالگشت حادثه عاشورا در زمان حکومت خاندان آل بویه بود.
معرفان کشمیری در نخست‌وزیری باید جوابگو باشند/ نفوذهای اول انقلاب به دلیل خلأ سیستم اطلاعاتی منسجم بود
سرهنگ کتیبه از بازماندگان انفجار 8 شهریور؛
بعد از انفجار، من اولین نفری بودم که توانستم خودم را به راهرو برسانم. پشت سرم هم سرهنگ وحیدی خارج شد. خودمان را به ماشین رساندیم و از راننده که وحشت کرده بود خواستم سریعاً ما را به بیمارستان ببرد.
چرا ارتش رضاشاه در برابر هجوم متفقین تنها چند ساعت دوام آورد
مظفر شاهدی در گفتگو با مشرق؛
در سالهای پایانی سلطنت رضاشاه و در آستانه حمله متفقین به ایران، سخن از آن بود که رقم نهایی ارتش ایران به حدود یکصدهزار نفر رسیده است و نیروهای سه گانه با سلاح‌های نظامی مناسبی تجهیز شده‌اند.
ماجرای مثله شدن پاسدارها در پاوه/ امام چگونه از جریان پاوه مطلع شدند
میررضایی در گفتگو با مشرق؛
از بالای پشت بام ساختمان سپاه با دوربین بیمارستان را می‌دیدیم که کومله‌ها خدمه زن بیمارستان را روی کولشان انداختند و با خود بردند.
آیا مصدق به تنهایی در ملی‌شدن صنعت نفت نقش داشت/ واکاوی فعالیت نیروهای مذهبی در جریان ملی‌شدن نفت
قاسم تبریزی در گفتگو با مشرق؛
اولین دلیل مبارزه نیروهای مذهبی رفع سلطه اجنبی بر جامعه اسلامی است. چون طبق فرامین قرآن و احکام دینی اجنبی حق تسلط بر مسلمین و جامعه اسلامی را ندارد. یا به تعبیر روشن‌تر تسلط اجنبی بر جامعه اسلامی حرام است.
۱
آخرین عناوین