مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

رستم قاسمی:
IPC، قرارداد کارشناسی شده‌ای که تامین‌کننده منافع ایران باشد نبوده و مسئله بازگشت تحریم ها در آن پیش بینی نشده است.
این در حالیست که دولت همواره از محدودیت‌های درآمدی ارزی نالان بوده و از سوی دیگر وعده داده که در پسا برجام، فناوری تولید برای رونق اقتصادی وارد کشور شود.
عملکرد دولت در آزاد سازی واردات برنج و اختصاص ارز به واردکنندگان برنج رابطه مستقیمی با تغییرات درآمد نفتی در سه سال گذشته دارد.
افزایش 27 درصدی سقف بودجه در غیراقتصادی‌ترین مصوبه اقتصادی مجلس
مجلس بودجه را شخم زد؛
مجلس امروز با تصویب اصلاحیه بودجه 95، بدعت جدیدی در امر بودجه‌ریزی کشور به جای گذاشت و تقریبا یک بودجه جدید تصویب کرد.
نوبخت کسانی را ذخیره نظام می‌خواند که رهبری بر بی‌لیاقتی آنها تصریح کردند
آقای سخنگو! سخنان رهبری را بخوانید؛
نوبخت در حالی مدیران متخلفی را که صدها میلیون پول از بیت‌المال را به جیب زده‌اند، تبرئه می‌کند، که رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز عید فطر به صراحت بر متخلف بودن این مدیران تاکید کردند.
رانت و تخلف همسر نعمت‌زاده در مدرسه غیرانتفاعی/ زمین ولنجک چگونه واگذار شد؟
آیین‌نامه واگذاری زمین به مؤسسان مدارس غیرانتفاعی یکی از ابعاد تلخ و بحث‌برانگیز ماجرای خصوصی سازی آموزش است و رانت‌ها و فسادهایی را بوجود آورد که حول فرایند واگذاری زمین‌های شهری به مؤسسان شکل گرفت.
جزئیات تازه از رانت‌های مناطق آزاد/ تصمیم‌گیری «افراد در سایه» به جای دبیر/ رانت از دولت سازندگی کلید خورد
مدیرعامل اسبق منطقه آزاد کیش تشریح کرد؛
محمدعلی محبی با بیان این‌که رانتهای مناطق آزاد از دولتهای سازندگی و اصلاحات آغاز شد،گفت: در دوره کنونی می‌بینیم فردی را مدیر می‌کنند که پرونده اقتصادی‌اش هنوز مفتوح است.
ادعای رشد 8.8 درصدی صنعت در دوره‌ای که نعمت‌زاده آن را فاجعه خواند
آمارهای مخدوش دولت؛
آمار رشد اقتصادی در بهار امسال، مانند آمارهای دولت یازدهم در سه سال اخیر درباره رشد اقتصادی، خروج از رکود و تک‌رقمی شدن تورم منتشر کرده، با اما و اگرهایی روبروست.
مسئولان اجرایی حرف بی ربط نزنند
واکنش استاندار سابق خوزستان به اظهارات ترکان:
مقتدایی گفت:با توجه به گزافه گویی بعضی از مسئولین از تریبون‌های عمومی که متعلق به همه مردم است یک بار برای همیشه این افراد را به بحث آزاد دعوت می‌کنم و بعد از آن آقایان از تریبون‌های عمومی حرف بی ربط نزنند .
واردات 42 میلیارد تومان روروک در سال 95 +جدول
بر اساس آمار گمرک، در سال جاری حجم عظیمی روروک و کالسکه کودک وارد کشور شده است.
کارگرانی که به وزیر کار نامه انتقادی نوشتند اخراج شدند
در جلسه علنی امروز مجلس مطرح شد؛
یکی از نمایندگان مجلس در تذکری شفاهی به علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اخراج کارگرانی که به وزیر نامه انتقادی نوشته بودند، انتقاد کرد.
اخراج کارگرانی که به وزیر کار نامه انتقادی نوشتند
در جلسه علنی امروز مجلس مطرح شد
روز بعد از مسافرت شما از کار اخراج شدند. آیا نوشتن نامه کارگران به وزیر کار برای رسیدگی به وضعیت اشتغال آنها باید اینگونه پاسخ داده شود؟ چرا باید اینقدر این واحدهای اشتغال گستاخ شده باشند؟ چرا اینقدر دستگاه تعاون، کار و رفاه ضعیف ناتوان شده که به این شکل با کارگران برخورد می‌شود؟
نعمت زاده: مناطق آزاد یکی از گلوگاه‌های واردات و قاچاق است/ معصومی: مناطق آزاد با قاچاق کالا سرپاست
همه دروغ می‌گویند بجز ترکان؛
بیشتر حجم قاچاق از مبادی رسمی و قانونی کشور انجام می‌شود. مناطق آزاد تجاری نیز به یکی از همین مبادی رسمی و قانونی تبدیل شده‌اند.
