کد خبر 489353
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱

همزمان با بیست و سومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران طرح تجهیز قطارهای بین شهری به کتابخانه آغاز می‌شود.

به گزارش مشرق، موضوع تجهیز قطارهای بین‌شهری به کتابخانه در دیدار مجید غلامی جلیسه دبیر بیست و سومین دوره هفته کتاب، با سیدحسن موسوی‌نژاد، مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء مورد بررسی قرار گرفت و درباره آن تصمیم‌گیری شد.

در این دیدار دبیر بیست و سومین دوره هفته کتاب با اشاره به تفاهم‌نامه منعقد شده میان شرکت رجاء و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: براساس یکی از دو بند اصلی این تفاهم‌نامه، ما موظف هستیم کتاب‌های مورد نیاز برای کتابخانه‌های قطارها را تأمین کنیم که در این موضوع هیچ محدودیتی را در نظر نمی‌گیریم.

وی با بیان اینکه کتاب‌ها تا قبل از هفته کتاب به قطارها خواهد رسید، توجه به نوع کتاب‌های مناسب برای مطالعه در سفر را مورد تأکید قرار داد.

غلامی جلیسه همچنین از آمادگی برای راه‌اندازی کتابخانه‌های دیجیتال در قطارها هم خبر داد و گفت: راه‌اندازی کتابخانه دیجیتال در قطار باعث می‌شود تا ضمن نیاز کمتر به فضای فیزیکی تنوع کتاب‌ها هم بیشتر مورد توجه باشد و همچنین ماندگاری کتاب‌ها هم بیشتر خواهد شد.

همچنین در این جلسه مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء با اشاره به آمادگی برای اجرای طرح راه‌اندازی کتابخانه‌ها در قطارها گفت: این موضوع در جلسه شورای معاونان هم پیگیری می‌شود و به طور حتم در هفته کتاب آن را اجرایی می‌کنیم.

سیدحسن موسوی‌نژاد با اشاره به اینکه کتابخانه قطارها را در یکی از واگن‌های وسط در نظر می‌گیریم که به همه واگن‌ها نزدیک باشد، افزود: البته باید کتاب‌هایی که در کتابخانه ارائه می‌شود از نظر تنوع و جذابیت پاسخگوی مسافران باشد.

وی با بیان اینکه در هر سفر قطاری حدود 400 مسافر جابجا می‌شوند، تعداد کتاب‌ها را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: باید تعداد کتاب‌ها به نوعی باشد که همزمان حدود 30 تا 40 درصد مسافران امکان استفاده از کتابخانه را داشته باشند.

موسوی‌نژاد همچنین گفت: باید راه و روش امانت‌سپاری کتاب در قطار را هم مورد بررسی قرار داد؛ البته ما اطلاعات واقعی و حقیقی مسافران قطار را در اختیار داریم و شاید بشود با استفاده از کد ملی مسافر کتاب‌ها را به امانت سپرد و بر این اساس امانت گیرنده بتواند کتاب را به کتابخانه قطار دیگری بازگرداند.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء با بیان اینکه بسیاری از مسافران قطارها دانشجویان هستند، ابراز امیدواری کرد که این ظرفیت بتواند به توسعه کتابخوانی در کشور کمک کند.

طرح تجهیز قطارها به کتابخانه در بیست و سومین دوره هفته کتاب با راه‌اندازی کتابخانه دو قطار در خط تهران ـ تبریز و چهار قطار در خط تهران ـ مشهد آغاز می‌شود. براساس توافق انجام شده برای هر کتابخانه تعداد 500 جلد کتاب اختصاص می‌یابد.

بیست و سومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از 24 آبان‌ماه تا اول آذرماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.


منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس