مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

منافقین بعد از ناکامی شورش، تحرکشان را زیرزمینی کردند و به ترورهای کور و هدفمند روی آوردند. این رویکرد متاثر از تحلیل رجوی بود که پیش از 30 خرداد 60 مطرح کرده بود.
چرا شیخ فضل‌الله نوری از مشروطه‌خواهی کنار کشید؟
به مناسبت تحصن مشروطه‌طلبان به رهبری شیخ فضل‌الله نوری
شیخ فضل‌الله نوری از جمله اولین مخالفین حکومت استبدادی قاجار بود. نکته‌ای که میان مخالفتهای وی با مشروطه، کمتر به آن توجه می‌شود. در واقع شیخ به دلایلی همراهی خود را با مشروطه‌طلبان ادامه نداد. دلیل تغییر مسیر او در جاده مشروطیت چه بود؟
مهره‌ای که مغضوب رضاشاه شد
وی جوان ترین نخست وزیر رضاخان بود که در اجرای دستورات این دیکتاتور سر از پا نمی‌شناخت و لحظه ای تردید و تأخیر روا نمی داشت.
کلاهی که حکومت بر سر ملت گذاشت
به مناسبت تصویب طرح اجباری کلاه شاپو؛
مسئله اجباری شدن کلاه‌شاپو از منظر اطرافیان رضاشاه به حدی دارای اهمیت بود که یکی از نمایندگان مجلس که موافق آن بود، «دو فوریت» را برای طرح آن در مجلس کافی ندانست و حتی «ده فوریت» را هم کم دانست!
ماجرای پاراف امام خمینی بر نامه هاشمی+عکس
سالگرد عزل بنی‌صدر؛
پس از تصویب طرح عدم كفایت سیاسی بنی‌صدر توسط مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس وقت نامه‌ای را به امام خمینی(ره) نوشت.
کارگزاران پهلوی چگونه حکومت می‌کردند؟
تکنوکراتها؛ ماشین امضاهای شاه
شاه بعد از کودتای 28مرداد تمامی تلاش خود را برای کنترل دیوانسالاری در راستای توسعه هرچه بیشتر قدرت خود به کاربست. برای همین دیوانسالاری در ایران به جای اینکه مبتنی بر روابط غیرشخصی و به مثابه نهادی برای انجام کارکردهای بهینه یک دولت عمل کند مبدل به ساختاری برای حفظ و تداوم قدرت در خاندان پهلوی مبدل شد.
فاسدترین ملکه دربار ایران+عکس
در ابتدا رژیم سعی می‌كرد فساد دربار را به دلایل فرهنگی مردم مخفی نگه دارد و همین امر موجب شد تا خاندان سلطنت خود را از مردم پنهان و كم‌كم رابطه باریك خود را با مردم قطع كنند و دربار به یك اشرافیت و طبقه‌ای تبدیل شود كه هیچ چیز بین آنان و مردم را پیوند نزند.
گزارش ساواک از کاباره‌گردی برادر شاه+عکس
در اين هنگام جوادي يك فردي را به والاحضرت به نام بازپرس دادسرا معرفي و جهت خوش‌خدمتي مي‌گويد هر امري داريد بفرماييد كه به وسيلة بازپرس و اينجانب انجام شود و بعداً از بار خارج گشته.
روایت آیت الله استادی از اصالت اسلامی قیام میرزا کوچک خان
به مناسبت سالروز آغاز قیام مردم گیلان به رهبری میرزا؛
چه شده است که این نهضتها که یکی هم همین نهضت مرحوم میرزا کوچک خان است با اینکه ما می‌دانیم اسلامی بوده و هیچ ریشه‌ای جز اسلام، جز قرآن، جز خدا، جز پیامبر نداشته، در تواریخ جوری منعکس شده که اگر یک آدم بی‌اطلاع این تاریخ‌ها را بخواند، دست کم بعد از خواندن مردد می‌شود که آیا این قیام‌ها و اقدام‌ها کار درستی بوده اند یا نه؟
درخواستی که دختر رضاخان از امام خمینی کرد+عکس
انقلاب در آئینه مطبوعات؛
مرحوم آیت الله بروجردی به من فرمودند در نهایت سیدی شما را یاری خواهد کرد من ابتدا فکر کردم منظورشان امام جمعه سابق تهران است. پس از ملاحظه منزل و دم و دستگاه درباری و بریز و بپاش ایشان متوجه شدم او نیست و با تلفن پریروز دستگیرم شد آن سید یاری کننده زعیم و مرجع عالیقدر شیعیان فعلی می‌باشد.
موضع نهضت آزادی درقبال غیرانسانی خواندن لایحه قصاص چه بود؟
گزارشی از نسبت نهضت آزادی با جبهه ملی؛
پس از ارتداد جبهه ملی و توصیه امام(ره) به نهضت آزادی، بازرگان و حزب متبوعش هیچگاه حاضر نشدند علیه مواضع ضداسلامی جبهه ملی موضع‌گیری کنند و فقط به حمایت از اقدامات آنها پرداختند.
چه کسانی در میهمانی‌های خصوصی دربار پهلوی شرکت می‌کردند
دربار به روایت خاطرات؛
در اين مجالس گاهي هم صحبت‌هاي مربوط به درگيري‌هاي پشت پرده رجال و درباريها مطرح مي‌شد كه گاه به صورت پچ پچ و گفتگوهاي يكي دو نفره بود، از آن جمله روابط فرح و دفتر مخصوص او با علم وزير دربار بود كه هم جنبه كلي و روابط كاري داشت و هم جنبه خصوصي و دلخوري‌هاي شخصي.
شورش ۲۵خرداد با رمز مقابله با قصاص/روزی که «جبهه ملی» مرتد شد
بازخوانی حکم تاریخی امام(ره)؛
امروز پس از گذشت بیش از ۳۰ سال از حکم ارتداد جبهه ملی توسط امام(ره)، باقی ماندگان این نحله سیاسی هنوز از اقدام جبهه ملی در برابر لایحه قصاص دفاع می‌کنند و آن لایحه را غیرانسانی می‌دانند.
عکس/ نوجوانی که بر سر سفره افطار ترور شد
بسیجی «سعید نوری تاجر» در حالی که تنها 18 سال سن داشت ، و در منزل پدری خود بر سر سفره ی افطار نشسته بود ، به دست منافقین (دار و دسته ی رجوی ملعون) به جرم عضویت در بسیج و حضور در جبهه های جنگ با متجاوزان ، در مقابل چشمان مادرش به شهادت رسید.
وقتی پول نفت به جای جیب مردم ایران به جیب دولت آمریکا رفت
روابط اقتصادی ایران و آمریکا در دهه 1350؛
روابط اقتصادی دو کشور ایران و آمریکا در دهه 50 به شدت متاثر از روابط سیاسی میان دو کشور بود. در حقیقت ایران که در سالهای 1960 فقط یک حلقه در زنجیر دفاعی آمریکا در برابر بلوک کمونیست به شمار می‌رفت در سالهای دهه 70 به صورت متحد ممتاز ایالات متحده درآمد.
شهدایی که ساواک شبانه آنها را دفن کرد+عکس
یادبود شهدای 26 خرداد؛
انتشار خبر شهادت بخارایی، امانی، نیک نژاد و صفار هرندی اثر عمیقی‌ در جامعه گذاشت و مردم‌ ‌ آمادگی زیادی داشتند که اگر بشود در تشییع‌ جنازه‌ شرکت‌ کنند ولی‌ رژیم از برگزاری هر گونه مراسمی جلوگیری کرد.
ملکه دموکرات در برابر شاه مستبد: زدن یک تیر با دو نشان!
نگاهی به کنش سیاسی فرح دیبا؛
رویکرد سیاسی فرح در قبال منتقدین رژیم شاه و تحمل و پذیرش آنان در دستگاه عریض و طویل اداری او که خود به مانند وزارتخانه ای دولتی عمل می کرد در واقع منفعتی دوسویه برای شخص فرح و همچنین رژیم شاه داشت.
دندانپزشک رضاخان یک صهیونیست دوآتیشه بود+عکس
وی اولین جلد کتاب تاریخ یهود ایران را در سال ۱۹۵۶ در تهران منتشر نمود و دو جلد دیگر را در سال ۱۹۶۰ به چاپ رسانید. این کتب ضمن اینکه مبادرت به معرفی تاریخ قوم بنی اسرائیل می نماید و در خصوص یهودیان ایران نیز تاریخ نگاری می کند مملو از تحریفاتی است که لوی با تر دستی خاص و هنرمندانه آن را در کتاب خود آورده است.
نگاهی به پیوندهای شاه و خاندان فوق ثروتمند آمریکا
راز رابطه شاه و راکفلرها؛
شاید این ادعا که خانواده«راکفلر» مشهورترین خاندان ثروتمندجهان در یک قرن اخیر هستند، چندان غراق آمیز نباشد. حتی با ورود چهره‌های جدید در لیست ثروتمندهای دنیا که در رتبه‌هایی بالاتر از این خانواده قرار دارند باز هم این راکفلرها هستند که به پیشینه و تداوم خود در این عرصه می‌بالند.
خاتم العرفایی که اجتهاد در سینه‌اش بود+عکس
معرفی اساتید اخلاق؛
آیت‌الله شاه‌آبادی یکی از ۶ نفری بود که از میرزای شیرازی گواهی اجتهاد دریافت کرد. جالب است که با وجود اجازه‌های اجتهاد متعددی که داشت، وقتی در تهران تقاضای رؤیت ورقه اجتهاد او را کردند، فرمود: اجتهاد در سینه من است، نه در این کاغذها!
آیا آمریکا مخالف شاه بود
واشنگتن و فهم نادرست از انقلاب ایران؛
بعد از انقلاب نیز آمریکایی‌ها همچنان بر سیاست حمایت از شاه ادامه دادند. آنها با بردن وی به آمریکا، درصدد بازگردادن شاه از طریق عملیات نظامی به ایران بر آمدند که طراحی کودتای نظامی نوژه در تیر 1359 حاصل این استراتژی بود.
شهری که در آن کمتر از یک قرن دو قیام شد
نقش مردم تبریز در مهمترین جنبشهای تاریخ معاصر؛
آنچه به این تحولات و نردبان ترقی‌خواهی ایرانیان عمق و معنای نوینی بخشیده، یقیناً مشارکت مردم آزادیخواه شهر تبریز است که در تمامی مراحل این دو رویداد، دوشا دوش رهبران مذهبی حرکت کردند.
مبارزی که «مخفیانه» دفن شد
به مناسبت شهادت یار وفادار امام(ره)
مهمترین بعد مبارزه شهید سعیدی، به موضوع وابستگی کشور به آمریکا و سرمایه گذاری این کشور در اقتصاد ایران، در اواخر دهه 40 بازمی گردد که همین موضوع نیز منجربه دستگیری او گردید.
چرا آیت الله خامنه‌ای در جماران مستقر نشد
مروری بر نحوه ساخت بیت رهبری؛
با انتخاب آیت الله سیدعلی خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب این مسئله مطرح بود که ایشان در کجا مستقر شوند. یک پیشنهاد برای مقر رهبری جماران بود.
گزارشی که آخرین سفیر آمریکا در مورد وضعیت ایران نوشت
فکر کردن به آنچه فکر نکردنی است؛
سولیوان، آخرین سفیر آمریکا در ایران، در کتابی به نام «ماموریت در ایران» به روابط آمریکا و شاه در برهه انقلاب، تحلیلش از انقلاب اسلامی، شخصیت فرهمند امام خمینی و ... می پردازد. متن حاضر نگاهی کوتاه است به این کتاب.
«دموکراسی شاهانه» به سبک محمدرضا پهلوی
با توجه به قسمت‌های نقل شده از کتاب «به سوی تمدن بزرگ» که شاه آن را بیان فلسفی نظرات خود برای مردم می‌دانست، به سهولت می‌توان پی برد که او تا چه حد از مخالفین خود بیزار بود و نسبت به آنها سوء ظن داشت.
رضاخان «وعاظ» را چگونه کنترل می‌کرد
تبليغ در ايران اسلامي، از دير باز امري خودجوش و مردمي بود كه در اين ميان وعاظ و خطبا با بيان مفاهيم مذهبي و مواضع ديني در قبال مسائل مستحدثه جامعه، به خصوص تاريخ معاصر قرن اخير، نقش مهمي در تهييج افكار و احساسات مردم داشتند.
چرا شاه رهبر حزب ملل اسلامی را اعدام نکرد +عکس
با توجه به قدرتگیری ساواک در این دوره و نظم پلیسی و اختناقی که در ایران حاکم بود، جریان های مبارزه به سختی می توانستند به اقدام علیه رژیم بپردازند. از این رو در همان ابتدای کار حزب ملل اسلامی، اعضای آن شناسایی و همگی به اتفاق رهبری آن را طی یک سال دستگیر شدند.
وقتی درشکه‌چی سفارت انگلیس سیاستمدار شد+عکس
از روزی که پای استعمارگران به ایران باز شد، خاندان‌های متعددی به خدمت آنان درآمدند و طوق بندگی آنان را به گردن آویختند. از آن جمله است: خاندان فروغی، زاهدی، و غیره.
اعضای سازمان سیا در ایران چه کسانی بودند+عکس
سيا تا پايان دوره پهلوي فعاليت آزادانه‌اي در ايران داشت كه در بسياري موارد برخلاف قواعد و قوانين جاري كشور عمل مي‌كرد. حكومت ايران نيز به رغم آگاهي از اين اقدامات، مزاحمتي ايجاد نمي‌كرد.
باسابقه‌ترین رئیس ساواک چه کسی است+عکس
گفته مي‌شد وی جز كسب مال و ثروت‌اندوزي‌هاي نامشروع دل‌مشغولي قابل‌توجه ديگري نداشت. بسياري از معاونين و مديران ارشد ساواك نيز در كنار وظايف محوله، به تبعيت از نصيري به زد و بندهاي اقتصادي مشغول بودند.
جذب اساتید دانشگاه و شخصیت‌های فرهنگی برای پیشبرد اهداف لژ
فراماسونری به روایت اسناد ساواک؛
روش و سياست لژهاي فراماسونري در کشورهاي جهان سوم از جمله ايران مبتني بر شکار نخبگان سياسي، اقتصادي، فرهنگي و علمي است. آنها تلاش مي کنند با استحاله فرهنگ مذهبي در فرهنگي که به عنوان فرهنگ جهاني و بين المللي معرفي مي شود گام به گام کشور را وابسته کنند و در قالب نظام آموزشي و مواد درسي نسلي را تربيت کنند که از هويت خود دور شود.
عامل کشتار مردم ایران در 53 سال پیش چه کسی بود+عکس
وی دستور داد مراسم مذهبي و سوگواري محرم را درشهرهاي قم و تهران مورد تهاجم قرار دهند. طي روزهاي 13 و 14 خرداد 1342 تعداد زيادي از وعاظ و روحانيون را دستگير كردند.
قیامی‌ که ملی‌گراها و توده‌ای‌ها در آن هیچ سهمی نداشتند
جنبش یا قیام عوام؛
15 خرداد اقدامی علیه دستگاه حکومتی پهلوی دوم بود اما ملی‌گرایان و توده‌ای‌ها آن را ارتجاعی نامیدند و جبهه تقابل خود را از شاه و حکومت او به سمت جریانات مذهبی نیز کشاندند. چرا این جریانات خط مشی مذهبیون را در مبارزه نمی‌پذیرفتند؟
آخرین روزهای امام (ره) چگونه س‍پری شد/ اولین مخالف رهبری «آیت الله خامنه‌ای» چه کسی بود؟
روایتی از روزهای حساس خرداد 68؛
در حیاط جماران همه گریه می‌کردند. آقای خامنه‌ای هم غم زده در کنار درختی نشسته بود. بنا بود اعلام خبر رحلت را 24 ساعت تاخیر بیندازند تا پس از انتخاب جانشین هر دو خبر را باهم اعلام کنند.
فرمانده تمام عیار
کاربست نظریات رهبری درباره هدایت انقلاب اسلامی؛
رهبران انقلاب می‌بایست برای هدایت یک جنبش از برخی ویژگیها برخوردار باشند. ویژگیهایی که در هر مرحله از جنبش متفاوت است. حال مسئله این است که امام خمینی در سن حدود 75 سالگی انقلاب را به سرمنزل مقصود رساند، از چه ویژگیهایی برای انجام این امر خطیر برخوردار بوده است.
«غول‌های یهودی» چگونه روسیه را به ویرانی کشاندند + تصاویر
دکان‌داران سیاست روسیه در دهه 90؛
شواهد و مدارک نشان می‌دهد الیگارک‌ها با برقراری شبکه‌ای از پیوندها با وفاداران سرسخت حزبی و مقامات رده بالای حزب، توانستند به تدریج گلوگاه‌های اقتصادی شوروی، و بعدها فدراسیون روسیه، را به دست بگیرند.
تذکری که امام  موقع تعطیلی حزب جمهوری دادند
لازم است تذكر دهم كه حضرات آقايان مؤسسين محترم حزب، مورد علاقة اينجانب مي باشند. اميدوارم همگي در اين موقع حساس با اتفاق و اتحاد در پيشبرد مقاصد عالية اسلام و جمهوري اسلامي كوشا باشيد.
چرا مردم ایران از انگلیسی‌ها متنفر شدند
در اواسط فروردین ماه 1322ش بود که سفارت انگلستان در تهران، طی گزارشی به وزارت امور خارجه آن کشور، از علل رویکرد مثبت جامعه ایران نسبت به رقبای خود یعنی شوروی و نگاه منفی ایرانیان نسبت به خود روایت نمود.
آخرین عناوین