کمبود منابع و فقدان فناوری دو دروغ بزرگ برای کرسنت‌سازی/ بيشترين پيشرفت پارس جنوبی در دو سال اوج تحريم‌ها رقم خورد +آمار
واقعیتی که زنگنه نمی‌خواهد مردم بدانند؛
سه سال است که تیم متهم در قرارداد کرسنت با محوریت شخص آقای زنگنه قصد دارد قراردادهای جدیدی برای تسهیل ورود خارجی‌ها به میادین نفتی کشور اجرا کند.
به هر قیمتی می‌خواهند با شرکت‌های خارجی قرارداد ببندند/ تعمداً نمی‌خواهند قراردادها را اصلاح کنند
گفتگوی مشرق با محمدرضا اکبری، کارشناس انرژی؛
یکی از ایرادات این است که اصلا نمی‌خواهند قراردادها را اصلاح کنند و معتقدند به هر قیمتی باید قرارداد با شرکت‌های خارجی منعقد شود.
شکر در مهرماه ارزان می‌شود/ ٤قرارداد جدید خارجی خودرو تا پایان سال امضا می شود/ شکایتی از ترکان ندارم
نعمت‌زاده:
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طی سه سال اخیر ۳.۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی از سوی شورای عالی سرمایه‌گذاری به تصویب رسیده که ۱.۵ میلیارد دلار آن مربوط به ۶ ماه اخیر بوده است.
وقوع تخلفات گسترده در یک بانک دولتی/ ۴۲۰۰ میلیارد ریال به بیت‌المال بازگشت
اختصاصی/ جزئیات جدید از پرونده فساد بانکی؛
جزییات بیشتری در خصوص پرونده فساد بزرگ بانکی اعلام شد. براین اساس، به جز بانک ملت تخلفات گسترده‌ای در یک بانک دولتی دیگر صورت گرفته است. همچنین بخشی از منابع خارج شده توسط شبکه فساد به بیت‌المال بازگشته است.
کاشی طوس و دوچرخه‌سازی آساک تعطیل شدند/ درد دل کارگر کارخانه‌ تعطیل شده +صوت
کارخانه کاشی طوس ۴ ماه رسما تعطیل شد و کارگران آن بیش از یک سال است که هیچ حقوقی دریافت نکرد‌ه‌اند مسئولین فکری کنند
تعجیل مسئولین جهت تعدد مناطق آزاد/ بنایی که تا ثریا کج می‌رود
در حال حاضر 7 منطقه آزاد در کشور وجود دارد که بیش از 12، و برخی بیش از 20 سال از تاسیس آن‌ها می‌گذرد. با بررسی عملکرد این مناطق، مشاهده خواهیم کرد که فاصله زیادی از شاخص‌ها و اهداف بیان شده وجود دارد.
تک‌روی دولت برای اجرای برجام نفتی / کدام محورهای مدنظر رهبر انقلاب در مصوبه هیأت وزیران نادیده گرفته شده است؟
گزارش مشرق؛
دفتر مقام معظم رهبری 15 اشکال مهم را بر این متن وارد دانسته است که از این 15 اشکال تنها در مورد چهار اشکال آن اصلاحاتی صورت گرفته است. مقایسه تطبیقی 11 ایراد بجا مانده با متن مصوبه به شرح زیر است:
واردات اره دستی، گیره نامه و برچسب کاغذی در چهار ماه نخست 95 + جدول
واردات اجناس بنجل ادامه دارد:
با وجود تاکید چندباره رهبر معظم انقلاب مبنی بر جلوگیری از ورود کالاهایی که امکان تولید آنها در داخل وجود دارد، در سال جاری همچنان اجناس مصرفی و غیرضروری و بنجل به کشور وارد می‌شود.
عدم‌ انطباق ۶۰ تا ۹۲ درصدی برنامه با سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب / باقی ماندن خلاهای اساسی در لایحه
گزارش پژوهشکده راهبردی بسیج حقوق­دانان پیرامون برنامه ششم
این پژوهشکده در 5 حوزه مطابق با 5 سرفصل سیاست­ های ابلاغی تعریف کار کرد. دفاتر تخصصی پژوهشکده عبارتند از: حقوق اقتصادی، حقوق و فرهنگ، حقوقی و قضایی، حقوق و امور اجتماعی، حقوق و امور علم، فناوری و نوآوری.
قراردادهای جدید نفتی، شرط غرب برای پذیرش برجام / کارچاق کنی؛ نقش شرکت ایرانی در IPC
معاون سابق وزیر نفت مطرح کرد:
اشکال کار این است که اگر سرمایه‌گذاری انجام شد و ظرف 5 سال بازپرداخت شد می‌توانند تا 25 سال بمانند و اگر بهره‌برداری و افزایش بازیافت ثانویه و ثالثیه انجام دهند می‌توانند تا 57 سال بر سر میدان بمانند. شما یک میدان با ظرفیت تولید 500 میلیارد دلار نفت را به شرکتی که 4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند می‌‌دهید و او 50- 50 در تصمیم‌گیری و 50 - 50 در سود شریک خواهد بود.
خاک‌خوردن کاشی و سرامیک داخلی در انبار با موج واردات محصولات خارجی +جدول
رکود شدید ساخت‌وساز مسکن در سه سال اخیر، صنایع وابسته به مسکن را نیز دچار رکود وخیمی کرده که صنعت کاشی و سرامیک از جمله آنها است.
مصوبه ورود بانک‌ها به معاملات ارز، رانت‌زا است/ پای منافع برخی در میان است
گفتگو با حسین صمصامی:
دکتر حسین صمصامی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، از پشت پرده مصوبه اخیر بانک مرکزی برای ورود بانک‌ها به معاملات ارز آزاد، خبر داد.
جلسه یکشنبه را با حضور وزیر نفت «علنی» برگزار کنید/ نگذارید این امر خطیر از مردم پنهان بماند/ دستور رهبری به روحانی درباره قراردادهای نفتی
نامه سرگشاده احمد توکلی:
احمد توکلی ضمن هشدار به مجلس درباره الگوی جدید قراردادهای نفتی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی جلسه روز یکشنبه را علنی برگزار کند.
نامه رهبر انقلاب به رئيس مجلس براي اصلاح قراردادهاي نفتي/ مسکن مهر مقصر آلودگی محیط زیست و آب‌ و مانع وزش باد هم شد!/ خودروسازان فرانسوی شرط آغاز تولید با ساخت داخل 40 درصدی را نپذیرفتند
گزیده اقتصادی روزنامه‌های28 مردادماه؛
یک روزنامه از نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس مجلس برای اصلاح مصوبه دولت درباره قراردادهای نفتی خبر داده است.
قطع 14 هزار هکتار درخت لیموترش، بهای سوء تدبیر مسئولان +عکس
جولان 30 ساله یک بیماری؛
چرا طی حدود 3 دهه اخیر که این بیماری جای خود را در باغات لیموترش جنوب کشور بازکرده است، فکری به حال آن نشد تا امروز شاهد فاجعه قطع 14 هزار هکتار باغ لیموترش نباشیم.
لایحه جدید برنامه ششم هم پر از ایراد است؛ امکان تصویب آن نیست
مرکز پژوهش‌های مجلس:
مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی ویرایش جدید لایحه برنامه ششم توسعه که چهارم مردادماه با امضای محمدباقر نوبخت به مجلس دهم تقدیم شد، اعلام کرد: ایرادات اساسی لایحه دولت همچنان پابرجا است و مجلس باید آن را رد کند.
خريد فله‌ای هواپيما با رويکرد انتخاباتی و بدون بررسی کارشناسی
با گذشت چند ماه از سفر فرانسوی رئیس جمهور، مجوز خزانه‌داري امريکا هنوز صادر نشده است. سناتورها در کنگره طرح تحريمي جديدي تهيه کردند که فروش هواپيما به ايران را به هر شکل ممنوع ميکند.
تعهد خیانت‌آمیز به FATF درباره حذف استثناء شدن گروه‌های مقاومت از مصادیق تروریسم
گزارش مشرق از علت پنهان‌کاری دولت درباره توافق FATF؛
در حالی که سازمان‌های آزادی بخش مشمول قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم نیستند، وزیر اقتصاد در تفاهم‌نامه‌ با گروه ویژه اقدام مالی FATF، به طرف غربی تعهد داده که ایران قانون مذکور را اصلاح و استثنا شدن گروه‌های مقاومت و سازمان‌های آزادیبخش از مصادیق تروریسم را حذف خواهد کرد.
۱
آخرین عناوین