گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

** کیهان

رونق اقتصادی یا کاسبی رانت‌خواران؟!

بسته اقتصادی جدید دولت بیش از آن که حمایت مبنایی از تولید و رونق اقتصادی باشد، حمایت مسکّن‌گونه از خودروسازانی است که خودروهای آنها در انبارها انباشته شده است.
روزنامه‌های حامی دولت با مرور بسته اقتصادی جدید دولت، درباره ماندگاری آثار این بسته و سمت‌گیری حمایتی آن ابراز تردید می‌کنند.
روزنامه فرهیختگان در این زمینه نوشت: بسته جدید اقتصادی دولت که رونمایی آن با سروصدای زیادی همراه بود، همچنان با بازخوردهای متفاوتی از سوی فعالان بخش خصوصی و حتی برخی کارشناسان روبه‌روست؛ به گونه‌ای که حالا فعالان بخش خصوصی هم نگران این هستند که منابع پیش‌بینی شده برای تزریق به بخش‌های اقتصادی، به درستی استفاده نشده و نصیب غول‌های شبه دولتی شود. علاوه بر این نحوه هزینه‌کرد منابع این بسته و چگونگی مصرف آن از دیگر دغدغه‌هایی است که این فعالان درباره آن سخن می‌گویند.
محسن جلال‌پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران در همایش «اقتصاد مقاومتی» که در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران برگزار شد در این‌باره گفته است: «دوره مشخص شده برای اجرای بسته رونق اقتصادی پنج ماه است؛ در حالی که ابهامات بسیاری در این بسته به چشم می‌خورد و شیوه اجرا در پنج ماهه نیز هیچ شفافیتی ندارد حتی مشخص نیست که به چه طریقی قرار است این بسته اجرایی شود.»
بخش عمده‌ای از سیاست‌های «تحریک تقاضا» با تکیه بر فروش خودرو انجام شده؛ اما برخی از فعالان حوزه خودرو و حتی کارشناسان نیز معتقدند که این بسته شفافیت لازم را ندارد و جزئیات آن به درستی تشریح نشده است.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران مشخص نیست که این بسته به چه طریقی قرار است اجرا و مصرف شود. همچنین  معلوم نیست که این تسهیلات قرار است به بخش خصوصی داده شود یا اینکه مجددا به بنگاه‌های بزرگ و خصولتی که در سال‌های گذشته تسهیلات زیادی دریافت کرده‌اند و بنگاه‌های دولتی که مالیات پرداخت نمی‌کنند، تعلق گیرد.
روزنامه اعتماد نیز در گزارشی نوشت: پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت کالا، خودرو و افزایش سقف تسهیلات مسکن و همچنین خرید دین تولیدکنندگان با تصویب شورای پول و اعتبار رسما در دستور نظام بانکی کشور قرار گرفت. این سیاست‌ها برای بالا بردن سطح تقاضا در بازاری که رکود به جای جای آن رخنه کرده است اتخاذ شده و دولت امیدوار است با تحریک تقاضا، تولیدات انبار شده در بازار را به مرحله فروش نزدیک کند. این تصمیمات شش‌ماه اعتبار دارد.
شاهین شایان کارشناس اقتصادی درباره این بسته گفت: این سیاست در نهایت موجب رشد توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها خواهد شد و حجم اعطای تسهیلات را افزایش می‌دهد. چنین اتفاقی اگرچه می‌تواند به عنوان صیقل چرخ‌های اقتصاد قلمداد شود ولی لزوما به مفهوم خروج از رکود نخواهد بود.
اکثر تصمیمات و روش‌های اجرا در محیط کسب و کار با چاشنی شدید دولتی همراه است و در چنین فضایی تغییر سقف‌ها کمکی به بخش خصوصی نمی‌کند. اقتصاد دولت‌محور هزینه‌های عملیاتی بالایی دارد، اقتصادی حمایتی و سوبسیدی است و فعالیت‌های اقتصادی و سودده کند است. در این فضا باز شدن قفل منابع بانکی نیز نمی‌تواند به منزله جهش اقتصاد باشد. این بسته در عمل هیجان لازم برای بخش خصوصی را به همراه نخواهد داشت.
غلامرضا مصطفی‌پور دیگر کارشناس بانکی نیز به اعتماد گفت: اعطای تسهیلات خودرو و تسهیلات برای کالاهای بادوام می‌تواند تا اندازه‌ای از تراکم محصولات در انبارها که امروز به یکی از معضلات اقتصاد تبدیل شده، بکاهد. اثر منطقی اتخاذ سیاست‌های انبساطی در اقتصاد مواجه شدن با افزایش نرخ تورم خواهد بود. به عبارت دیگر پس از افزایش تقاضای موثر باید منتظر آن باشیم که نرخ تورم افزایش تدریجی را تجربه کند. اگر از تاثیری که این سیاست بر تورم می‌گذارد نیز صرف‌نظر کنیم از بعد دیگر سیاست‌های اتخاذ شده به مثابه مسکن چند ماهه عمل خواهد کرد و نتیجتا نمی‌تواند کاهش ظرفیت‌های تولید را که منجر به تعدیل نیروی انسانی و افزایش نرخ بیکاری در سال‌های گذشته شده موجب شود. برای اثرگذاری کارایی سیاست‌ها باید سیاست‌های پولی و مالی جامعی با نگاهی بلندمدت تدوین شود.

سیاست حمایت اقتصادی دولت به ضرر مردم و به سمت غیر مولدهاست

یک کارشناس اقتصادی نسبت به ایجاد رانت به  بهانه توزیع 10 میلیارد دلار و سرمایه‌گذاری هشدار داد.
فرشاد مومنی در ارزیابی سیاست‌های جدید اقتصادی دولت برای خروج از رکود تورمی ‌گفت: نکته اول درباره مجموعه مطالبی که از سوی رئیس‌جمهور، سخنگوی دولت، وزیر اقتصاد، و رئیس بانک مرکزی انتشار عمومی پیدا کرده، سوگیری غیرعادی ترجیحات و اولویت‌هایی است که به نفع غیرمولدها و به ضرر عامه مردم و به ویژه تولیدکنندگان دیده می‌شود.
وی در مصاحبه با شرق گفت: اگر دقت کرده باشید بخش اعظم فعالیت‌های مربوط به پتروشیمی‌ها آمیزه‌ای از برخورداری‌های رانتی غیرعادی و تکیه تقریبا انحصاری به خام‌فروشی است. بنابراین تشویق این فعالیت‌ها و دامن‌زدن به سودآوری بیشتر آنها فقط می‌تواند اختلالات  موجود در اقتصاد ملی را افزایش دهد و کمکی به بهبود اوضاع کشور نمی‌تواند بکند. شبیه به این مسئله در مورد بانک‌ها هم مطرح است، بانک‌ها غیرعادی‌ترین سودآوری‌ها را داشته‌اند و در این میان بانک‌های خصوصی بنا به گزارش‌های رسمی، بیشترین نقش را در ایجاد فضای رانتی و سوداگرانه به خصوص در افزایش‌های مربوط به قیمت دلار و سکه و مستغلات ایفا کرده‌اند.
استاد دانشگاه علامه در پاسخ این سؤال که دولت به عنوان راهکار حمایتی از تولید، قصد دارد 10 میلیارد دلار با هدف سرمایه‌گذاری برای  تولید اختصاص دهد. آیا این رقم به تولید کمکی خواهد کرد؟ گفت: این روش، بسیار خطرناک است. کسانی که اقتصاد سیاسی ایران را می‌شناسند، می‌دانند یکی از محمل‌ها برای توزیع رانت در اقتصاد سیاسی ایران اختصاص دادن منابع ارزی و ریالی به نام تولید  است. بنابراین تا زمانی که دولت برنامه‌ای برای تخصیص این 10 میلیارد دلار ارائه ندهد، این خطر وجود دارد که به نام تولید با تجدید بحران رانت‌جویی و تشدید بحران مقیاس تولید مواجه شویم. در دو سال و اندی که از همین دولت می‌گذرد نیز مشاهده شده که پس از اینکه فشارهای بین‌المللی ناشی از برنامه‌ هسته‌ای ایران کاهش یافت. از کانال منابعی که در چین در اختیار ما قرار داده شده بود، دلارهای نفتی کشور به فعالیت‌هایی اختصاص یافت و ماشین‌آلاتی وارد شد که ما در آن حیطه‌ها اکنون نیز با مازاد وحشتناک ظرفیت تولید روبه‌رو هستیم؛ بنابراین می‌توان با اطمینان به دولت هشدار داد اگر این تزریق‌ها مبتنی بر برنامه نباشد و منطق راهبردی آن مشخص نشده باشد، تنها می‌تواند رانت‌ها و چالش‌های موجود را تشدید کند، بدون اینکه کمکی به افزایش عرضه  در کل اقتصاد را به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: واقعیت این است که اعتبار و راهگشایی تمرکز بر کالاهای مصرفی با دوام و فروش آنها در شرایط کنونی فقط می‌تواند در کادر یک برنامه اندیشیده شده ارزیابی شود، چرا که بنابر گزارش‌های رسمی که هم در بانک مرکزی و هم در مرکز آمار درباره بودجه خانوار انتشار یافته است. می‌دانیم کانون اصلی بحران، نیازهای اساسی بخش بزرگی از جامعه است که در این گزارش‌ها هیچ اشاره‌ای به آن و برنامه‌ای برای آن مشاهده نمی‌شود و گویی دولت بیشتر از طریق عنوان ارزشمند «تحریک هدفمند تقاضا»، می‌خواهد مشکل فروش برخی بنگاه‌های خاص و مورد نظر  را حل و فصل کند، وگرنه به طور اصولی تحریک هدفمند تقاضا باید مبتنی بر برنامه و منطق آن نیز باید اولویت دادن به نیازهای اساسی مردم باشد. از طرفی «تحریک هدفمند تقاضا» بیش از آنکه ناظر بر اولویت ترویج مصرف‌های غیرضروری باشد، می‌تواند بر محور ایده راهگشای اولویت شغل بر یارانه ساماندهی شود.
مومنی این را هم گفته که «تا زمانی که بینش دولت حکایت از آن دارد که با تشویق فعالیت‌های مبتنی بر رانت و خام‌فروشی مانند پتروشیمی‌ها و تجارت پول مثل بانک‌ها می‌توان گرهی از اقتصاد را گشود، وضعیت بهبود نمی‌یابد. در حالی که اگر دولت روی خود را به سوی مشکلات واقعا موجودی که هم فشارهای معیشتی غیرعادی بر مردم آورده و هم طاقت را از تولیدکنندگان سلب کرده برگرداند، حتی در کوتاه‌مدت هم می‌تواند آثار بسیار چشمگیر و فوری را به نمایش بگذارد.


وزیرخارجه سعودی دچار جنون شیدایی است

یک روزنامه‌نگار عرب با اشاره به سخنان مداخله‌جویانه مستمر وزیر امور خارجه عربستان سعودی علیه ایران، تاکید کرد که وی درباره موضوع ایران و سوریه دچار بیماری جنون شیدایی شده است.
به گزارش العالم، عبدالباری عطوان در روزنامه «رأی الیوم» با اشاره به اقدامات عربستان سعودی علیه جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت و به فراموشی سپردن اولین مسئله مسلمانان که همان مسئله فلسطین است نوشت: امیدوارم که عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان حتی برای چند روز از سخن گفتن درباره دو موضوع ایران و سوریه مرخصی بگیرد، زیرا هرکسی که این روزها سخنان او را دنبال می‌کند به این نتیجه می‌رسد که وی درباره این دو موضوع دچار شیدایی جنون‌آمیز  شده است که به نوعی بیماری تبدیل شده، و در نتیجه نتایج عکسی دارد که نشان‌دهنده جهل و نادانی درباره تحولات اساسی جهانی است که معادلات مربوط به این دو پرونده را تغییر داد.
وی افزود: در فلسطین شاهد انقلابی هستیم که فلسطینی‌ها در دفاع از حرم قدس شریف و در برابر یهودی‌سازی مستمر اسرائيل شهید می‌شوند، اما آنچه از وزیر امور خارجه عربستان سعودی در این خصوص شاهد بودیم تنها این بود که تحت فشارهای آمریکا و اسرائیل با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تماس تلفنی گرفت و خواستار برقراری آتش‌بس شد.

ایران: بسته خروج از رکود در دولت هم ایجاد نگرانی کرده است

همزمان با افزایش انتقادها از تناقضات بسته دولت برای خروج از رکود، روزنامه دولتی ایران خواستار اجرای توأم با احتیاط این بسته شد.
این روزنامه از قول یک کارشناس اقتصادی نوشت: به نظر می‌رسد دولت برای تحریک تقاضا به صبر بیشتری نیاز دارد.
بسته خروج از رکود این نگرانی را در دولت و کارشناسان اقتصادی ایجاد کرده که اجرای آن باعث افزایش تورم شود به همین دلیل دولت اعلام کرده با اجرای بسته ماهانه تورم را کنترل می‌کند و اگر تورم بیشتر از یک درصد افزایش داشت اجرای بسته را متوقف می‌کند. بنابراین اجرای بسته باید با احتیاط باشد در کنار اجرای بسته خروج از رکود، دولت باید توجه جدی به بهره‌وری داشته باشد.
براساس برنامه پنجم بهره‌وری باید 2/5 درصد از واحد ارزش اقتصادی را به خود اختصاص می‌داد اما این عدد به بیشتر از یک درصد افزایش نیافت. بنابراین کاری که دولت برای اجرای بهتر برنامه خروج از رکود و کنترل تورم می‌تواند انجام دهد اجرای سیاست‌های خروج از رکود به همراه افزایش بهره‌وری است.

حتی در دوران جنگ هم وضع معیشت را به مسائل خارجی گره نزدیم

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران از دولت خواست از ایجاد امید کاذب درباره پساتحریم پرهیز کند.
علاءالدین میرمحمد صادقی در پاسخ این سوال که شما استراتژی آقای روحانی درباره این مساله که ابتدا باید تحریم‌های بین‌المللی از بین برود و سپس مسائل اقتصاد داخلی در اولویت قرار بگیرد را صحیح می‌دانید؟ اظهار داشت: به نظر من ارتباط دادن مسئله تحریم‌ها با اقتصاد داخلی و وضعیت معیشتی مردم کار صحیحی نبود و بهتر بود که آقای روحانی به صورت جداگانه این مسائل را مورد توجه قرار می‌داد ما در گذشته دوران جنگ را نیز پشت سرگذاشتم و در آن دوران که وضعیت اقتصادی از امروز بسیار بدتر بود هیچ‌گاه مسائل خارجی را به وضعیت معیشتی مردم گره نزدیم و تلاش کردیم مشکلات اقتصادی را با استفاده از پتانسیل‌های درونی کشور حل کنیم. ما باید شرایط هر مقطع زمانی را با توجه به شرایط همان زمان در نظر بگیریم و تلاش کنیم برای مشکلات داخلی راه‌حل‌های داخلی پیدا کنیم. بنابراین گره زدن مسئله تحریم‌ها به وضعیت معیشتی مردم کار صحیحی نبود با این وجود خوشبختانه مسئله رفع تحریم‌ها به نتیجه منطقی و مطلوبی رسید و امیدواری زیادی برای آینده به وجود آمده است.
وی در عین حال در پاسخ این سوال که مهم‌ترین چالش‌های دولت در دوران پساتحریم چیست؟ آیا اقتصاد ایران پس از مرتفع شدن تحریم‌ها دچار شوک و تکان‌های شدید خواهد شد؟ گفت: به نظر من نباید امید کاذب در بین مردم ایجاد کرد و باید مردم را با واقعیت‌های موجود و آینده آشنا کرد. اینکه برخی برای دوران پساتحریم  وعده‌های بزرگ مطرح می‌کنند و مردم را آماده یک دگرگونی بزرگ می‌کنند. صحیح نیست و نباید چنین اتفاقی رخ بدهد. مسائل اقتصادی نیازمند صبر و دوراندیشی است. نمی‌توان با اتفاقات مقطعی ساختارهای معیوب اقتصاد را ساماندهی کرد. مشکلات اقتصادی ما ریشه در برخی عوامل اجتماعی و سیاسی دارد که قبل از آغاز تحریم‌ها نیز وجود داشته و بعد از برداشته شدن تحریم‌ها نیز ادامه خواهد داشت. به همین دلیل بنده بعید می‌دانم که با برداشته شدن  تحریم‌ها یک تحول فوق‌العاده در اقتصاد ایران ایجاد شود. با این وجود برخی از مشکلات اقتصادی ما با لغو تحریم‌ها از  بین خواهد رفت و مراودات اقتصادی ایران با کشورهای خارجی شکل جدیدی به خود می‌گیرد همچنین تغییرات زیادی در واردات  و صادرات ما به وجود می‌آید که همگی سبب رونق و ایجاد انگیزه در بین فعالان اقتصادی می‌شود.
وی اضافه کرد: برداشته شدن تحریم‌ها ممکن است یک شوک  به اقتصاد ایران وارد کند اما شدت این شوک ضعیف خواهد بود ما باید به جای اینکه به مردم امید کاذب بدهیم، ماهیت و پیامدهای مثبت اقتصاد مقاومتی که مورد نظر مقام معظم رهبری است را برای مردم تفسیر و تشریح کنیم. به نظر من اقتصاد مقاومتی می‌تواند در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت به اقتصاد ما کمک کند و بسیاری از مشکلات کشور را حل کند.

** خراسان

دستور فوری برای تعطیلی برخی حساب‌های غیرمجاز دولتی


 بر اساس ابلاغیه یک مسئول مهم اقتصادی دولت به تعدادی از دستگاه های اجرایی، تاکید شده است که حسب تاکیدات صورت گرفته نهادهای مسئول، ایجاد و تداوم اداره هرگونه حساب رابط برای دریافت اجاره بهای خانه های سازمانی که مدیران و کارمندان آن دستگاه در آن مستقر بوده و اجاره پرداخت می کنند، ممنوع بوده و باید در اسرع وقت این حساب ها مسدود شده و مانده موجودی آن به حساب اصلی و رسمی افتتاح شده نزد خزانه واریز شود.


تدبیر جالب دولت برای انتقال یک مجتمع رفاهی


 در حالی که بر اساس مجوز وزرای عضو کمیسیون لوایح دولت، مقرر شده بود حق بهره برداری از یک مجتمع رفاهی موجود در تهران، از وزارت راه و شهرسازی به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شود، یک نهاد نظارتی با این استدلال که بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، اداره مجتمع رفاهی توسط دستگاه های اجرایی ممنوع است، این مصوبه را از این حیث که تداوم  بهره برداری از مجتمع رفاهی را برای یک وزارتخانه به رسمیت می شناسد، مغایر با قانون دانست که پس از این ابلاغ، یک مسئول ارشد اجرایی با ارسال نامه ای به وزرای مذکور، عبارت "که مورد استفاده اداری است" را جایگزین "مجتمع رفاهی" کرده است.


** وطن امروز

نامه رهبری نشان داد برجام نه فتح‌الفتوح بود و نه خیانت

خطیب نماز جمعه تهران گفت نامه رهبری به رئیس‌جمهور افراط و تفریط‌ها درباره برجام را برطرف کرد. آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران به موضوع نامه تاریخی مقام معظم رهبری درباره برجام اشاره کرد و گفت:  نامه تاریخی، عمیق و دقیق مقام معظم رهبری پرونده برجام را بست، انصافا این نامه، نامه معمولی نبود و کلمه به کلمه این نامه روی حساب نگارش شده بود و اگر دنیا می‌خواهد موضع ملت ایران را بفهمد نامه رهبری موضع ملت ایران است. به گزارش تسنیم، آیت‌الله خاتمی ادامه داد: موضع ولایت نشان داد افراط و تفریط‌هایی که در طول ایام بررسی برجام از دو طرف گفته شد نزد مقام معظم رهبری جایگاهی نداشت، اینکه برخی‌ها برجام را موفقیت بزرگ، موفقیت بی‌سابقه و کم‌سابقه و حتی فتح‌الفتوح معرفی کنند این نظر مقام معظم رهبری نبود. از آن طرف کسانی هم بگویند که تصویب برجام به منزله خاتمه انقلاب است، این نیز نبود. وی تصریح کرد: کسانی که می‌گویند رهبری برجام را تایید کرد باید کلمه «مشروط» را نیز در جملات خود بیاورند، مقام معظم رهبری این نامه را به صورت مشروط تایید کردند.

رهبری برای برجام 28 شرط گذاشتند

سیدمحمود نبویان، عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت رهبر معظم انقلاب در نامه به روحانی 28 شرط برای اجرای برجام مشخص کرده‌اند. نبویان با یادآوری زمان تصویب برجام در شورایعالی امنیت ملی در تاریخ 19 مرداد به فارس گفت: رهبر معظم انقلاب بعد از 2 ماه و 10 روز مصوبه شورایعالی امنیت ملی را با 28 شرط پذیرفته و تایید کردند؛ معنای این شروط این است که رهبری هیچگاه از خطوط قرمز خود عدول نکرده‌اند، زیرا خطوط قرمز منافع ملی خود را حفظ می‌کند. نبویان با اشاره به شرط اول رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم لغو همه تحریم‌ها گفت: متاسفانه باید اشاره کنم تحریم‌های مالی و اقتصادی کنگره و 12 تحریم از دستورات اجرایی رئیس‌جمهور که همگی مربوط به تحریم‌های ثانویه آمریکا به ایران است تا 8 سال نه لغو می‌شود و نه تعلیق بلکه فقط متوقف می‌شود؛ در حالی که هدف ما از مذاکرات برچیده شدن این تحریم‌ها بود. 

** قانون

اجراي برجام تحت نظارت مجلس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


خانه‌ملت نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه روند‌‌ اجرای برجام توسط د‌‌ولت تحت نظارت کامل مجلس قرار می‌گیرد‌‌، گفت: موضوع برجام باید‌‌ محور وحد‌‌ت د‌‌ر کشور باشد‌‌ تا به خوبی بتواند‌‌ د‌‌ر راستای منافع کشور پیگیری شود‌‌ و هیچکس نباید‌‌ سخنان حاشیه‌‌ساز بیان کند‌‌.حسین سبحانی‌نیا ، با بیان اینکه صحبت‌های حاشیه‌ای پس از تصویب طرح اقد‌‌ام متقابل و متناسب د‌‌ولت د‌‌ر خصوص برجام د‌‌یگر جایی ند‌‌ارد‌‌، اظهار د‌‌اشت: این طرح با محتویات خاص خود‌‌ش د‌‌ر مجلس شورای اسلامی تصویب شد‌‌.نمایند‌‌ه مرد‌‌م نیشابور د‌‌ر مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه د‌‌ر این طرح وظایفی برای د‌‌ولت تعیین شد‌‌ه که باید‌‌ بر اجرای آن‌ها پایبند‌‌ باشد‌‌، بیان کرد‌‌: اگر ایراد‌‌ شرعی یا از نظر قانون اساسی د‌‌ر این طرح بود‌‌، شورای نگهبان باید‌‌ آن را رد‌‌ می‌کرد‌‌.

تبلیغات زود‌‌هنگام کاند‌‌ید‌‌اها رصد‌‌ می‌شود‌‌

ايسناد‌‌بیر ستاد‌‌ انتخابات کشور گفت: هرگونه تبلیغات زود‌‌هنگام تخلف است و مورد‌‌ رسید‌‌گی قرار می‌گیرد‌‌.علی پورعلی مطلق با بیان این‌که «همه تخلفات و تبلیغات پیش از موعد‌‌ کاند‌‌ید‌‌اها رصد‌‌ می‌شود‌‌» اظهار کرد‌‌: هرگونه تبلیغات قبل از زمان مقرر بر خلاف قانون است و مورد‌‌ رسید‌‌گی قرار می‌گیرد‌‌، اما نمی‌توان گفت این تخلفات د‌‌ر رد‌‌ صلاحیت کاند‌‌ید‌‌اها اثر د‌‌ارد‌‌، یا نه.د‌‌بیر ستاد‌‌ انتخابات کشور با اشاره به برآورد‌‌ی که از هزینه‌های برگزاری انتخابات صورت گرفته است، اظهار کرد‌‌: این هزینه‌ها از منابع ملی تامین خواهد‌‌ شد‌‌.به گفته وی، این هزینه‌ها عمد‌‌تا شامل خرید‌‌ ملزومات انتخابات، هزینه عوامل اجرایی، هیات‌های نظارت، صند‌‌وق‌ها و ... است که برای همه آنها بود‌‌جه پیش‌بینی شد‌‌ه‌ است.پورعلی مطلق د‌‌ر پایان افزود‌‌: این بود‌‌جه باید‌‌ به تصویب مجلس برسد‌‌.

پیام رئيس‌جمهور برای د‌‌رگذشت پد‌‌ر شهید‌‌ان شاه حسینی

تابناك رئيس جمهور جمعه شب د‌‌ر پیامی د‌‌رگذشت مرحوم حاج عبد‌‌الوهاب شاه حسینی پد‌‌ر شهید‌‌ان محمد‌‌حسن، حسین و سعید‌‌ شاه حسینی را به خانواد‌‌ه ایشان تسلیت گفت و از خد‌‌اوند‌‌ متعال برای آن مرحوم و همچنین فرزند‌‌ان برومند‌‌ وشهید‌‌ش علو د‌‌رجات و مغفرت الهی و برای بازماند‌‌گان صبر و اجر مسالت کرد‌‌. متن پیام حجت الاسلام والمسلمین د‌‌کتر حسن روحانی به این شرح است،د‌‌ر ایام عزای سالار شهید‌‌ان و د‌‌ر روز تاسوعای حسینی، یکی از محبان اهل بیت عصمت وطهارت (ع) واز پرورش د‌‌هند‌‌گان مجاهد‌‌ین فی سبیل ا... به ملکوت اعلی پیوست و موجب تالم و تاثر گرد‌‌ید‌‌.ابوالشهد‌‌ا مرحوم حاج عبد‌‌الوهاب شاه حسینی که عمر شریف و بابرکت خود‌‌را د‌‌رترویج مکتب حسینی سپری کرد‌‌ توانست فرزند‌‌ان خود‌‌ محمد‌‌حسن، حسین و سعید‌‌ را د‌‌ر این مکتب پرافتخار پرورش و تقد‌‌یم انقلاب اسلامی نماید‌‌.اینجانب باعرض تسلیت این ضایعه د‌‌رد‌‌ناک به خانواد‌‌ه محترم شاه‌حسینی، از خد‌‌اوند‌‌ متعال برای آن مرحوم و هم چنین فرزند‌‌ان برومند‌‌ و شهید‌‌ش علو د‌‌رجات و مغفرت الهی و برای بازماند‌‌گان صبر و اجر مسالت د‌‌ارم.

«موسوی تبریزی» رئیس  شورای هماهنگی اصلاحات می شود‌‌

تسنيم سید‌‌ حسین موسوی تبریزی، د‌‌بیر کل مجمع محققین و مد‌‌رسین حوزه علمیه قم از ابتد‌‌ای آبان ماه برای مد‌‌ت سه ماه ریاست د‌‌وره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را بر عهد‌‌ه خواهد‌‌ گرفت.پیش از این محمد‌‌ غریبانی د‌‌بیر مجمع اسلامی مهند‌‌سین کشور از اول مرد‌‌اد‌‌ماه به مد‌‌ت سه ماه ریاست د‌‌وره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را عهد‌‌ه‌د‌‌ار بود‌‌. براساس آیین‌نامه د‌‌اخلی، ریاست د‌‌وره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هر سه ماه یک بار تغییر می‌کند‌‌.

خنثی‌شد‌‌ن حمله د‌‌اعش به عزاد‌‌اران حسینی

فارس یک منبع امنیتی عراقی د‌‌یروز د‌‌ر گفت‌وگو با وبگاه خبری «السومریه» عراق، از کشف یک گروهک وابسته به د‌‌اعش د‌‌ر کرکوک خبر د‌‌اد‌‌.به گفته این منبع امنیتی، نیروی مشترک از پلیس و د‌‌ستگاه اطلاعاتی و وزارت کشور و نیروهای آسایش یک عملیات انتحاری گروهک وابسته به د‌‌اعش علیه یک کاروان عزاد‌‌اران حسینی حسینیه الزهراء د‌‌ر کرکوک را از طریق بازد‌‌اشت اعضای گروهک خنثی کرد‌‌ند‌‌.به گفته این منبع قرار بود‌‌ بسته‌های انفجاری و همچنین نیروهای انتحاری به این کاروان عزاد‌‌اران حسینی حمله کنند‌‌.بنا بر این گزارش، نیروهای امنیتی عراق مغز متفکر این گروهک را به همراه معاونش بازد‌‌اشت کرد‌‌ند‌‌ و جست‌وجو برای یافتن سایر اعضای این گروهک اد‌‌امه د‌‌ارد‌‌.

رايزني ظريف و لاوروف براي حل مسائل منطقه‌‌اي

ایرنا- سرگئی لاوروف و محمد‌‌ جواد‌‌ ظریف د‌‌یروز تلفنی د‌‌ر مورد‌‌ وضعیت خاورمیانه گفت و گو و بر لزوم افزایش تماس ها برای حل بحران های منطقه و بازگرد‌‌اند‌‌ن ثبات و امنیت به خاورمیانه تأکید‌‌ کرد‌‌ند‌‌.لاوروف د‌‌ر این تماس تلفنی، وزیر امور خارجه ایران را د‌‌ر جریان محتوا و نتایج نشست روز گذشته د‌‌ر شهر وین اتریش که با موضوع سوریه برگزار شد‌‌، قرار د‌‌اد‌‌.ظریف نیز د‌‌ید‌‌گاه‌های جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران جاری را تشریح کرد‌‌ و نقش محوری مرد‌‌م سوریه د‌‌ر هر گونه راه حل برای پایان جنگ د‌‌ر این کشور را مورد‌‌ تاکید‌‌ قرار د‌‌اد‌‌.

** آرمان

بازداشت بدهكار 1000 ميلياردي موسسه ميزان

شنیده شد که يكي از بزرگ‌ترين بدهكاران موسسه منحله ميزان در شب تاسوعا بازداشت شد. انتخاب نوشت؛ م. ج. ف كه داراي بدهی معوقه بانكي 1000 ميليارد ريالي به موسسه منحله ميزان از ساليان گذشته است و اقدامات متعدد قضائي در چند سال گذشته عليه او در دست اجرا قرار گرفته، بازداشت شد. ميرزايي، مسئول امور حقوقي موسسه ميزان، خبر مذكور را تاييد كرد. با اين حال به نظر مي‌رسد اين فرد به دليل قداست و اهميت مجالس سيد الشهدا و با عنايت معصومين (ص)، ساعت 11شب قبل از تاسوعاي حسيني و در پايان مراسمي‌كه با حضور بيش از ده‌ها هزار نفر در حسينيه اصفهان برپا كرده بود، دستگير شده است.

صادرات تانك‌ و توپخانه آلمان به قطر

شنیده شد که آلمان از تصميمي‌كه اجازه صادرات تانك‌ و توپخانه به قطر را مي‌دهد، دفاع كرد. به گزارش روزنامه مصري اليوم السابع، آلمان اعلام كرد كه اطمينان دارد اين سلاح‌ها در جنگ در يمن مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. چهار تانك آلماني از نوع لئوپارد و سه توپخانه هويتزر اخيرا براي قطر بارگيري شد. كريستين فرتز، سخنگوي دولت آلمان گفت: درباره يمن، بايد گفت كه قطر هيچ طرحي براي انتقال تجهيزات جنگي به يمن ندارد. اين در حالي است كه منابع نظامي‌ماه گذشته در مصاحبه با رويترز گفته بودند كه نيروهاي قطري به يمن رفته‌اند تا با پيوستن به نيروهاي جديد جهت حمله به حوثي‌ها در صنعا آماده شوند.

مسموميت 98 تن در خراسان جنوبي

شنیده شد که سخنگوي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر از مسموميت 98 تن در پي مسموميت غذايي در خراسان جنوبي خبر داد. ایسنا نوشت؛ سيدمصطفي مرتضوي در اين باره گفت: در ساعت 13:40 روز پنجشنبه مسموميت در روستاي «كاريز نو» از توابع خوسف در استان خراسان جنوبي سبب مسموميت 98 نفر شد. وي اظهار كرد: اين افراد به بيمارستان مراجعه كرده‌اند كه برابر آخرين گزارش‌ها تاكنون 52 تن در بيمارستان بستري و مابقي پس از دريافت خدمات درماني ترخيص شده‌اند.

فرماندار بويراحمد تغيير كرد

شنیده شد که مديركل امور سياسي و انتخابات استانداري كهگيلويه و بويراحمد از تغيير فرماندار بويراحمد خبرداد. جليل حسني گفت: محمدكاظم نظري جايگزين هوشنگ ياري‌پور نخستين فرماندار شهرستان بويراحمد در دولت تدبير و اميد شد. ايسنا نوشت؛ وي اظهاركرد: مراسم توديع و معارفه فرماندار سابق و سرپرست جديد شهرستان بويراحمد روز يكشنبه، 26مهر ماه ساعت13 در سالن اداره كل بنياد شهيد استان برگزار مي‌شود. وي همچنين خاطرنشان كرد: با حكم استاندار كهگيلويه و بويراحمد، عادل خرسندي بخشدار فعلي بوستان از توابع شهرستان باشت جاي خود را به علي كرم شجاعي فرد داد.

شهردار مرند عزل شد

شنیده شد که به‌گفته رئيس شوراي شهر مرند سيد‌رضا هاشمي‌شهردار اين شهر عزل و حسين كاوه به عنوان سرپرست شهرداري اين شهر منصوب شد. ایرنا نوشت؛ محمد هراسي افزود: پيرو نشست‌ها و مذاكرات حضوري با مسئولان شهرستان و با برگزاري جلسه با فرماندار مرند موضوعات و مشكلات اخير درباره شهر طرح و اعضاي شورا نظرات خود را بيان كردند. وي اظهار كرد: اعضاي شوراي شهر با تاكيد بر تداوم روند خدمات‌رساني به شهروندان با ۱۱ راي سيدرضا هاشمي ‌را از سمت شهرداري مرند عزل و حسين كاوه را با اكثريت آرا به عنوان سرپرست شهرداري اين شهر انتخاب كردند.

