مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

اولین گروه تروریستی پس از انقلاب چگونه شکل گرفت
بازشناسي رفتار تروريستي گروه فرقان؛
گودرزي 21 ساله در همين سال، با وجود بضاعت اندك علمي، كلاس‌هايي را با عنوان «تفسير قرآن» در مناطق مختلف تهران مانند نازي‌آباد، سلسبيل، قلهك، جواديه و خزانه برپا مي‌كند و نيروهايش را از همين جلسات جذب مي‌كند.
مردی که به «پیمان شکنی» شهرت داشت+عکس
به بهانه تاسیس حزب زحمتکشان؛
آنچه که تاریخ و نیز حدود سه دهه عملکرد و کارنامه او در عرصه سیاست ایران نشان می‌دهد، وی هیچگاه به هیچ اصل و عهد و پیمانی وفادار نبوده است.
بلایی که آمریکا بر سر مصدق و صنعت نفت ایران آورد
کلید فهم سیاست خارجی ایالات متحده؛
وجود رفتارهای متفاوت امریکا نسبت به نهضت جای بحث ندارد. چرا که شواهد تاریخی به خوبی نشان این سه واکنش و عملکرد متفاوت می باشند.
از طراحی انفجار حزب جمهوری تا عملیات تروریستی سال 78 در تهران + عکس
«زهره عطریانفر» کیست؟
از اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، نفوذ گسترده‌ی سازمان مجاهدین خلق در نهادهای قضایی، نظامی و امنیتی آغاز شد و سپاه پاسداران، ارتش، کمیته‌های انقلاب اسلامی و دادستانی انقلاب، هدف نفوذ عناصر خاکستری و بی نام و نشان این سازمان قرار گرفتند.
حزبی که وزیر دربار آن را تشکیل داد
تشكیل احزاب سیاسی در ایران تاریخچه طولانی ندارد؛ مثل سایر اركان دموكراسی از غرب وارد شده است. احزاب سیاسی علیرغم چالش‌هایی كه با نظام سنتی ایران داشتند، توانستند در برخی از مقاطع تاریخ معاصر تا حدودی، جای جایگاه خود را بیابند.
چه کشوری اولین بار ایران را تحریم کرد
به بهانه ورود ناوهای انگلیسی به خلیج فارس در اردیبهشت 1330؛
به گفته مصدق امتیاز دادن رهبران گذشته ایران به قدرت‌های خارجی اشتهای آنان را تحریک کرده بود. از نظر او راه پایان دادن به این وضعیت خطرناک خاتمه بخشیدن به اعطای امتیازات جدید به این قدرت‌ها بود.
واکاوی جایگاه جنبش تنباکو بر اساس فقه سیاسی شیعه
قاجاریه؛ حکومت جائر موافق یا مخالف؟
بحث از حاکم همواره در اندیشه فقهی سیاسی علمای شیعه مطرح بوده است و هر کدام از فقها با توجه به دیدگاه‌ها و مبانی علمی خود در این زمینه نظریه پردازی کرده‌اند. از دیدگاه شیعه، حاکم باید از سوی امام معصوم(ع) و یا در صورت غیبت، نایب او که از مجتهدین است منصوب یا مأذون شده باشد تا بتوان او را مشروع دانست.
چه کسی عامل انفجار حزب جمهوری اسلامی بود +تصاویر
بررسی یکی از جنایت‌های منافقین؛
روز هفتم تیر 1360 بر اثر انفجار یک بمب نیرومند در مقر حزب جمهوري اسلامي در تهران، آيت‌الله بهشتي و 72 تن از ياران امام خميني به شهادت رسيدند. یک هفته بعد از انفجار،‌ هویت عامل آن شناسایی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اعلام مشخصات وی، از مردم برای دستگیری او درخواست کمک شد.
از مبارزه با استعمار انگلیس تا مقابله با استبداد پهلوی
نقش آفرینی آیت‌الله کاشانی در یک دهه؛
کاشانی درد ملت و دیانت را به خوبی می‌فهمید و چاره کار را نیز می‌دانست. ازهمین‌رو به‌عنوان دشمن قسم‌خورده استعمارگران سال‌ها حبس و تبعید و آزار را به جان خرید و انگلیسی‌ها را در عراق و ایران با شکست‌های سهمگینی مواجه کرد.
چرا امام خمینی با انقلاب سفید مخالف بود
انقلاب سفید از جمله مواردی بود که طیف وسیعی از مخالفت‌ها را از سوی نیروهای متعدد به ویژه نیروهای مذهبی و روحانیون به دربار سلطنتی سرازیر کرد و در این میان مخالف سرسخت اجرایی شدن این لایحه، امام راحل بود.
ماجرای یادگیری زبان ترکی توسط امام خمینی+عکس
روحيۀ شخص مورد نظر نسبت به روز اول بهتر است و در محل جديد، برنامۀ روزانه ‏اش بيشتر استراحت و تلاوت قرآن و اداى نماز و صرف غذاست و گاه ‏گاهى هم كلمات تركى را يادداشت مى‏‌نمايد.
حزبی که یک بهایی رئیسش بود
حزب ايران‌نوين، يك حزب واقعي نبود. مرام و مسلك و عقيدة حزبي در آن جايي نداشت. به همين دليل خيلي زود به كانوني براي تجمع فرصت‌طلبان و مقام‌پرستان فاسد تبديل شد و روز به روز هم گسترش يافت.
چگونه یک پزشک، جنگلی شد+عکس
ابراهيم فخرايي نيز در کتاب سردار جنگل از وي سخن به ميان مي‌آورد و مي‌گويد که وي يکي از اطباي حاذق و در عين حال از مردان آزاده و خدمتگزار بود، مردي با ايمان و نيکنام که در جنبش مشروطه از مجاهدين صديق و طبيب نظامي ملي در قيام جنگل از سران با شخصيت و فداکار بود.
اولین رئیس ساواک را بهتر بشناسیم+عکس
بختيار افسري جاه‌طلب و بي‌رحم بود كه حد و مرزي براي حيطه قدرت و فعاليتش نمي‌شناخت و آرزومند دستيابي به مقامات و مناصب درجه اول سياسي ـ نظامي بود. رسيدن وي به پست نخست‌وزيري، از مهمترين آرزوهاي بختيار بود. بدين ترتيب به رغم وفاداري بدون قيد و شرط بختيار، هيئت حاكمه نسبت به او بي‌اعتماد بود.
از اعزام هیأت‌های تبشیری تا لقب گرفتن یک آمریکایی به نام «شهید مشروطه»
نفوذ گام به گام آمریکا در تاریخ ایران؛
همزمانی این نگرش با اتخاذ سیاست انزواگرایانه ایالات متحده در سال‌های میانی قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، نوعی ماهیت اخلاقی به این رابطه می بخشد. اگرچه برخی رویدادها نظیر فعالیت‌های عام المنفعه هیئت‌های آمریکایی یا حضور «مورگان شوستر» در ایران این گمانه را تقویت می‌کند امّا بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تر، واقعیات دیگری را عیان می‌سازد.
وزیری که اولین حقوق‌بگیر انگلستان شد+عکس
پیشتازان نفوذ در ایران؛
در سال 1215ق فتحعلی شاه میرزا ابراهیم خان کلانتر شیرازی را که از عوامل انگلستان بود از صدارت معزول و زندانی ساخت. در آن هنگام میرزا ابوالحسن خان، حاکم شوشتر بود.
وقتی تحول یک فرد باعث مرگ یک ایدئولوژی شد
ويژگي طبري كه او را به عنوان يك متفكر ماركسيسم در جهان برجسته مي‌ساخت، سهمي بود كه وي در آثار متعدد خود در زمينه پي‌ريزي «اتيك ماركسيستي» دارا بود.
خانواده‌ای که پزشکان دربار قاجار و پهلوی بودند+عکس
فرزندان لقمان الممالک تبریزی که از بنیانگذاران مدارس جدید در ایران و پزشک مخصوص محمدعلی شاه بوده است، هم در عرصه سیاست و هم در لباس پزشکی به ایفای نقش پرداخته اند.
دکتر نافذ کلام به رحمت ایزدی پیوست
دکتر محمد صادق نافذ(نافذ کلام)، یکی از اساتید حوزه و دانشگاه در تهران درگذشت.
عقبه رسانه‌های زنجیره‌ای در کجا شکل گرفت/ چگونه روشنفکران چپ اسلامی به روشنفکران لیبرال تبدیل شدند؟
بررسی شکل‌گیری حلقه کیان؛
مقالات تفصیلی «قبض و بسط تئوریک شریعت» سروش که سرآغاز ترویج نسبیت در معارف دینی و قرائت لیبرالیستی بود، در نشریه «کیان» کلید خورد.
