مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

مسئولان دولتی اصرار دارند در سه سال اخیر میزان قاچاق نسبت به دولت دهم 10 میلیارد دلار کمتر شده، اما طبق آمارهای رسمی تنها از دو کشور بیش از 15 میلیارد دلار کالا به ایران قاچاق شده است.
کارت اعتباری مرابحه؛ سرمایه‌گذاری داخلی برای رونق واردات
آخرین تدبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی:
دولت یازدهم زمانی به فکر تقویت فروش واردکنندگان کالا در کشور افتاده است که تولید برخی کارخانه‌های لوازم خانگی به اندازه یک چهارم تولید سال 91 است و انبارها پر از کالای وارداتی شده و اجرای کارت اعتباری خرید کالای ایرانی متوقف شده است.
هرچند دولت توانسته پس از برجام، صادرات نفت خام را افزایش دو برابری دهد، اما به علت تداوم محدودیت‌های بانکی، همچنان دسترسی کشورمان به ارز حاصل از درآمدهای نفتی ممکن نیست.
خرید هواپیما از جیب مردم به جای فاینانس / قیمت واقعی 97 هواپیما دارای مجوز چقدر است؟
موضوع جذب فاینانس از سوی کمپانی سازنده‌ و مجوز اوفک به عنوان «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی» در آمریکا بهانه‌ای شد تا پیش‌قراردادهای مختلف خرید هواپیما از ایرباس و بوئینگ‌ به تعویق بیفتد‌.
رونمایی نعمت‌زاده از واگن‌هایی که می‌خواهد مقابل آن‌ها روی ریل بایستد +تصاویر
پشت پرده یک قرارداد مشکوک؛
در حالی نعمت‌زاده وزیر صنعت معدن و تجارت دولت یازدهم به انتقاد جدی از واردات 5000 واگن از روسیه می‌پردازد که از زمان مذاکرات انجام شده و عقد قرارداد تاکنون بیش از 6 ماه می‌گذرد و وی از ابتدا در جریان این قرارداد بوده است.
آمار رسمی بانک مرکزی: گرانی؛ هدیه برجام به مردم +نمودار
آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد اکثر مواد غذایی پرمصرف مردم، از زمان امضای توافق جامع هسته‌ای (برجام) به شدت گران شده است.
بانک مرکزی: تعداد خانوارهای فاقد شاغل به بالاترین رقم رسید + نمودار
دولت یازدهم رکورد زد؛
بانک مرکزی با انتشار خلاصه گزارش نتايج بررسي بودجه خانوار، از افزایش تعداد خانوارهای فاقد حتی یک نفر شاغل به بالاترین رکورد در دولت یازدهم خبر داد.
پیش‌بینی آخوندی از کاهش شدید قیمت بلیط هواپیما/ مجوزها از OFEC اخذ شده/ مذاکره برای خرید هواپیمای ۸۰ نفره از ژاپن
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مدیریت نرخ بلیت هواپیما پس از خرید هواپیماهای جدید گفت: قیمت‌ها رقابتی شد و بعد از این فرایند قیمت‌ها در غیر از پیک به شدت کاهش پیدا کرده و همچنان رقابتی بودن بازار و حقوق مردم از اهمیت ویژه نزد ما بر خوردار است.
گرانی بی‌سابقه مواد غذایی در دوران تورم تک‌رقمی + نمودار
بانک مرکزی گزارش داد:
در شرایطی که دولت بر تک‌رقمی شدن نرخ تورم مانور می‌دهد، آمارهای بانک مرکزی بیانگر افزایش بی‌سابقه قیمت حبوبات، میوه‌های تازه، شکر، تخم‌مرغ، مرغ و برنج است.
گره زدن ناکارآمدی ژنرال‌های نفتی به IPC / دروغ بزرگ به نام سرمایه‌گذاری خارجی
دستاوردهای معکوس برجام؛
این ده میلیارد دلار در سال حجم سرمایه گذاری در نفت، با همان روش بیع متقابل قبلی بوده که از منظر ژنرال‌های نفتی جذاب نبوده‌اند و البته بخش عمده آن مربوط به سال‌های اوج تحریم بوده است.
استاد «تاریخ» دانشگاه؛ اقتصاددان و تئوریسین اقتصادی اصلاح‌طلبان
کارشناسان غیرمتخصص؛
به جز یک «جراح قلب» که در حوزه اقتصاد نظر کارشناسی می‌دهد، اصلاح‌طلبان یک استاد تاریخ هم دارند که به عنوان اقتصاددان نظریه‌پردازی می‌کند و نقشه راه برای آینده اقتصاد ایران ترسیم می‌کند!
از توزیع برنج تاریخ مصرف گذشته تا حیف و میل 120 میلیارد تومانی
در شرکت بازرگانی دولتی ایران چه خبر است؟
بروز سوء مدیریت‌ها و برخی تخلاف مشهود در شرکت بازرگانی دولتی طی دو سال گذشته این سوال بزرگ را مطرح کرده که چرا مسئولان وزارت جهاد کشاورزی همچنان سکوت اختیار کرده و چرا دستگاه های نظارتی و قضایی به این پرونده ها ورود نمی کنند؟
وعده‌های نافرجام درباره خرید ایرباس؛ خزانه‌داری کدخدا رضایت نمی‌دهد
8 ماه پس از وعده‌های دولت درباره خرید هواپیمای ایرباس، اکنون وزیر راه و شهرسازی ناامیدانه از دریافت مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا به عنوان تنها مانع خرید هواپیماست.
آیا وزیر صنعت بی‌خیال بازگشت رانت به بازار پتروشیمی می‌شود؟
پاسخ شورای رقابت به تمامی ایرادات نعمت‌زاده؛
در سه سال اخیر نعمت‌زاده بارها خواستار لغو الزام عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا شده که این پیشنهاد وی با مخالفت تمامی نهادهای تصمیم‌گیر در داخل و خارج از دولت مواجه شده است.
آیا با پذیرش تعهد FATF، مشکلات مراودات بانکی حل خواهد شد؟
مشرق بررسی می‌کند؛
امریکایی‌ها در یک هوشمندی استراتژیک موفق شدند به لیست تحریم‌های خود با قرار گرفتن در برجام و قطعنامه 2231، مشروعیت بخشند و با این اقدام مانع هرگونه ارتباط بانک‌های خارجی با بانک‌های ایرانی در پسا برجام شوند.
گزارش بانک مرکزی: برنج در دولت یازدهم 70 درصد گران شد +نمودار
بانک مرکزی از حدودا 2 برابر شدن قیمت برنج از ابتدای دولت روحانی تاکنون خبر داد به طوری که برنج 12 هزار تومانی برای اولین بار در این دولت رقم خورد.
ریشه‌یابی تذکر رهبر معظم انقلاب درباره دوگانگی آمارها
آوار دولت بر سر آمار؛
یک اتفاق عجیب که در دولت یازدهم خدشه بر آمارها را تقویت کرده، این است که رسم شده نهادهای مسئول، پس از سخنان روحانی، اقدام به انتشار آمار برای تایید این سخنان می‌کنند.
طیب نیا اعتراف کرد: خود‌تحریمی نهادهای انقلابی با دستپخت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای
توصیه امریکا به راحتی از سوی دولت پذیرفته شد و طیب نیا طی نامه ای، تعهد سیاسی به اجرای سند بازنگری ICRG در رابطه با ایران و برنامه عملیاتی طراحی شده غرب را به FATF داد.
خلاف‌گویی طیب‌نیا درباره یکی از تعهدات دولت به FATF + فیلم
این تعهد وزیر اقتصاد، در صورت اجرایی شدن به معنای آن است که ایران دیگر گروه‌های آزادیبخش و جنبش‌های مقاومت را از مصادیق تروریسم، مستثنا نمی‌داند.
درخشان: مجلس از شورای‌نگهبان درباره قراردادهای نفتی استفسار کند
استاد برجسته اقتصاد انرژی خطاب به نمایندگان مجلس نوشت: ضروری است که رئیس محترم مجلس از شورای نگهبان رسماً سؤال نمایند که آیا قراردادهای نفتی که با شرکت‌های خارجی برای اکتشاف، ارزیابی، توسعه، تولید و ازدیاد برداشت منعقد می‌گردد تحت شمول اصل 77 قانون اساسی هست یا خیر؟
روسیاهی اصلاح‌طلبان با اعتراف جهانگیری به وقوع فساد بانک دی در دولت یازدهم +عکس
رسانه‌های زنجیره‌ای حامی دولت یازدهم برای نسبت دادن فساد شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد شهید به دولت قبل، بارها به تحریف اخبار و سخنان مسئولان نهادهای نظارتی روی آورده‌اند.
دولت، شرکت‌های تحریم‌شده را از حضور در قراردادهای جدید نفتی محروم کرد + سند
خودتحریمی نهادهای انقلابی ادامه دارد؛
در ادامه اقدامات خودتحریمی دولت براساس تحریم‌های بین‌المللی، هیئت وزیران در مصوبه‌ای حضور شرکت‌های داخلی که همچنان در لیست تحریم‌ها قرار دارند را در قراردادهای جدید نفتی، ممنوع اعلام کرد.
با شبکه ملی اطلاعات فاصله زیادی داریم/ فاز اول شبکه ملی، سه سال پیش قابل افتتاح بود/ کار از طرف دولت عقب افتاده است
انتظاری در گفتگو با مشرق:
عضو شورای عالی فضای مجازی: شبکه ملی اطلاعات یک مطالبه عمومی هست. مطالبه ای که تعلل در آن، خسارت‌های جبران‌ناپذیری به جای خواهد گذاشت.
رونمایی هاشمی رفسنجانی از برنامه عملیاتی برای تضعیف بنیه دفاعی کشور/ پذیرش تعهدات FATF چگونه به تغییر ماهیت نظام ختم می‌گردد؟
مشرق گزارش می‌دهد؛
دولت یازدهم با پذیرفتن تمامی استانداردهای کارگروه اقدام مالی، تضمین های لازم را برای اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت را به امریکا داده است.
نامه رئیس بانک مرکزی چه واقعیت‌هایی را آشکار و پنهان کرد
تلاش برای تطهیر خودتحریمی؛
براساس یکی از بندهای برجام، موسسات مالی اگر دانسته یا ندانسته به معامله با ایران اقدام کنند، در نتیجه آن معامله به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از طرف آمریکا تحریم می‌شوند.
۱
آخرین عناوین