ناكامي‌حفاران غيرمجاز در پاسارگاد

شنیده شد که با هوشياري ماموران يگان حفاظت ميراث فرهنگي فارس، حفاران غيرمجاز در شهرستان پاسارگاد ناكام ماندند. ايسنا نوشت؛ يگان حفاظت ميراث فرهنگي شهرستان پاسارگاد پس از دريافت گزارش مردمي‌در رابطه با حفاري‌ غيرمجاز در يك خانه در بافت قديم روستاي كردشول، 7 نفر حفار غيرمجاز را دستگير كردند. دستگيري اين افراد با هماهنگي دستگاه قضائي و با همكاري پاسگاه انتظامي‌و ماموران پليس و پس از اخذ مجوز قضائي انجام شد. بنابراين گزارش، افراد دستگير شده در حين حفاري و به همراه ادوات حفاري مانند پيكور، بيل، كلنگ، چراغ شارژي و... دستگير شدند. پرونده تشكيل شده براي اين حفاران جهت سيرمراحل قانوني به دستگاه قضائي ارجاع شده است.

دعوای پرسپوليسي‌ها سوژه تمرین استقلالی‌ها !

شنیده شد که شلاق خوردن ضيا عربشاهي سوژه تمرين امروز استقلالي‌ها شده بود. ضيا عربشاهي پيشكسوت پرسپوليس كه مدت‌ها قبل عليه افشين پيرواني مصاحبه كرده بود، اخيرا اعلام كرده كه به خاطر شكايت پيرواني، ۵۰ ضربه شلاق خورده است. اين موضوع تبديل به سوژه تمرين امروز استقلالي‌ها شده بود. استقلال كه به دليل فشردگي مسابقات نتوانسته بود تمرين خود را لغو كند، در زمين شماره ۲ آزادي تمرين كرد و در حين برگزاري تمرين، بازيكنان و هواداران استقلال بارها درباره شلاق خوردن ضيا عربشاهي آن هم به خاطر شكايت يك پرسپوليسي ديگر، صحبت كردند.

بركناري مديركل سياسي استانداري مازندران

شنیده شد که مديركل سياسي استانداري مازندران از سمت خود بركنار شد. وب‌سايت اطلاع‌رساني استانداري مازندران در خبري يك خطي خبر از بركناري حسن حسن‌نژاد مديركل سياسي استانداري مازندران داده است. در اين خبر آمده است: با صدور حكمي‌از سوي دكتر ربيع فلاح استاندار مازندران حسين حسن‌نژاد مديركل سياسي استانداري مازندران از سمت خود بركنار شد. روابط عمومي‌استانداري مازندران درباره اين بركناري اظهار بي‌اطلاعي كرد.

ديدار روحاني و پاپ در واتيكان

شنیده شد که «حسن روحاني» در ماه نوامبر سفري رسمي‌به ايتاليا خواهد داشت و در اين سفر در واتيكان نيز حضور مي‌يابد. بر اساس اعلام واتيكان، رئيس‌جمهوري ايران در تاريخ 14 نوامبر با «پاپ فرانسيس» رهبر كاتوليك‌هاي جهان، ديدار مي‌كند. به نوشته خبرگزاري فرانسه، سفر روحاني به ايتاليا و ديدار وي با پاپ نشانه‌اي ديگر از بهبور روابط ميان ايران و اروپا است.

شهادت محافظ احمدي‌نژاد در سوريه

شنیده شد که محافظ سابق احمدي‌نژاد در جنگ سوريه به شهادت رسيد. فارس نوشت؛ عبدا... باقري نياركي كه مدتي محافظ محمود احمدي‌نژاد بود در حلب سوريه و در دفاع از حرم عقيله بني هاشم حضرت زينب (س) خون پاكش ريخت و شهيد شد. برادر شهيد باقري ضمن تاييد شهادت برادرش در دفاع از حرم حضرت زينب(س) اعلام كرد: پيكر اين شهيد هنوز به كشور بازنگشته و زمان مراسم تشييع او هنوز معلوم نيست.


** شرق

دادخواست ایران برای مصادره ٢٥٠‌میلیون دلار اموال زنجانی


تسنیم: روزنامه ترکیه‌ای حریت در گزارشی نوشت وزارت نفت ایران دادخواستی را علیه یک شرکت بخش خصوصی در ترکیه داده و اعلام کرده، همه سهام این شرکت به ارزش ٢٥٠ میلیون دلار متعلق به بانک زنجانی است که باید به ایران انتقال داده شود. شرکت هواپیمایی «اونورایر» متعلق به م.ش، متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی، اعلام شده که متولی اموال بابک زنجانی در ترکیه معرفی شده است. دولت ایران برای تسویه بدهی زنجانی، اموال او را در ایران و خارج ضبط کرده و در این راستا ادعایی را نسبت به شرکت هواپیمایی اونورایر در ترکیه مطرح کرده است. علی‌اکبر ماهرخ‌زاد، مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران، در گفت‌وگو با «شرق» درباره صحت این خبر گفت: «قرار بر این بوده که این موضوع موردبررسی قرار بگیرد اما از سرانجام کار و اینکه آیا دادخواستی ارائه شده یا خیر، اطلاعی ندارم».

برگزاری رزمایش «الی بیت‌المقدس» در کرمانشاه


ایسنا: رزمایش «الی بیت‌المقدس» با حضور سردار مهدی ربانی، معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار بهمن ریحانی، فرمانده سپاه حضرت نبی‌اکرم (ص) استان، اعضای شورای تأمین استان، امام جمعه اهل سنت کرمانشاه و جمعی از فرماندهان نظامی و انتظامی استان، پنجشنبه هفته گذشته در منطقه عمومی تنگه کنشت کرمانشاه برگزار شد.