هزینه فروش 250 تن نفت برای بازدید از وین
ماجرای سفر پرخرج شاه؛
اختلاس‌ها و خیانت‌های هیأت حاکمه ایران در این دوره به حدی زیاد و بی رویه بود که حتی موضوع کتاب‌ها و مقالاتی در خارج هم شده بود.
آشنایی با مخوف‌ترین گروه تروریستی در تاریخ معاصر ایران
کمیته مجازات عنوان گروهی بود با مشی قهرآمیز که 10 سال پس از انقلاب مشروطیت شکل گرفت و می‌خواست از طریق اعمال خشونت به آرمان‌های خود دست یابد.
وقتی یک ایرانی عامل زندانی شدن امام موسی کاظم (ع) شد
هارون؛ امام را به بغداد آورد و به فضل بن ربیع سپرد و پس از مدتی از او خواست که امام را آزاری برساند اما فضل نپذیرفت و هارون او را به فضل بن یحیی بن خالد برمکی سپرد. چون امام در خانه فضل نیز به نماز و روزه و قرائت قرآن اشتغال داشت فضل بر او تنگ نگرفت و هارون از شنیدن این خبر در خشم شد.
روایت محسن رضایی از جریان دستگیری عاملان ترور شهید مطهری
آن زمان بعضی می گفتند که باید به خانه های تیمی حمله کرده و با دستگیری افراد این خانه ها بقیه را دستگیر کنیم، اما ما بر مبنای سابقه کار چریکی در دوره قبل از انقلاب می دانستیم اگر در آنها هوشیاری به وجود بیاید، همة سرنخ ها نابود می شود.
عاملین ترور شهید مطهری چه کسانی بودند+عکس
به اعتقاد اعضاي گروه فرقان، حكومت جمهوري اسلامي تلاشي براي برقراري حاكميت روحانيت بود. درحالي كه اين گروه از تز اسلام منهاي آخوند پيروي مي كرد. به همين دليل به ترور شخصيت هاي تاثير گذار انقلاب خصوصا روحانيون برجسته روي آوردند.
تصاویر/ امام خمینی (ره) در مراسم ختم شهید مطهری
پس از ترور شهید مرتضی مطهری توسط گروه تروریستی فرقان؛ حضرت امام در قم سه روز اعلام عزا كردند و بعد هم براي مرحوم مطهري مراسم ختم گذاشتند، در مراسم ختم شهيد مطهري، در روز اول خود حضرت امام سخنراني فرمودند. روز دوم مرحوم آشيخ هادي مروي و در روز سوم آقاي هاشمي رفسنجاني صحبت كردند.
بازخوانی پرونده ترور یاران امام (ره) در سال‌های ابتدایی انقلاب
شهادت استاد مطهري كه امام خميني ايشان را «پاره تن و حاصل عمر» خويش ناميد، سرآغاز سلسله‌اي از ترورهاي خونين بود، كه تا بهمن 1365 ادامه يافت، و طي آن بسياري از متفكرين و مسئولين كشور، ائمه جمعه، روحانيون، پاسداران و مردم عادي به شهادت رسيدند.
گفتگوی مقام معظم رهبری در مورد شهید مطهری +فیلم
تصور من این است که مرحوم آیت‌الله‌مطهری رضوان‌الله‌علیه به عنوان یکی از چهره‌هایی که در احیاء تفکر اسلامی بیشترین نقش را داشتند و جزو یکی از پرچمداران این بینش نوین اسلامی و طرح دوباره‌ی اسلام در فضای فرهنگ امروزی جهان باید به شمار بیاید.
روی کار آمدن رضاخان به نفع انگلستان بود یا ایران
دو تاکتیک؛ یک استراتژی؛
کودتای سوم اسفند 1299 که به موجب آن زمینه برای استقرار یک دولت متمرکز با خاتمه دادن به سلطنت قاجار و آغاز سلطنت پهلوی در ایران مهیا شد، با پشتیبانی کامل انگلیس طراحی و به اجرا درآمد.
جاسوسی که مروج فرهنگ باستان‌شناسی در ایران شد+عکس
او نخست در سال 1304ش، همزمان با تحولات عميق سياسي (سقوط سلسله قاجار و روي كار آمدن رضاشاه)، وارد ايران شد. سمت او در آن وقت كارشناس و رايزن مؤسسه هنري شيكاگو بود.
مصدق چگونه بر سریر قدرت نشست؟
نگاهی به حمایت جریان مذهبی از نیروهای ملی‌گرا؛
این جنبش‌های مذهبی از آغاز سال 1328 در راستای انتخابات مجلس شانزدهم شورای ملی به دنبال حمایت از افرادی بودند که بتوانند علاوه بر تثبیت مردم سالاری دینی، حقوق اقتصادی ایرانیان را نیز در صحنه بین‌الملل تحقق بخشند.
روایتی از یک روحانی که مصداق «نفوذ» انگلیس بود+عکس
مروری بر نقش یک جاسوس؛
جیکاک در کسوت و با لباس روحانی با سوء استفاده از اعتقادات مردم دست به انحراف افکار عمومی و عوام فریبی زد و به این اشخاص ساده لوح و بی‌خبر از همه جا تلقین کرده بود که وطن مشتی خاک بی‌ارزش است باید به فکر بهشت بود.
آیا انگلیسی‌ها رضاخان را روی کار آوردند
به مناسبت تاجگذاری رضاشاه؛
هم انگلیسی‌ها و هم روس‌ها از یک ایران بزرگ و قوی می‌ترسیدند. بر سر هند دعوا داشتند و دعوای آن‌ها باعث شد که تبعات وحشتناکی برای ایران در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی رقم بخورد، از جمله همین عقب نگه داشتن ایران.
چهره شاخص مبارزه با بهائیت  که بود+عکس
مروری بر تلاش‌ها برای مقابله با انحرافات مذهبی؛
نقش سخنرانی‌های روشنگرانه او در افشای اهداف و رویکرد فرقه بهائیت با حمایت مرجع گرانقدر «حضرت آیت الله بروجردی» صورت گرفت و نخستین شراره‌های آتش را بر خرمن نامشروع این فرقه انداخت و سرانجام با نفس گرم مرحوم فلسفی به آتشی پر التهاب و گسترده تبدیل شد.
روابط ایران و عربستان؛ گذری تاریخی بر سابقه سیاه سعودی
سالروز قطع مناسبات تهران-ریاض
در سال 1322 رژیم سعودی یک حاجی ایرانی را گردن زد. دولت ايران نسبت به اين اقدام سعودي‌ها اعتراض كرد، اما دولت رياض اقدام خود را مطابق با قوانين شرع دانست.
کارنامه یکی از مدیران کمتر شناخته شده ساواک+عکس
ساواك ارزيابي خود را در يك بررسي از روحيات وي اين‌گونه ارائه مي‌دهد: 1ـ معلومات در حد پايه 2ـ نمره دانشگاه جنگ‌، عالي 3ـ وجدان خدمتي‌: صحت عمل‌، علاقه به خدمت‌، قابل اعتماد.
کاخ سفید چگونه از شکست نیروهایش در ایران مطلع شد؟
روایتی از طوفان شن در طبس؛
از ستاد مشترک خبر دادند که باقیمانده گروه عملیات دلتا از فضای ایران خارج شده‌اند. ولی مهم‌ترین کار، یعنی چگونگی اعلام این خبر به ملت آمریکا باقی مانده بود.
شهیدِ مشروطه مشروعه
بازخوانی ابعاد تاریخی شهادت مظلومانه شیخ فضل الله نوری؛
آن گونه که می‌بینیم، همه دشمنی‌ها با شیخ از آن روی و از آن روز آغاز می‌شود که او با مشاهده عملکرد مغرضانه برخی از روشنفکرانِ ضد مذهب، و پس از انتشار توهین به مقدسات دینی در روزنامه‌ها و تکرار آن در مراکز قانون گذاری، با هدف دفاع از حریم تشیع، لایحه ای به مجلس پیشنهاد می‌دهد که طبق آن، انطباق قوانین مجلس ملی با ضوابط شرعی تضمین گردد.
علت استعفای قرنی اختلاف با دولت موقت بود/ هنوز معلوم نشده که امام با استعفای قرنی موافقت کرده بود یا خیر؟
سرهنگ شریف‌النسب در گفت‌وگو با مشرق؛
نا آرامی‌های مرزی و درگیری قرنی با دولت موقت روز به روز بیشتر می‌شد. همه گروهک‌ها و تندروها در این ماجرا پشت سر دولت موقت بودند.
آخرین عناوین