گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

** کیهان

بداخلاقی به نام اخلاق برای ترور شخصیت مطهری زمانه

یک نشریه اجاره‌ای تیتر و عکس صفحه خود را به تخریب آیت‌الله مصباح‌ یزدی اختصاص داد.
هفته‌نامه طلوع صبح که از سوی مدیر سایت انتخاب اداره می‌شود، ضمن مصاحبه با سیدمهدی طباطبایی در تیتر اول خود نوشت آقای مصباح در مسائل انقلابی چرخش داشتند. طباطبایی با ادبیات بداخلاقانه و خلاف واقع نظیر «آقای مصباح در تخیلات به سر می‌بردند»، «سابقه انقلابی نداشت»، «روزی که انقلاب شد اکثر این آقایان مخالف بودند، حالا که انقلاب شده می‌گویند ما هستیم» و... به تخریب وجهه آیت‌الله مصباح یزدی پرداخته که با استقبال گردانندگان نشریه اجاره‌ای مواجه شده است.
طباطبایی بی‌آن که درباره صلاحیت خود برای ورود به مسائل سیاسی سخن بگوید مدعی شده که آیت‌الله مصباح نباید به عرصه سیاسی ورود کند. وی همچنین برخلاف واقعیت‌ها و تحت تاثیر جریان تبلیغات جریان نفاق جدید مدعی شده که آقای مصباح سابقه انقلابی ندارد و در مسائل انقلابی چرخش داشته است.
وی در بخش‌های دیگری از مصاحبه به تمجید از آقای هاشمی پرداخته و می‌گوید: «آقای هاشمی همیشه رهبری را دوست داشته و الان هم دوست دارد. امروز بهترین دوست آیت‌الله خامنه‌ای که دروغ نگویم و دلش برای ایشان بتپد آقای هاشمی است. من حیفم می‌آید که آن‌قدر با هاشمی بد برخورد می‌شود... انجمن حجتیه دیگر توانی برای ادامه کار ندارد، در واقع امروزه، اشخاصی هستند که این اصطلاح را برای نابودی دیگران به کار می‌برند. اکنون خطر بزرگی که وجود دارد، تندروهایی هستند  که تمام اقداماتشان را تحت عنوان ولایت فقیه انجام می‌دهند. چون این کار خطر دارد ما ناچاریم برای حفظ کیان ولایت‌فقیه، عملکرد این افراد را به طریقی خنثی کنیم تا به اصل رهبری آسیبی نرسد... من از اول هم گفتم حصر هر چه ادامه پیدا کند، به ضرر نظام است». وی همچنین گفته که «در حال بررسی کاندیداتوری انتخابات خبرگان هستم».
ادبیات آقای طباطبایی علیه آیت‌الله مصباح‌ یزدی - آن هم توأم با بداخلاقی- در حالی است که رهبر معظم انقلاب از آقای مصباح به عنوان «مطهری زمانه» یاد کردند و یقینا آقای طباطبایی یک صدم خدمات آیت‌الله مصباح را در عرصه روشنگری و تبیین معارف انقلاب اسلامی (و در مقابل، اسلام التقاطی و آمریکایی) انجام نداده‌اند اما معلوم نیست نشریات زنجیره‌ای، چگونه او را برای چندمین بار ابزار انتقام‌کشی از مطهری زمانه قرار داده‌اند؟ و نقش «تخیلات» در این ابزار شدن چیست؟ به عبارت دیگر چرا آقای طباطبایی تلقینات دروغ محافل نفاق را علیه آیت‌الله مصباح تکرار می‌کند و به جای پرداختن به جریان‌های ضدانقلاب و برانداز و فتنه‌گر و ضدامام و رهبری، در خدمت چنان تهاجمی قرار گرفته است.
 از طرف دیگر جای سوال است که اگر باید از کیان انقلاب و ولایت فقیه دفاع کرد- که یک تکلیف مهم و اصلی است- آقای طباطبایی بفرمایند امثال آقای هاشمی در آشوب‌افکنی ضدانقلاب و سر دادن شعارهایی نظیر «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است»،  «مرگ بر اصل ولایت‌فقیه»، «نه» به «جمهوری اسلامی»، هتاکی علیه امام حسین علیه‌السلام در روز عاشورا و آتش زدن مساجد و... کجا بودند و در کدام جبهه ایستاده بودند؟ یا خود ایشان آن هنگام برای دفاع از نظام و انقلاب و ولایت‌فقیه کوچک‌ترین قدمی برداشتند؟ و یا درباره هشدارهای رهبر معظم انقلاب درباره نفوذ دشمنان قسم خورده انقلاب چه اظهارنظری کرده‌اند؟ آیا جز تمجید از «سوابق» آقای هاشمی و تخریب کینه‌ورزانه نسبت به آیت‌الله مصباح کار دیگری بلد نیستند؟!

 درآمدزایی دولت با گران کردن ارز حتی به قیمت تورم و کاهش قدرت خرید مردم!

 روزنامه‌های حامی دولت معتقدند برخلاف توقع، توافق برجام به افزایش قیمت ارز منجر شده و دولت نیز برخلاف مردم، از گران شدن ارز خارجی استقبال می‌کند. برخی از این روزنامه‌ها از علاقه دولت به 4 هزار تومان یا 5 هزار تومان شدن دلار خبر می‌دهند!
روزنامه شرق در گزارشی با عنوان «دلار مرز روانی 3600 تومان را شکست و زیر نگاه بانک مرکزی رکورد زد نوشت: فعالان بازار می‌گویند انتظار دلار چهارهزار تومانی را هم تا پایان سال داریم و گویی چندان هم بی‌راه نمی‌گویند. آن طور که شواهد نشان می‌دهد، دلار مرز سه هزار و 600 تومان را هم پشت سرگذاشته است.
هر میزان افزایش قیمت دلار، تورمی را به سفره‌های مردم آورد که حالا کمتر کسی است نداند دلار که بالا می‌رود، باید انتظار افزایش قیمت محصولات را هم داشت.
وحید شقاقی شهری، اقتصاددان در رابطه با افزایش نرخ دلار می‌گوید: به نظر می‌رسد تمایل و نگرش بانک مرکزی این است که تا حدودی نرخ دلار افزایش یابد و البته می‌تواند در این زمان، که بازار در تعادل به سر می‌برد، بازار را به خوبی کنترل کند. حتی گفته می‌شود افزایش نرخ دلار تا 5 هزار تومان نیز منطقی است. بنابراین نگاه بانک مرکزی به دلار در ماه‌های آینده تا سه هزار و 700 یا سه هزار و 800 تومان خواهد بود.
این کارشناس اقتصادی معتقد است، اگر دلار 300 تا 400 تومان در بازار آزاد افزایش پیدا کند، منبع ناچیزی برای دولت خواهد بود. اکنون نیز به نظر می‌رسد نگاه بانک مرکزی و دولت، نگاه تامین مالی از طریق افزایش نرخ دلار است، به موازات افزایش نرخ دلار، باید انتظار افزایش تورم را داشته باشیم. با سیاست افزایش نرخ ارز، مردم یا همان مصرف‌کنندگان متضرر شده ولی دولت منتفع می‌شود.
از سوی دیگر روزنامه آرمان در گزارشی‌ تأکید کرد: دولت بازیگر اصلی بازار ارز است، به نظر می‌رسد باید دولت را مسبب اصلی نوسانات ارزی و افزایش قیمت دلار دانست. همچنین دولت با افزایش قیمت رسمی دلار از 2800 تومان در فروردین امسال به 3000 تومان تمایل خود به افزایش قیمت ارز در بازار آزاد را نشان داده است. در حال حاضر می‌توان گفت که هیچ عاملی به غیر از دولت در تعیین نرخ ارز نمی‌تواند تاثیرگذار باشد.
آرمان، «برجام» را برخلاف پیش‌بینی‌ها عامل گران شدن نرخ ارز دانست و نوشت:  بانک مرکزی توافقات هسته‌ای را یکی از عوامل این گرانی می‌داند و افزایش واردات و سفرهای خارجی متعاقب برجام را عامل افزایش تقاضا و گرانی ارز اعلام می‌کند. با این حال اگر دولت تمایل به ثبات قیمت بازار ارز داشته باشد، می‌تواند با تزریق ارز به بازار، مانع از افزایش قیمت‌ها شود. اما تا به امروز دولت این کار را انجام نداده است. از سوی دیگر، تک نرخی کردن قیمت ارز برنامه دیگری است که بارها و بارها به گوش رسیده است. در اینجا به نظر می‌رسد دولت تمایل به اجرای این برنامه دارد نباید پنداشت که قیمت بازار آزاد کاهش پیدا می‌کند، بلکه با روندی که دولت و بانک مرکزی در پیش گرفته‌اند، به نظر می‌رسد قیمت مبادله به سمت قیمت بازار آزاد کشانده می‌شود. پس از توافقات هسته‌ای انتظار می‌رفت با کاهش قیمت در این بازار همراه باشیم، اما همانطور که پیش از این تحریم‌ها علل افزایش قیمت ارز تلقی می‌شد، به نظر می‌رسد در حال حاضر برجام و گذر از تحریم‌ها بهانه جدید برای افزایش قیمت به دست دولت داده‌اند.

مأیوس کنندگان مردم بیخ گوش شما هستند

چه کسی مردم را ناامید می‌کند؟ منتقدانی که نسبت به ایجاد توقعات غیرواقعی هشدار می‌دهند یا برخی حامیان دولت که مدعی‌اند در هیچ صنعتی جز آبگوشت بزباش برتری نداریم؟!
روزنامه جوان با اشاره به سخنان رئیس جمهور در نمایشگاه مطبوعات که منتقدان را به ایجاد ناامیدی و رفتار ضد انقلابی متهم کرده بود نوشت: موضوع تولید ناامیدی از منظر سیاسی به دلیل موخره انتخاباتی خطابه اخیر ایشان بیشتر قابل بررسی است، مثلاً جایگاه نوع خاصی از تفکر حاکم بر فضای سیاسی با نزدیک شدن به ایام انتخابات به دلیل نداشتن عقبه و تحقق نیافتن شعارهای مطرح شده به شدت در میان حامیان این تفکر متزلزل شده است و از این رو نیاز به دو گانه‌سازی فضا است.
بررسی منشأ تولید ناامیدی به عنوان یک محصول از منظر اقتصادی و آثار و تبعات آن در حد بضاعت می‌تواند مفید فایده برای ارائه راهکار باشد، به خصوص که برخی از اقتصاددانان حامی و حتی فعال در بدنه دولت بر این باورند که «ترمز دولت برای جلوگیری از سقوط(!) ناکارآمد است». «جز در پخت آبگوشت و قرمه‌سبزی در هیچ صنعتی برتری نداریم».
«اقتصاد ما هنوز از رکود خارج نشده است و بنگاه‌ها تا خرخره بدهکارند» و...
نویسنده می‌افزاید: دولت باید به جای تولید «امید واهی» که فرو ریختن آن به راحتی و با گذشت مدت کوتاه حتمی است در مسیر توسعه پایدار گام بردارد. به عنوان مثال در چرایی عمیق‌تر شدن رکود طی هفته‌های اخیر وقتی همراهان همیشگی دولت، «اثر آزبورن»ی را تشریح می‌کنند و در واقع عمیق‌تر شدن رکود را به نوعی ذوق‌زدگی از توافق هسته‌ای می‌دانند، نباید رسانه‌ها را در گوشزد کردن این واقعیت به تولید ناامیدی متهم کرد.
اگر «ما نشریه و رسانه را برای آگاهی مردم می‌خواهیم» باید بدانیم که آگاهی تنها تعریف و تمجید از دولت نیست بلکه علاوه بر انعکاس خدمات خوب و پسندیده دولت، رسانه ها وظیفه‌ای دیگر در نقد عملکرد دولت و آگاه‌سازی مردم از این اشتباهات نیز دارند.
اجازه بدهید بگوئیم استراتژی اطلاع‌رسانی دولت درباره نقش مذاکرات و برجام در اقتصاد اشتباه بوده و آن را عملی ضد انقلابی ندانیم، زیرا مؤید آن سخنان رئیس جمهور محترم است که گفته: «اقتصاد ما بیماری‌های متعددی دارد که با برداشته شدن تحریم یکی از بیماری‌های صعب‌العلاج آن برطرف می‌شود.»
آیا هشدار درباره مسیر اشتباه درباره بی‌عملی و بی‌برنامگی دولت و هشدار نسبت به خطر بروز ناامیدی، القای ناامیدی است؟
جوان می‌نویسد: آیا انعکاس نتایج تحقیقات دو پژوهشکده دولتی مبنی بر تأثیرات منفی احتمالی عملکردی دولت در «انتظارات تورمی» خلاف است؟ وقتی افزایش تورم یک باره نرخ دلار را تا سه برابر و تخلیه آثار آن در پس بحران سال 92 را موفقیت بزرگ برنامه‌های دولت یازدهم در کنترل تورم عنوان می‌کنیم و همه توان مسئولان دولتی مصروف سیاه‌نمایی درباره دولت گذشته می‌شود، وقتی تا قبل از تشکیل دولت یازدهم تصویری تاریک و وحشتناک ترسیم می‌کنیم، چطور انتظار داریم مردم و رسانه‌ها نقش کاهش درآمدهای نفتی را در کند شدن نرخ رشد و تورم باور کنند؟
وقتی روزنامه‌ها هشدار می‌دهند که در صورت ادامه بزرگ‌نمایی بیش از حد آثار مذاکرات دچار تکرار بحران می‌شویم و باید با مردم رو راست بود آیا ترویج ناامیدی است؟ آیا این هشدار انقلابی است یا ضد انقلابی؟! وقتی مسئولان رده بالای دولت تحت امر شما نامه چهار وزیر را به «مفت‌خری خوراک پتروشیمی» تشبیه می‌کنند یا وقتی که آنها را از حرف‌های متناقض منع می‌کنیم و بی‌اعتمادی احتمالی ایجاد شده ناشی از این رفتارها را گوشزد می‌کنیم، ترویج بی‌اعتمادی است یا گوشزد «ناهماهنگی راهبردی» منظور نظر شما؟! در پایان انتظار می‌رود با توجه به تسلط ریاست جمهوری در حوزه حقوق و اصل حقوقی «سبب اقوی بر مباشر است»، به دستگاه‌های تحت امرشان بیشتر یادآوری کنند که مسئولیت کسانی که حرکت عملی در مسیر تولید امید واهی و سپس تولید ناامیدی می‌کنند به مراتب بیشتر از کسانی است که با نیت دلسوزانه و نقد منصفانه مسیر اشتباه را یادآوری می‌کنند.

نفوذ سایبری ایران در اسرائیل گسترده بود

یک تحلیلگر صهیونیست ابعاد تازه‌ای از نفوذ سایبری ایران در رژیم صهیونیستی را بازگو کرد.
عامیر ربابورت تحلیل‌گر مسائل امنیتی در تارنمای صهیونیستی «اسرائیل دوینیس» نوشت: نبرد سایبری میان اسرائیل و ایران در جریان است. تمامی عملیات ردیابی حملات سایبری ما  را به سوی سپاه پاسداران انقلاب ایران رهنمون شد. مقابله با بزرگ‌ترین حمله سایبری انجام گرفته از سوی ایران علیه 1600 رایانه در اسرائیل، اروپا، آمریکا و کشورهای خلیج (فارس) دو سال به طول انجامید.
وی توضیح داد: یکی از رایانه‌هایی که ایرانیان به آن نفوذ کردند، به یک شخصیت بسیار بلندپایه در تل‌آویو که سرلشکر ارتش اسرائیل است، تعلق داشت. کارشناسان برای حمله‌ای که در هفته جاری کشف شد، نام «گربه موشکی» برگزیدند زیرا برنامه تهیه شده به سرعت از هدفی به هدف دیگر و از کشوری به کشور دیگر انتقال می‌یابد. بعدها مشخص شد که رایانه شخصی یکی از فرماندهان ارتش اسرائیل مورد نفوذ واقع شده است.
وی ابراز داشت: هدف اصلی حمله شخصیت‌های برجسته‌ای از جمله شماری از اعضای خاندان حاکم در عربستان، دانشمندان هسته‌ای اسرائیلی، مقامات بلندپایه ناتو و مخالفان نظام ایران بودند.
ربابورت اظهار داشت: پرده برداشتن از این حمله بی هیچ شک و تردیدی از وقوع جنگ سایبری حکایت می‌کند. آمریکا و اسرائیل در گذشته در یک اقدام مشترک یک حمله سایبری گسترده ای علیه ایران ترتیب دادند. حمله سایبری ایران در هفته جاری در حالی کشف شد که 8 ماه پیش یک تهاجم سایبری گسترده‌ای علیه برخی از اهداف موردنظر در اسرائیل انجام داده بود.
وی اظهار داشت: در طی چند سال گذشته حملات سایبری علیه تأسیسات زیربنایی اسرائیل مانند شبکه برق‌رسانی شکل گرفت. این حملات سایبری می‌تواند پیش زمینه حملاتی مانند سرنگون کردن هواپیماها باشد.
ربابورت در پایان توضیح داد: تصمیم به تشکیل ستاد فرماندهی حملات سایبری در ارتش اسرائیل در هفته جاری از سوی ستاد مشترک نیروهای مسلح اسرائیل اتخاذ شد. این اقدام می‌تواند بیانگر ابعاد گسترده حملات بی‌وقفه سایبری باشد.

** خراسان

ابتکار يک وزير براي نظارت بر مديران وزارتخانه

بر اساس ابلاغيه يکي از وزراي کابينه به تعدادي از مديران آن دستگاه، اعلام شده است که با توجه به ضرورت اطلاع و اشراف بر نحوه عملکرد مديران مياني وزارتخانه، مسئولان مربوطه بايد در اسرع وقت نسبت به انجام يک نظرسنجي محرمانه از عملکرد اين مديران در محورهايي چون داشتن روحيه مشارکت پذيري و پذيرش انتقاد، حضور فعال و مثمر ثمر در محل کار، رعايت نظم و مقررات، توجه به شعائر اسلامي و استفاده صحيح از منابع مالي اقدام کنند و نتيجه را به بالاترين مقام مسئول آن بخش ارجاع دهند.

هشدار به مسئولان درباره همکاري با برخي تعاوني هاي مسکن

بر اساس گزارش يک نهاد نظارتي به تعدادي از مسئولان اجرايي، اعلام شده است که حسب شکايات و بررسي هاي صورت گرفته، برخي شرکت هاي تعاوني مسکن متعلق به ادارات دولتي به علل مختلف از جمله عدم آشنايي با مباني حقوقي و همچنين بي اطلاعي از مقررات مرتبط با خريد اراضي، معضلاتي را براي اعضاي خود به وجود آورده اند که اعضاي اين تعاوني ها به عنوان مالباخته اقدام به شکايت در دستگاه قضايي از مديران اين تعاوني مي کنند. در اين گزارش از مسئولان اجرايي خواسته شده قبل از تشکيل و يا همکاري با اين تعاوني ها، از وجاهت قانوني فعاليت هيئت مديره و گردش کار قانوني اقدامات آنها اطلاع حاصل کنند.


** وطن امروز

حامیان داعش از حوادث پاریس درس عبرت بگیرند

آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی حوادث تروریستی در پاریس را نتیجه عملکرد دولتمردان غربی در حمایت از تکفیری‌ها دانست و تاکید کرد: اگر آنها به تروریست‌ها کمک نمی‌کردند، ملت و دولت سوریه و عراق داعش را نابود کرده بودند. به گزارش رسا، آیت‌الله نوری همدانی پیش از ظهر دیروز در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، حوادث تروریستی اخیر در کشورهای مختلف از جمله بیروت و پاریس را محکوم کرد. وی اقدامات غربی‌ها و آمریکایی‌ها را عامل اصلی مشکلات امروزی که جهان گرفتار آن شده، دانست و تصریح کرد: برخی کشورهای زورگوی جهان تصور می‌کردند با ایجاد گروه‌های تروریستی و تکفیری می‌توانند کشورهای اسلامی را دچار مشکل کنند و خودشان در گوشه‌ای در امن و امان باشند. این مرجع تقلید ابراز کرد: ایجادکنندگان و حامیان این جریان‌های خشن و ترور، باید می‌دانستند دیر یا زود در گذر زمان همین مشکلات به سراغ‌شان خواهد آمد و امروز داعش بلای جان غربی‌ها شده است. استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم بیان داشت: حوادثی که اخیرا در فرانسه رخ داد نتیجه عملکرد ناصواب و ناصحیح سردمداران این کشور است و غربی‌ها باید از این موضوع عبرت بگیرند. وی خاطرنشان کرد: اگر کشورهای غربی مثل فرانسه تروریست‌ها را تقویت نمی‌کردند، ملت‌ها و دولت‌های سوریه و عراق داعش را ریشه‌کن می‌کردند. حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی امت اسلامی را به حفظ وحدت و هوشیاری در برابر نقشه‌های شوم دشمنان توصیه و اظهار کرد: کشورهای اسلامی باید بدانند تنها راهی که آنها را به عزت می‌رساند، حفظ هوشیاری در برابر نقشه‌های شوم دشمنان است. این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، خاطرنشان کرد: مسلمانان نباید بنشینند تا کشورهای مستکبر به آنها حمله کنند و بعد آنها مشغول دفاع شوند، بلکه باید به گونه‌ای دارای قوت باشند تا بتوانند هرگونه خطری را دفع کنند.

مردم بیچاره فرانسه تاوان خیانت مسؤولان‌شان را می‌دهند

عضو هیأت‌رئیسه مجلس گفت: در حال حاضر مردم بیچاره فرانسه تاوان خیانت مسؤولان‌شان را می‌دهند. به گزارش فارس،‌ مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در پی حادثه تروریستی در فرانسه، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: جمعه‌شب تن فرانسوی‌ها لرزید. اتفاق جمعه‌شب فاجعه بسیار تلخى بود که رخ داد و همه را ناراحت کرد؛‌ فاجعه‌اى که یکى از مقصران آن رئیس‌جمهور فرانسه است که از عوامل اصلی ایجاد داعش در منطقه است. رئیس‌جمهورى که با اقداماتش سال‌هاست تن زنان و کودکان لبنانی، یمنی، سورى، عراقی، افغانى و پاکستانى را مى‌لرزاند و جان مردمان مسلمان این منطقه اصلا برایش مهم نیست. بزرگان گفته بودند این فتنه (تروریست‌هاى داعشى) روزى گریبان آن کشورها را خواهد گرفت ولى مردم بیچاره فرانسه و برخى کشورها هستند که تاوان این خیانت‌هاى مسؤولان خود را می‌دهند.

روحانی درباره اطرافیانش تجدیدنظر کند

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با انتقاد از ادبیات روحانی نسبت به رسانه‌های منتقد و نارضایتی او از دستگیری برخی عوامل نفوذ، از او خواست نسبت به اطرافیانش تجدیدنظر کند. به گزارش خبرگزاری‌ها، محمدنبی حبیبی در پایان نشست دبیران حزب موتلفه گفت: رئیس‌جمهور به جای تشکر از دستگاه قضا و نیروهای امنیتی در مبارزه با نفوذی‌ها مطالبی گفت که در شأن وی نبود. رئیس‌جمهور باید به نقد منصفانه رسانه‌ها پاسخ مسؤولانه بدهد. اما آنچه در نمایشگاه مطبوعات گفته شد مسؤولانه نبود؛ استخدام ادبیات نیش‌دار در پاسخ به نقدهای مشفقانه متناسب با شعار اعتدال و تدبیر امور مملکت نیست. رئیس‌جمهور باید درباره اطرافیان خود که اطلاعات نادرست به او می‌دهند تجدیدنظر کند و نباید از نفوذی‌های استکبار با چهره‌های مختلف، مانند کلاهی‌ها و کشمیری‌ها و امثال آنها غافل بود. حبیبی در ادامه تصریح کرد: دولت باید مساله نفوذ را در پسابرجام جدی بگیرد و به دستگاه‌های امنیتی کشور اعتماد کند و در عین حال جانانه از آنها دفاع کند نه اینکه تلاش‌های آنان را ندیده بگیرد.

** رسالت

ابراز همدردي با فرانسوي ها

راديو آمريکا گفته است شماري از شهروندان تهراني رفته اند سفارت فرانسه براي قربانيان حادثه پاريس شمع روشن کرده و اظهار همدردي کرده اند. اي کاش اين جماعت به سفارت لبنان نيز مي رفتند و شمع روشن مي کردند و با قربانيان تروريستي بيروت هم که قبل از حادثه پاريس رخ داده، همدردي مي کردند.

تسليت ديرهنگام به لبنان!

رئيس‌ جمهور در پيامي به فرانسوا اولاند رئيس‌ جمهور فرانسه، حوادث تروريستي و کشته و مجروح شدن تعداد زيادي از مردم بيگناه در پاريس را تسليت گفت و بر ضرورت تلاش همگاني براي مبارزه با تروريسم تاکيد کرد. اين در حالي است که پس از انفجارهاي تروريستي لبنان، محمد جواد ظريف به جاي حسن روحاني، پيام تسليت براي دولت و ملت لبنان پيام تسليت ارسال نمود. جهان نيوز نوشت: اما سرانجام، رئيس جمهور، با فاصله دو روز از انفجارهاي ضاحيه در جنوب لبنان و پس از پيام تسليت سريع و بهنگام خود به دولت فرانسه، در اقدامي دير هنگام به مردم لبنان هم تسليت گفت. جام نيوز هم در اين باره نوشت: گرچه تعداد کشته شدگان عمليات تروريستي پاريس بيشتر بوده است اما در مقابل، کشته شدگان عمليات تروريستي لبنان مسلمان بوده و اکثريت از شيعيان بوده اند. آيا اين تفاوت نگاه به کشورها از سوي دولت، منطقي است؟ آيا در طول تاريخ، لبنان قرابت بيشتري با کشور ما داشته يا فرانسه؟ آيا مردم لبنان به مردم ما نزديکتر بوده اند يا مردم پاريس؟ بايد گفت عمليات تروريستي در هر نقطه از جهان که باشد چه قربانيان آن مسلمان باشند و چه کافر، محکوم است اما اين تفاوت نگاه و اولويت ها بين دو کشور مي تواند تأمل برانگيز باشد.

شعر رودکي در باب حادثه پاريس!

امير مهدي ژوله، نويسنده طنزهاي نمايشي، با انتشار کاريکاتوري از بزرگمهر حسين پور درباره حادثه فرانسه در اينستاگرام خود، شعري از رودکي را نيز درج نمود؛ «عيسي به رهي ديد يکي کشته فتاده / حيران شد و بگرفت به دندان سر انگشت / گفتا که كه را کشتي تا کشته شدي زار / تا باز که او را بکشد آنکه تو را کشت / انگشت مکن رنجه به در کوفتن کس / تا کس نکند رنجه به در کوفتنت مشت» وي در آخر نوشت: تسليت به انسان و انسانيت.

مخدرهاي صوتي در راهند!

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر کرمانشاه، وجود مخدرهاي صوتي را در کشور، دور از ذهن ندانست. علي شمشيري در گفتگو با ايسنا اظهار کرد: تا کنون موردي از مخدرهاي صوتي را نديده‌ام، اما درباره آن شنيده‌ام و قطعا زماني که راجع به موضوعي شنيده‌هايي وجود دارد نمي‌توان وجود آن را انکار کرد.

وي افزود: با پيشرفت سريعي که مدرنيته دارد، تاکنون 540 نوع ماده مخدر به بازار آمده و وجود مخدرهاي صوتي در کشور هم دور از ذهن نيست. آنچه که در مورد اين نوع مخدرها مي‌دانيم اين است که متاسفانه آهنگ‌هايي طراحي شده‌اند که گوش دادن به آنها حالتي را در فرد ايجاد مي‌کند و نوع تاثيرگذاري آن روي مغز به مانند تاثيرگذاري مواد مخدر است. اين نوع آهنگ‌ها با ارتعاش و امواج خاصي که توليد مي‌کنند تاثيري مشابه مواد مخدر روي مغز دارند و فرد را وسوسه و تحريک مي‌کنند که به اين آهنگ‌ها باز هم گوش بدهد. وي با اشاره به تغيير سريع الگوي مصرف بين معتادان، اظهار کرد: اين امکان وجود دارد که در اثر گوش دادن به اين آهنگ‌ها فرد بعد از مدتي به سمت مصرف ساير مواد مخدر نيز گرايش پيدا کند.

واکنش رهبر انقلاب به علني کردن شهر موشکي سپاه

سردار رشيد جانشين رئيس ستادکل نيروهاي مسلح از نظر رهبري درباره رونمايي از شهر موشکي سپاه خبر داد. به گزارش نسيم، سردار غلامعلي رشيد، در چهارمين سالگرد شهادت شهيد تهراني‌ مقدم که در حسينيه امام رضا (ع) هوافضاي سپاه برگزار شد خاطرنشان کرد:  17 مهر خدمت رهبري مشرف شديم و ايشان فرمودند: «کار تبليغاتي سردار حاجي زاده کار خوبي بود که شهر موشکي را نشان داد و براي مردم جالب بود؛ گويش ايشان هم خوب بود.» در واقع، سردار حاجي‌ زاده در آن مراسم دو مدال افتخار گرفت.

فرانسه امنيتش‌ را به مستشاران ما بسپارد

محمد کوثري نماينده مردم تهران و رئيس کميته دفاعي مجلس در گفتگو با تسنيم با ابراز تاسف از حوادث تروريستي پاريس، گفت: حوادث تروريستي پاريس از نظر ما محکوم است و ما با مردم پاريس ابراز همدردي مي‌کنيم. وي با بيان اينکه با حمايت از داعش، باد کاشتند و حالا در پاريس، توفان درو مي‌کنند، تصريح کرد: وقتي مقام معظم رهبري، اروپاييان را نصيحت کرد که دست از حمايت از داعش بردارند، آنها به نصيحت‌هاي مقام معظم رهبري توجه نکردند و امروز همه مي‌بينند که پيش بيني‌هاي مقام معظم رهبري در باره داعش چگونه محقق مي‌شود؛ رفتارهاي نمايشي دولت فرانسه عليه تروريست‌هاي داعش از ابتدا براي ما روشن بود چون اگر قرار بود،امثال فرانسه با داعش مبارزه کنند، از ابتدا اين سازمان تروريستي را با کمک عربستان تاسيس نمي‌کردند. کوثري با بيان اينکه ترکيه و عربستان هدف اصلي داعش در آينده خواهند بود، تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با تروريست‌ها حضور قاطع در صحنه دارد و تحت هيچ شرايطي اين ميدان را ترک نخواهد کرد؛ لذا به دولت فرانسه هم توصيه مي‌کنيم که اگر نمي‌توانند امنيت مردم خود را در مقابل تروريست‌هاي داعش تامين کنند، مي‌توانند اين مهم را به مستشاران نظامي ايران که اکنون در سوريه و عراق در حال مبارزه با داعش هستند، بسپارند.

پول هاي هنگفتي كه خرج حجاج نشد

تازه ترين گزارش منتشر شده نشان مي دهد که چگونه آل سعود طي 24 س ال گذشته ميلياردها دلار از برگزاري مراسم حج کسب کرده است، اما فقط مبلغ ناچيزي از آن را صرف توسعه خانه خدا و بهبود سطح خدمات براي حجاج کرده اند.  سايت خبري "المرصد" در گزارشي به بررسي ميزان درآمد خاندان سعودي از مراسم حج در طول 24 سال اخير و مقايسه آن با مبالغ هزينه شده براي توسعه خانه خدا و بهبود خدمات رساني به حجاج پرداخت و نوشت: آمارهاي رسمي عربستان حکايت از آن دارند که ظرف 24 سال 38.773000 نفر از مسلمانان براي اداي حج تمتع و192.786.632 نفر نيز براي اداي عمره به مکه مشرف شده اند. در اين مدت روي هم رفته حجاج، 1650 ميليارد ريال عربستان معادل 440 ميليارد دلار آمريکا، در عربستان خرج کرده اند. حال اين سئوال مطرح است که از چنين درآمد هنگفتي، آل سعود چه مقدار را براي توسعه بيت الله الحرام 
هزينه مي کند؟ العالم نوشت: با تحليل اين داده ها، مشخص مي شود که حکام عربستان از مجموع 440 ميليارد دلار درآمدي که ظرف 24 سال از مراسم حج کسب کردند، فقط 22 ميليارد دلار آن را صرف توسعه و بهبود سطح خدمات آن کرده اند. همچنين اين سئوال مطرح است که مجموع درآمد آل سعود ظرف 24 سال گذشته چقدر بوده است؟ طبق آمارهاي رسمي که توسط وزارت دارايي عربستان منتشر شده اند، مجموع درآمد کل عربستان طي 24 سال، 2380 ميليارد دلار بوده است.

اقدام معترضان به جمع آوري بنرهاي استکبارستيزي

تعدادي از دانشجويان و طلاب شهر قم در اعتراض به جمع‌آوري بنرهاي استکبارستيزي بسيج دانشجويي در 13 آبان و بي تفاوتي مسئولين نسبت به بنرهاي تبليغاتي رستوران آمريکايي كي اف سي در سطح شهر، شبانه اقدام به کشيدن نقاشي پرچم آمريکا بر روي زمين در جلوي استانداري قم، شهرداري قم،‌ فرمانداري قم و دفتر علي لاريجاني کردند. به گزارش خبرگزاري دانشجو، هدف از اين اقدام يادآوري جمله امام (ره) «ما آمريکا را زير پا مي گذاريم» به مسئولين ذي ربط بوده است که با اعتقاد راسخ تر به اين مفهوم به خدمت به مردم مشغول باشند. لازم به ذکر است اين اقدام در مقابل درب دانشگاه مفيد قم نيز صورت گرفته است.

ثبت نام خانوادگي!

فائزه هاشمي در غرفه «انتخاب» در نمايشگاه مطبوعات حضور يافت. وي در مورد حملات اخير به پدرش  گفت: حملات به آقاي هاشمي موضوع جديدي نيست، آنها از نقش ايشان در کشور هراس دارند. وي افزود: تندروها از تاثير آيت الله هاشمي در انتخابات و سياست کلان کشور خبر دارند و با اين دروغ پراکني ها مي خواهند در انتخابات پيروز شوند. فرزند هاشمي در باره کانديداتوري خود در انتخابات مجلس گفت: در انتخابات حتماً ثبت نام خواهم کرد. محسن و فاطمه نيز در انتخابات، کانديدا خواهند شد.

** جمهوری اسلامی

گروه تروریستی داعش روس ها بار دیگر تهدید کرد

گروه تروریستی داعش با انتشار فیلمی، روس‌ها را به نکاح و اسارت زنان و فرزندانشان تهدید کرد. به گزارش کریستین‌تودی، گروه تروریستی داعش در این فیلم اعلام کرد به زودی حملاتی را در روسیه انجام می‌دهد و سپس زنان روسی را به عقد خود درآورده و فرزندانشان را به بردگی می‌برد. این فیلم 2 هفته پس از اینکه داعش مسئولیت انفجار هواپیمای روسی در صحرای سینا را برعهده گرفت، منتشر شد. به گزارش «میل‌آنلاین» این فیلم شامل تصاویر وحشتناکی از قتل و جنایت این گروه تروریستی است. گروه تروریستی داعش در این فیلم مدعی شد: «شیران خفته بیدار شده‌اند و شمشیرها را برافراشته‌اند.‌ای کفار شما ذره‌ای شجاعت ندارید. صدای شما دیگر شنیده نخواهد شد. به زودی به سرزمین‌های شما می‌آییم و بر آنها تسلط می‌یابیم. اقیانوسی از خون به پا می‌کنیم، زنان شما را به عقد خود در‌ می‌آوریم و فرزندانتان را به بردگی می‌بریم.»

خرید و فروش زنان در تلگرام توسط داعش

یک عضو جدا شده از داعش از اعتیاد اکثر اعضای این گروهک تروریستی به مواد مخدر و خرید و فروش زنان برده در تلگرام خبر داد. به گزارش تابناک، سایت خبری «البحرین‌الیوم» در این‌ باره نوشت: بنا‌بر‌ اعلام «ابولید تونسی» مسئول سابق امور مالی در بیمارستان‌های روانی داعش، این گروهک تروریستی با راه‌اندازی برنامه‌ «بازار برده‌داری» در تلگرام، زنان اسیر خود را به فروش می‌گذارند. قیمت برخی از این زنان اسیر که توسط داعش به بردگی گرفته شده‌اند گاهی به 13 هزار دلار هم می‌رسد. فرماندهان داعشی، زیباترین زنان را برای خود انتخاب کرده و زنانی را که از زیبایی کمتری برخوردارند در این بازار الکترونیکی به فروش گذاشته‌اند.

** قانون

پايان امضای سند‌‌‌ بازطراحي اراک تا د‌‌‌وشنبه 

تسنيم   عباس عراقچی که از روز جمعه د‌‌‌ر وین به سر مي‌برد‌‌‌، گفت: امضای سند‌‌‌ رسمي‌بازطراحی اراک توسط وزیران خارجه ایران و 1+5 به صورت گرد‌‌‌شی د‌‌‌ر حال انجام است و تا روز د‌‌‌وشنبه این امضاها به پایان مي‌رسد‌‌‌.عراقچی روز شنبه با هلگا اشمید‌‌‌، معاون رئیس سیاست خارجه اتحاد‌‌‌یه اروپا، د‌‌‌رباره اجرای برجام د‌‌‌ید‌‌‌ار و گفت وگو کرد‌‌‌.وزیر امور خارجه کشورمان نیز پیش‌تر د‌‌‌ر پاسخ به این سؤال که آیا سند‌‌‌ اجرای تعهد‌‌‌ات برای بازطراحی رآکتور اراک هفته آیند‌‌‌ه امضا خواهد‌‌‌ شد‌‌‌، گفت: «بیشتر وزیران خارجه 1+5 سند‌‌‌ بازطراحی اراک را امضا کرد‌‌‌ه‌اند‌‌‌ و شاید‌‌‌ یک یا د‌‌‌و وزیر آن را امضا نکرد‌‌‌ه‌اند‌‌‌ که د‌‌‌ر یکی د‌‌‌و روز آیند‌‌‌ه آن را امضا می‌کنند‌‌‌ و سند‌‌‌ قطعی خواهد‌‌‌ شد‌‌‌.»

هشد‌‌‌ار آیت ا... مکارم به حامیان د‌‌‌اعش

خبرگزاري حوزه آیت ا... مکارم شیرازی با  محکوم کرد‌‌‌ن حواد‌‌‌ث تروریستی د‌‌‌ر کشورهای مختلف جهان از جمله بیروت و پاریس  گفت:به د‌‌‌نبال این حواد‌‌‌ث و جنایات تمام اروپا د‌‌‌ر وحشت فرو رفته است كه د‌‌‌امنه آن به جاهای د‌‌‌یگر و به غیر اروپا هم خواهد‌‌‌ رسید‌‌‌.وي افزود‌‌‌: جمعیت د‌‌‌اعش و تروریست‌ها زیاد‌‌‌ نیست ولی  حمایت همه جانبه مي‌شوند‌‌‌، اگر این حمایت‌ها نبود‌‌‌ ریشه کن کرد‌‌‌ن آنها کار چند‌‌‌انی ند‌‌‌اشت. مکارم شیرازی،  اظهار د‌‌‌اشت: از یک طرف آمریکا عوامل خود‌‌‌ را مي‌فرستد‌‌‌ تا آنها را آموزش د‌‌‌هند‌‌‌، از سویی د‌‌‌یگر عربستان و برخی کشورهای د‌‌‌یگر منطقه پول و سلاح د‌‌‌ر اختیار تروریست‌ها قرار مي‌د‌‌‌هند‌‌‌.ایشان اد‌‌‌امه د‌‌‌اد‌‌‌ند‌‌‌: اسرائیل حمایت همه جانبه مي‌کند‌‌‌، ترکیه نفت‌های غصبی آنها را مي‌خرد‌‌‌ و پول به آنها مي‌د‌‌‌هد‌‌‌؛ اگر این حمایت‌ها نباشد‌‌‌ آنها د‌‌‌وام و بقایی نخواهند‌‌‌ د‌‌‌اشت.ایشان با بیان این که امید‌‌‌واریم غربی‌ها و کشورهایی که حامي‌تروریست‌ها هستند‌‌‌ و آنها را تجهیز مي‌کنند‌‌‌ سر عقل  آمد‌‌‌ه و  د‌‌‌ست از حمایت برد‌‌‌ارند‌‌‌ گفتند‌‌‌: تروریست‌ها اگر حمایت نشوند‌‌‌ به سرعت از بین مي‌روند‌‌‌، اما وقتی با هواهپیما بسته‌های سلاح و غذا برای آنان مي‌ریزند‌‌‌ نفوذشان بیشتر مي‌شود‌‌‌.

آغاز رزمايش بسيج از پنجشنبه

تابناك رئیس سازمان بسیج مستضعفین از برگزاری رزمایش الی بیت المقد‌‌‌س 94 د‌‌‌ر پنجشنبه هفته جاری خبر د‌‌‌اد‌‌‌ و گفت: این رزمایش با حضور 120 گرد‌‌‌ان د‌‌‌ر حوالی قم برگزار می‌شود‌‌‌.محمد‌‌‌رضا نقد‌‌‌ی گفت: امروز نعمت‌های بسیج به قد‌‌‌ری فراوان است که قابل بیان نیست و هفته بسیج هم نماد‌‌‌ی برای گزارش اقد‌‌‌امات بی کران بسیج است.رئیس سازمان بسیج مستضعفین خاطرنشان کرد‌‌‌: هفته بسیج باشعار بسیج د‌‌‌ست قد‌‌‌رت خد‌‌‌ا از29 آبان آغاز می‌شود‌‌‌ و برنامه‌های متنوعی برای این هفته پیش بینی شد‌‌‌ه است.

شکایت سرافراز از سه نمایند‌‌‌ه مجلس

خبرآنلاين نمایند‌‌‌ه ارد‌‌‌بیل بخش اعظم نطق خود‌‌‌ را به د‌‌‌فاع از اقوام و اقلیت‌ها د‌‌‌ر تمامیت ارضی کشور اختصاص د‌‌‌اد‌‌‌ و از عد‌‌‌م اجرای اصولی قانون اساسی د‌‌‌ر این زمینه گلایه کرد‌‌‌.کمال الد‌‌‌ين پيرموذن خواستار آن شد‌‌‌ که د‌‌‌ر فرصت طلايي تد‌‌‌وين برنامه ششم کشور، به همه اين بي قراري‌ها و تبعيض‌ها پايان د‌‌‌اد‌‌‌ه شود‌‌‌.پيرموذن که مي‌گفت «نگذاريم جاي شاکي و متشاکي د‌‌‌ر ايران عوض شود‌‌‌»، خاطرنشان کرد‌‌‌: عجبا که ما بايد‌‌‌ از آقاي سرافراز براي توهين به اقوام، سياسي کرد‌‌‌ن عزاد‌‌‌اري مرد‌‌‌م ارد‌‌‌بيل و جبهه گيري د‌‌‌ر انعکاس توافق برجام شکايت کنيم اما او د‌‌‌ر عوض از من و آقايان قاضي پور و شجاعي شکايت کرد‌‌‌ه است! آقاي سرافراز به عوض اين شکايت به بيانيه نمايند‌‌‌گان ترک زبان مجلس توجه کن! لازم است که به جاي چنين واکنشي حق اعتراض را پاس د‌‌‌اريم .او افزود‌‌‌: تمجيد‌‌‌ از خود‌‌‌ نباشد‌‌‌، من ترکم! ما ترکان آذري ميوه د‌‌‌رختيم، هر رهگذري سنگ زند‌‌‌، بيم ند‌‌‌اريم!

د‌‌‌فاع كوچك‌زاد‌‌‌ه از سرافراز

  ايرنا مهد‌‌‌ی کوچک زاد‌‌‌ه د‌‌‌ر تذکری آیین نامه ای اظهار د‌‌‌اشت: هر کسی با ملت ایران و سابقه آن یا حتی د‌‌‌ر د‌‌‌وران معاصر یعنی از زمان مشروطه تا به امروز آشنا باشد‌‌‌، آگاه است که اگر بخواهیم د‌‌‌ر راستای یاری اسلام قومي‌را محاسبه کنیم، مرد‌‌‌م آذربایجان نقش اول را د‌‌‌اشته اند‌‌‌.این عضو جبهه پاید‌‌‌اری خاطر نشان کرد‌‌‌: ای د‌‌‌شمنان کورد‌‌‌ل! آیا فکر مي‌کنید‌‌‌ با د‌‌‌امن زد‌‌‌ن به یک موضوع که اگرچه د‌‌‌ر آن اشتباه رخ د‌‌‌اد‌‌‌ه است و مسئولان صد‌‌‌ا وسیما به اند‌‌‌ازه کافی عذرخواهی کرد‌‌‌ه‌اند‌‌‌ و ملت آذربایجان هم راضی به زد‌‌‌ن بر سر مظلوم نیست، مي‌توانید‌‌‌ ماد‌‌‌ر را از فرزند‌‌‌ جد‌‌‌ا کنید‌‌‌؟ کور خواند‌‌‌ه اید‌‌‌.وی تصریح کرد‌‌‌: ملت آذربایجان نیازی به تملق ند‌‌‌ارد‌‌‌ و صاحب انقلاب است.

برنامه رئيس‌خانه احزاب براي انتخابات

  ايسنا  حسن غفوری فرد‌‌‌ اعلام کرد‌‌‌که برای حضور د‌‌‌ر د‌‌‌همین د‌‌‌وره انتخابات مجلس شورای اسلامي‌برنامه‌ریزی‌هایی انجام د‌‌‌اد‌‌‌ه‌ام.رئيس‌خانه احزاب با اشاره به جلسات مشترک حزب موتلفه با جمعیت ایثارگران و جبهه پاید‌‌‌اری، اظهار کرد‌‌‌: این جلسات مشترک همچنان اد‌‌‌امه د‌‌‌ارد‌‌‌ و تقریباً همه موافقت کرد‌‌‌ه‌اند‌‌‌ که نظر شورای فقها (موحد‌‌‌ی کرمانی، یزد‌‌‌ی، مصباح) فصل‌الخطاب باشد‌‌‌ چرا که شورای فقها د‌‌‌ر جریان این جسات مشترک و نتایج آن هستند‌‌‌.این عضو حزب موتلفه اسلامي‌د‌‌‌ر پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این شکل جلسات مشابهی با سایر احزاب اصولگرا نیز برگزار شد‌‌‌ه یا نه؟ گفت:‌ هنوز د‌‌‌ید‌‌‌اری انجام نشد‌‌‌ه است اما ما آماد‌‌‌گی برگزاری چنین جلساتی را با سایر گروه‌های اصولگرا د‌‌‌اریم.


** آرمان

ژيمناستيك لنگ 500 هزار تومان است!

شنیده شد که رئيس سازمان ليگ برتر ژيمناستيك با اشاره به عدم اعلام آمادگي تيم‌هاي مطرح و قدر براي شركت در ليگ گفت: واقعا از تيم تهران تعجب مي‌كنم كه براي شركت در ليگ مشكلش تنها پرداخت ۵۰۰ هزار تومان به فدراسيون است. الف نوشت؛ حامد اخوان تعداد تيم‌هايي را كه براي شركت در ليگ باشگاه‌هاي ژيمناستيك هنري بزرگسالان اعلام آمادگي كردند ۵ تيم عنوان كرد و افزود: تا تاريخ ۱۸ آبان‌ماه كه زمان ثبت نام تيم‌ها براي شركت در ليگ باشگاه‌هاي ژيمناستيك هنري بزرگسالان در نظر گرفته شده بود، تنها ۵ تيم همدان، هرمزگان، يزد، خراسان شمالي و لرستان آمادگي خود را اعلام كردند. ما انتظار داشتيم تيم‌هاي قدري همچون تهران، كرج، توابع كرج، مازندران و خراسان رضوي براي حضور در ليگ زودتر از ساير تيم‌ها آمادگي خود را اعلام كنند كه واقعا براي خود من جاي سوال است كه پرداخت ۱۰۰ هزار تومان بابت هر ورزشكار توسط اين استان‌ها به فدراسيون اينقدر سخت بود كه توان پرداخت حتي ۵۰۰ هزار تومان را نيز نداشتند. 
 
واردات لوازم آرايشي و مسواك از آمريكا

شنیده شد که بر اساس آمار گمرك در هفت ماهه نخست سال جاري واردات كالا از آمريكا از نظر وزني 87/113درصد افزايش يافت. باشگاه خبرنگاران نوشت؛ بر اساس آمار گمرك در هفت ماهه نخست سال جاري ۲۷ هزار و ۳۹ تن كالا به ارزش ۵۰ ميليون و ۹۲۰ هزار و ۱۳۷ دلار از ايالت متحده آمريكا به ايران صادر شد. اين ميزان واردات از آمريكا در مقايسه با مدت مشابه سال جاري از نظر وزني 87/113 درصد افزايش و از نظر ارزشي 57/33درصد كاهش را نشان مي‌دهد. اين گزارش مي‌افزايد: در مهر ماه سال جاري ۷ هزار و ۳۴۱ تن كالا به ارزش ۱۳ ميليون و ۶۵۰ هزار و ۱۰۵ دلار از آمريكا به ايران صادر شد. همچنين فراورده‌هاي آرايشي ناخن دست و پا و پودرهاي به هم فشرده براي مصارف آرايشي و فراورده‌هايي براي آرايش و مراقبت از پوست از ديگر كالاهاي وارداتي از آمريكا به ايران هستند كه بيش از ۱۰۰ هزار دلار ارز از كشور براي واردات اين كالاها خارج شده است. 
 
دستگیری 6 عضو شورای شهر و شهردار مرند

شنیده شد که فرماندار شهرستان مرند (آذربایجان شرقی) از دستگیری شش نفر از اعضای شورای اسلامی شهر مرند خبر داد. مهرنوشت؛ تقی کرمی ضمن اشاره به پرونده مفتوح تخلفات شهرداری شهر مرند اظهار داشت: شامگاه روز گذشته نیز شش نفر از ۱۱ عضو شورای اسلامی شهر مرند در ارتباط با این پرونده دستگیر و روانه زندان شده‌اند. گفتنی است در چند ماه گذشته مسائل و حواشی مختلفی در شهرداری مرند وجود داشته و شایعات مختلفی در این خصوص منتشر شده بود که با دستگیری شهردار مرند و چهار نفر از کارمندان این مجموعه به دلیل تخلفات رنگ واقعیت به خود گرفت. بر اساس اعلام مسئولان مرند تاکنون ۲۰ نفر در ارتباط با این پرونده دستگیر شده اند که دستگیری شش عضو شورای اسلامی این شهر آخرین مورد از این دست بوده است.
 
«باران» و «پگاه» هم ممنوع‌التصوير شدند؟

شنیده شد که يك روز پس از آغاز اكران فيلم سينمايي «جامه‌دران»، به كارگرداني حميدرضا قطبي و به تهيه‌كنندگي سيدجمال ساداتيان، اسم و تصوير دو بازيگر اصلي اين فيلم، پگاه آهنگراني و باران كوثري، از تيزرهاي تلويزيوني حذف شد. اين در حالي است كه در نخستين روز اكران اين فيلم يعني چهارشنبه ٢0 آبان، تيزرهاي پخش‌شده اين فيلم در شبكه‌هاي مختلف سيما، همراه با تصوير و اسم اين دو بازيگر بود. حميدرضا قطبي، كارگردان اين فيلم، درباره اين اتفاق مي‌گويد: «من باخبر نبودم كه بناست چنين اتفاقي بيفتد و بعد كه اين اتفاق افتاد، تازه مطلع شدم، چون تلويزيون خودش تصوير اين دو بازيگر را مميزي كرده است. تيزرهاي روز اول، كامل پخش شده و روز دوم تصوير و اسم پگاه آهنگراني و باران كوثري از تيزرها حذف شده و ما درنهايت حيرت و تعجبيم.»
 
دو داور دیگر از لیگ محروم شدند

شنیده شد که رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: حق‌وردی و حاجی‌پور به دلیل غیبت در تست آمادگی جسمانی ، فعلا حق داوری در لیگ برتر را ندارند و از آنها استفاده نمی‌کنیم. پیش از این اصفهانیان مدعی شده بود غیبت این دو داور در تست‌ها موجه و با اطلاع خودش بوده است! تابناک نوشت؛ فریدون اصفهانیان درخصوص اینکه برخی از داوران نمی‌خواستند به دلیل سرمای هوا در تست آمادگی جسمانی شرکت کنند، خاطرنشان کرد: کسی نگفت به خاطر سرما درتست آمادگی جسمانی شرکت نمی‌کند و این موضوع صحت ندارد. با این حال چون حق‌وردی و حاجی‌پور دراین تست شرکت نکردند فعلاً از آنها در لیگ استفاده نمی‌کنیم. در مجموع این کلاس‌ها خوب است اما برگزاری آن به تنهایی نمی‌تواند باعث کم شدن اشتباهات داوری شود.
 
بدهي ميلياردي عضو شوراي گرگان به شهرداري

شنیده شد که از گرگان خبر مي‌رسد يك عضو شوراي شهر گرگان به شهرداري اين شهر، بابت جريمه و عوارض مبلغ يك ميليارد و ۳۸۸ ميليون ريال بدهكار است. جمهوري اسلامي نوشت؛ مردم با شنيدن اين خبر، واكنش‌هايي نشان دادند. از جمله اينكه گفته‌اند ديگر به چنين افرادي اجازه ورود به شورا را نخواهيم داد. بعضي‌ها شورا را با محلي براي رسيدن به مال و منال براي خود اشتباه گرفته‌اند. همينطور گفته‌اند: شهرداري چگونه ما مردم ضعيف را كه براي گرفتن امتياز آب و برق مجبوريم مراجعه كنيم، پوست مي‌كند اما اين افراد متمكن بي‌خيال بدهكاري‌شان هستند؟ 
 
علت بازداشت قائم‌مقام منطقه آزاد چابهار

شنیده شد که دادستان عمومی و انقلاب زاهدان با تایید دستگیری قائم‌مقام منطقه آزاد چابهار اعلام کرد که به همراه وی، 5 نفر دیگر نیز دستگیر شده‌اند. ایسنا نوشت؛ محمد مرزیه با بیان این مطلب اظهار کرد: این افراد سه‌شنبه هفته گذشته با هماهنگی مقامات قضائی دادسرای مرکز استان بازداشت شدند. وی یادآور شد: اتهام این افراد اختلاس، ارتشا و زمین‌خواری است؛ البته هنوز به جمع بندی کامل در این زمینه نرسیده‌ایم و تحقیقات در این پرونده ادامه دارد.
 
تكذيب بخشنامه«حذف لهجه ها» از تلويزيون

شنیده شد که مديركل روابط عمومي رسانه ملي خبر صدور بخشنامه از طرف معاون سيما به مديران شبكه‌ها براي جلوگيري از به كار بردن لهجه‌ها در آيتم‌ها و برنامه‌ها را تكذيب كرد. فرارو نوشت؛ داوود نعمتي اناركي درباره صدور بخشنامه براي جلوگيري از استفاده از لهجه در برنامه‌ها و آيتم‌ها بيان كرد: كشور ما از قوميت‌هاي مختلف تشكيل شده است كه با لهجه‌ها و گويش‌هاي مختلفي صحبت مي‌كنند، بنابراين صدور بخشنامه‌اي از طرف معاون سيما براي جلوگيري از لهجه‌ها صحت ندارد و تكذيب مي‌شود. 
 
تجمع معلمان پیش‌دبستانی مقابل مجلس

شنیده شد که تعدادی از معلمان پیش دبستانی در برابر مجلس تجمع کردند و خواهان حل مشکل استخدام خود شدند. ایرنا نوشت؛ حدود 50 نفر از معلمان پیش دبستانی روز یکشنبه با تجمع در برابر مجلس شورای اسلامی خواهان حل مشکل استخدام و مشکلات معیشتی خود شدند و از نمایندگان خواستند که پیگیر مشکلات این افراد باشد. این چندمین بار است که معلمان پیش دبستانی در برابر مجلس شورای اسلامی تجمع می‌کنند.

** شرق

لایحه شفاف‌سازی منابع مالی نامزدها براساس منويات رهبری


ایرنا: روح‌الله جمعه‌ای، مشاور رسانه‌ای وزیر کشور، لایحه دوفوریتی شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه تبلیغات انتخاباتی کاندیداها را مبتنی بر منویات و فرمایشات صریح مقام معظم رهبری دانست. او افزود: دولت و وزارت کشور در این لایحه به دنبال اجرائی‌کردن عمده‌ترین دغدغه مقام معظم رهبری در مبارزه با فساد هستند، ایشان در دیدار با نمایندگان دوره هفتم مجلس شورای اسلامی به صراحت فرمودند با دستمال کثیف و آلوده نمی‌توان شیشه را تمیز کرد، بنابراین یکی از مجاری ورود فساد و آلودگی به عناصر تنظیف جامعه، نبودن شفافیت در منابع مالی کاندیداها در جریان انتخابات است. او با تأکید بر اینکه این لایحه در مقام قضاوت نیست، بلکه به منظور پیشگیری و جلوگیری از بروز هرگونه شائبه در مسدودکردن ورود پول‌های کثیف به مراکز تصمیم‌گیری تدوین شده است، افزود: مردم باید بدانند نمایندگان آنها منابع مالی خود را از کجا تأمین کرده‌اند و این مطالبه عمومی در زمره حق‌الناس است. او ادامه داد: ان‌شاءالله مجلس با رأی به دوفوریت این لایحه گامی بزرگ در مبارزه با فساد و پول‌های کثیف و ایجاد اطمینان در جامعه و ترویج روحیه صداقت و شفافیت برخواهد داشت.

بسیجیان باتجربه در ميان مستشاران اعزامي به سوريه


ایسنا: سردار محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج، درباره شهادت برخی از بسیجیان در سوریه، گفت: ما بسیجیانی داریم که تجربه‌های فوق‌العاده زیادی از دوران دفاع مقدس دارند، اما بعد از جنگ ترجیح داده‌اند وارد مشاغل نظامی نشوند و بسیجی باقی بمانند. این افراد تجربه‌های خود را منتقل می‌کنند و گروه مستشاری ما در سوریه فقط پاسداران نیستند و ممکن است بعضی از آنها از بسیجیان باتجربه باشند. او همچنین درباره کمک‌های مستشاری ایران در سوریه و عراق، بیان کرد: مردم عراق در دوران دفاع مقدس رزمنده‌های زیادی در میان ما داشتند و به طور طبیعی تجربه بسیج را به داخل عراق بردند، اما در سوریه این‌گونه نبود. 

اعتراض وکیل‌ جیسون رضاییان


ایسنا: وکیل‌مدافع جیسون رضاییان معتقد است برخی از مطالبی که درباره موکلش عنوان می‌شود، اصلا در پرونده وجود ندارد. لیلا احسن، گفت: تاکنون هیچ حکمی درباره پرونده موکل به من ابلاغ نشده است. او مدعی شد: مطالب زیادی در ارتباط با موکلم در رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون مطرح می‌شود که علاوه بر اینکه در پرونده وجود ندارد و جزء کیفرخواست نیست، بلکه اساسا نشر این‌گونه مطالب در شأن رسانه‌ها نیست. احسن، افزود: موجب تعجب است که اشخاص حقیقی و حقوقی درباره مفاد پرونده و جزئیات آن اظهارنظر می‌کنند و مطالبی عنوان می‌شود که من هرگز آنها را با خانواده موکلم هم در میان نگذاشته‌ام؛ زیرا برخی از مواردی که بیان می‌شود اصلا در پرونده وجود ندارد. 

حجت‌الاسلام سعیدی: باید مراقب گام‌های فراهسته‌ای آمریکا باشیم


تسنیم: حجت‌الاسلام علی سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران، گفت: باید مراقب گام‌های فراهسته‌ای آمریکا باشیم تا استحکام درونی ما تهدید نشود. او افزود: اکنون آمریکا پس از سیاست‌های نظامی و تحریم، به تعامل روی آورده و این به معنای پذیرش بعضی از خواسته‌های ایران است، اما باید مراقب گام‌های فراهسته‌ای آنها باشیم تا استحکام درونی ما تهدید نشود.


** ایران

وزیر خارجه عراق: قبلاً هشدار داده بودیم

«ابراهیم الجعفری» گفت که سرویس اطلاعاتی کشورش به اطلاعاتی دست یافته که نشان میدهد فرانسه، ایالات متحده در میان کشورهایی هستند که تروریستها قصد دارند آنها را هدف حملات تازه خود قرار دهند.
به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزیر خارجه عراق این مطلب را در پیامی اینترنتی در حاشیه گفتوگوهای «وین» درباره بحران سوریه اعلام کرد.  وی در این باره به خبرنگاران گفت که، فرانسه و ایالات متحده را در جریان موضوع تهدید تازه قرار داده؛ وی اما جزئیات دیگری در مورد این تهدیدات تازه و چند و چون دستیابی به اطلاعات مربوط به آنها ارائه نداد.

تکذیب ممنوعیت تقلید لهجهها در برنامه های صدا و سیما

مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی خبر صدور بخشنامه از طرف معاون سیما به مدیران شبکهها برای جلوگیری از به کار بردن لهجهها در آیتمها و برنامهها را تکذیب کرد.  به گزارش «مهر»،  داوود نعمتی انارکی افزود: «توهین به اقوام، زبانها و لهجههای مختلف به هیچ وجه جایی در رسانه ملی ندارد و حتی تصور چنین امری در قاموس سازمان صدا و سیما نخواهد بود.  در کشور ما دهها لهجه وجود دارد که طبعاً در برنامههای مختلف میتوان از این زبانها و لهجهها استفاده کرد و آنچه همواره مورد تأکید است و اهمیت دارد، این است که هیچ زبان و لهجهای مورد تمسخر و تحقیر قرار نگیرد و به گونهای رفتار نشود که توهین تلقی شود.»

اعتراض وکیل احسان مازندرانی به قرار بازداشت

وکیل احسان مازندرانی درباره آخرین وضعیت پرونده موکلش گفت: «با توجه به اینکه تحقیقات مقدماتی محرمانه است، نمیتوانیم درباره جزئیات پرونده اطلاعاتی بدهیم.»  سید محمود علیزاده طباطبایی  در گفتوگو با «تسنیم» ادامه داد: «فعلاً نسبت به قرار بازداشت صادر شده اعتراض کردیم که پرونده برای رسیدگی به اعتراض ما به شعبه 28 دادگاه انقلاب ارجاع شده است و منتظریم پرونده از دادگاه بازگردد.» وی با بیان اینکه «مازندرانی تفهیم اتهام شده و اکنون نیز در اختیار ضابط قضایی قرار دارد»، از بیان نوع اتهامات موکلش خودداری کرد.

امروز؛ محاکمه مرتضوی

نخستین جلسه محاکمه سعید مرتضوی، مدیرعامل سابق سازمان تأمین اجتماعی با گزارش کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی و شاکیهای خصوصی در شعبه 1057 دادگاه کیفری 2 ویژه کارکنان دولت به ریاست قاضی حیدری امروز- دوشنبه- برگزار میشود.  به استناد کیفرخواست صادره دادستانی تهران، رئیس پیشین تأمین اجتماعی متهم است به تصرف غیرقانونی، اعمال و سوءاستفاده از موقعیت شغلی، افترا و نشر اکاذیب. مصطفی ترک همدانی، وکیل شاکیهای تأمین اجتماعی به «ایران» گفت: چند ماه قبل بخش اول این پرونده و شکایت برخی از شکات مرتضوی در شعبه 79 سابق دادگاه کیفری به ریاست قاضی محمدی کشکولی رسیدگی شده که در آن بخش نیز رئیس پیشین تأمین اجتماعی محکوم شده است.  اکنون بخش دوم این پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کارکنان دولت ارجاع شده است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا موضوع بابک زنجانی در پرونده مطرح است یا نه، گفت: موضوعات پرونده تأمین اجتماعی، بی ارتباط با پرونده بابک زنجانی نیست.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
  0 0
  امان از سیاسی کاری
 • ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
  0 0
  داعش را نابود خواهیم کرد
 • ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
  0 0
  زیاد بود نخوندم
 • ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
  0 0
  انتخابات مهمی در پیش داریم