** ایران

اموال زنجانی در خارج تحت تعقیب ایران قرار گرفت

وزارت نفت ایران روند قضایی تصاحب اموال بابک زنجانی را در خارج آغاز کرد و در اولین اقدام خواهان تمام سهام یک شرکت هوایی «اونور ایر» شد. به گزارش «فارس» به نقل از «حریت»، بنا به ادعای مقامات وزارت نفت، تمام سهام این شرکت هوایی ترک متعلق به مهدی شمس و «قدرت تانسل» است که هر دو از عوامل بابک زنجانی در ترکیه بوده‌اند.
در حال حاضر بخشی از اتهامات بابک زنجانی، پرداخت نکردن 8/2 میلیارد دلار از پول نفت کشورمان به وزارت نفت است. دادگاه ترکیه اعلام کرده است که واگذاری سهام این شرکت ترک به ایران باید با تأیید شمس و «تانسل» صورت گیرد. در سال 2013، کل سهام شرکت هوایی «اونور ایر» ترکیه به تانسل و شمس که تبعه انگلیس نیز است و در دوبی ساکن بود واگذار شد که ارزش این معامله حدود 250 میلیون دلار بوده است.

بازداشت بدهکار 1000 میلیاردی مؤسسه «میزان»

یکی از بزرگترین بدهکاران مؤسسه منحله «میزان » بازداشت شد. به گزارش «انتخاب» ؛ م.ج.ف که دارای معوقه بانکی 1000 میلیارد ریالی به مؤسسه منحله «میزان»  از سالیان گذشته است و اقدامات متعدد قضایی در چند سال گذشته علیه او در دست اجرا قرار گرفته ، در شب «تاسوعا» بازداشت شد. این فرد بزرگترین بدهکار مؤسسه منحله میزان بعد از پدیده است. بر اساس این گزارش ، پیش تر برخی اخبار در مورد واگذاری فوری «پدیده شاندیز» در رسانه ها منتشر شده بود که به نظر می رسد ، بازداشت این فرد نیز در راستای پرداخت فوری مطالبات مردم باشد.

اصغرزاده: پروژه «محرم» تندروها ناکام ماند


ابراهیم اصغرزاده در صفحه اینستاگرم خود نوشت: نقشه تندروها که در کمین ابطال برجام به دست رهبری و بهره‌برداری از احساسات دینی مردم در محرم بودند، نقش برآب شد. پروژه تندروها برای تبدیل عزاداری تاسوعا و عاشورای امسال به کمپین ضد برجام به طور کامل با شکست مواجه گردید. شکست از آنجا آغاز شد که مصوبه مجلس مبنی بر پذیرش برجام، مورد تأیید رهبری قرار گرفت و روحانی فوری و رسماً اعلام کرد دولت ایران آمادگی دارد با توجه به شروط رهبری برجام را اجرا نماید.

انتقاد از گردشگری« استراو» در شیراز


آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با اعتراض به سفر وزیر خارجه پیشین انگلیس به این شهر با عنوان گردشگری، گفت: «چرا این فرد در تاسوعای حسینی گردشگری خود به شیراز را قرار داده و آیا مسئولان در این مورد پاسخی دارند؟» به گزارش«فارس» وی بابیان اینکه «فراموش کردن دشمنی‌های ۷۰ ساله امریکا و ۲۰۰ ساله انگلیس به ملت مسلمان ایران ممکن نیست »، افزود:« مادامی‌که ملت از آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی دفاع و مراقبت می‌کند امریکا و استکبار دست از دشمنی‌های خود با ما برنمی‌دارند.» گفتنی است ؛ «جک استراو » برای سفری شخصی و با یک تور گردشگری به تهران سفر کرده است.
وی  هدف از سفر  خود را «خنثی سازی جو« ایران هراسی» در رسانه های جهان »اعلام کرده است. وزیر خارجه پیشین انگلیس پس از سفر به یزد، در پیامی ضمن قدردانی از میهمان نوازی ایرانیان نوشت:« امنیت در ایران، مخصوصا یزد بسیار بالاست.

جاسوسی امریکا از تحرکات ضدایرانی اسرائیل


روزنامه امریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی مدعی شد: «ایالات متحده با نگرانی از اینکه متحد نزدیکش اسرائیل ممکن است تلاش کند حمله‌ای را به «فردو»، مستحکم‌ترین تاسیسات هسته‌ای ایران انجام دهد، در سال 2012 پایگاه‌های نظامی اسرائیل را از نزدیک تحت نظر قرار داد و مکالمات مخفی را استراق سمع کرد. »نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • مسی خطر ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  زنده باد کپی-پیست!!
 • بیژن ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  چرا کیهان اولین روزنامه است؟؟
 • ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  ممنون مشرق
 • مریم ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  بهتره به جای حق الله کمی هم حق الناس را انجام دهید نزدیک به 1 سال است که سپرده گزاران موسسه میزان بیچاره شده اند نمونش منو همسرم در آستانه جدایی هستیم خدا نگذره ازشون که زندگیهارومتلاشی کردن بیگناهانی سکته کردندشما بزرگان فقط نزدیک انتخابات خوب قپی میایید که عل و بل میکنیم کجایید؟؟
 • ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  سوال الکی می پرسی گزیده رو بخون برو پی کارِت
 • ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  حالا آخر باشه چه فرقی می کنه؟
 • خخخ گو ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  خخخخخخ
 • محسن ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  مدیریت با تدبیر و منصف وعاقلی را برای این مملکت آرزوست
 • ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  گزیده کرده برات چه اشکالی داره؟؟
 • ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  چاپلوس
 • ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  کیهان همیشه اوله
 • ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  باید یک بر نامه تلویزیونی مفصل با حضور آقای ثروتی و مسئولین مربوطه و نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی,مالی و ... بزارند و تصمیم نهایی رو با ذکر جزئیات دقیق و اعلام تاریخ نهایی و قطعی و برنامه پرداخت مطالبات و سود های آن 5 ماه که غیر قانونی کسر شده را اعلام کنند .