کد خبر 497095
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۲

سایپا در حالی هنوز به فروش خودرو با وام 25 میلیون تومانی اقدام می‌کند که براساس بخشنامه بانک مرکزی خرید خودرو با این وام از شنبه متوقف شده است.

به گزارش مشرق ، بانک مرکزی در اولین روز از هفته جاری با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هدف تعیین شده از اجرای طرح وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو ظرف چند روز به‌صورت کامل محقق شده و امکان افزایش سقف مقرر شده (110 هزار دستگاه ) به‌دلیل آثاری که می‌تواند بر برخی شاخصهای اقتصاد کلان داشته باشد، وجود ندارد. بر این اساس، به تمام تولیدکنندگان و نمایندگی‌های فروش خودرو اعلام می‌شود هرگونه فروش مازاد بر سقف اعلام شده، نمی‌تواند توسط نظام بانکی تأمین مالی شود.

مطابق اعلام بانک مرکزی در این طرح بیش از 2750 میلیارد تومان اعتبار مالی برای فروش 110هزار خودرو تأمین کرده است و هرگونه مسئولیت ثبت نام خارج از ظرفیت متوجه شرکتهای خودروساز  ووزارت صنعت است.

هر چند خودروسازان در ابتدای امر از اعلام سقف 110 هزار خودرو به ظاهر متعجب شده بودند و آن را خلاف توافق ‌های قبلی اعلام کردند، اما پس از جلسه مسئولان وزارت صنعت با بانک مرکزی، پذیرفتند که فروش را متوقف کنند. برهمین اساس شرکت ایران خودرو و سایپا با ابلاغ بخشنامه‌ای با تمام نمایندگی‌های خود اعلام کردند که پیرو اطلاعیه مورخ 23/8/94 بانک مرکزی در خصوص خودداری از فروش مدت‌دار خودروهای مشمول طرح خرید اسناد تجاری در سقف اعلام شده و پیرو جلسات برگزار شده مسئولین با بانک مرکزی، فروش خودرو از محل این مصوبه متوقف می‌شود. بدیهی است فروش عادی این شرکت کمافی‌السابق ادامه خواهد داشت."

برهمین اساس فروش خودرو در قالب وام 25 میلیون تومانی از روز یک شنبه 24 آبان ماه  توسط تمام نمایندگی های فروش دو شرکت ایران خودرو و سایپا متوقف شد. اما در اقدامی تأمل برانگیز شرکت سایپا همچنان فروش تعدادی از محصولات خود را در قالب وام 25 میلیون تومانی انجام می‌دهد.

کارمند یکی از نمایندگی‌های فروش این شرکت،گفت: فروش پارس تندر باز شده و مردم می توانند نسبت به خرید این خودرو با پیش پرداخت 15 میلیون و 200 هزار تومان و ارائه چک اقدام کنند.

با اعتقاد کارکنان نمایندکی‌های فروش شرکت سایپا، این اقدام با این استدلال انجام می‌شود که برخی ثبت نامی‌های اولیه بنا به هر دلیلی امکان واریز مبلغ پیش پرداخت را پیدا نکرده‌اند و به همین دلیل شرکت ثبت نامی‌های جدید را بابت حواله‌های منقضی شده انجام می‌دهند.

این درحالی است که این شرکت در روند اجرای وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو روزانه آمارهایی از ثبت نام قطعی متقاضیان در فروش محصولات خود اعلام می‌کردند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس