کد خبر 493563
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۷

تازه ترین گزارش منتشر شده نشان می‌دهد که چگونه آل سعود طی 24 سال گذشته میلیاردها دلار از برگزاری مراسم حج کسب کرده، اما فقط مبلغ ناچیزی از آن را صرف توسعه خانه خدا و بهبود سطح خدمات برای حجاج کرده‌اند.

به گزارش مشرق، سایت خبری "المرصد" در گزارشی به بررسی میزان درآمد خاندان سعودی از مراسم حج در طول 24 سال اخیر و مقایسه آن با مبالغ هزینه شده برای توسعه خانه خدا و بهبود خدمات رسانی به حجاج پرداخت و نوشت: آمارهای رسمی عربستان حکایت از آن دارند که ظرف 24 سال بیش از 38 میلیون نفر از مسلمانان برای ادای حج تمتع و بیش از 192 میلیون نفر نیز برای ادای عمره به مکه مشرف شده‌اند. در این مدت روی هم رفته حجاج، 1650 میلیارد ریال عربستان معادل 440 میلیارد دلار آمریکا، در عربستان خرج کرده‌اند.

تعداد حجاج در سال 1990 میلادی، 872236 نفر بود. این تعداد از سال 1991 تا 1994 میلادی بین 992813 و 995611 نفر در نوسان بوده است.

از سال 1996 تا 2002 میلادی این تعداد به یک و نیم میلیون نفر افزایش یافت و از سال 2003 تا 2008 میلادی تعداد حجاج به 2 میلیون نفر و از سال 2009 تا 2014 میلادی به سه میلیون نفر رسید.

حال این سوال مطرح است که از چنین درآمد هنگفتی، آل سعود چه مقدار را برای توسعه بیت الله الحرام هزینه می‌کند؟

حکام عربستان طی 24 سال گذشته دو طرح توسعه خانه کعبه را یکی در زمان ملک فهد و دیگری در زمان ملک عبدالله بن عبدالعزیز اجرا کردند.

هزینه طرح توسعه در زمان ملک فهد بن عبدالعزیز همره با سلب مالکیت (زمین‌های اطراف)، به 11 میلیارد دلار رسید؛ درحالی که هزینه طرح توسعه در زمان ملک عبدالله بن عبدالعزیز حدود 40 میلیارد ریال سعودی برابر با 11 میلیارد دلار بود. اجرای این طرح 6 سال طول کشید.

با تحلیل این داده‌ها، مشخص می‌شود که حکام عربستان از مجموع 440 میلیارد دلار درآمدی که ظرف 24 سال از مراسم حج کسب کردند، فقط 22 میلیارد دلار آن را صرف توسعه و بهبود سطح خدمات آن کرده‌اند.

همچنین این سوال مطرح است که مجموع درآمد آل سعود ظرف 24 سال گذشته چقدر بوده است؟

طبق آمارهای رسمی که توسط وزارت دارایی عربستان منتشر شده‌اند، مجموع درآمد کل عربستان طی 24 سال، 2380 میلیارد دلار بوده است. یعنی این درآمد کل به طور میانگین هر سال بین 120 تا 270 تا 550 میلیارد دلار در نوسان بوده است.

به گزارش شبکه العالم، این گزارش افزود: بیشترین میزان درآمد عربستان از مراسم حج نیز مربوط به سه سال اخیر بوده است؛ به گونه‌ای که این درآمد به هزار میلیارد ریال سعودی رسیده است.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که درآمد حاصل از مراسم حج برای عربستان، تقریبا برابر با 20 درصد از مجموع درآمد این کشور طی 24 سال گذشته بوده است.

به زبان آمار و ارقام باید گفت که درآمد عربستان از خانه کعبه برابر با بودجه ده کشور عربی ظرف 24 سال است.

اکنون ممکن است این سؤال پیش بیاید که آیا این درست است که بودجه عربستان ظرف 24 سال به 2380 رسیده است؛ آنهم وقتی که هر یک امرای آل سعود صاحب صدها میلیارد دلار ثروت و حساب بانکی است؟

پاسخ این پرسش، آری است. همه می‌دانیم که خانواده‌های سلطنتی در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس هر یک سهم خاص خود را از درآمد نفت دارند. میزان این سهم هیچوقت مشخص نشده و در محاسبات وزارت دارایی هم نیامده است. به عبارت دیگر، این حساب‌ها و درآمدها خط قرمز محسوب می‌شوند و هرکس سعی کند از این خط قرمز عبور کند، سرنوشتی جز مرگ در انتظارش نخواهد بود.

به این ترتیب، براساس این گزارش مشخص می‌شود که درآمد مراسم حج سهم عمده‌ای را در رشد اقتصادی عربستان دارد اما در عوض حاکمان سعودی نه تنها مبلغ ناچیزی از این درآمد را صرف توسعه آن نکرده‌اند بلکه تا جایی که توانسته‌اند درآمد حاصل از آن را سرقت کرده و صرف تاج و تخت و تقویت سلطنت خود کنند، و بخش قابل توجهی از آن را هم برای فتنه انگیزی در جهان عرب و اسلام و تخریب کشورهای عربی و اسلامی اختصاص داده‌اند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس